Domain Milyonerleri
26.02.2021 16:54 486 Görüntülendi

Domain Milyonerleri

Daha önceki içeriklerde hatırlarsanız domain kelimesinin ilk kullanılışı ve sonrasında ilk domain kullanımı ile ilgili 1985 yılında bir girişim gerçekleştirildiği ifade edilmişti. Zira birkaç yıl öncesinde yani 1980'li yıllarda çok popüler bir yere sahip olmayan domain, 1990'lı yılların ortalarında bir sektör oluşturmaya başlamıştı.

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Bugün Türkiye açısından da düşünüldüğünde, Atak Domain olarak önemli bir noktada bulunduğumuz domain sektörü içerisinde gayet yüksek bir hareketlilik yer almaktadır. Çünkü 1990'lı yıllarda başlayan bu hareketlilik ile birlikte alan adları önemli bir noktaya gelirken, neredeyse her markanın ve firmanın bir web sayfası sahibi olması gerekliliği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle bahsedilen bu dönemlerde binlerce domain özellikle ileri görüşlü yatırımcılar tarafından satın alınarak, çok yüksek hatta milyon dolarlar oluşturan gelirler elde edildi.

Bundan yaklaşık 20-30 yıl öncesinde gerçekleştirilen domain yatırımları yakın tarihte çok yüksek gelirler sağlarken, bazen hiç düşünülmeden yani sadece yatırım amaçlı satın alınmış alan adları sektörün en popüler ve en fazla erişilen alan adları olmayı başardı. İşte bu noktada da bahsedilen bu son 40 yıllık süreç içerisinde alan adı yatırımı yaparak domain milyonerleri arasına giren kişileri sizler için bir liste haline getirmek istedik.

Adam Dicker

Tüm dünya genelinde domain sektörü açısından en fazla tanınan ve bilinen isimlerden biri Adam Dicker ismidir. Gerçek anlamda bir domain milyoneri olan Adam, 1965 yılında Kanada'da doğmuştur. Adam Dicker, bir domain milyoneri olmak için bu sektöre ilk girişini 1990 yılında gerçekleştirmiştir. Çünkü 1990 yılında şahsen bir bilgisayar firması açılışı yapmış ve sektörde ilerlemeye çalışmıştır.

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Dicker, sahip olduğu şirketle istediği hayallere ulaşamayarak girişimini sonlandırsa da 1996 yılında domain yatırımcılık kariyerine giriş gerçekleştirmek için ilk alan adını satın almıştır. Bu girişim sonrasında bugün DNForum olarak bilinen ve domain sektörü ile ilgilenen kişilerin bir araya geldiği platformun sahibi olarak da tanınmaktadır.

Adam Dicker, ilk andan itibaren alan adı yatırımcılığı yapmaya başlarken, satın aldığı bu alan adlarını ilerleyen vadede satmak yerine farklı bir tercih gerçekleştirmiştir. Çünkü bu alan adları üzerinde web sayfaları kurarak, bu sayfalarda trafik artışı elde etmiş ve gayet ciddi kazançlar sağlamıştır. Bugün milyoner domain yatırımcısının elinde özellikle jenerik domainler açısından download.net, elephant.com veya forums.com gibi örnekler bulunmaktadır. Örnek olarak bundan yıllar öncesinde avatars.com sayfası için kendisine 250 bin dolar gibi teklif sunulmasına rağmen bu teklifi kabul etmemiştir. 

Dan Parisi

Dan Parisi tarafından da domain sektörüne ilk giriş 1996 yılında gerçekleştirilirken, ilk alan adını kaydeden milyoner sektörde ilerleyen dönemlerde iki farklı alan adı satın aldıktan sonra büyük bir yükseliş sağladı. Suck.com ve Whitehouse.com olarak bilinen bu alan adları dışında aslında bu domainler için farklı varyasyonları ve uzantıları da satın alması ile birlikte çok geniş bir liste elde etti. 

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Parisi, satın aldığı bu önemli alan adları ve sonrasında bu alan adları ile kurduğu web sayfaları sayesinde kısa vadede neredeyse her gün 2 milyon üzerinde ziyaretçi sağladı. Buna rağmen daha önemli bir yatırım sağlayabilmek için geleceği düşünerek en çok değer kazanan bu iki alan adı için kendisine sunulan milyonlarca dolarlık teklifleri kabul etmedi. 

Aslında Dan Parisi elinde bulunan bu alan adları nedeniyle büyük sorunlar da yaşadı. Örneğin, Madonna ile arasında bir alan adı davası açılırken, Madonna.com üzerinde Parisi tarafından adult içerik kullanılması, ünlü şarkıcı Madonna tarafından bir dava konusu haline getirildi. Bu nedenle süreci başka bir noktaya çekmek amacıyla bahsedilen alan adını bir hastaneye devretti.

Daha öncesinde Madonna.net adresi ile internette yer alan bu hastane, satın aldığı Madonna.com adresi için Dan Parisi tarafından sunulan “Madonna’ya verilememek şartını” kabul ederek kullanıma başladı. Fakat bu kadar uğraşılmasına rağmen yine de Madonna dava sürecinde kazanan taraf olarak, bu alan adının sahibi olmayı başardı.

Frank Schilling

Frank Schilling, 1969 yılında Cayman Adalarında dünyaya geldikten sonra genç yaşında dünyanın domain milyonerleri arasına girmeyi başardı. Günümüzde dahi alan adı sektörü konusunda ilgi gösteren birçok kişi halen Frank Schilling tarafından yazılan YediMile.com blog sayfasını takip etmektedir. Sayfada domain sektörü hakkında birçok ipucu ve çok önemli bilgiler yer alırken, Schilling her zaman faydalı bir blog sunmaktadır.

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Blog sayfasında da yer aldığı üzere Schilling tarafından önerilen en önemli noktalar arasında, bir web sayfasının yüksek trafik elde edebilmesi açısından alan adının jenerik olması gibi bir ifade bulunmaktadır. Aslında Frank Schilling bu durumu açıklarken; arama motorlarının çok acımasız birer ev sahiplerine benzediğini ve değiştirilmiş algoritmaları sayesinde bir gün web sayfanızı kapı dışarı edebileceğini ifade ediyor. Fakat bu noktada jenerik bir alan adı sahibi olduğunuzda, kazanacağınız trafiğin bağımsız hale geleceğini de ekliyor.

Ünlü domain milyoneri, sahip olduğu portföyü yönetebilmek ve başkalarının da kendi ifadelerinden faydalanabilmesi amacıyla 2001 yılında NAmedia platformunu kurdu. Kuruluş dönemi ile birlikte alan adı sektöründe çok öncü bir firma olması ile bilinen bu platform, 2011 yılının başında 10 yıllık süreçte gerçekleştirdiği 250 domain satışı ile birlikte 7 milyon dolar gelir elde etti.

Rick Schwartz

Aslında domain milyonerleri içerisinde Rick Schwartz bu sektörün en zenginlerinden biri olmakla birlikte bir diğer ismi Domain Kralı olarak bilinmektedir. Rick Schwartz, bu unvanı kazanmak için çok uzun bir yol kat etmiştir. Bu yolda ileri görüşü ve sabırlı şekilde yaptığı yatırımlar sayesinde bugün milyonlarca dolarlık alan adı satışları gerçekleştirmesi ile de bir domain kralı olmayı başarmıştır.

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Rick Schwartz, 1995 yılında ilk olarak gerçekleştirdiği domain kaydını sadece 100 dolar karşılığında sağlamıştır. Sonrasında yine candy.com ve men.com gibi 2 jenerik domain satın alım işlemini de çok cüzi ücretler ile sağlamıştır. Buna karşılık tam 7 yıl sonrasında sadece men.com adresi 1.32 milyon dolara satıldığında, Rick Schwartz domain kariyeri açısından çok büyük bir zirveye ulaşmayı başlamıştır.

Ünlü milyonerin gerçekleştirdiği bu yüksek kazanç ve yakaladığı başarı yakın geçmişte domain sektöründe büyük bir ilgi oluşmasını sağlamıştır. Öte yandan Schwartz halen kazanmaya devam ederken, satın aldığı domainleri 10 yıl gibi bir süreç içerisinde 20 milyon dolar gibi bir fiyata satarak çok büyük bir kazanca ulaşmıştır. Bugün yaklaşık 55 yaşında olan Rick Schwartz günümüze kadar gayet iyi bilinen 

 • Buff.com
 • Funnymovies.com
 • Hallofshame.com
 • Mens.com
 • Freephonecalls.com
 • Arabian.com
 • Shut-up.com
 • Cyberdaily.com
 • Getmessages.com
 • Sportsdigest.com
 • Gobet.com
 • Freenight.com
 • Luv.com
 • Financialconsultants.com
 • Webnewsstand.com gibi domainlerin satışını yapmıştır.

Michael Kovatch

Alan adı sektörü içerisinde en fazla ilgi çekici isimlerden biri olan Michael Kovatch, bugün dünyada neredeyse herkesin bildiği iPhone ile çok eski tarihlerde tanışmıştır. 1995 yılında ilerleyen hedefleri açısından bir teknoloji şirketi açabilmek düşüncesiyle bir alan adı satın almak isteyen Kovatch, iPhone.com adresini çok cüzi bir ücret karşılığında satın almıştır. 

Michael Kovatch aradan yıllar geçmesine rağmen risk almamak açısından ticarete girmekten vazgeçmiştir. Fakat tarihler 2007 yılını gösterdiğinde dünya genelinde sansasyon yaratan iPhone markası çıkış yapmıştır. Bu nedenle Kovatch sahip olduğu iPhone.com web adresini Apple firmasına satmak istemiştir. Bu satışta da 1 milyon dolar kazanç elde ederek domain sektöründe çok büyük bir sükse elde etmiştir.

Domain Milyonerleri | Atak Domain Hosting

Domain yatırımcıları açısından örnek oluşturan bu kişilerin hikayeleri gibi günümüzde de bir domain yatırımcısı olabilmek açısından bazen çok yüksek fiyatlar dahi ödenmesi gerekebilir. Fakat iyi bir yatırımcı olabilmek için sektörü sürekli takip etmek, bu konudaki önemli kişilerin yazıları ve tecrübelerinden faydalanmak gerekir.

Domain yatırımcılığı çok yüksek bir maddi çerçeveye sahip olurken, aynı zamanda da çok fazla özen ve sabır gerektirir. Çünkü sadece yatırım amacıyla bir alan adı satın aldıktan sonra çok uzun bir süre bu alan adını satamayabilirsiniz. Bazen bir web projesi başlatarak bu alan adından faydalanabilir ve daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!