CloudFlare Nedir? CloudFlare Özellikleri Nelerdir?
28.01.2021 10:52 2372 Görüntülendi

CloudFlare Nedir? CloudFlare Özellikleri Nelerdir?

Bir web sayfası sahibinin en fazla talep ettiği iki ayrıntı, hız ve elbette ki yüksek performanstır. Bu iki önemli ayrıntıyı ön planda tutan CloudFlare, nitelikli bir hizmet sağlaması ile birlikte aynı zamanda ziyaretçileri kontrol etme vasıtası ile site güvenliği noktasında da maksimum bir seviye sağlamaktadır. Bu durumda elbette ki CloudFlare nedir ve kullanım özellikleri nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını arıyorsanız, tüm aradığınız cevapları sizin için hazırladığımız bu içerikte kolaylıkla bulacaksınız.

CloudFlare Nedir?

CloudFlare şirketi, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir şirket olarak; içerik dağıtımı, sunucu(Hosting), alan adı(domain), DDoS ve internet güvenliği gibi farklı konularda hizmet vermektedir. CloudFlare sistemi sayesinde bir siteyi güvenli bir şekilde ve gayet hızlı bir sistem içerisinde yayınlama imkanınız bulunurken, bilhassa sistemin cache özelliği sayesinde de siteniz %30 gibi bir oran ile daha hızlı konuma gelmektedir. Ayrıca bilhassa ticari siteler açısından bakıldığında, siber saldırılar karşısında çok etkili bir savunma sağlanmaktadır.

CloudFlare Özellikleri Nelerdir?

İlk aşamada sistemin özelliklerine bakarsak CloudFlare birçok farklı kategoride yer almak üzere kurumsal tanıtım web sayfaları, e-ticaret sayfaları, haber siteleri, medya siteleri veya kurumsal siteler gibi birçok noktada tercih edilebilir. Çünkü özellikle yoğun trafiğe sahip olan web sayfalarında, bu trafiğin sitenin çökertmesini engelleyecek bir yapı sağlarken, Google üzerinde de SEO çalışmaları gerçekleştirme sırasında CloudFlare özellikleri ile avantaj oluşturmaktadır. 

CloudFlare sistemi sahip olduğu birçok farklı yöntem sayesinde siber saldırıları engellemek için özel bir sistem kurulumu yapmıştır. Bu sayede e-ticaret sitelerinde veya üyelik ile trafiği yoğun olan sitelerde site verilerinin ve sitedeki ziyaretçilerin bilgilerinin korunması için yüksek bir güvenlik elde edilmektedir.

Bir internet sitesinde bypass uygulama işleminin önemi CloudFlare sayesinde ön plana çıkarken, sistemin sunduğu CloudFlare bypass rahatlığı sayesinde de sitenizi kullanan herkes işinin gerçek IP adresini kolaylıkla görebilirsiniz. Ek olarak CloudFlare resolver hizmeti sağlandığı için DNS çözümleme işlemlerinde de çok büyük bir kolaylık elde edeceksiniz. Hatta resolver avantajı ile birlikte DNS ayarlarınızı IP adreslerine dönüştürme imkanı elde ederken, maksimum seviyede alan etkinliği yükseltme fırsatı ortaya çıkarmaktadır.

CloudFlare Kullanımı Nasıl Sağlanır?

Eğer web sayfanızda CloudFlare hizmetlerini kullanmak istiyorsanız öncelikle sisteme kayıt gerçekleştirmeniz ve sonrasında kullanmak istediğiniz ürünü seçmeniz gerekecektir. Bu iki işlemi gerçekleştirdikten sonra siteniz için tercih ettiğiniz hizmet ile birlikte CloudFlare size DNS sunumu gerçekleştirecektir. Web sitenizin alan adı DNS değişimlerini gerçekleştirmeniz ile birlikte siteniz yoğun bir koruma altına girecek ve istediğiniz tüm hizmetler anında aktif hale gelecektir.

CloudFlare CDN Hizmetinin Faydası Nedir?

CloudFlare sistemi içerisinde en fazla tercih edilen özelliklerden birisi elbette ki CloudFlare CDN hizmeti olarak görülmektedir. CDN, Türkçe açılımı ile birlikte “içerik dağıtım ağı” olmak ile birlikte bir web sayfasındaki sabit içerikleri yayınlama sırasında sayfayı ziyaret eden kişiler için en yakın sunucuyu seçer. Bu işlemin gerçekleştirilmesi sayesinde site hızı en üst seviyeye ulaşırken, CDN hizmeti ile birlikte de kullanıcılara yakın sunucu seçildiğinde, uzak mesafedeki sunucu site performansı düşüş göstermez.

CloudFlare DNS Hizmeti Fırsatları Nedir?

Bir diğer hizmet olarak en fazla tercih edilen ürünlerden biri olarak da CloudFlare DNS hizmeti aldığınızda, hem bilgisayarlarda hem IOS işletim sistemli cihazlarda hem Android işletim sistemine sahip tüm cihazlarda hatta oyun konsollarında DNS adresleri kullanımı gerçekleştirilebilir. Temel olarak bu DNS adresleri internet erişimine yüksek bir hız katarken, web sayfanızın hızlı bir şekilde açılması için de imkan sunmaktadır ve rakipleriniz karşısında öne geçme fırsatı sağlamaktadır.

CloudFlare Sisteminde SSL Nasıl Kurulur?

Aslında CloudFlare üzerinde size sunulan hizmetlerden birisi de SSL sertifika hizmetidir. Bu hizmet isterseniz ücretli paketler içerisinde isterseniz bazen ücretsiz paketler içerisinde yer almakta birlikte CloudFlare SSL hizmeti sayesinde ziyaretçi kişisel verilerini çok daha güçlü bir şekilde koruyabilirsiniz. Bu durum bilhassa sosyal medya sayfaları, yayın gerçekleşen sayfalar ve e-ticaret sayfalarında üyelik gerçekleştiren ziyaretçilerin birçok farklı bilgisini koruma altına almak için gayet önemlidir.

Sistem içerisinde CloudFlare SSL kurulumu gerçekleştirmek aslında çok basit olmakla birlikte bu kurulum avantajı ile sitenizde güvenliği çok hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Yüksek internet bilgisine sahip olmasanız dahi rahatlıkla kullanım elde edebilirsiniz. Sistemde SSL kurulumu hızlı bir şekilde aktif olurken, aynı an itibariyle de yüksek performans sunarak sitenize avantajlar sağlayacaktır.

CloudFlare Tarafından Sunulan Paketler Nelerdir?

Dünya genelinde tercih edilmesi ile birlikte CloudFlare Türkiye platformu üzerinde de 4 farklı seçenek ile birlikte kullanıcılara paket sunumları gerçekleştirilmektedir. Sitenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, en uygun paketi tercih edebilirsiniz. 

 • İlk olarak ücretsiz paket yüksek seviyede sistem performansı sağlamakla birlikte trafik limiti uygulaması bulunmamaktadır. Sistem, web sayfasında siber saldırı risklerine karşı güvenli kullanım uygulaması sağlarken, ayrıca SSL sertifikası kullanımı da sunmaktadır.
 • Pro paket ise daha fazla özellik barındırır. Fakat gayet uygun fiyatlı bir seçenektir. Paket içerisinde firewall uygulaması yer almaktadır. Bu paket daha fazla güvenlik seviyesi sağlarken, otomatik SSL desteği sunmaktadır ve anlık site analiz uygulaması gibi bir avantaj ile birlikte kullanılabilir.
 • Orta seviyedeki Business paket birçok ziyaretçi tarafından gündelik olarak yoğun şekilde kullanılan web sayfalarında en ideal tercihlerden biri olarak kabul edilebilir. Çünkü bu pakette diğer paketlere göre %100 up time garantisi sayesinde web sayfasının daima en üst performansta olması için avantaj sunulmaktadır. Yine ekstra olarak paket içerisinde bulunan hata sayfaları ve DDoS saldırıları karşısında da bulunan güvenlik tedbirleri ayrı fırsatlar doğurmaktadır.
 • En üst olarak enterprise paket CloudFlare tarafından sunulan en geniş kapsama sahiptir. Bu noktaya kadar sayılan tüm paketler içerisinde bulunan avantajlar bu paket içerisinde yer almakla birlikte ayrıca çözüm mühendisi desteği ve sahip olduğunuz SSL sertifikasını kullanma fırsatı gibi avantajlar yer almaktadır. Ayrıca bu paketi kullandığınız zaman web sayfanızın tüm bilgisayarlarda, Android, IOS veya oyun konsolu gibi tüm cihazlarda uyumlu hale gelecektir.

 

CloudFlare Karşısında Hangi Alternatifler Bulunmaktadır?

Günümüzde birçok web sayfası sahibi iyi bir çözüm ortağı arayışı içerisinde CloudFlare platformunu tercih etmektedir. Üstün performans ile ön plana çıkan hizmeti sayesinde farklı şirketler tarafından da örnek alınan CloudFlare gerçekten sunduğu seçeneklerin zenginliği sayesinde de ön planda bulunmaktadır. 

Bugün CloudFlare ile benzer bir yapıya sahip olarak alternatif şekilde görülebilecek hizmetlere bakıldığında, FlexProtect ya da Akamai gibi hizmetler göz önünde bulundurulabilir. İlk sırada bulunan FlexProtect bilhassa siber saldırılar karşısında büyük bir koruma sağladığı için büyük beğeni kazanmaktadır. Öte yandan Akamai hizmeti ise e-ticaret sayfalarında çok sık tercih edilen bir yapıya sahiptir. Ayrıca genellikle ticaret sayfalarında alternatif olarak site hızını arttırma açısından CloudFront veya Sucuri gibi seçimler de yapılmaktadır. 

CloudFlare İstatistikleri Nasıldır?

Web sitelerinizde CloudFlare kullandığınızda, site performansında analiz rahatlığı elde edebilmeniz açısından istatistikler kullanılmaktadır. Örneğin istatistikler sayesinde site trafiğini izleyebilir, sitede yapılması gereken yatırımları görebilir ve birçok farklı veri elde edebilirsiniz. Bu veriler arasında;

 • Web sayfası tekil hit sayılarını, gün ve saatlerini görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerin arasında kaç kişinin üyelik sağladığını, kaç kişinin sitede hesap açmak istemediğini ve nasıl daha cazip bir site sağlayabileceğinizi görebilirsiniz.
 • Sayfa içerisindeki içerik, ürün veya alt sayfalardan hangisinin daha fazla takip edildiğini
 • E-ticaret sayfalarında ziyaretçilerin ne kadar oranının online alışveriş gerçekleştirildiğini, kaç kişinin gerçekleştirmediğini ve artış için neler yapmamız gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 • Son olarak kullanıcıların sitede geçirdiği vakti analiz etme şansınız bulunmaktadır. Eğer kısa bir süre geçiriyorlar ise siteyi daha cazip hale getirmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

CloudFlare Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Sistemin avantajlarına bakıldığında, daha önce anlatılmış hizmetler ile birlikte birkaç madde göz önünde bulundurulabilir. Avantajlar arasında öncelikli olarak DNS ayarları ve sonrasında CDN hizmeti yer almaktadır. Sonrasında tarayıcınıza yüklediğiniz çok basit bir eklenti sayesinde bu hizmetleri elde etmeniz yer alırken, aynı zamanda web sayfanızın hacker saldırıları karşısında ele geçirilmesine karşı da önemli bir güvenlik avantaj elde edebilirsiniz. Bir diğer nokta da ücretsiz versiyon kullandığınızda dahi kişisel internet siteniz için veya basit işletme sayfaları için hiçbir ek bütçe harcamadan yüksek performans elde edebilirsiniz.

CloudFlare dezavantajları incelendiğinde ise

 • Çok üst düzey siber saldırılara karşı elbette ki geçerli koruma sunamamaktadır.
 • 20 dolardan başlayan ve 200 dolara kadar ulaşan fiyatlar ise ücretli paketler düşük bütçeli internet siteleri için avantajlı olmamaktadır.
 • Sistem hızlı ve güvenilir olsa da teknik destek talebi bulunduğunda, yaklaşık 1 saat sonra maillerinize yanıt alabilirsiniz ve destek talepleri sadece e-posta üzerinden yapılabilir. 
 • CloudFlare özellikle siber saldırılar karşısında güvenlik oluşturmaya çalışırken, bazen bot kullanıcıların sayfaya ulaşmasını engellemektedir. Fakat bu sırada bazen gerçek kullanıcıların siteye ulaşmasını da engelleyebilmektedir. Bu durum sayfanızın gerçek trafiği üzerinde çok olumsuz bir sonuç doğurabilir.
 • Son noktada dezavantaj olarak DNS sağlayıcılarında bazen problem yaşandığı için bu tarz teknik sorun durumlarında siteniz geçici olarak kapalı hale dahi gelebiliyor. 

 

Hemen Domain Sorgula!