Dijital Pazarlama Nedir ?
08.09.2020 11:37 1209 Görüntülendi

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama Nedir - Atak Domain HostingPazarlama veya dijital pazarlama sadece yeni medya kanalları ve teknoloji ve dijital reklam kullandığı pazarlama şeklidir teknolojinin güç verir internet, mobil veya IOT ve teşekkür olarak size özelleştirilmiş ürünler ve hizmetler ve neler pazarlanabileceğinin geliştirilmesi.

Yani benim için dijital pazarlama, büyük verinin gücü ve ölçüm yapma yeteneği ve bir güçle kişiselleştirilmiş ürünler ve farklılaştırılmış mesajlarla bire bir stratejiler oluşturmamıza yol açan teknoloji sayesinde pazarlamanın radikal bir evrimidir. Pazarlama ve reklamcılık endüstrisinde bir devrim yaratan geleneksel medyaya kıyasla üstel.

Örneğin, dijital pazarlamadaki büyük veri sayesinde, Netflix veya Amazon gibi bize ne önereceklerini her zaman bilen uygulamalar var. Veya e-posta pazarlaması ve Müşteri Yolculuğunun izlenebilirliği sayesinde, potansiyel müşterileri yeniden pazarlama ile yeniden etkilemek için takip edebiliriz.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

İnternetin dijital pazarlamaya getirdiği özelliklerden dolayı şu avantajları net bir şekilde ifade edebiliriz:

1-Dijital Pazarlama Globaldir

Ürününüzü internette konumlandırdığınızda, dünyanın herhangi bir yerindeki herkes ona erişebilir.

2-Dijital Pazarlama Etkileşimlidir

İnternet iki yönlü bir iletişim kanalıdır, dolayısıyla dijital pazarlama da öyle. Böylelikle özellikle sosyal medya pazarlaması ile sosyal ağların ortaya çıkmasından bu yana şirketler ve tüketiciler arasındaki iletişim maksimize edilmiştir.

3-Dijital Pazarlama Mükemmel Bir Şekilde Ölçülebilir

Veriler artık, gerçekleştirilmesi yavaş ve yüksek maliyetli olan pazar araştırmalarına dayalı değil, kullanıcının doğrudan internet üzerinden gerçekleştirdiği eylemler izlenerek anında toplanıyor. Düzgün bir şekilde analiz edilen ve yönetilen kişisel verilerin, tercihlerin ve kullanılabilirliğin elde edilmesini sağlayarak, giderek daha verimli eylemlerin oluşturulmasına olanak tanır.

4-Dijital Pazarlama Hiper Segmente Edilebilir

Bu ölçüm ve İnternet kullanıcıları hakkında toplanan büyük miktarda bilgi sayesinde, giderek daha fazla tanımlanmış ve tanımlanmış hedefleri hedefleyerek pazarlama faaliyetlerini çok daha fazla çeşitlendirmek mümkündür. Bugün kampanyaları, yeni coğrafi ve zaman değişkenlerini dahil ederek ve erişim cihazına bağlı olarak bölümlere ayırıyoruz.

Dijital Pazarlamada Araçlar, Stratejiler ve Taktikler:

 • SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu: Seo, Google veya bir web dizini gibi arama motorlarında doğal konumlandırmadır. Optimizasyonların bu sayfalarda olabildiğince yüksek görünmesini sağlamaktan oluşur.
 • SEM veya Arama Motoru Pazarlaması: Bu durumda, sayfamızı arama motorlarında veya dizinlerde konumlandırmak, ancak bunun için ödeme yapmaktır. Tüketici satın alma hunisinin sonunda bu mekanizmaları kullandığı için dijital pazarlamada en önemli araçlardan biri haline geldi.
 • Gelen Pazarlama veya İçerik Pazarlaması: Pazarlama piramidini tersine çevirmekten ibarettir ve reklam veren müşterileri aramak yerine, yaptığı şey sizi bulmalarını ve sizi tanımalarını kolaylaştırmaktır.
 • E-posta Pazarlama veya E-posta Pazarlama: Eski posta postası gibidir ancak elektronik posta, müşterilerle iletişim aracı olarak ve ayrıca yeni müşteriler bulmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Görüntülü ve Video Reklamcılık veya Dijital Reklamlar: İnternette reklam yapmaktan oluşur. Bir afiş, bir reklam afişi gibi ve bir TV reklamı gibi bir video reklamı olabilir, ancak her zaman görmek istediğim kitleyi hedef alır.
 • Mobil Pazarlama: veya dijital pazarlamanın mobil cihazlara uyarlanması “Mobile First”
 • Sosyal Medya Pazarlaması: Markalar artık dijital bir kimliğe sahip ve ses ve sosyal ağlar onların en büyük üssü.
 • Bağlı Kuruluş Pazarlaması veya Dijital Ortaklar: Büyümenin en iyi yolu, üçüncü taraflarla yapılan anlaşmalar ve iş birlikleridir. Bir yandan iştirakleri yoğunlaştıran ağlar var, diğer yandan ise ittifaklarla iş geliştirme çalışmaları var.
 • Yeniden Pazarlama veya Yeniden Hedefleme: Sayfanızı, işletmenizi veya uygulamanızı ziyaret eden kişileri yeniden etkileme yeteneği, dijital pazarlama stratejilerini değiştirdi.
 • YerliReklam: Medyaya, reklam gibi görünmeyecek şekilde entegre edilmiş bir reklamdır.
 • E-Ticaret,Elektronik Ticaret veya Çevrimiçi Satış: Geleneksel ticaretin dijital dünyaya çevrilmesi. Çevrimiçi satın alma veya hizmetin gerçekleştiği uluslararası web sitelerini veya uygulamaları içerir.
 • Programatik Reklamcılık: Programatik reklamcılık, geleneksel reklamcılıkta satın alma modelini değiştirerek ulaşmak istediğiniz kişileri segmentlere ayırmanıza olanak tanıyan TTP gibi teknolojiler aracılığıyla kitle satın almanın bir yoludur. Bu şekilde, onları vurmanın daha ucuz olduğu ortam için teklif verirsiniz. Satın almanın en tipik yollarından biri, ürünümü veya hizmetimi satın alan kullanıcılara en çok benzeyen kullanıcılar olan “Benzer Bak” kitleleridir.
 • Dijital Analitik ve Web Analitiği: Tüm bunların arkasında, web analizi, kullanıcının grafikler ve veriler aracılığıyla nasıl davrandığını ölçmemizi ve bilmemizi sağlar. Son yıllarda, “gösterge tahtaları” oluşturan yalnızca görsel bir veri analizi profilinden, verileri modeller oluşturmak ve geleceği tahmin etmek için kullanan son derece analitik ve bilimsel bir profile doğru çok şey geliştirdi.
 • UX/UI Tasarımı: kullanıcının etkileşime girdiği ara yüzlerin tasarlanması, web ve uygulama kullanımıyla ilgili deneyimlerinin dostça ve nihayetinde tatmin edici olmasıyla ilgilidir.
 • CRO: “Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” anlamına gelir ve web sitemize veya uygulamamıza yapılan ziyaretlerin hedefinin dönüşümünü optimize etmeyi amaçlayan eylemlerden başka bir şey değildir.
 • Müşteri Deneyimi: Potansiyel bir müşterinin seyahat haritasında hem sosyal ağlarda hem de web veya uygulamada müşteri olana kadar baştan sona deneyimler oluşturmakla ilgilidir.

 

Dijital Pazarlama Planı Nasıl Yapılır

Stratejiler ve Taktikler

Bir Dijital Pazarlama Planı geliştirmek için, hedeflerin SMART olması gerektiğini unutmadan, bu medya ve dağıtım kanallarında hangi hedeflere ulaşmak istediğimizi bilerek başlamalıyız. Stratejiler oluştururken, şirketinizi, ürününüzü, ortamınızı ve rakiplerinizi tanımak için dahili ve harici bir analizden başlamanın gerekli olduğuna ve ayrıca asla bir SWOT fazlası olmadığına (Zayıf Yönler, Tehditler, Güçlü Yönler ve Fırsatlar) inanıyorum.

Stratejileri formüle ederken, Porter’ın genel strateji formülasyon matrisini incelemek ve mavi okyanusunuzu aramak, özellikle de yeni bir projeye başlamak için stratejiler arıyorsanız iyi olacaktır. Her şeyden önce, benzersiz satış teklifinizin veya değerinizin “Benzersiz Satış Teklifi” olduğunu bilmeniz gerektiğini unutmayın. Daha iyi rekabet edebilecek bir rekabet avantajınız yoksa rekabet etmeyin

Stratejiler, hedeflere ulaşmayı amaçlayan küresel eylemlerdir. Örneğin, amacımız web trafiğini ikiye katlamak ve bu nedenle sosyal ağlardaki varlığımızı artıracağız ve arama motoru konumlandırmasını iyileştireceğiz.

Artık amacımızı ve temel stratejilerimizi bildiğimize göre, hangi taktikleri kullanacağımızı görelim.

Bütçeniz ve programınız ile hangi dijital pazarlama taktiğinin uygulanacağını gösteren bir eylem dökümünü sunmamız gereken yer burasıdır.

SEO durumunda bir örneğiniz olması için, bir blog geliştirmeyi ve bağlantı yemleme yapmak ve web sitemize bağlantılar almak için içerik oluşturmayı seçeriz. Ayrıca, elbette çevrimiçi pazarlama planını yürütmek için bir SEO veya ajans tutmamız gerekir.