Blog Nedir? Harika Bir Blog Nasıl Yazılır?
03.09.2020 10:56 1247 Görüntülendi

Blog Nedir? Harika Bir Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazarken hem okuyucularınız hem de arama motorları için mümkün olan en iyi içeriği oluşturduğunuzdan emin olmanız için kullanabileceğiniz basit ve takip edilmesi kolay yöntemler vardır. Eğer bu yöntemleri bilirseniz, o zaman hedef kitlenizi büyütebilir, okuyucuları sayfalarınızda tutabilir ve blogunuzla daha fazla kişiye yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi bu basit yöntemlerin neler olduğunu size detaylıca anlatacağız. Fakat öncesinde blog nedir bu konuya değinelim.

Blog Nedir?

Blog, düzenli olarak güncellenen, genellikle bireysel veya küçük bir grup tarafından yürütülen, resmi olmayan veya sohbet tarzında yazılmış bir web sitesi veya web sayfasıdır. Bir blog, bilgilerin ters kronolojik sırada göründüğü çevrimiçi bir günlük gibidir. 

Blog’da tüm yazılar arşivlenir ve genellikle kategorilere ayrılır. Okuyucular, bu kategorilere göz atabilir veya daha eski yazıları okumak için blog’larında arama yapabilir.

Blog’lar, makalelerinizi hızlı bir şekilde yayınlamanın, tanıtmanın ve okuyucuların yorum şeklinde katılımını teşvik etmenin harika bir yoludur. İşletme web sitelerinin sitelerini arama motoru sonuçlarında optimize etmeye olanak tanır. 

Bloglar tek bir konuya odaklanabilir veya çok çeşitli tema ve fikirler içerebilir. En yaygın blog türlerinden bazıları aşağıdakilere odaklanır:

 • Hayatınızla ilgili günlük güncellemeler
 • İlgilendiğiniz bir konu hakkında (anne - bebek, spor, yemek tarifleri vb.) düzenli yazılar
 • Yaptığınız işle ilgili düzenli yazılar 
 • Belirli bir sektörle ilgili görüşler
 • Bir veya daha fazla konu hakkında eğitim kılavuzları ve öğreticiler
 • Ürün incelemeleri 

Yukarıdaki liste blog konularının sadece küçük bir örneğidir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her niş konu için muhtemelen birkaç ilgili blog vardır.

Bir blog’da yazdıklarınız tamamen kişisel tercihlerinize bağlıdır. Bazı insanlar blog’larını kişisel bir deneyim olarak tutmayı sever. Bazıları ise bunu kendi markalarını büyütmek ve gelir elde etmek için bir platform olarak kullanır.

Blog ile Web Sitesi Karşılaştırması

Blog, okuyucu katılımını sağlar. İnsanlar blog’lara yorum yapabilir (genellikle), etkileşim kurabilir ve başkalarının okuması için içeriği paylaşabilir.

Bir blog, sıklıkla değişen birçok hareketli parça ile dinamiktir, oysa bir web sitesi statiktir. Bir web sitesindeki içerik nadiren değişir ve okuyucuların fazla etkileşim fırsatı yoktur.

Web siteleri genellikle bir ana sayfa aracılığıyla birbirine bağlanan birçok sayfadan oluşur. Mantıksal bölümlere ayrılır ve ziyaretçiler sitede sistematik bir şekilde gezinebilir.

Şirket blog’larının kişisel blog’lardan farkı nedir?

Şirket blog’ları genellikle şirket duyuru veya haberlerinden oluşur. Ancak, sektörünüzle ilgili sık sorulan soruları yanıtlamak, ilginç ve bilgilendirici yazılar yazmak için de harika bir fırsattır. Bu şekilde üç harika şeyi yapmanıza yardımcı olur: 

 • Şirketinizi sektörünüzde bir uzman olarak konumlandırmak.
 • Sitenize daha fazla trafik çekmek.
 • Ziyaretçilerinizin sektörünüzü daha iyi anlamasına yardımcı olmak.

Popüler Blog Platformları

Blog platformları, İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) olarak da bilinir. Genellikle içeriğinizi internette yayınlamak için kullandığınız yazılım veya hizmetlerdir.

Bu platformların birçoğunun kullanımı ücretsizdir, diğerleri için ise bir ücret ödemeniz gerekir. 

Aşağıda en popüler blog platformlarını bulabilirsiniz:

1. WordPress

WordPress, dünya çapında kullanılan en popüler İçerik Yönetim Sistemlerinden biridir. Ayrıca internetteki web sitelerinin %30'undan fazlası WordPress kullanır. 

Blogunuzun tüm görünümü ve performansı üzerinde tam kontrole sahip olmanıza olanak tanıyan WordPress ile metin, video, müzik ve çok daha fazlasını blog’unuzda yayınlayabilirsiniz.

Blog’unuzun okuyucularınıza nasıl göründüğünü özelleştirmek için kullanabileceğiniz geniş bir şablon yelpazesi bulunan WP, birçok ücretsiz tema ile birlikte gelir ve ayrıca, blogunuz için ekstra işlevsellik sunan binlerce eklentiye sahiptir.

2. Atak Domain Hazır Web Sitesi

Atak Domain Hazır Web Sitesi, her türden site ve blog için hepsi bir arada bir web sitesi oluşturucudur. Hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız duymadan dakikalar içinde profesyonel bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Çok uygun fiyatlı bir WordPress alternatifidir. 

Atak Domain Hazır Web Sitesi; sitenizin harika görünmesini sağlamak için şık ve güzel şablonlar sunar, basit arayüzü ile blogunuza resim eklemek ya da metin girmek istediğinizde kolay yönetim sağlar. 

Diğer popüler blog platformları ise aşağıdaki şekildedir:

 • Blogger
 • Tumblr
 • Ghost
 • Medium
 • Web.com
 • Wix
 • HubSpot CMS
 • Gator
 • Squarespace
 • Weebly

Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazarken ilk adım, ne hakkında yazdığınıza karar vermekten geçer. 

Peki ya sonra?

1. Doğru Blog Konusu Seçmek

Hangi konular hakkında yazacağınıza karar verirken sadece fikirlere sahip olmak yeterli değildir. Hedef kitlenizin size verdiği bilgileri yorumlamak için aşağıdaki yöntemleri de kullanmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırması yapın

Yazdığınız blog konuları, hedef kitlenizin aradığı belirli anahtar kelimelere odaklanmalıdır. Doğru anahtar kelime araştırması, bu süreçte kafanızdaki bazı varsayımları ortadan kaldırabilir.

Önerilen bazı anahtar kelime araştırma araçları aşağıdakileri içerir:

Özetle diyebiliriz ki, içeriğinizin büyük çoğunluğu, insanların istediği, ihtiyaç duyduğu ve aslında aradığı şeylere dayalı olarak oluşturulmalıdır.

Popüler ve trend konular

İnsanlar trend şeyleri sevdiği için, her zaman yeni bir diyet, yeni bir taktik veya herkesin dikkatini çeken yeni bir ürün olacaktır. Bu yüzden modaya uygun başlıklar, yenilik faktörü nedeniyle okuyucular için karşı konulamazdır. 

Trend konular ile ilgili fikriniz olumlu olmasa bile takipçileriniz sizden haber almak, trend ve popüler konular hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek ister. Fakat bunun blog gönderilerinizin çok daha küçük bir bölümünü oluşturduğundan emin olmanız gerekir, çünkü trendler gelip geçer ve yazılan bu içerik her zaman alakalı kalmaz. Yine de, kitlenizin okuması için eğlenceli bir içerik türü olabilir.

Trend olan konuları görmek için Google Trendler'de trend olan konulara bakabilir veya "nişin + [mevcut/gelecek yıldaki] popüler trendler" için arama yapmayı deneyebilirsiniz.

2. İçeriğinizi Planlayın

Yeni yazınız için bir blog konusu seçtikten sonra yazınızda ne söylemek istediğinizi planlamanız gerekir.

İçinizden geldiği gibi ya da yaptığınız araştırmalara dayanarak konu ile ilgili tüm bildiklerinizi yazabilirsiniz, ancak bu, okuyucularınızın ilgilendiği tüm önemli noktalara değinmeyen düzensiz bir yazı yazmanıza neden olabilir. 

Bu yüzden önce değinmeniz gerektiğini düşündüğünüz önemli noktaları yazın, yazının en önemli noktalarına karar verdikten sonra konu hakkında söylemek istediklerinizi ana hatlarıyla belirleyin ve yukarıdaki anahtar kelime araştırma araçlarından birini kullanarak konu ile ilgili hedef kitlenizin neleri araştırdığını kontrol edin.

3. Alakalı Anahtar Kelimelerle İlgi Çekici Başlıklar Oluşturun

Bu adımda, daha önce bulduğunuz anahtar kelimeleri kullanarak  yazınız için tıklamaya değer başlıklar bulun. Daha iyi başlıklara sahip olmak, sıralamalarda yükselmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Blog yazısının başlık uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Bir blog yazısı başlığı için mükemmel bir uzunluk yoktur, fakat Google, 65 karakterden uzunsa başlığınızı kısaltır. Bu nedenle asla bu uzunluğu aşmamanız gerekir. Bazı araştırmalar, 8 ila 12 kelime arasındaki başlıkların Twitter'da sık paylaşıldığını, 12 ila 14 kelime arasındaki başlıkların ise Facebook'ta çok fazla beğenildiğini göstermiştir, ancak herhangi bir kesinliği yoktur.

4. Okuyucularınızı Büyüleyici Bir Girişle Etkileyin

Diğer adımlarda uyguladığınız yöntemler işe yaradı, başlık ve anahtar kelimeler okuyucunuzun dikkatini çekti, şimdi blog’unuzda daha fazla kalmaları için yaratıcılığınızı kullanma zamanı geldi. 

Peki yaratıcılığınızı kullanmak için ne yapmanız gerekiyor?

Bunun için öncelikle yazınıza okuyucuları size sevdirecek benzersiz bir hikaye ile başlayın. Bu hikaye içeriğinizi diğerlerinden üstün kılar, çünkü kimse hikayenizi kopyalayamaz ve okuyucularınız size bu şekilde bağlı hisseder. 

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Örneğin, bir güzellik blogger’ıysanız ve konunuz kistik sivilce ile ilgiliyse, yazınıza lisedeyken yüzünüzdeki büyük şişliklerden rahatsız olduğunuz bir hikaye ile başlayın ve okudukları yazının sorunlarını çözeceğini açıkça belirtin.

5. Girişten Sonra Blog’unuzda Kalmaları İçin Bir Neden Verin

Makalenizin ana bölümünü yazarken, okuyuculara “ne” yapmaları gerektiğini söylediğinizde emin olun, ancak “nasıl” yapılacağına ilişkin tüm ayrıntıları hemen vermeyin, ara başlıkları kullanın ve aşağıdakileri yazınıza eklediğinizden emin olun:

 • Hikayeye eklenen güzel, alakalı görseller
 • Kolay okuma için alt başlıklar, madde işaretleri ve kısa paragraflar
 • Sizi konuyla ilgili bir uzman olarak görmeleri için vaka çalışmaları ve ilgili bilgiler

6. Okuyucularınızın Sorunlarını Çözün

Şimdi tek ihtiyacınız olan, okuyucuların daha fazlasını istemelerine neden olacak büyük bir bitişle yazınızı kapatmak. Ancak, bu adımda hassas bir denge vardır. Eğer başlığınızın vaat ettiklerini yerine getirmek için yeterli bilgi sağlamadıysanız, insanlar sizden daha fazla bilgi almak istemez. Fakat gerekli bilgileri sağladıysanız, yazının bitişinde aşağıdaki taktikleri uygulayabilirsiniz:

 • Daha fazlasını okumak için okuyucuyu başka bir gönderiye yönlendirin.
 • Okuyuculara, sorunlarını çözebilecekleri bir ürün satın almaları için bir bağlantı sunun.
 • E-posta listenize kaydolmaya ikna edin.
 • Yazınızı, arkadaşlarıyla sosyal medyada veya e-posta yoluyla paylaşmaları için onlara ilham verin.
 • Okudukları yazı hakkında yorum bırakmaları için onları ikna edin.

7. Okuyucularınızla Arkadaş Gibi Konuşun

Birçok blogger, blog içeriği yazarken “profesyonel” olmaya çalışır ve “resmi” veya “uzman” gibi görünmeye aşırı derecede odaklanır. Fakat profesyonellik önemli olsa da, güvenilir bir kaynak olarak tanınmak için mesafeli veya "sert" görünmeniz gerekmez. Bu yüzden bir konu hakkındaki düşüncelerinizi veya hislerinizi bir arkadaşınıza veya arkadaş grubunuza iletiyor gibi yazabilirsiniz.

8. Blog Gönderi Uzunluğuna Çok Fazla Takılmayın

Konu blog yazıları yazmaya geldiğinde uzunluk her zaman güç anlamına gelmez. Daha uzun makaleler genellikle SEO ile ilgilidir ve daha üst sıralarda yer almanıza olanak tanır. 

Bir blog yazısı için mükemmel uzunluk nedir?

Okuyucuların çevrimiçi dikkat süreleri kısa olduğu için muhtemelen mükemmel blog yazılarının kısa olduğunu düşünüyorsunuz, ancak durum böyle değil. Blog yazısı ne kadar uzun olursa, özellikle SEO için o kadar iyidir.

Uzun blog gönderileri genellikle arama sonuçlarında daha fazla görünür. Google bir konu ile ilgili her sorunun yanıtlanmasını ister, bu nedenle içeriğiniz ne kadar ayrıntılı olursa, arama sonuçlarında görünme olasılığınız o kadar artar. Yani uzun bir içerikte daha fazla alt konudan bahsedildiği için daha fazla kelimede görünme/listelenme şansınız artar.

Fakat önemli olan kelime sayısına odaklanmadan konunun gerektirdiği kadar yazmak olmalıdır.

Özetle, yukarıdaki listede verdiğimiz tüm ipuçları blog yazılarınızı yazarken kullanmanız gereken en iyi ve en önemli blog yazma yöntemlerini kapsar, ancak bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız veya eklemek istediğiniz bir ipucu varsa, lütfen yorum bölümünde fikirlerinizi yazın, bir sonraki güncellememizde fikir ve önerilerinizi içeriğimizi geliştirmek için kullanalım.