AdBlock Nedir?  (En İyi Reklam Engelleyici)
08.09.2020 12:57 1946 Görüntülendi

AdBlock Nedir? (En İyi Reklam Engelleyici)

Ad Block Nedir - Atak Domain HostingYoutube, Facebook, Twitch, favori web siteleriniz ve açılır pencerelerdeki reklamları, engelleyin.

AdBlock, dünya çapında 60 milyondan fazla kullanıcısı ve 350 milyondan fazla Chrome uzantısı eklentisi indirmesiyle önde gelen reklam engelleyicidir.


 YouTube reklamlarını ve açılır pencereleri engelleyin ve kötü amaçlı programlarla mücadele etmek için kullanılmaktadır.

AdBlock Özellikleri

  • YouTube, Facebook, Twitch ve tüm favori web sitelerinizde can sıkıcı pop-up’ları, reklamları, afişleri (video reklamlar dahil!) Engelleyin
  • Üçüncü taraf izleyicileri engelleyerek gizliliğinizi koruyun
  • Gömülü kötü amaçlı yazılımlar, kötü amaçlı programlar, kripto para birimi madenciliği programları vb. İle kötü amaçlı reklamları engelleyerek güvenli gezinme sağlar.
  • Sayfa yükleme süresini hızlandırın ve daha rahat internet sağlayın
  • Kullanıcı deneyiminizi filtreler, beyaz listeler, karanlık modlar ve diğer.


Bir akıllı telefon veya PC çalıştırırken ekranda aniden beliren bir reklam. Bu tür reklamlar, kullanıcının web sitesinde gezinme ortamında, yanlışlıkla tıklamalar ve gezinmenin engellenmesi gibi büyük bir etkiye neden olabilir.


Son yıllarda pek çok kişi, mobil terminallerden web sitelerine göz atan kullanıcı sayısı arttığı için bu tür reklamları engellediklerini düşünüyor.


Bu hareketlere yanıt olarak Google, kullanıcıların göz atma ortamını önemli ölçüde bozan reklamları gizlemeye başladı ve Google’ın tarayıcısı Google Chrome’da istenmeyen reklamları silmek için reklam engelleme işlevini ayarlamak mümkün.


Reklam Engelleme Araçlarına İlişkin Eğilimler

Kullanıcılar için bir reklam engelleme aracı, rahat bir internet ömrü sağlayan kullanışlı bir araçtır. Öte yandan, reklam yerleştirmek isteyen reklam veren veya reklam ağı operatörü ile reklam engelleme aracı arasındaki ilişki nedir? Şu anda, reklam engelleme araçları etrafındaki eğilim, bir kedi-fare oyunu gibidir. İnternet medyası ve platformlarının kullanıcılarına ücretsiz bilgi ve işlevler sağlamak yerine, reklamlar genellikle karlarını desteklemek için kullanılır. Açıkçası, reklamları engellemenin işletme üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Reklam verenler ve reklam ağları sabit duramaz.


09 Ağustos 2016’da Facebook, reklam engelleme araçlarına karşı önlemler aldı. Kullanıcıların reklamları kolayca gizleyebilmesi için ara yüzü değiştirmek yerine, yerleşik bir reklam engelleme aracına sahip olsalar bile reklamları görmezden gelmelerine ve reklamları görünmeye zorlamalarına izin veren bir sisteme sahipler. Değiştirildiği duyuruldu. Ancak sadece iki gün sonra, ana reklam engelleme aracı olan Adblock Plus’ın arkasındaki şirket Eyeo, Facebook'un önlemlerine yanıt olarak yeni bir filtre uyguladığını duyurdu.


Ayrıca, Ocak 2019’da bazı yabancı medya kuruluşları, Google’ın reklam engelleme araçlarını tam anlamıyla ortadan kaldırmaya başladığını bildirdi. Bunun nedeni, Google’ın web tarayıcısı ve Chrome uzantılarıyla ilgili API’lerin spesifikasyonlarına ilişkin Google tarafından duyurulan politikadır. Extensions Manifest v3 adı verilen tanım, birçok reklam engelleme aracının geleneksel API engelleme özelliklerinden yararlanamayacağını söylüyor. Google, hareketin reklam engellemeyi engellemekle ilgili olmadığını, kullanıcı gizliliğini korumakla ilgili olduğunu, ancak bazı reklam engelleme aracı satıcıları tarafından eleştiriliyor.


Verilen reklamların kullanıcılar için can sıkıcı olduğu yadsınamaz, ancak reklamların yayınlanması ürün tanınırlığının artmasına ve satın almanın tanıtımına yol açmaktadır. Ayrıca, sonuçta ödenen reklam masrafları ile bilgi ve işlevleri ücretsiz olarak sağlayabileceğimizi de unutmamalıyız. Ve bazıları bu kullanıcıların hayal kırıklığından yararlanmaya çalışıyor. Reklam engelleme araçlarıyla ilgili gerçek sorun bir güvenlik riski olarak görülebilir.