Domain Kime Ait, Nasıl Bulabilirsiniz?
22.03.2021 17:31 662 Görüntülendi

Domain Kime Ait, Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir alan adına sahip olmak istediğinizde bu alan adının daha öncesinde başka biri tarafından satın alınmış olduğunu öğrenirseniz, alan adının sahibinin kim olduğunu da öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak bu işlem çok karışık bir yapıya sahip olmakla birlikte birçok farklı adımı içermektedir. Bu noktada da bir alan adının sahibini öğrenmek istiyorsanız, öncelikle alan adının ne olduğunu ve nasıl sahibinin bulunacağını sırasıyla öğrenmeniz gerekir.

Domain yani alan adı, bir web sayfasındaki adresin ifadesini oluşturmaktadır. İnsanlar internet tarayıcılarında bir web sayfasına ulaşmak istediklerinde, belirli bir web sayfasını açmak için bu alan adını kullanırlar. Bu nedenle internet dünyasındaki tüm web sayfalarının kendine ait tam bir alan adı yer alır.

Alan Adı Uzantıları

Alan Adı Uzantıları | Atak Domain Hostingİnternet üzerinde gördüğünüz adres satırı üzerinde yazmış olan bir alan adının sonunda nokta ve harfler ile ifade edilen alan adı uzantıları yer almaktadır. İnternet dünyasında TLD olarak ifade edilen bu uzantılar üst seviye alan adı olarak tanımlanmaktadır. Bugün internet dünyasında kullanılan yüzlerce alan adı uzantısı yer almakla birlikte her gün daha fazlası sisteme eklenmekte ve bu uzantılar içerisinde de en popüler olarak ".com" görülmektedir.

Bugün kişiler bir alan adına sahip olduktan sonra bu alan adı ile birlikte “.com” kaydı yapmayı öncelikli olarak tercih ederler. Ancak diğer alan adı uzantıları genellikle daha az kullanılmak ile birlikte örneğin organizasyonları ifade eden “.org” uzantıları veya üniversiteleri ifade eden “.edu” uzantıları bulunmaktadır.

Bir alan adının sahibinin kim olduğunu öğrenmek için bu noktada hangi uzantının hangi web adresi ile alakalı olduğunu öğrenmeniz gerekir. Çünkü bir kişi seçmiş olduğu alan adı ile birlikte “.com” uzantılı kayıt yapmış olmasına rağmen “.net” uzantılı kaydı başka bir kişi yapmış olabilir. Bu nedenle aynı alan adı üzerindeki yüzlerce uzantı alan adlarının sahiplerini değiştirebilir.

Domain Sahibi Kimdir?

Alan adları bir web sayfasının kurulması için Atak Domain gibi bir kayıt kuruluşu üzerinde kaydedilmesi ile sahiplenilir. Alan adını satın alan kişinin bu sahipliği sürdürmesi açısından kayıt ücretini düzenli bir şekilde ödemesi ve sistem üzerine kaydettiği tüm bilgilerin de güncel olduğundan emin olması gerekmektedir.

Yasal olarak bir şahıs veya kurum alan adı kaydı gerçekleştirdiğinde, kişisel veya kurumsal tüm bilgileri akredite kayıt kuruluşu olarak Atak Domain gibi kuruluşlar üzerinde kaydedilir. Bu sayede uzantısı ile birlikte kaydedilmiş bu alan adının tüm hakları kayıt gerçekleştiren kişinin elinde yer almaktadır. Kişi sahipliği süresince bu alan adını istediği şekilde başka birine satabilir veya hiçbir ücret almadan başka birine aktarabilir.

Domain Sahipliği Süresi

Standart olarak bir domain kaydı gerçekleştirildiğinde iki yıl süreyle sahiplenme gerçekleştirilir. Fakat uzantıların sağladığı imkanlara bağlı olarak bir domain 10 yıl gibi bir süreye kadar kayıt edilebilir. Sonraki süreçlerde ise domain sahipleri yenileme anlaşmalarıyla istedikleri zaman boyunca bu alan adının sahibi olabilir.

Bir domain için satın alan sahipler seçmiş oldukları uzantıya bağlı olarak her yıl için belirli bir ücret öderler. Bu anlamda da Atak Domain çok uzun yıllardır Türkiye'de alan adı sahibi olmak isteyen kişiler için çok uygun fiyatlar ile farklı uzantılarda kayıt ve yenileme ücretleri ile hizmet vermektedir.

Bir Domain Sahibi Neden Aranır?

>Bir Domain Sahibi Neden Aranır? | Atak Domain HostingEğer farklı bir kişi tarafından satın alınmış bir domain ile karşılaşırsanız, bu domain sahibini birçok farklı neden ile arayabilirsiniz. Genellikle bir domain sahibi alan adı web sayfası konusunda en özel bilgilere sahip olacağı için bu bilgileri kendisinden talep edebilirsiniz. Bazen alan adı sahiplerine yapılan görüşmelerde web sayfalarının çevrimiçi anlamda doğru temsil edildiğini onaylamak açısından da bu kişinin bulunması gerekebilir.

Bu iki önemli sebep dışında ise Atak Domain olarak sizin için domain sahibinin öğrenilmesi arkasında bulunabilecek geçerli sebepleri bir liste haline getirdik. Bu listeye bakılırsa;

  • Ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak için bir domain sahibi ile görüşme gerçekleştirmek, genellikle çok sık talep edilen durumlardan birisidir. Bazen bir web sayfasında bulunan ürün ve hizmetler hakkında başka hiçbir yerde bilgi bulmuyorsa ve işletmenin fiziki mağaza veya ofisine ulaşmak mümkün olmuyorsa, domain sahibi aklınızda kalan bu boşlukları doldurarak sizin için doğru cevapları verebilir.
  • Teknik sorunları bildirme gibi bir amaç sayesinde de bir web sitesinde karşılaştığınız arızaları ve sorunları alan adı sahibine bildirmek için bu domain sahibi ile iletişim kurmak isteyebilirsiniz. Genellikle web sayfası sahipleri belirli bir süre sayfaları ile ilgilenmediklerinde sayfada bu tarz arızalar ortaya çıkabilir ve kendilerine gelen bildirim sayesinde sayfayı yenileyecek çalışmalar yaparlar.
  • Doğrulama amacı, kişilerin bir web sayfasının sahibi ile iş anlaşması gerçekleştirmeden önce online üzerinden bir doğrulama sağlamak için ortaya çıkmaktadır. İnternet çok zengin bir bilgi kaynağı oluştursa da bazen kasıtlı olarak web sayfalarında veya başka noktalarda insanları şaşırtan bilgiler sunulmaktadır. Bu durumda bir web sayfasında karşılaştığınız bilgilerin doğruluğundan emin olmak için domain sahibi ile iletişim kurmak isteyebilirsiniz.
  • Son olarak domain satın alma açısından da bir alan adının sahibini bularak, bu kişi ile iletişime geçebilir ve elinde bulunan domaini satın almak isteyebilirsiniz. Bugün dünya üzerinde farklı kayıt kuruluşlarında ve Atak Domain üzerinde binlerce kişi yine binlerce alan adını kaydettirmiştir. Bazen kurmak istediğiniz yeni bir site için domain kaydı daha önceden yapılmışsa, domain sahibi ile iletişime geçerek bu alan adını kendisinden satın almak isteyebilirsiniz.

Domain Sahibi Nasıl Bulunur?

Bir web sayfasının adını bildiğiniz durumda sahibine ulaşmak için kullanabileceğiniz yöntemler vardır. Örneğin, bu konuda en pratik yollardan birini Whois sorgulaması oluşturmak sağlamaktadır. Whois veritabanı sayesinde bir arama gerçekleştirdiğinizde, açık bir şekilde paylaşılmış bilgiler dahilinde domain sahiplerinin bilgilerine ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu sorgulama ücretsiz bir şekilde Atak Domain sistemi üzerinde de gerçekleştirilebilir.

Whois veritabanı web sayfalarının alan adlarını ücretsiz bir şekilde herkese açık olarak arama için bir sistem sağlamaktadır. Farklı kuruluşlar tarafından sağlanan bu sistemler arasında örneğin ICANN yani alan adlarının web sayfalarının kayıt işlemlerini gerçekleştiren Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ve Türkçe karşılığı ile de İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu yer almaktadır.

Uzun yıllardır çok pratik bir yapı ile kullanılan ve Atak Domain sistemi üzerinde de ulaşabileceğiniz Whois sorgulama işlemlerinde merak ettiğiniz bir alan adını uzantısı ile birlikte sorgulama satırına girdiğinizde ücretsiz bir şekilde sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak bu sonuçlar içerisinde mutlak olarak domain sahibi hakkında isim, soy-isim ve iletişim bilgileri bulunma zorunluluğu yer almamaktadır. Çünkü bazı kişiler sahip oldukları iletişim bilgilerine ve isim bilgilerine başkalarının ulaşmaması için Whois gizleme işlemleri gerçekleştirmiş olabilir.

Farklı Yöntemler İle Domain Sahibi Bulma

Whois veritabanları domain sahibi bulma açısından en pratik yol olarak görülse de bazen gizleme nedeniyle sahibine ulaşamadığınız alan adlarında farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin, bir web sayfasında bazen sayfa sahipleri belirli noktalarda iletişim bilgilerini, adreslerini veya isimlerini paylaşmakta özellikle sayfaların hakkımızda veya iletişim bölümlerinde kısmen bu bilgilere yer vermektedir. Ayrıca birçok kişi bugün web sayfalarını SEO çalışmaları nedeniyle sosyal medya ile bağlantılı bir hale getirerek, kendilerini bulunacak bir konuma ulaştırmaktadır.

Domain Sahibi İle Nasıl Görüşülür?

Bir web sayfası için domain sahibine ulaştığınızda, o kişi ile görüşerek özellikle alan adını satın almak istiyorsanız, bunun için güvenilir bir platform üzerinde transfer işlemleri sağlayarak, ödeme ve pazarlığı gerçekleştirmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü kontrolsüz ve güvenilir olmayan bir ortamda domain transfer işlemlerini sağladığınızda dolandırılma veya kandırılma gibi birçok tehlike ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktada ikinci el domain işlemlerini gerçekleştirmek için Atak Domain tarafından sunulmuş sistemleri kullanabilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!