Domain İçin Whois Koruması Nasıl Yapılır?
02.04.2020 13:44 1959 Görüntülendi

Domain İçin Whois Koruması Nasıl Yapılır?

Bugün Türkiye'de bir web sayfası kurulumu gerçekleştirmek için alan adı ve hosting hizmeti alabileceğiniz önemli bir firma kapsamında Atak Domain ve Hosting firması tercih edilebilir. Firmamız sayesinde alan adı tescil hizmetleri alabildiğiniz gibi bu alan adlarına bağlı şekilde de whois yani sahip bilgisi işlemlerini de gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Hatta yine ücretsiz bir şekilde whois sahip bilgisi gizleme işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 
Bir domain için kayıt bilgisi gizleme işlemleri gerçekleştirme hizmetleri sayesinde tescil edilen alan adlarının yönetici bilgileri gizli bir hale getirilebilir ve aslında kişisel bilgiler kolaylıkla korunabilir. Çünkü bazı alan adlarında yönetici bilgilerinin ve kişisel bilgilerin herkes tarafından whois sorgulama gibi işlemlerde görülmesi istenmemektedir. 
Yapılacak işlemlerde özellikle belirtilmesi gereken noktalardan birisini her domain için bu opsiyonun kullanılmasının mümkün olmayacağı oluşturmaktadır. Çünkü alan adlarının bağlı olduğu uzantılarda desteklenmeyen bir uzantı bulunuyorsa, bu seçenek yer almamaktadır. Örnek olarak TR uzantısına sahip olan domain üzerinde whois bilgilerinin gizlenmesi mümkün değildir. Ayrıca yapılacak bu whois gizleme işlemleri açısından iletişim bilgileriniz mutlaka güncel şekilde belirtilmiş olmalıdır. 
Bu anlamda Atak Domain ve Hosting firması web sayfası üzerinde gerçekleştireceğiniz kayıt bilgileri gizleme işlemleri ile ilgili görselleri ve adımları aşağıda net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca yine bu adımlar açıklanarak, daha kolay bir işlem gerçekleştirmeniz sağlanacaktır. 
Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için atakdomain.com web sayfası üzerinden “Hesabım” sekmesine tıklayarak, kullanıcı bilgileriniz ile birlikte giriş gerçekleştirmeniz gerekecektir. Yaptığınız giriş sonrasında hesabım sayfanız üzerinde öncelikle “Domainlerim” sekmesine tıklamanız ile birlikte sahip olduğunuz tüm domainlerin listesini görebilirsiniz. 


Domainlerim listesi içerisinde her domainin yan tarafında “Yönet” butonu bulunmaktadır. Bu yönet butonuna tıklandığında, o domain için yapılabilecek işlemleri listeleyen ayrı bir menü açılacaktır. Bu sayede de açılan menü içerisinde “Gizlilik koruması” sekmesine tıklanarak, whois bilgileri gizleme işlemi gerçekleştirilebilir. 

Gizlilik koruması sekmesi altında açılan sayfada sizin için öncelikli olarak mutlaka belirli bir uyarı yer alacaktır. Bu uyarı kapsamında gizlilik korumasının pasif durumda olduğu ifade edilecektir. Bu menü içerisinde “Korumayı aktifleştir” butonuna tıkladığınızda, domain ile ilgili iletişim bilgileri, forum bilgileri ve şahıs bilgilerinin artık görüntülenmeyeceği ifade edilir. Bu durumda, belirtilen korumayı elde etmek için korumaya aktifleştir butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.