CPU Nedir?
07.09.2020 16:52 3607 Görüntülendi

CPU Nedir?

Ana kart bir sistemin kalbi sayılabilirken, işlemci beyne benzetilir. Aldığı talimatları yorumlar ve yürütür. Bunlar ikili dilde ifade edilir. İşlemci, programların veya ekran görüntüsünün çalışması için önemli bir parçadır.

İşlemci, bilgisayar bileşenleri arasında, özellikle sabit disk, grafik kartı veya RAM ile ilgili olarak veri alışverişi için kullanılır. Böylelikle farklı programları yorumlamayı, koordine etmeyi ve yürütmeyi mümkün kılar.

İşlemci Nedir?

Bir işlemci, bir bilgisayarda, talimatları yorumlamayı ve yürütmeyi amaçlayan bir öğedir. Tek bir baskılı devreden oluştuğunda mikro işlemci olarak da adlandırılan işlemci, tüm bilgisayar cihazlarının ana bileşenidir. İlki, çok uluslu Intel firması ile 1971'de ortaya çıktı. İşlevi, hesaplamalar yapmak ve bilgileri işlemektir. Cihazın geri kalanıyla iletişim kurmak için ikili bir kod kullanır; yani, iki basamak kombinasyonu ile iletişim kurar: 0 ve 1. Örneğin, “0101000001110010011011110110001101100101011100110111001101100101011101010101110010” kodu işlemci anlamına gelir.

İşlemci, bilgisayar biliminde kuvars adı verilen bir saate göre ayarlanmıştır. Bu saat, iyi tanımlanmış aralıklarla elektrik darbeleri gönderir. İmpuls anında, işlemci yapması ve çalıştırması istenen talimatı arayacaktır. Her aralık arasındaki süre ne kadar kısaysa işlemci o kadar güçlüdür ve frekansı tanımlayan da bu aynı aralıktır. İşlemcinin hertz cinsinden. 200 MHz’de çalışan bir bilgisayarın saniyede 200.000.000 atım gönderen bir saati vardır. Bu nedenle, daha yüksek frekanslı bir işlemci daha güçlü olacaktır. Ancak, daha sonra göreceğiz ki, bir işlemcinin gücünü artırmak için, işlemcinin frekansını artırmak yeterli değildir; diğer unsurlar devreye girer. Yeni mimarilerle, işlemci üreticileri çekirdek sayısını katlamaya çalışacak.

Mimari bir sistemin farklı birimlerinde ve iç bağlantılarının organizasyondur. Mimari seçimi, maliyet, performans, açığa çıkan ısı vb. Arasındaki bir uzlaşmadan kaynaklanır.

İşlemcinin Parçaları Nelerdir?

İşlemci, çeşitli işlevlerini yerine getirmek için birkaç farklı parçadan oluşur. Her öğenin bir bütün olarak işlev görmesini sağlamak için belirli bir rolü vardır:

Kontrol Ünitesi: sıralayıcı olarak da adlandırılır, talimatları yönetir ve kodunu çözer, kayıtları seçer ve kesintilerle ilgilenir. Çevre birimleri ve bellek arasında bir iletişim aracı görevi görür.

Kayıtlar: yüksek hızda dahili bellekler olarak görünürler. Bunlar toplayıcı, yığın işaretçisi, durum kaydı, sıra sayacı ve genel kayıtları içerir.

Saat: Senkron işlemcilerin senkronizasyonunu sağlar.

Bilgisayar Otobüsleri: üç numara, bu bir kontrol veri yolu, bir veri yolu ve bir adres yolu.

Dizüstü bilgisayarlardakiler gibi bazı daha yeni ve daha karmaşık işlemciler, önbellek, ardışık düzenler ve dal tahmin birimleri içerebilir.

Bir İşlemcinin Frekansı Nedir?

Frekans, işlemcinin gücünden başka bir şey değildir. Bunları daha iyi yürütmek için farklı talimatların sorumluluğunu üstlenme yeteneğini belirleyen budur. Şu anda, gigahertz’e (GHz) çevrilir. Somut olarak, 2 GHz frekansı, işlemcinin saniyede iki milyar işlem gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Bu kriter özellikle oyun oynamak için önemlidir. Ancak işlemcinin mimarisini frekanstan önce hesaba katmak gerekir. Aslında, daha düşük frekanslı daha yeni bir model, kural olarak, daha yüksek frekanslı eski bir işlemciden daha güçlüdür.

İşlemci bilgisayarın beynidir, farklı bileşenler (sabit sürücü, RAM bellek, grafik kartı) arasında veri alışverişini düzenleyen ve bilgisayarı sizinle etkileşime sokan ve görüntüleyen hesaplamaları yapan kişidir. Sisteminiz ekranda. Gücü Hz olarak ifade edilmektedir. Günümüzde bir işlemci 3Ghz’e (Giga, milyarlarca) ulaşmaktadır ve bazı bilgisayarlarda birkaç işlemci bulunmaktadır.

Bugünün işlemcileri saniyede milyarlarca bilgiyi işleme ve büyük hesaplamalar yapma yeteneğine sahipler, bu da bilimin, tıbbın ... hızla ilerlemesini sağlıyor. Bilgi işlem gücünün sırrı burada yatmaktadır.

İşlemci bilgisayarın beynidir, hesap makinesidir. Yüzlerce formülü, sorguyu ve hesaplamayı aynı anda veya neredeyse yönetebilme yeteneğine sahip olmak ... Diğer bir deyişle, beklenen şeyi bir anlığına durdurmak önemlidir.

Bilgisayarından ne istiyorsun? Basitçe bir ofis otomasyon aracı mı? Fotoğrafları, videoları veya TV’yi görüntülemek için bir medya merkezi mi? Veya hiper gerçekçi grafiklere sahip bir oyun konsolu... bu kullanım işlemci gereksiniminize bağlı olacaktır.