Bill Gates Hayatı
04.02.2021 12:03 2630 Görüntülendi

Bill Gates Hayatı

Girişimci Bill Gates, Paul Allen ile dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft’u kurdu ve daha sonra dünyanın en zengin adamlarından biri oldu.

Bill Gates Kimdir?

Girişimci ve iş adamı Bill Gates ve iş ortağı Paul Allen, teknolojik yenilik, iş stratejisi ve agresif iş taktikleri yoluyla dünyanın en büyük yazılım işi olan Microsoft’u kurdu ve inşa etti. Bu süreçte Gates dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Şubat 2014’te Gates, vakfı Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndaki hayır işlerine odaklanmak için Microsoft’un başkanı olarak istifa ettiğini duyurdu.

Çocukluğu

Gates, 28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da William Henry Gates III’te doğdu. Gates, ablası Kristianne ve küçük kız kardeşi Libby ile üst orta sınıf bir ailede büyüdü. Babaları William H. Gates Sr. gelecekteki eşi Mary Maxwell ile tanıştığı zaman, biraz utangaç olsa da gelecek vaat eden bir hukuk öğrencisiydi. Washington Üniversitesi’nde atletik, giden bir öğrenciydi, öğrenci işleri ve liderlik ile aktif olarak ilgileniyordu.

Gates ailesinin atmosferi sıcak ve yakındı ve her üç çocuk da rekabetçi olmaya ve mükemmellik için çabalamaya teşvik edildi. Gates, Puget Sound’daki yazlık evlerinde aile spor oyunlarını koordine ettiğinde rekabetin erken belirtilerini gösterdi. Ayrıca tahta oyunları oynamaktan zevk aldı (Risk onun favorisiydi) ve Monopoly’de mükemmeldi.

Gates’in annesi Mary ile çok yakın bir ilişkisi vardı, öğretmenlik yaptığı kısa bir kariyerin ardından zamanını çocukları yetiştirmeye ve hayır kurumlarıyla çalışmaya adadı. Ayrıca Seattle’daki First Interstate Bank (büyükbabası tarafından kurulan), United Way ve International Business Machines (IBM) dahil olmak üzere birçok kurumsal kurulda görev yaptı. Okullarda ve toplum kuruluşlarında gönüllü olduğu zaman Gates’i sık sık yanına alırdı.

Bill Gates’in Eğitim Hayatı

Bill Gates’in Eğitim Hayatı | Atak Domain HostingGates, çocukken doymak bilmez bir okuyucuydu ve ansiklopedi gibi referans kitapları inceleyerek saatler geçiriyordu. Gates’in ebeveynleri, 11 ya da 12 yaşlarında, davranışları hakkında endişelenmeye başladı. Okulda iyi gidiyordu ama zaman zaman sıkılmış ve içine kapanık görünüyordu ve ebeveynleri onun yalnız kalabileceğinden endişeleniyordu.

Devlet eğitimine güçlü inananlar olsalar da Gates 13 yaşına geldiğinde, ailesi onu Seattle’ın özel hazırlık Lakeside Okulu’na kaydettirdi. Matematik ve bilimde mükemmel, aynı zamanda drama ve İngilizce’de de çok iyi bir performans sergileyerek neredeyse tüm konularda başarılı oldu.

Lakeside School’da iken, bir Seattle bilgisayar şirketi öğrencilere bilgisayar saati sağlamayı teklif etti. The Mother’s Club, öğrencilerin kullanması için bir teletype terminali satın almak için okulun taşkın satışından elde edilen geliri kullandı. Gates, bir bilgisayarın yapabileceklerine hayran kaldı ve boş zamanlarının çoğunu terminalde çalışarak geçirdi. Kullanıcıların bilgisayara karşı oynamasına izin veren BASIC bilgisayar dilinde bir tic-tac-toe programı yazdı.

Gates, 1973’te Lakeside’dan mezun oldu. Üniversite SAT sınavında 1600 üzerinden 1590 puan aldı; bu kendisini yeni insanlarla tanıştırırken yıllarca övündüğü bir entelektüel başarı başarısı.

Bill Gates Üniversiteye Gitti mi?

Gates, başlangıçta hukuk alanında kariyer yapmayı düşünerek, 1973 sonbaharında Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Ebeveynlerinin dehşete düşmesine neden olan Gates, 1975’te ortağı Allen ile işini sürdürmek için üniversiteden ayrıldı.

Gates, zamanının çoğunu sınıfta olduğundan daha çok bilgisayar laboratuvarında geçirdi. Gerçekten bir çalışma rejimi yoktu; birkaç saat uyudu, bir sınava girdi ve makul bir notla geçti.

Paul Allen ile Ortaklığı

Paul Allen ile Toplantı ve Ortaklık | Atak Domain HostingGates, iki yıl son sınıf öğrencisi olan Allen ile Lakeside School’da lisede tanıştı. İkili, çok farklı insanlar olsalar bile, bilgisayarlara olan ortak heveslerini bağlayarak hızlı arkadaş oldular. Allen daha çekingen ve utangaçtı. Gates alıngan ve bazen kavgacıydı.

Farklılıkları ne olursa olsun, Allen ve Gates boş zamanlarının çoğunu programlar üzerinde çalışarak geçirdiler. Zaman zaman ikisi aynı fikirde değildi ve kimin haklı olduğu veya bilgisayar laboratuvarını kimin yönetmesi gerektiği konusunda tartışıyorlardı. Bir keresinde, tartışmaları Allen’ın Gates’i bilgisayar laboratuvarından yasakladığı noktaya kadar yükseldi.

Bir noktada Gates ve Allen, bilgisayarları sağlayan şirketten ücretsiz bilgisayar zamanı elde etmek için yazılım hatalarından yararlanarak okul bilgisayar ayrıcalıklarını iptal ettirdiler. Gözetim altında tutulduktan sonra, programda hata ayıklamayı teklif ettiklerinde bilgisayar laboratuvarına geri dönmelerine izin verildi. Bu süre zarfında Gates, oğlanların hacklediği bilgisayar şirketi için bir maaş bordrosu programı ve okul için bir planlama programı geliştirdi.

1970’te, 15 yaşındayken, Gates ve Allen, Seattle’daki trafik modellerini izleyen bir bilgisayar programı olan “Traf-o-Data” yı geliştirerek birlikte iş kurdular. Çabaları için 20.000 $ netleştirdiler. Gates ve Allen kendi şirketlerini kurmak istediler, ancak Gates'in ebeveynleri onun okulu bitirmesini ve bir avukat olmak için çalışacağını umdukları üniversiteye gitmesini istedi. Allen Washington Eyalet Üniversitesi’ne gitti, bu arada Gates Harvard’a gitti, ancak ikili iletişim halinde kaldı. İki yıl üniversitede okuduktan sonra, Allen okulu bıraktı ve Honeywell için çalışmak üzere Massachusetts, Boston'a taşındı. Bu süre zarfında Gates’e, Altair 8800 mini bilgisayar kiti hakkında bir makale içeren Popular Electronics dergisinin bir baskısını gösterdi. Her iki genç adam, bu bilgisayarın kişisel bilgisayar dünyasında yaratabilecekleri olasılıklara hayran kaldı.

Altair, Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) adı verilen Albuquerque, New Mexico’da küçük bir şirket tarafından yapıldı. Gates ve Allen, Altair bilgisayarını çalıştıracak bir BASIC yazılım programı üzerinde çalıştıklarını duyurarak şirketle temasa geçti. Gerçekte, birlikte çalışacakları bir Altair veya çalıştıracak kodları yoktu, ancak MITS’in böyle bir yazılım geliştiren biriyle ilgilenip ilgilenmediğini bilmek istediler.

MITS idi ve başkanı Ed Roberts, çocuklardan bir gösteri istedi. Gates ve Allen, sonraki iki ayı Harvard’ın bilgisayar laboratuvarında BASIC yazılımını yazarak geçirdiler. Allen, MITS’de bir test çalışması için Albuquerque’ye gitti, bunu asla bir Altair bilgisayarında denemedi. Mükemmel çalıştı. Allen, MITS’de işe alındı ​​ve Gates kısa süre sonra Harvard'dan onunla çalışmak için ayrıldı. Birlikte Microsoft’u kurdular.

Allen, Hodgkin hastalığı teşhisi konulduğu 1983 yılına kadar Microsoft'ta kaldı. Allen, bir yıl sonra yoğun bir tedaviyle kanseri gerilemiş olsa da şirketten istifa etti. Allen’ın neden Microsoft'tan ayrıldığına dair çok sayıda söylenti var. Bazıları Gates’in onu dışarı çıkardığını söylüyor, ancak çoğu bunun Allen için yaşamı değiştiren bir deneyim olduğunu ve zamanını harcayabileceği başka fırsatlar olduğunu gördü.

Microsoft’un Kuruluşu

Bill Gates ve Microsoft’un Kuruluşu | Atak Domain Hosting1975’te Gates ve Allen, “mikro bilgisayar” ve “yazılımın” bir karışımı olan Micro-Soft’u kurdular (kısa çizgiyi bir yıl içinde düşürdüler). Şirketin ilk ürünü, Altair bilgisayarında çalışan BASIC yazılımıydı.

İlk başta, her şey düzgün bir seyir değildi. Microsoft’un Altair bilgisayarı için BASIC yazılım programı, şirkete bir ücret ve telif hakkı vermesine rağmen, genel giderlerini karşılamıyordu. Gates’in sonraki hesabına göre, Altair bilgisayarında BASIC kullananların sadece %10’u bunun parasını gerçekten ödemişti.

Microsoft’un BASIC yazılımı, pazar öncesi kopyalar elde eden ve bunları ücretsiz olarak yeniden üreten ve dağıtan bilgisayar meraklıları arasında popülerdi. Şu anda, birçok kişisel bilgisayar meraklısı para için işin içinde değildi. Yeniden üretim ve dağıtım kolaylığının, yazılımı arkadaşları ve bilgisayar meraklıları ile paylaşmalarına izin verdiğini hissettiler. Gates farklı düşünüyordu. Yazılımın ücretsiz dağıtımını, özellikle satılmak üzere yaratılan yazılımı içerdiğinde, hırsızlık olarak gördü.

Şubat 1976’da Gates bilgisayar meraklılarına açık bir mektup yazarak, yazılımın bedelini ödemeden dağıtımını ve kullanımını sürdürmenin “iyi yazılımların yazılmasını engelleyeceğini” söyledi. Temelde korsan yazılım, geliştiricileri kaliteli yazılım oluşturmak için zaman ve para yatırmaktan caydırır. Mektup, bilgisayar meraklıları arasında popüler değildi, ancak Gates inançlarına bağlı kaldı ve adil olmayan ticari uygulamalarla karşı karşıya kaldığında yenilik tehdidini bir savunma olarak kullanacaktı.

Gates’in MITS başkanı Ed Roberts ile sert bir ilişkisi vardı ve çoğu kez bağıran kibritlerle sonuçlanıyordu. Savaşçı Gates, yazılım geliştirme ve işin yönü konusunda Roberts ile çatıştı. Roberts, Gates’in şımarık ve iğrenç olduğunu düşünüyordu.

1977’de Roberts, MITS’yi başka bir bilgisayar şirketine sattı ve tıp fakültesine girmek ve doktor olmak için Gürcistan’a geri döndü.

Gates ve Allen kendi başınaydı. Çift, Altair için geliştirdikleri yazılım haklarını korumak için MITS’in yeni sahibine dava açmak zorunda kaldı. Microsoft, diğer bilgisayar şirketleri için farklı biçimlerde yazılımlar yazdı ve 1979’un başında Gates şirketin faaliyetlerini Seattle’ın hemen doğusundaki Bellevue, Washington’a taşıdı.

Gates Kuzeybatı Pasifik’te tekrar evde olmaktan memnundu ve kendini işine verdi. Genç şirketin 25 çalışanının tamamı operasyon, ürün geliştirme, iş geliştirme ve pazarlamanın tüm yönlerinde geniş sorumluluklara sahipti.

Şirket sarsıntılı bir temelde yola çıkmasına rağmen, 1979’da Microsoft yaklaşık 2,5 milyon dolar hasılat yapıyordu. Gates, 23 yaşında şirketin başına geçti. Yazılım geliştirme zekâsı ve keskin bir iş anlayışı ile şirketi yönetti ve sözcüsü olarak çalıştı. Gates, şirketin gönderdiği her kod satırını kişisel olarak gözden geçirdi ve genellikle gerekli gördüğünde kodu kendisi yeniden yazdı.

Bill & Melinda Gates Vakfı

Bill & Melinda Gates Vakfı | Atak Domain Hosting2000 yılında vakfını resmi olarak kurdu. Ayrıca, 20.000 gence önümüzdeki yirmi yıl içinde üniversiteye para kazandırmaya yardımcı olmak için 1 milyar dolarlık bir çabanın parçası olan Gates Millennium Scholars’ın ilk turunu duyurdular.

Vakıf, 50 eyalette 11.000 kütüphaneye 47.000 bilgisayarın kurulmasına yardımcı olma çabalarını tamamladı. 1996’da yüzde 27 olan kütüphanelerin %95’nade İnternet erişimi olan bilgisayarlar var. Warren Buffett servetinin büyük kısmını vakfa taahhüt etti.

Bill ve Melinda, küresel sağlık topluluğunu bunu Aşıların On Yılı olarak ilan etmeye davet ettiler. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en fakir ülkeleri için aşıların araştırılmasına, geliştirilmesine ve dağıtımına yardımcı olmak için 10 milyar dolar taahhüt ettiler.

Bill, 2018 yılına kadar çocuk felcini ortadan kaldırmak için 5,5 milyar dolarlık bir girişim başlatılmasına yardımcı oldu. Hindistan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından çocuk felcinden arınmış olarak onaylandı ve hastalıktan hiç kurtulmamış yalnızca üç ülke kaldı.

Bill, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerini önlemeye yardımcı olmak için bir hastalık izleme siteleri ağı olan Çocuk Sağlığı ve Ölümlerini Önleme Gözetim Ağının (CHAMPS) kurulduğunu duyurdu. Bill & Melinda Gates Vakfı, Afrika ve Asya’daki çiftçilerin iklim değişikliğiyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için 300 milyon dolar taahhüt etti.