Backlink Nedir?
15.02.2021 09:49 842 Görüntülendi

Backlink Nedir?

Backlink, SEO ve site tanıtım çalışmalarında kullanılan en önemli teknik kavramlardan birisidir. Kısa bir açıklama yapılması gerekirse, bir web sayfasının başka bir web sayfası için link vermesi olarak açıklanabilir. Ancak backlink bu kadar kısa bir şekilde tanımlanmasından ziyade daha teferruatlı ve birçok konuda dikkat edilerek uygulanması gereken bir yöntemdir.

Bir web sayfasına sahip olduğunuzda, bu web sayfası içerisinde özgün içerikler kullanırsınız. Bu özgün içeriklerin başka bir web sayfası tarafından fark edilmesi durumunda, bu içerik içerisinde bir link atanması talep edilebilir. Bu durumda siz yazmış olduğunuz özgün içerikte örnek olarak “Ankara dönerci” gibi bir ifade geçirirken, bu ifade içerisinde atadığınız bir link ile başka bir firmanın web sayfasına aktarım sağlayabilirsiniz. İşte bu durumda “Ankara dönerci” ifadesi ile aktarım gerçekleştirilen dönerci firmasına ait web sayfası daha fazla yayılım gerçekleştirecek ve tanıtım yapabilecektir.

Backlink Nedir? | Atak Domain Hosting

Bir internet sitesindeki içeriklerde backlink oluşturulabilmesi için Google backlink aracılığı ile kullanılması gerekir. Bu kullanım sonucunda web sayfasının yayılması sayesinde de web sayfanız arama motorlarında daha yüksek bir noktaya ulaşacak ve daha değerli hale gelecektir. Bu bağlamda da hem sizin sayfanıza hem de link verdiğiniz web sayfasına katkı sağlayacak olan bu sistem için özgün içerikler ve kaliteli linkler gerekmektedir.

Backlink Neler Sağlar?

Bir web sayfasında SEO stratejileri geliştirilirken, backlink içerik sonrasındaki en önemli araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu noktada gelen veya giden link olarak iki çeşidi bulunmak ile birlikte bir siteden başka bir siteye giden link şeklinde de ifade edilmektedir. Harici olması, sizin sayfanızdan çıkması ve gelen olması ise başka bir sayfadan çıkıp sizin sayfanıza aktarımı yapmış olmasını ifade eder.

Backlink çalışmaları ile elde edilen en önemli artı sitenizde güven sağlanmasıdır. SEO başarısı elde etmek açısından Google ve farklı arama motorlarında linkler mutlaka dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bir siteden başka bir siteye ulaşan linkler güvenilir bir kaynak oluşturan onay araçları olarak görülmektedir. Yani arama motorları bir sitedeki link sayesinde başka bir siteye ulaşıldığında, bu sitenin kullanıcılar tarafından güvenilir olduğunu kabul etmektedir. Bu durum bir nevi fiziksel işletmelerde gördüğünüz gibi olabilir. Örneğin, 5 farklı arkadaşınıza ya da hiç tanımadığınız insanlara iyi bir terzi sorduğunuzda, herkes belirli bir işletmeyi tarif ediyorsa, muhtemelen bu işletme gerçekten güvenilir bir işletmedir.

Diğer açıdan düşünüldüğünde, backlink sayesinde bir web sayfası popüler hale gelebilir. Özellikle Google backlink çalışmalarını bir web sayfası için popülerlik aşamasından kabul edilir görmektedir. Çünkü algoritma gereği ne kadar yüksek sayıda link sahibi olursa, o web sayfası daha yüksek sıralama elde etmektedir.

Teknik olarak başka bir web sayfasından kendi sayfanıza veya başka bir web sayfasına giden linkler backlink olarak adlandırılır. Fakat daha teferruatlı inceleme yapıldığında, her link çıkışının aynı olmadığını görebilirsiniz. Çünkü bilindik bir web sayfasında bulunan link, insanlar için daha inanılır ve güvenilir olacaktır. Bu durumda da Google güveni sağlamış ve insanların tereddütsüz şekilde kullandığı adreslerden gelmiş linkleri daha fazla ön planda tutmaktadır.

Google bir sayfa içerisinde güvenin önemini ve göreceli bir şekilde puanını ifade edebilmek açısından bu sayfaya yönlendiren backlink kullanımlarını, kalite ve miktarlarını değerlendirmek için bir algoritma geliştirmiştir. PageRank olarak belirtilen bu algoritma, bugün öncesinde sorgulama ve öngörme konusunda avantaj sağlar. 

Backlink Nedir? | Atak Domain Hosting

Backlink sıralama yükselterek, size popülerlik ve güven kazandırdığı gibi sitenize yeni bir trafik yönlendirmesi sağlar. Eskiden link sadece sayfalar arasında ulaşımı sağlarken, bugün Google tarafından bir sıralama faktörü olarak kabul edilmekte ve gerçekten sitenize trafik gönderimi açısından bir prensip olarak görülmektedir.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

SEO çalışması açısından backlink almak çok önemli ve gerçekten dikkat isteyen bir iştir. Çünkü bahsedildiği şekilde faydalar sağladığı gibi siteniz için büyük zararlar da ortaya çıkarabilir. Hatta özensiz ve yanlış bir çalışma sitenin ban yemesine neden olabilir.

Bir arama motoru internet sayfanız üzerinde incelemeler gerçekleştirirken, almış olduğunuz backlinklerin hangi yollardan alınmış olduğunu inceler. Eğer bu inceleme sonucunda bir hile bulunduğu fark edilirse, sayfanız güvenilmez konuma ulaşır ve aldığınız linkler internet siteniz için yarardan çok zarara neden olur.

Güvenin her aşamada mutlak olarak öne çıkan bir nokta olması nedeniyle backlink alırken öncelikle link aldığınız sitenin güvenilir ve kaliteli olduğunu araştırmanız gerekecektir. Bu noktada özellikle kalıcı bir şekilde link sağlayabilecek web sayfalarından link almak önemlidir.

Kaliteli ve yoğun şekilde kullanılan bir web sayfasından çok tutulan bir web sayfasından veya iyice bilinen bir sayfada belirli bir süre ile oluşturulan backlink Google ve diğer arama motorlarında ve kullanıcı gözünde yükselmenizi sağlar. Fakat link bu sayfadan kalktıktan sonra ya da siz bu bağlantıyı kaldırdığınızda, site tekrar itibarını kaybederek eski bulunduğu noktaya dönüş yapacaktır. 

Güven, kalite ve iyi bir siteden backlink almak önemli bir nokta oluşturduğu için bu nedenle link almadan önce backlink analizi yapmak gerekir. Çünkü arama motorları güvenilmez bir sonuç ortaya çıktığında, sitenizin banlanması gibi bir sonuca kadar da ulaşabilir. İyi bir araştırma yaparak başarılı bir link çalışması gerçekleştirirseniz, siteniz hızlı bir şekilde seviye atlayabilir.

Backlink Nasıl Alınır?

Sitenize backlink alabilmek için kullanabileceğiniz temel yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler açısından Atak Domain olarak başlıklar altında size kullanabileceğiniz yöntemleri açıklamaya çalıştık.

Bir Başka Siteden Backlink Almak

Bu tercih en basit noktada başka bir web sayfasından sizin sayfanıza link çıkarılmasını istemeniz ile olacaktır. Örneğin siz yemek tarifleri paylaşan bir sayfaya sahipseniz, bu tarifler için kullanılacak malzemelerin satışını gerçekleştiren bir tedarikçi sayfasına veya ürün satış sayfasına ulaşarak link çıkarılmasını talep edebilirsiniz. 

Backlink Nedir? | Atak Domain Hosting

Genellikle e-ticaret gerçekleştirilen bir web sayfasında ürünleri özellikle farklı bir tedarikçiden temin ediyorsanız, bu tedarikçi ile görüşerek sayfanızda ürünler ile alakalı size link çıkarmasını talep edebilirsiniz. Çünkü bu durumda tedarikçi ile zaten bir anlaşma içerisinde bulunduğunuz için bu konumda link almak gayet kolay olacaktır.

Paravan Siteler Üzerinden Link Vermek

Aslında sahip olduğunuz web sayfasına link çıkışı gerçekleştirmek için bir paravan site kurulumu gerçekleştirmeyi de seçebilirsiniz. Örnek olarak Antalya'da halı yıkama sektöründe bir web sayfası sahibi iseniz aslında yine size ait olan bir paravan web sayfası kurarak, bu sayfada içerik açısından SEO çalışmaları yaptıktan sonra bu içeriklerde de asıl sayfanız için link verebilirsiniz.

Blog Ve Sayfalarda Yorumlar Yapmak

Yoğun trafik alan ve gerçekten iyi bir takipçi kitlesi bulunan blog sayfaları, içerik sayfaları ve magazin sayfaları gibi noktalarda paylaşılmış içerikler insanlar tarafından sıklıkla takip edilip okunduğu için bu içeriklerde özellikle yorum kısımlarını kullanabilirsiniz. Bu bağlamda yorumlarda kendi linkinizi verecek şekilde yazdığınız yazılar, sayfanıza link aktarılması için basit bir yol oluşturacaktır.

Blog Yazarlarından Link Makaleleri İstemek

Backlink alma konusunda bütçe karşılığında gerçekleştirilebilecek bir çalışma olarak popüler blog yazarları ile görüşme gerçekleştirdikten sonra web sayfanızın merkezinde ya da içeriğinde bulunduğu makale yazılımları talep edebilirsiniz. Örneğin, bir kuaför işletmesi için kullandığınız web sayfasına link almak istiyorsanız, kadın güzellik ve saç trendleri hakkında blog yazarlığı yapan popüler bir yazar ile görüşebilirsiniz. Bu sayede blog sayfasında size link verilecek şekilde bir makale kullanılması ile daha iyi bir çözüm elde edilebilir.

Markanızdan Bahsedilmesi

Sahip olduğunuz marka yani firma ile birlikte bir hayır işi içerisinde bulunduğunuzda, ulusal basına hitap edebilecek bir faaliyet gerçekleştirdiğinizde ya da yeni bir ürün ortaya çıkardığınızda siz farkında olmasanız dahi Google'da ve basın çerçevesinde sizden bahsedilir. Bu durumda birçok farklı noktada markanızdan bahsedildiği için size link verilmemiş olsa da bilinen bir yapı elde edersiniz. İşte bu noktada siz markanızdan bahsedildiği zaman bu durumda link çalışması olarak kullanabilirsiniz.

Backlink Nedir? | Atak Domain Hosting

Örneğin, Manisa kentinde yeni bir gıda ürünü ile hizmet vermeye başladığınızda, bir süre sonrasında basında adınız geçecektir. Bu durumdan gazete veya sayfanın editörü ya da direkt olarak gazeteci ile iletişime geçtikten sonra bazen olumsuz yanıtlar bazen direkt olarak talebinize karşı olumlu yanıtlar alabilirsiniz. Bu sayede markanız ile birlikte link çalışması oluşturabilirsiniz.

Rakiplerin Backlink Profilleri İncelenebilir

Sizin backlink için çaba sarf ettiğiniz gibi rakipleriniz de sıralama elde etmek açısından link kazanma fırsatlarını her zaman ön planda tutacaktır. Bu nedenle rakip link profilini incelediğinizde, siz de link kazanımları elde edebilirsiniz. Bugün Google tarafından veya farklı noktalarda sunulan SEO araçları rakip link inceleme ve analiz etme avantajları sağlamaktadır. Bu inceleme sonucunda sizde bulunmayan fakat rakiplerde bulunan linkleri siz de benzer şekilde elde etmeye çalışabilirsiniz.

Backlink Türleri

Backlink tek bir şekilde bir sayfadan çıkmış bir link olarak kabul edilebilecek bir yapı değildir. Yani farklı backlink türleri bulunmaktadır. Bu açıdan da farklı çeşitler kısa kısa incelenebilir.

  • Nofollow linkler güvenilir kaynaklardan çıkar. Fakat bu kaynak size kefil olmak istemediği için nofollow niteliği sayesinde Google üzerinde bu linkin takip edilmemesi gerekliliği belirtilir. Aslında Google ilk dönemlerde bu linkleri değerli görmese de bugün değiştirdiği kural ile birlikte değerli bir hale gelmiştir.
  • Dofollow linkler net bir şekilde takip edilen ve güvenliği kanıtlanmış linkler anlamına gelmektedir. Bu link çeşidi ile birlikte PageRank değeri arttırılırken, nofollow niteliği bu linklerde bulunmaz.
  • Ücretli yani sponsorluk linkler ise bir blog yazarı veya fenomen tarafından ürün incelemesi ya da tanıtım için para karşılığında satın alınmış linklerdir. Para, ürün veya bir hizmet karşılığında link alımı yapılmış ise Google için bilgilendirme yapılması açısından bu özellik rel="sponsored" eklentisi ile bildirilir. Normalde Google site yöneticisi yönergesi kapsamında link için para ödeme ve satın almayı yasakladığından dolayı sıralamada olumsuz bir etki elde etmemek açısından da bu etiket kullanılmalıdır.
  • Daha yüksek bir sıralama açısından yüksek otoriteli linkler oluşturulması gerekebilir. Çünkü Google algoritması bazı linklere çok daha fazla güven duyar. Bu durumda yüksek otoriteli backlink mutlaka güvenilir bir kaynaktan gelmiştir. Yani örnek olarak Türkiye genelinde kabul edilmiş bir gazete ya da blog sayfasından gelmiş olabilir.
  • UGC linkler ise 2019 yılı ile kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcı tarafından oluşturulan bir içeriği ve bu içerik içerisinde gelen linkleri ifade etmektedir. Yani link site yöneticisi tarafından değil bir kullanıcı tarafından içerik içerisine eklenmiştir.
  • Zararlı linkler ise Google sıralaması için size büyük bir zarar verebilir. Bu tür backlink çalışmaları genellikle güvenilir olmayan ve şüpheli sitelerden geldiği için arama motoru sıralamalarında sorun oluşturacaklardır.
  • Editöryel linkler ise bir site sahibi tarafından bir gazeteci veya web yöneticisi tarafından hak ettiğini düşündüğü bir web sayfasına verilen linktir. Genellikle okuyucu deneyimini geliştirmek için kullanılır.

Sitenizde Backlink Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sitenizde backlink çalışmaları gerçekleştirdikten sonra bu linkleri kontrol etmek ve hem kırık linkleri hem de sağlam linkleri takip altında tutmak önemlidir. Bu açıdan SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olan Google Search Console kullanımı ile link profilinizi inceleyebilirsiniz. Rakip link profillerinde analiz gerçekleştirmek açısından da SEMrush kullanılabilir.

Google Search Console size rakip analizi hakkında bilgi vermez. Fakat ücretsiz bir araç olarak bu bilgiler ile birlikte Google gözünde sayfanızın görünüşünü değerlendirmeniz mümkün olacaktır. Uygulamanın menüsü içerisinde harici bağlantılar kısmı ile birlikte sitenize gelen miktarı kontrol edebilirsiniz. Hangi sayfalara link verdiğinizi, hangi sayfaların size daha fazla link verdiğini ve hangi metinlerin link için kullanıldığını inceleyebilirsiniz.