5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak
10.02.2021 11:52 1397 Görüntülendi

5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak

Lezzetli ve kaliteli yemek, herkesin yemeği sevdiği gibi yapmayı da seveceği bir iştir. Ancak yemek yemeği herkes gayet iyi başarsa da bir yemeği hazırlamak veya anlatmak gerçekten zor bir iştir. Bu nedenle insanlar çoğu zaman en sevdikleri yemeklerin veya hiç denemedikleri yemeklerin tariflerini okumayı ve yemek sayfalarında vakit geçirmeyi çok severler. Bu açıdan da yemek blogu nasıl açılır konusunda birçok kişi araştırma yapmıştır.

5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak | Atak Domain Hosting

Atak Domain olarak yemek blogu nasıl açılır konusunda size aradığınız cevabı 5 adım ile anlatmaya çalışacağız. Sırasıyla bu 5 adımda yer alan maddeler

 • Lezzetli yemekler gibi güzel bir blog ismi seçmek
 • Web hosting planlaması yapmak
 • Blog gelişim açısından planlama gerçekleştirmek
 • İyi bir platform seçimi yapmak
 • Son dokunuşlar ile ilk tarifin yayınlanması

Aslında bu açıdan onlarca farklı konudan bahsedilmesi mümkün olduğu gibi yine binlerce farklı yemek tarifi ile de işe başlayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle belirtilen 5 başlık ile birlikte bir yemek blogu nasıl açılır konusunun açılımını yapalım. 

1.Adım: Lezzetli Yemekler Gibi Güzel Bir Blog İsmi Seçmek

Bir yemek blogu nasıl açılır konusuna başladığınız anda ilk olarak bir site kurmak için gereken her zamanki madde olan isim seçme aşamasını ele almamız gerekir. Site adının insanların bu blogta bir kimlik olarak göreceği yani yıllarca unutmayacağı bir kelime veya kelime grubu oluşturması gerekir. Eğer yanlış ve etkili bir isim seçilmezse, sonradan isim değiştirme denemesi yapılması çok daha sakıncalı ve sıkıntılı olabilir. Bu nedenle ilk aşamada çok iyi bir isim seçmeniz ve yıllar boyunca bu ismi kullanmanız gerekir.

Yemek blogu için isim seçimi gerçekleştirmek açısından öncelikle bazı püf noktalarını aklınızda bulundurmanız gerekir. 

 • Seçtiğiniz isim mutlaka kısa olmalıdır. Çünkü kısa isim her zaman hatırlanabilir ve insanlar kolayca giriş gerçekleştirebilir. 
 • Uzantı konusunda .com seçimi yapmak her zaman daha iyidir. Bu noktada Atak Domain üzerinden domain sorgulama işlemi ile kolaylıkla bilgi elde edebilirsiniz. Ancak bu durum bir kural olmamakla birlikte elbette ki diğer sayfa uzantılarını da seçebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz blog ismi blok konusunda net bilgi vermelidir. Yani Nermin'in Günlüğü gibi bir blog ismi yerine Nermin'in Sofrası gibi bir isim bir yemek blogu olduğunu net bir şekilde anlatabilir.

Yemek blogları çoğu zaman paylaşım yapacağınız yemek türleri ve tarifler ile birbirine yakın olmalıdır. Örneğin acivebulgur.com gibi bir domain kullanırsanız, bu noktada Acı ve Bulgur blog ismi insanların bulgur ve acı malzemenin temelinde bulunduğu yemekler paylaştığınızı net bir şekilde anlamasını sağlayacaktır. 

Blog ismi seçerken aklınıza gelen ilk isim yerine genellikle belirli bir süre düşünerek, aklınıza gelen isimleri bir liste haline getirmeniz ve sonra bu liste içerisinden domain sorgulama işlemlerini yaparak en doğru seçimi gerçekleştirmelisiniz. 

2.Adım: Web Hosting Planlaması Yapmak

5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak | Atak Domain Hosting

Alan adınızı seçtiğiniz ve artık bu alan adını sorgulayarak emin olduysanız,  ikinci aşamada artık bir hosting satın almayı planlamanız gerekecektir. Hosting, web sayfanızın ve web sayfanızdaki içeriklerin depolanması için size bir alan sunar ve bir ücret karşılığında satın alınır.

İlk defa sayfa kurulumu gerçekleştirecek kişiler için hosting konusu biraz karmaşık olabilir. Fakat Atak Domain sayesinde hiç zorlanmadan bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Öncelikle taşınır bir web hosting bulmak doğru olacaktır. Bu kapsamda da hosting planlarına göz atmanız vasıtasıyla karşınıza çıkan seçenekler arasında;

 • Başka kişiler ile bir arada kullandığınız paylaşımlı hosting, ucuz bir seçenek olarak başlangıç açısından ideal görülebilir.
 • Hosting dünyasında en iyi performans ve en yüksek hız için bugün popüler bir yapıya sahip olan Cloud Hosting yani Bulut Sunucu seçimi yapılabilir. Ancak kısmen fiyatı daha yüksektir.
 • VPS olarak adlandırılan Virtual Private Server yani Sana Özel Sunucu seçeneği sayesinde de sadece size özel bir sunucuyla başka kişilerin kullandığı bir sunucu içerisinde size ayrılan tek kaynağa sahip olabilir ve kısmen uzmanlık ile kullanım elde edebilirsiniz.

Atak Domain sayesinde hosting planları içerisinde bulunan bu seçeneklerde Starter, Expert, Expert Plus ve Expert Deluxe gibi seçimler ile sizde birçok üstün özelliğe sahip, hızlı ve esnek yönetim planı sağlayan hosting planlaması gerçekleştirebilirsiniz.

3 Adım: Blog Gelişimi Açısından Planlama Gerçekleştirmek

İlk iki adım ile birlikte blog kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra artık sahip olduğunuz bir yemek blogu bulunacaktır. Ancak henüz bu blog sayfasında yemek tarifi yayını yapmadan önce bazı planlamalar yapmanız ve bu sayede blog geliştirmeye başlamanız gerekecektir. Bu noktada sırası ile

 • Yayınlamak istediğiniz içeriklerin türü
 • Yeni içeriklerinizi hangi aralıklar ile yayınlamak istediğiniz
 • Blog içeriklerinde ve yayıncılıkta her şeyi siz mi yapacaksınız yoksa başka kişilerden yardım alacak mısınız ve bu konuda ne kadar bütçeniz bulunuyor?
 • En önemli nokta olarak bu blog üzerinden para kazanmak istiyor musunuz ve bu durumda ne yapmalısınız?

İfade edilen bu 4 soru teker teker incelenirse, öncelikle yayınlamak istediğiniz içerik türü için mutlaka keyif aldığınız noktayı seçmeniz önemlidir. Yani bu yemeklerin tarifini vermek, hatta videolar çekerek kendiniz yaparak anlatmak ya da sadece en ünlü restoranlarda bu yemekleri deneyerek blogunuzda lezzetlerini ve görüntüleri paylaşmak isteyebilirsiniz. Çünkü keyif almadan sadece gelir amaçlı ya da rutin olacak şekilde bu işi yapmaya çalışırsanız, bir süre sonrasında sıkılır ve yolun yarısında vazgeçebilirsiniz. 

İlk noktada paylaşım türünüzü seçtikten sonra diğer noktada içerik yayınlama periyotlarını belirlemeniz gerekir. Örneğin, ilk 1 hafta sonrasında ilk ay ve sonrasında ilk birkaç aylık periyot içerisinde kaç adet yayın yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Haftada bir defa ayda 4 defa ya da her 3 günde bir yeni bir yayınlama yapabilirsiniz.

5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak | Atak Domain Hosting

Aslında birçok blog sahibi ilk aşamadan itibaren dolu dolu bir sayfa oluşturmaya çalışır ve bu noktada bir süre sonrasında ivme almak için çok uzun süre beklemek gerekebilir. Bu noktada çok yoğun çalışmak yerine sizinle aynı bakış açısına ve yazım tarzına sahip ya da zevkliliğe sahip kişiler ile ortaklaşa çalışarak, işin bir kısmını başkalarına yaptırabilirsiniz. Yani bahsedilen 3 adımda yer alan bütçe planı noktasında freelancer veya sabit çalışan kişilere ücret ödeyerek işi paylaşımını sağlayabilirsiniz.

Yemek blogu çok yoğun bir çalışma ister ve gerçekten tecrübeli bir insan tarafından üstesinden gelinebilecek bir alandır. İlk birkaç ay planınızı doğru bir şekilde takip ettiğinizde, bu noktada blogdan para kazanma planını da devreye koyabilirsiniz. Bu açıdan restoran işletmeleri, mutfak eşyaları satan işletmeler veya farklı markalar ile yaptığınız komisyon anlaşmaları sayesinde reklam gerçekleştirebilir ve bu bağlantılardan küçük küçük başlayarak, daha yüksek rakamlara ulaşan kazançlar elde edebilirsiniz.

4 Adım: İyi Bir Platform Seçimi Yapmak

Ad, hosting ve plan hazırlandıktan sonra artık blog sayfanız için platform seçmeniz gerekir. Yani web sitesinin nasıl kurulacağı önemlidir. Bu noktada eğer yeterli bütçeye sahipseniz, bu kurulumu birine profesyonel olarak yaptırabileceğiniz gibi bir şirket ile de çalışabilirsiniz. Web geliştirme konusunda başarılıysanız, kendi sitenizi de geliştirebilirsiniz.

Bugün hiçbir teknik bilgiye sahip olmasanız bile kullanılabilecek içerik yönetim sistemleri yer almaktadır. Birçok fonksiyonel özellik sayesinde on binlerce tema gibi imkanlar sunan WordPress içerik yönetim sistemi özellikle blog sayfaları için en popüler platformlar arasında bulunmaktadır. Gelişmiş bir blog kurmak için dahi dünyanın önemli firmaları tarafından da kullanılan WordPress, birçok yemek bloğunda da seçilmiş bir platformdur. 

Benzer yapısıyla biraz daha teknik bilgi gerektiren ve blog sayfası hatta sonrası için iyi bir seçenek olan Joomla! gibi bir platform da bulunmaktadır. Ayrıca gelişmiş bir çözümleme yeteneğine sahip olan Drupal gibi kısmen zor fakat esnek yapısıyla profesyonel bir site için eksiksiz olabilecek platformlardan birisidir.

Bugün Atak Domain olarak birçok blog sayfası sahibi ve kurulum gerçekleştirmek isteyen kişi için genellikle WordPress platformunu öneriyoruz. Bu konuda özel bir şekilde daha hızlı çalışma için hosting planlarımız da bulunmak ile birlikte kullanıcı dostu bu platform, kolaylıkla yüklenerek kısa sürede size bir web sayfa tasarımı sağlayabilir.

5 Adımda Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Açmak | Atak Domain Hosting

 1. Adım: Son Dokunuşlar İle İlk Tarifin Yayınlanması

Son adım ile birlikte bir yemek blogu nasıl kurulur işleminin finaline gelirken, alan adınızla çalışan ve eksiksiz bir web sayfasına sahip olduğunuzu göreceksiniz. Artık bu sayfada tarifler, yemek incelemeleri veya işletme incelemeleri gibi paylaşımlar yapabilirsiniz.

Bazı son dokunuşlar gerçekleştirdiğinizde, örneğin kullandığınız WordPress veya farklı bir platformda yemek blogları için çok uygun temaları seçerek en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Bu konuda WordPress temaları arasında araştırma yaparken, sadece “food” veya “kitchen” kelimesini kullandığınızda da yüzlerce muhteşem tema görebilirsiniz.

Tema seçimleri yaptıktan sonra tema hakkındaki yorumlara bakabilir, eklentileri inceleyebilir, bu tema ile birlikte kullanılabilecek araçlara göz atabilirsiniz. Özellikle yeterli bütçeniz varsa, ücretli tema kullanmayı da seçebilirsiniz. İyileştirmeler için yine eklentiler ve araçlar SEO çalışmaları, reklam ortaklıkları gibi işlemleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer bahsedilen tüm bu çalışmaları bitirdiyseniz, seçtiğiniz tür ile birlikte artık blog sayfanızda ilk paylaşımı gerçekleştirebilir ve planlı bir şekilde paylaşımlara devam ederek tepkileri ölçebilirsiniz. Bu sayede de ilerleyen vadede gereken tüm yenilikleri, değişimleri ve düzenlemeleri sağlayarak çok iyi bir blog sayfasına ulaşabilirsiniz.