Bitcoin Nedir?
02.09.2020 11:10 2049 Görüntülendi

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; kripto ve bir elektronik sanal para biçimidir. Bankalardan bağımsız olmadan merkezi olmayan bir dijital paradır ve aracılara ihtiyaç duymadan bitcoin blockchain ağında kullanıcıdan kullanıcıya gönderilebilir.

Bitcoin, yalnızca aktif olarak bulunan dijital bir paradır. Genellikle nakit ve altının elektronik bir kombinasyonu gibi tanımlanır. Bitcoin, nakit gibi harcanabilir olması anlamına gelir, ancak aynı zamanda altına benzer birçok değeri tutabilir. Ancak, nakit veya altından farklı olarak, Bitcoin tamamen dijitaldir.

Bitcoin dijital varlığı çok basittir. Bitcoin, genellikle BTC olarak kısaltılan dijital bir maddedir. Tamamen dijital olması dışında, diğer paralar gibidir.

Bitcoin esasen, elektronik olarak değiştirilebilen dijital bir simgedir. Fiziksel olarak mevcut değildir. Bitcoinler, tek bir otorite veya kuruluştan ziyade karmaşık matematiksel formüller kullanan bir bilgisayar ağı tarafından oluşturulur ve izlenir.

Bu paraların her biri para gibi tahsil edilebilir, takas edilebilir ve harcanabilir. Bir şahıs Bitcoin satın almak, satmak veya ticaret yapmaktan bahsettiğinde, bu sanal ve dijital paralardan bahsediyordur.

Bitcoin Ağının İki Ana İşi Vardır:

Bitcoin işlemlerini taşır. Bitcoin’i harcadığınızda, Bitcoin ağı üzerinden alıcıya taşınır.

Bugüne kadar yapılan tüm Bitcoin işlemlerinin kaydını tutar ve bunları dijital bir deftere kaydeder.

Bitcoin ağını özel yapan şey, hiç kimsenin onu yönetmemesi ve hiç kimsenin onu kontrol edememesidir.

Hiç kimse işlem yapmasını veya daha fazla Bitcoin oluşturmasını durduramaz ve hiç kimse dijital Bitcoin’deki tüm Bitcoin işlemlerini titizlikle kaydetmesini durduramaz.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Teknik ayrıntılara girmeden, Bitcoin, blok zincir olarak da adlandırılan geniş bir kamu defteri üzerinde çalışıyor ve onaylanan tüm işlemlerin “bloklar” olarak adlandırıldığı yer. Her blok sisteme girdiğinde, doğrulama için eşler arası bilgisayar ağında yayınlanır. Bu şekilde, tüm kullanıcılar, birinin aynı para birimini iki kez harcadığı çalma ve çift harcamaları önleyen her işlemin farkındadır. Süreç blockchain kullanıcılarının sisteme güvenmesine yardımcı olur.

Bitcoin İşlemsel Özellikleri:

1) Geri Döndürülemez: Para gönderirseniz, onaylandıktan sonra bir işlem geri alınamaz. Hiç kimse tarafından. Kısacası siz, bankalarınız, madenciniz hiç kimse çözemez. Paranızı bir dolandırıcıya gönderdiyseniz veya bir bilgisayar korsanı bilgisayarınızdan çektiyse kimse size yardımcı olamaz. Güvenlik ağı yoktur. Bilgisayar korsanlarının bitcoin çalması mümkündür. Bu olursa, yasal bir korumanız yoktur.

2) Sahtekarlık: İşlemler veya hesaplar gerçek dünya kimliklerine bağlı değildir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan rastgele görünen zincirler olarak adlandırılan adreslerde Bitcoin alırsınız. İşlem akışını analiz etmek genellikle mümkün olmakla birlikte, kullanıcıların gerçek dünya kimliğini bu adreslere bağlamak zorunlu değildir.

3) Hızlı ve Küresel: İşlem ağda neredeyse anında yayılır ve birkaç dakika içinde onaylanır. Küresel bir bilgisayar ağında olduklarından, fiziksel konumunuza tamamen kayıtsız kalırlar. Bitcoin’i arkadaşına mı yoksa dünyanın değişik yerlerindeki birine mi göndermen önemli değildir.

4) Güvenli: Bitcoin fonları açık anahtarlı şifreleme sisteminde kilitlenir. Yalnızca özel anahtarın sahibi kripto para birimi gönderebilir. Güçlü şifreleme teknolojisi ve büyük sayıların büyüsü bu şemayı kırmayı imkânsız kılar. Bir Bitcoin adresi Fort Knox’tan daha güvenlidir.

5) İzinsiz Kullanılabilir: Kimseden kripto para birimi kullanmasını istemenize gerek yoktur. Sadece herkesin ücretsiz olarak indirebileceği bir yazılım. Yükledikten sonra Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini alabilir ve gönderebilirsiniz. Hiç kimse kendi paranızla işlem yapmanıza engel olamaz.

Bitcoin, açık anahtar kriptografisini ve yukarıda belirtilen yetki, denge doğrulaması, çift harcama yasağı, varlıkların teslimi ve kayıt tutarsızlığını sağlamak için defter tutma için yenilikçi bir yaklaşım kullanır ve neredeyse gerçek zamanlı olarak ücretsiz olur.

Kriptografi yetkilendirmeyi sağlar. İşlem yapmak için özel bir anahtara ihtiyacınız var ve anahtarınız, en iyi bilgisayarı, onu kırmak için var olandan daha uzun sürecek kadar karmaşık. Başka bir deyişle, kırılması imkansızdır.

Bitcoin Güvenli ve Yasal mı?

Sistemin nasıl çalıştığını görmek için, Bitcoins’i deneyen Ali adında birisini hayal edin. Bitcoin’lerini koymak için bir kripto para cüzdanına kaydolmak gerekir.

Bitcoin Cüzdanları

Ali’nin Kullanabileceği Üç Farklı Uygulama Var:

Tam İstemci: Bu, üçüncü taraf sunuculara dayanmadan sürecin tüm yönlerini ele alan bağımsız bir e-posta sunucusu gibidir. Ali tüm işlemlerini başından sonuna kadar kontrol ederdi. Anlaşılır şekilde, bu yeni başlayanlar için değildir.

Hafif İstemci: Bu, posta kutusuna erişim için posta sunucusuna bağlanan bağımsız bir e-posta istemcisidir. Ali’nin Bitcoin’lerini depolayacaktı, ancak ağa erişmek ve işlemi yapmak için üçüncü tarafa ait bir sunucuya ihtiyaç duyuyor.

Web İstemcisi: Bu “tam istemcinin” tam tersidir ve tamamen üçüncü taraf bir sunucuya dayanması nedeniyle web postasını andırır. Üçüncü taraf Ali’nin yerini alır ve tüm işlemini yürütür.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik veya işleme, zincire kronolojik olarak yeni işlemler (veya bloklar) ekleyerek ve kuyrukta tutarak Bitcoin işlemini güvende tutun. Her işlem tamamlandığında, kodların kodu çözüldüğünde ve Bitcoinler geçtiğinde veya değiş tokuş edildiğinde bloklar kesilir.

Madenciler ayrıca şifreleme problemlerini çözmek için özel yazılım teknolojisini kullanarak yeni Bitcoinler üretebilirler. Bu para birimi vermek için akıllı bir yol sağlar ve aynı zamanda insanların benim için bir teşvik sağlar.


Bitcoin’lerimi Nasıl Güvenli Bir Şekilde Saklayabilirim?

Bitcoin sahibi olduğunuzda, aslında “özel anahtar” olarak adlandırılan şeye sahip oluyorsunuz. Bu anahtarlar, madeni paranızın tutulduğu Bitcoin defteri bölümünün kilidini açmak için kullanılır ve onları hareket ettirmenize izin verir.

Kendi başına, özel anahtar, uzun bir sayı ve harf dizisinden oluşan karmaşık bir şifre gibi görünür. Bu tuşlar özel olarak tasarlanmış dijital cüzdanlarda saklanır.