Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu, Birleşik Arap Emirlikleri Dili ve Bayrağı
09.12.2020 11:20 3943 Görüntülendi

Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu, Birleşik Arap Emirlikleri Dili ve Bayrağı

Birleşik Arap Emirlikleri Neresi?

Birleşik Arap Emirlikleri Arap Yarımadası’nın güneyinde küçük bir devlettir. Komşuları; Katar ve Umman arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin güney ve batısında Suudi Arabistan yer alır. BAE, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü’l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşur. Körfez ülkelerinin ortak siyasetinin belirlenmesinde önemli rol oynayan bir ülkedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Yüzölçümü

83.600 km²

Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’dir. Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Abu Dabi 1971 yılında başkent olmuştur. Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir olmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri Dili

Arapça

Birleşik Arap Emirlikleri'nde Konuşulan Diller

Arapça, İngilizcenin yanında göçler sebebiyle; Hintçe, Endonezce ve Urduca da yaygın olarak konuşulur.

Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu

9,631 milyon (2018)

Birleşik Arap Emirlikleri Para Birimi

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Birleşik Arap Emirlikleri Şehirleri

  • bu Dabi, Abu Dhabi, Ajman, Ajman City, El Ayn, Al Aqah, Al Fujairah, Al Khatim, Al Mirfa, Bab Al Shams, Bani Yas Island, Deira, Dibba, Digdaga, Dubai, Dubai-Jumeirah, Fujairah, Ghantoot, Hatta, Jebel Ali, Jebel Dhana, Jebel Dhanna, Khor Fakkan, Khorfakhan, Khorfakkan, Madinat Zayed, Mahdar Bin Usayyan, Mezaira'a, Minhad Ab, Mirfa, Murbah, Ras Al Khaimah, Ras Al Khaymah, Sharjah, Sharjah., Sir Bani Yas Island, Umm Al Quwain, Umm Alquwain, Yas Island

Birleşik Arap Emirlikleri İklimi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde çöl iklimine yakın bir sıcak tropik altı iklimi hüküm sürer. Buna göre sıcaklık yaz aylarında 45 dereceye ulaşan değerlerde kendini gösterir. Kış aylarında görece serin bir iklime sahip olan Emirlikler 10 derece bir sıcaklığa sahiptir.

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Cuma saat 13:11
Türkiye’de Cuma saat 12:11

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı

Arap birlikteliğinin simgesel renkleri olan kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah bu bayrakta da bulunur. Ticaret ve yük gemileri kırmızı zeminin sol üst kısmında devletin bayrağı bulunan bir diğer simgeyi takarlar.