Cezayir'de İş Kurmak - Cezayir'de Nasıl İş Kurulur?
24.04.2020 16:56 4453 Görüntülendi

Cezayir'de İş Kurmak - Cezayir'de Nasıl İş Kurulur?

Cezayir resmi olarak Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti olarak bilinir. Kuzey Afrika’da ve Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Dünyanın 10., Afrika’nın en büyük ülkesi. Ülkedeki nüfus 2016 yılı tahmini olan 40,4 milyon kişidir.
Dünya Bankası tarafından İş yapma kolaylığı raporu 2017 yılında 190 ülkeden Cezayir’de 156. sırada yer alıyor.
Cezayir birçok aktif ve gelişmekte olan sektör sayesinde önemli bir ülkedir. Yerel yönetimler daha fazla yabancı yatırım çekmek için bir dizi teşvik oluşturdu. Dahası, Avrupa ile olan yakınlığı endüstriyel yer değiştirme için elverişlidir.
Cezayir’de bir iş kurarak düşük maliyetli gaz, yakıt ve elektrik bekleyebilirsiniz. Ülkede sunulan maaşlar çok yüksek olmadığından, belirli bir alana göre nitelikli personel çalıştırabilirsiniz.
Potansiyel yatırımcılar Cezayir’de neredeyse tüm sektörleri araştırabilir. Bununla birlikte, tütün üretimi ve hidrokarbonlar gibi bunlardan bazıları kısıtlamalara tabi olabilir. Tekstil endüstrisi de birkaç yıldır azalıyor.
2012 yılında Cezayir’deki yabancı yatırımlar şu şekilde gerçekleşmiştir: sanayi alanında %49, inşaat alanında %15, turizmde %11, ulaşımda %9, hizmet alanında %8 ve son olarak telekomünikasyonda %4.
Cezayir’de Şirket Türleri
Cezayir’de dört yasal şirket türü vardır:

 • Limited Şirket (LLC),
 • Şirket
 • Ortaklık Şirketi
 • Limited Şirket.
 • Limited Şirket durumunda, 1.000 dinar hisseye bölünmüş minimum 100.000 dinar sermaye gereklidir. Ortakların yükümlülükleri, katkılarının tutarı ile sınırlıdır.
 • Kurum, kendi adına, asgari bir milyon Cezayir dinarı ve yükümlülüğü katkıda bulunan miktara bağlı olacak en az yedi hissedar gerektirir.
  Ortaklık Şirketi, Limited Şirket gibi, asgari sermaye gerektirmez. Ayrıca, ortakların ortak ve tanımlanmış yükümlülükleri vardır. Limited Şirketin iki tür ortağı olabileceğini unutmayın: genel ortaklar ve sınırlı ortaklar. Bu durumda yükümlülükler, katkı miktarına bağlı olacaktır.
  Prosedürler
  Genel olarak, Cezayir’de bir şirket kurma prosedürleri yaklaşık bir ay sürmelidir. Her şeyden önce, Ulusal Ticaret Kayıt Merkezi’nden bir kayıt sertifikası almanız gerekmektedir. Bu kuruluş, seçtiğiniz şirket adının özgünlüğünü ve benzersizliğini onaylayacaktır. Form ticaret sicil merkezinden talep edilebilir ve dört şirket ismi de dahil olmak üzere usulüne uygun olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Vergi mührü ile birlikte 490 dinar ücret alınmaktadır.
  Daha sonra, gerekli sermayeyi bir noter huzurunda bir Cezayir bankasına yatırmanız gerekecektir. Hazine işleminin ardından size bir depozito belgesi verilecektir. Daha sonra şirketin kuruluş durumu, çerçeveleri, şirketin merkez ofisi ile ilgili anlaşmaların sunulması gibi diğer prosedürlerle başa çıkabilirsiniz. Maliyetler aşağıdaki gibi uygulanır:

 • ile 200.000 dinar arasındaki başkentler için %5
 • 200.001 ile 300.000 Cezayir dinarı arasındaki başkentler için %1
 • 300.001 ile 400.000 Cezayir dinarı arasındaki başkentler için %0,7
 • 400.001 ile 500.000 Cezayir dinarı arasındaki başkentler için %0,6
 • 500.001 dinarı aşan başkentler için %0,5.
 • Daha sonra şirketin anayasası Ulusal Ticaret Sicilinin resmi bülteninde ve ulusal bir gazetede yayınlanmak zorundadır. Toplam yirmi hat için hat başına yaklaşık 48 Cezayir dinarının ücreti gerekmektedir. Daha sonra şirketin kurulumuna ve Ticaret Siciline tesciline iki ay içinde devam edebilirsiniz. Genel olarak, kayıt belgesi iki gün içinde verilir.
 • Ulusal ticaret sicilinin iş sicilleri ve yasal ilanlar çerçevesinde revize edilmesine ilişkin 10 Temmuz 2004 tarihli kararnameye göre, ücretler sermaye miktarına göre aşağıdaki şekilde uygulanır:
 • 30.001 ile 100.000 dinar arasında değişen 9,120 dinar
 • 100.001 ile 300.000 Cezayir dinarı arasında değişen 9,520 dinar
 • 300.000 dinarı aşan sermaye için 9.760.
 • Eşzamanlı olarak, vergi idaresine vergi damgaları ödemek zorunda kalacaksınız. Diğer pullar Ulusal Ticaret Kayıt Merkezinde ödenecektir. Bunlar yaklaşık 4.000 dinar tutar.
 • Ayrıca, kişisel gelir vergisi, kazançlar veya kurumlar vergisi ile Katma Değer Vergisi (KDV) için şirketinizi yerel vergi dairesine kaydettirmeniz gerekmektedir. Daha sonra iki ila beş gün içinde bir varlık sertifikası ve en az 30 gün içinde vergi iadesi için bir manyetik kart verilecektir.
  Şirket ayrıca Ulusal Sosyal Sigorta Fonu olan Caisse Nationale des Assurances Sociales et des Travailleurs Salariés'e (CNAS) kayıtlı olmalıdır. Tüm yeni çalışanların işe alımlarını izleyen on gün içinde kayıt olmaları gerektiğini unutmayın. Bu kuruluşun ayrıca çalışan olmayanlar için sigorta sağladığını unutmayın.
  Son olarak, işletme türüne göre belirli bir ticari bankada şirket için bir banka hesabı açmanız gerekir.
  Üretilecek belgeler şunlardır:
 • Şirketin Kuruluş ve Statü Belgeleri
 • Vergi Tescil Belgesi
 • İstatistiki Bilgi
 • Müdürün Doğum Belgesinin Kopyası.
 • Bir çek defteri veya başka bir belgenin talep edilip edilmediğini dikkate alarak, tüm prosedürün süresi bir bankadan diğerine değişmelidir.
Önemli:
Ayrıca şirket için bir şirket mührü oluşturmanız gerekecektir. Fiyat, genellikle 1.500 ile 3.500 dinar arasında değişen, istenen mühür kalitesine ve türüne bağlıdır.
Son olarak, şirketin envanteri ve hesap defteri, şirketin faaliyete geçmeden önce Mahkeme tarafından onaylanmalıdır. Kitap başına yaklaşık 2.000 dinar ücret uygulanır (dört kitap için toplam 8.000 dinar).
Web Sitenizi Güncelleyin
Bir web siteniz varsa, web sitesinin Cezayir’de ve Arap ülkelerine uygun olduğundan emin olun. Web sitesi sahiplerinin eksik bir bilgi veya yanlış ilişkilendirilmiş fotoğrafları olduğu için olumsuz hikayeleri var. Şirketinizin yanlış tanınmaması için web sitenizdeki bilgilerin doğru olduğuna emin olun. Bu adımları takip ederek, Cezayir’de kurmuş olduğunuz şirketinizin domain ve hostingini www.atakdomain.com adresinden çok rahatlıkla tescil edebilir veya transfer edebilirsiniz. Firmamız size atak çözümler sunmaya devam edecektir.