Domain Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?
02.04.2021 10:17 1821 Görüntülendi

Domain Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Domain Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?Domain alım/satım işlemleri, son yıllarda özellikle ev hayatında ek gelir elde etmek isteyen birçok kişi için serbest işler arasında çok popüler bir yere sahip olmaya başladı. Online ortamda domain alıp/satma konusunda başlangıç aşamasında bulunan kişiler için ise domain satın alma işleminin nerede yapılabileceği ve satış işleminin nerede yapılabileceği gibi merak edilen birçok soru bulunuyor.

Atak Domain, alan adı kaydı gerçekleştirebileceğiniz, satın alım yapabileceğiniz, sahip olduğunuz alan adını başkasına aktarabileceğiniz ve bir alan adı ikinci el piyasası üzerinde işlem yapabileceğiniz en güvenilir platformlardan biri olarak size bu konuda hizmet vermektedir. Alan adı piyasasında bazen ticari sorunlarla karşılaşabilir, marka sorunları yaşayabilir veya telifler gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumların hepsinde çözüm elde edebilmek için doğru bir platformu seçmek her zaman önemlidir.

Domain alıp satarak gelir elde etmek istiyorsanız, bu konuda başlangıcı her zaman küçük bir yatırım ile gerçekleştirmeniz gerekir. Yavaş yavaş ilerleyen bir süreçte domain alıp satmak sizin için gerçekten iyi bir gelir imkanı oluştursa da öncelikle bilmeniz gereken birçok farklı bilgi yer alacaktır. Bu noktada Atak Domain olarak domain yani alan adı nedir, neye yarar gibi tüm sorulardan başlayarak size bir rehber hazırladık.

Domainler Nelerdir?

Domainler, internet kullanıcılarının bir internet tarayıcısında adres satırı içerisinde kullandıkları web sayfası adresleridir. Yani örnek olarak adres satırına yazdığınız www.atakdomain.com adresi bir domain oluşturmaktadır. Domain aslında internet dünyasında yani dijital dünyada belirli bir süreyle sahipliğini gerçekleştirdiğiniz gayrimenkul tarzında bir yatırımdır. Kişiler veya kurumlar internet dünyasında bir domain sahibi olduklarında yine internet dünyasında bir arazi sahibi olmuş gibi değer kazanırlar.

Domain yani etki alanı, gelir elde etmek için farklı çeşitlerde kullanılabilir. Örnek olarak domain ticari bir değere sahip olduğunda, her geçen gün daha fazla değer kazanır. Bu durumda da daha önceden düşük bir fiyata satın alınmış bir domain, ilerleyen süreçte çok yüksek bir rakam ile satışa çıkarılabilir.

Domain Piyasası Nasıl Çalışır?

Domain piyasasında alım/satım vasıtasıyla gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle değişen uzantılar ve süreler ile çok ekonomik rakamlarda domain satın alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında sahip olduğunuz alan adları için doğru bir fiyatlama sağladığınızda yeniden satış sağlayabilirsiniz.

Bugün domain satın alma işlemlerini Atak Domain gibi güvenilir bir platformda düşük maliyetler ile isteğe bağlı olarak 1 yıllık veya daha uzun süreli şekilde satın alabilirsiniz. Aslında bu noktada yapılan işlem satın almaktan çok kiralamak olmakla birlikte hiçbir domain kişiye sonsuza dek satılmaz ve en fazla 10 yıl olacak şekilde o kişinin kullanımına has olacak kapsamda kiralanır.  Bazı domainler yüksek trafik ve iyi bir bağlantı sahibi olduğundan dolayı yani daha önce kullanılıp iyi bir isim yapmış olduğundan dolayı bu domainler fırsat olduğunda uygun bir fiyat ile satın alınırsa, sonraki süreçlerde çok daha yüksek rakamlar ile satışa çıkarılabilir. Bu gibi durumlarda iyi bir potansiyeli bulunan domainler, kısa veya uzun vadede yaptığınız satışlarda size çok yüksek bir gelir sağlayabilir.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?Bugün Türkiye'de popüler olarak kullanılan ve güvenilir yapısıyla birçok kişinin domain kaydı gerçekleştirdiği platformlarda rahatlıkla sizde domain satın alma işlemleri yapabilirsiniz. Bu kapsamda Türkiye'de istediğiniz tüm domain uzantıları ile birlikte kayıt gerçekleştirmeniz için Atak Domain üzerinden çok pratik bir kullanıcı arayüzü ile makul fiyatlarda domain satın alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Domain satın alma için kullanabileceğiniz platformumuzda size ana sayfa üzerinde sunulan arama kutucuğu içerisine istediğiniz alan adını uzantısı ile birlikte yazdığınızda, bu alan adının son durumunu, daha önce satılıp satılmadığını veya kullanılabilirlik durumunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu işlem sonrasında eğer daha önce satılmamış bir alan adı veya serbest durumda bulunan bir alan adı bulunuyorsa, hemen domain kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı durumlarda istediğiniz domain daha önce başkası tarafından kayıt altına alınmış ise whois sorgulama gibi işlemler sayesinde bu alan adının sahibine ulaşabilirsiniz. Bu sayede kişi ile görüşerek domain satma yanlısı olup olmadığını ve nasıl bir fiyat politikası izleyeceğini öğrenebilirsiniz. Bugün Atak Domain güvenilir bir şekilde domain satış ve transfer işlemlerinin yapılabileceği bir platform olarak, size bu kişilerle sorunsuz bir alışveriş alanı elde etmenizi sağlamaktadır.

Bazı durumlarda ise daha önce satın alınmış bir domain, sahibi tarafından unutulmuş olduğu için veya umursanmadığı için boşa çıkmış olabilir. Kiralama süresi dolmuş ve artık tekrar satın alınabilecek hale gelmiş bu domain, eğer gerçekten değerli olabilecek yani kar getirebilecek bir yapıya sahipse, güncel fiyat üzerinden tekrar domain kaydı yapabilirsiniz. 

Hangi Domainler Satın Alınamaz?

Bazı domainler belirli özelliklerinden dolayı başkası tarafından satın alınamayacak bir yapıya sahiptir. Örnek olarak bir şirket ticari bir marka oluştururken belirlemiş olduğu kelimeleri ve karakterleri bir alan adına dönüştürmüş ise ya da dönüştürmemiş ise her durumda bu ticari marka bir telife sahip olduğu için bu karakterleri ya da kelimeleri kullanarak alan adı alma işlemi yapamazsınız.

Ahlaki çerçevede bir diğer hususta bakıldığında ise herhangi bir kişi veya herhangi bir şirketin adını yani varlığını kullanarak internet üzerinde bir alan adı satın alma işlemi yapmak doğru olmayacaktır. Örneğin, süt ürünleri konusunda oluşturulmuş bir marka henüz bir web sayfası sahibi olmamışsa, bu kişinin şirket ismini kullanarak, sizin alan adı kaydı yapmanız kişinin ticari süreçlerde engellenmesine neden olur ve doğru bir işlem değildir.

Domain Satışı Nerede Yapılabilir?

Bugün Türkiye'de güvenilir bir şekilde domain kaydı gerçekleştirebileceğiniz yapısı ile Atak Domain aynı zamanda size domain satış işlemlerini çevrimiçi pazarda gerçekleştirmek için de fırsat sunmaktadır. İkinci el domain pazarı sayesinde satın alma, satışa çıkarma, teklif verme ve aracılık sayesinde domain alışverişleri sağlayabilirsiniz.

Domain Alım Satımı Yapabilir Misiniz?

Bazı kişiler bugün teknolojik imkanları ve günümüzün dijital ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, domain alıp satma vasıtasıyla gelir elde etmektedir. Bu noktada işletme isimleri, bazen kişi isimleri, bazen popüler kelimeler ve isimler gibi ayrıntılar kullanarak bir domain satın alma işlemi yapılabilir. 

Domain mutlak olarak bir sayfa kurmanız için temel ihtiyacı oluştursa da siz web tasarım işi ile ilgilenmezseniz dahi sadece ilerleyen vadede satış yapmak için domain kaydı yapmayı tercih edebilirsiniz. Örnek olarak Çankırı'da yaşayan bir kişi bu şehirde ilerleyen vadede ihtiyaç duyulabilecek cankiriekmek.com gibi bir domain satın alımı yaparak, yıllar sonrasında çok yüksek bir rakam ile satış gerçekleştirebilir.

Örnekte bahsedilen tarza sahip domainler genellikle jenerik yapıya sahip olduğu için hem şirketler hem de insanlar tarafından belirli dönemlerde mutlaka ihtiyaç duyulacak bir yapıya sahiptir. Bu tarz domainler bazen çok düşük bir ücretle satın alınırken, bugün dünyada bu tarz domainler sayesinde binlerce dolar kazanan kişiler dahi bulunmaktadır.

Domain alıp satarak gelir elde etmek istiyorsanız, öncelikle birkaç kullanışlı ve mantıklı domain satın alma işlemi ile bu işe giriş gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda seçtiğiniz domain ilerleyen vadede popüler bir yapıya sahip olduğunda iyi bir yatırıma dönüşecek ve size gerçekçi fiyatlar ile büyük kazançlar sağlayacaktır.