2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?
24.11.2021 11:00 906 Görüntülendi

2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Kısaca “Bir web sitesi ne kadara mal olur?” sorusunu sormak, biraz "Ev ne kadardır?" diye sormak gibidir. Yani, cevap büyük ölçüde onu soran kişiye, onların ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin hangi yer? Kaç yatak odası? Ne stili? gibi detayları bilmemiz gerekir.

Bununla birlikte, 2022'de bir web sitesi oluşturmanın geçmişe kıyasla ne kadar basit olduğu düşünüldüğünde, bir web sitesi oluşturmanın ne kadar uygun maliyetli olabileceğine şaşırabilirsiniz. Hazırsanız gelin detayları birlikte inceleyelim.

Bu yazıda kısaca açıklayacak olursak “Bir web sitesi ne kadara mal olur?” sorusunu yanıtlayarak başlayacağız. Ardından, geçimini sağlamak için web siteleri kuran kişilerden alınan bazı gerçek anket verileriyle analiz ettiğimiz, web sitenizi inşa etmesi için birini işe almak istiyorsanız ne kadar ödemeyi bekleyebileceğinizi tartışacağız.

İnternet Sitesi Ortalama Ne Kadara Oluşturulur?

Daha fazla ilerlemeden önce, küçük bir oyun oynayalım. Sizce aşağıda yer alan web sitelerinden hangisi daha pahalı? Ve daha da önemlisi, ne kadara mal olduklarını düşünüyorsunuz? 500 dolar? Ya da 5.000 dolar mı?

1. Görsel

2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir | Atak Domain Hosting

2. Görsel

2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir | Atak Domain Hosting

Bu biraz hileli bir soru çünkü teknik bir kullanıcı olmasanız bile bu web sitelerinin her ikisi de 100 dolardan daha düşük bir fiyata oluşturabileceğinizi biliyor olmanız yüksek ihtimal.

Ve bu küçük oyun ile birlikte göstermek istediğim şey 2021'de bir web sitesi inşa etmek düşündüğünüzden çok daha az maliyetli olduğunu göstermek. Bir web sitesinin maliyeti söz konusu olduğunda, iki geniş kategoriye ayırabilirsiniz:

  • Altyapı – Web sitenize güç sağlayan tüm temel şeyler budur. Yazılım, hosting, domain vb.
  • Tasarım ve işlevsellik – Bunlar, sitenizin tasarımı ve işlevselliği gibi ziyaretçilerinizin etkileşimde bulunacağı her şeydir.

Bunun ötesinde, sitenizi oluşturmanız için birine ödeme yapmak isteyip istemediğiniz veya DIY rotasına gitmekten memnun olup olmadığınızla ilgili incelemeniz gereken bir adım var. Önce bir web sitesinin temel maliyetlerini (yani, bunu kendin yaptıysan ödemen gerekenleri) inceleyelim. Ardından, web sitenizi başka birinin oluşturmasını istiyorsanız bunun ne kadara mal olabileceğini tartışacağız.

Bir web sitesinin altyapısını oluşturmanın maliyeti ne kadardır?

Bir web sitesi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken üç ana altyapı maliyeti vardır:

  1. Alan adı
  2. Web sitesi yazılımı/içerik yönetim sistemi
  3. Hosting

1. Alan adı – Yılda 0,99$’dan başlayan fiyatlarla

Alan adınız, web sitenizin İnternet'teki kalıcı adresidir, örneğin atakdomain.com.

Alan adınızı bir alan kayıt şirketinden satın alacaksınız. Alan adınızın tam maliyeti, adınızdan sonra gelen kısım olan TLD'nize bağlıdır – örneğin ".com", ".net" vb. Ancak, normal bir ".com" alan adı genellikle 10 dolara mal olur ama eğer Atak domain üzerinden satın alırsanız 4,99$ karşılığında edinebilirsiniz. Satın aldığınız bu alan adını gelecek yıllarda da kullanmak isterseniz her yıl 4,99$ karşılığında yenileyebilirsiniz.

2. Web sitesi yazılımı – Ücretsiz veya ayda 16$+

Günümüzde, web sitelerinin büyük çoğunluğu sıfırdan kodlanmamaktadır. Bunun yerine, içerik yönetim sistemi adı verilen hazır web sitesi yazılımını kullanabilirsiniz.

Örneğin, İnternet'teki tüm web sitelerinin %35'inden fazlası tek bir yazılım parçası olan WordPress tarafından desteklenmektedir. Evet – bu sayı kulağa çılgınca geliyor – İnternetteki tüm web sitelerinin üçte birinden fazlası gerçekten WordPress kullanıyor.

Oldukça işlevsel olmasının yanı sıra, WordPress'in bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, yazılımın %100 ücretsiz olmasıdır. Yani WordPress kullanıyorsanız, web sitesi yazılımınız için bir kuruş ödemeniz gerekmeyecek. -tabii ki WordPress'teki ücretsiz açık kaynaklı yazılımı kastediyoruz- Bir WordPress sitesinin tam olarak ne kadara mal olması gerektiğini bilmek için WordPress bütçenizin tüm yönleriyle ilgilenen önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Gidebileceğiniz bir diğer popüler rota, Squarespace veya Wix gibi özel bir web sitesi oluşturucudur. Bu araçları kullanmak için sizden aylık bir ücret alır ve bu ücreti web sitenizin çalışmasını istediğiniz sürece ödersiniz. Aşağıda ise fiyatlandırmalarına bakabilirsiniz:

  • Squarespace- Yıllık ödeme indirimi ile ayda 16 dolar veya yılda 144 dolar karşılığında satın alabilirsiniz.
  • Wix – Geçerli planları yıllık ödeme indirimi ile ayda 16 dolardan veya yılda 150 dolardan başlar (daha ucuz planlar vardır, ancak bunlar oldukça sınırlıdır)

Bir web sitesi oluşturmanın en basit yolunu arıyorsanız, bu web sitesi oluşturma araçlarından birini kullanmak iyi bir seçim olabilir.

3. Hosting –1,08$’dan başlayan fiyatlarla

Hosting için ödeme yaptığınızda, web sitenizi güçlendirmek ve dünyanın her yerinden ziyaretçilere sunmak için temelde bir bilgisayarda alan kiralarsınız. Squarespace ve Wix gibi bir web sitesi oluşturucu seçerseniz, bu hizmetler fiyatlarına hosting hizmetini zaten dahil eder, bu nedenle başka bir ödeme yapmanız gerekmez.

Ancak, WordPress gibi kendi kendine barındırılan yazılımları veya Joomla veya Drupal gibi diğer ücretsiz içerik yönetim sistemlerini kullanıyorsanız, bu yazılımı yüklemek ve çalıştırmak için kendi hosting sisteminizi satın almanız gerekir.

2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir | Atak Domain Hosting

Yeni başladığınızda, ucuz hosting tercih etmek tamamen mantıklıdır ve size ayda minimum 1,08$’a mal olur. Örneğin, Atak domain üzerinden WordPress host satın almak isterseniz yıl boyunca sadece 29,88 gibi oldukça hesaplı bir planı tercih edebilirsiniz.

2022’de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir | Atak Domain Hosting

Siteniz büyüdükçe, trafikteki artışın üstesinden gelmek için daha fazla ödemeniz gerekebilir ancak bu iyi bir "sorun" olarak görebilirsiniz.

SYukarıdaki site için gerekli ödeme yaptığınızda, çalışan bir web siteniz olacak ama istediğiniz gibi görünmeyecek veya çalışmayacak, henüz. Ardından, kendi tasarımınızı ve işlevselliğinizi eklemek için ne kadar ödemeniz gerektiğini tartışalım.

WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanmanın en büyük yararlarından biri, sitenizi sıfırdan tasarlamak yerine önceden oluşturulmuş “temaları” kullanarak web sitenizin tasarımını değiştirebilmenizdir. Birkaç tıklama ile bir tema yükleyeceksiniz. Ardından, yeni başlayanlar için uygun bir arayüz kullanarak bu temayı ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirebileceksiniz.

Tüm web sitesi yazılım seçenekleri, (WordPress, Squarespace, Wix) ücretsiz tema hizmeti sunar. Bu nedenle, eğer bir bütçeniz varsa, ücretsiz bir seçenek seçmek tamamen güvenli ve iyidir. Örneğin, yazının başında oynadığımız küçük bir oyunda gösterdiğimiz ilk site ücretsiz Zelle Lite temasını, ikinci site ise ücretsiz Hestia Lite temasını kullanıyor.

Eğer ücretsiz bir tema kullanmak istemiyor ve premium bir tema beğendiyseniz ve satın almayı düşünüyorsanız, ortalama şu kadar bir ücret ödemeniz gerekir:

  • WordPress –Bir WordPress temasını ortalama 59$ karşılığında edinebilirsiniz, ancak temaya göre fiyatında değişiklik olacağını unutmayalım.
  • Squarespace ve Wix – Genellikle tüm temalar 100$+ ederindedir.

Ek olarak, Elementor gibi WordPress sayfa oluşturucu eklentileri, ücretsiz olarak sürükle ve bırak görsel düzenlemeyi kullanarak tasarımınızı daha da geliştirmenize yardımcı olabilir.

Artık sıradan insanların bir web sitesi yapması mümkün olduğundan, bir web sitesi kurmanın maliyeti düşündüğünüzden daha az olduğunu bu yazımızda açıklamış olduk. Temel altyapıyı ortadan kaldırmak, WordPress gibi bir yazılım kullanmanın maliyeti kısaca yılda 70$ veya premium bir web sitesi oluşturucu için 150$'a mal olacaktır.

Öte yandan, profesyonel bir hosting hizmeti ve Premium temalar satın almak istiyorsanız fiyatı tabii ki artış gösterecektir. Daha büyük siteler veya bir e-ticaret mağazası gibi daha gelişmiş işlevsel sitelerin olduğu temel bir web sitesi için minimum 2.000 dolar civarında ücret ödemeniz gerekir.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!