Domain Nedir - Hangi Domain Uzantısını Seçmeliyim?
22.03.2021 17:49 712 Görüntülendi

Domain Nedir - Hangi Domain Uzantısını Seçmeliyim?

Domain Nedir - Hangi Domain Uzantısını Seçmeliyim? | Atak Domain Hostingİnsanlık tarihinde ticaretin başladığı ilk andan itibaren insanlar ürünlerini veya hizmetlerini müşterilerine sunmak için fiziki işletmelere sahip olmayı seçmiştir. Çağlar boyunca devam eden bu iş sistemi içerisinde mağazalar, dükkanlar, esnaf dükkanları, atölyeler, üretimhaneler, fabrikalar, alışveriş merkezleri, marketler ve kurumsal yapılar ile ticaret devam etmiştir. Ancak günümüz dünyasında yakın süreçte ortaya çıkan değişimlerle birlikte ticaretin mantığında da değişimler yaşanmıştır.

Günümüz ticari sistemi içerisinde hedef kitleye yani müşterilere ulaşmak açısından işletmelerin ve kişilerin sadece fiziksel işletmeler ile göz önünde bulunması yeterli olmamaktadır. Bu nedenle mutlaka hedef kitleye ulaşmak için dijital dünya içerisinde bulunmak ve bir web sayfası sahibi olmak gerekmektedir. Bu durumda da bir web sayfası kurulumu gerçekleştirmek için değişen uzantıları ile birlikte bir alan adı seçimi yapılmalıdır.

Domain Nedir?

Alan adı anlamı oluşturan domain, internetin var olduğu günden bu yana web sayfalarının internet tarayıcılarında ki adres satırlarında görülen kelime ve uzantı birleşimlerini oluşturmaktadır. Domain, aslında bir web sayfası için belirlenmiş IP adresinin daha kolay kullanılabilecek şekilde harflere dönüştürülmüş halini ifade etmektedir. Yani aslında bir web sayfasının ismi rakamlar ve noktalar ile birleşen bir IP adresinden oluşurken, bu rakam ve noktalara karşılık olarak gelecek harfler sayesinde de bir domain yani alan adı oluşturulur. 

Domain sayesinde insanlar web sayfası isimlerini kullanırken çok daha kolay bir sonuç elde ederken, bu web sayfası isimlerinde iki farklı bölüm yer alır. İlk bölüm tamamen sizin isteğinize bağlı olarak seçilen alan adı olmak ile birlikte diğer bölümü ise nokta ile başlayan alan adı uzantısı bölümüdür. Yani örnek olarak "atakdomain.com" sayfasında "atakdomain" bölümü alan adı olmak ile birlikte “.com” bölümü ise alan adı uzantısını ifade etmektedir.

Temel olarak bağımsız bir şekilde gerçekleştirilen alan adı seçimlerinde hem alan adı bölümü hem de uzantı bölümü için seçimler tamamen kullanıcının isteğine bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Bu noktada en önemli ayrıntı, istediğiniz alan adının daha önce başka biri tarafından satın alınmamış ve kullanılmamış olmasıdır. 

Domain Nasıl Satın Alınır?

Bir alan adını web sayfanızın kurulumu için kullanmak istiyorsanız, domain kayıt yani alan adı tescil işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Bir akreditasyon kuruluşu olarak Atak Domain üzerinde gerçekleştirebileceğiniz bu işlemlerde seçtiğiniz bir alan adını yine seçtiğiniz bir uzantı ile birlikte minimum 1 yıl olmak üzere uzantıya bağlı olarak 10 yıl süreye kadar ödediğiniz ücret sayesinde adınıza tescil edebilir ve bu süre içerisinde istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Yani bu alan adını başkasının kullanmaması için saklı tutmak açısından alabilir, bir web sayfası kurabilir veya belirli bir süre sonrasında değer artışı ile başkasına satmayı seçebilirsiniz.

Domain Uzantısı Nedir?

Domain Uzantısı Nedir? | Atak Domain Hostingİş dünyası içerisinde bir web sayfası ile birlikte yer alarak dijital dünyada da kendinizi gerçekleştirmek istediğinizde, bir alan adı ve alan adı uzantısı seçerek web sayfası kurulumu sağlamanız gerekir. Buraya kadar anlatılan şekilde alan adı seçimini istediğiniz şekilde yapabildiğiniz gibi alan adı uzantısı seçimlerini de her uzantının kendine göre özellikleri, koşulları ve kullanım alanları ile birlikte seçebilirsiniz.

Alan adı uzantısı, internet dünyasında TLD kısaltması ile bilinirken, bu kısaltma aslında üst düzey alan adı anlamına gelmektedir. Bunun dışında da üst düzey alan adları tercih edilmediğinde bugün sayısı yüzlere ulaşan ve her geçen gün artış gösteren farklı alan adı uzantıları tercih edilebilir. 

Alan adı uzantıları, bir web sayfasının hangi amaçla kurulduğunu, bölgesini ve ülkesini ifade eden uzantılardır. Bu nedenle alan adı uzantısı seçimleri gerçekleştirirken işletmenizin amacını, bulunduğu bölgeyi, şehri ve ülkeyi hesaba katarak seçimler yapmanız doğru olacaktır.

Aslında bu nokta itibariyle Atak Domain olarak sizin için alan adı uzantısı seçimlerinde göz önünde bulundurmanız gereken noktaları anlatmaya çalışacağız.

İhtiyaca Bağlı Olarak TLD Seçimleri

Web sayfanızın alan adı için uzantı açısından TLD yani üst düzey alan adı uzantısı seçmek istiyorsanız, bu noktada mutlaka ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Aslında bu noktada TLD olarak bahsedilen üst seviye alan adı çeşitleri arasında da 3 farklı kategori ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu kategoriler bağlamında;

  • gTLD çeşitleri, genel üst düzey alan adı uzantıları olmak ile birlikte bunların arasında genellikle ".com" veya ".net" gibi yaygın uzantılar bulunur.
  • sTLD olarak ifade edilen sponsorlu üst düzey alan uzantıları ise genellikle kolejler, üniversiteler ve devlet kurumları için kullanılan ".edu" ya da ".gov" alan adı uzantıları çeşitleridir.
  • ccTLD olarak ifade edilen alan adı uzantıları ise ülkeler ile ilişkili alan adları olmak ile birlikte her ülke için farklı bir şekilde belirlenmiştir. Örneğin, Amerika için ".us" Türkiye için ".tr" gibi uzantılar yer almaktadır.

 

Birbirlerinden tamamen ayrı ve her biri farklı bir öneme sahip olan bu alan adı uzantıları, bahsedildiği şekilde seçtiğiniz alan adı ile uyumlu, web sayfanızın veya işletmenizin türü ile alakalı ve kullanılabilir olmalıdır. Yani sadece popüler olduğu için “.com” uzantısını seçmek istediğinizde, genellikle bu uzantının istediğiniz alan adıyla daha önce kaydedilmiş olma ihtimali çok yüksek olacaktır. Bu durumda da son yıllarda giderek popüler olan benzersiz uzantılar arasında yer alan etkin yeni uzantılar arasından ".biz" veya ".tech" gibi uzantıları seçebilirsiniz.

En Sık Seçilen Alan Adı Uzantıları Nelerdir?

En Sık Seçilen Alan Adı Uzantıları Nelerdir? | Atak Domain HostingBugün internet dünyasında alan adı uzantıları çok sık şekilde görülen popüler uzantılar ile bilinmekle birlikte her geçen gün yeni uzantılar aktif olmakta ve kullanılmaya başlanmaktadır. Aslında bu sayede ihtiyaç ve hedef kitlenize bağlı olarak yeni alan adlarını seçebilir, web sayfalarınızın domain kayıtlarını bu alan adları ile çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Elbette ilk noktada aklınıza premium seviyede bulunan “.com” veya “.org” gibi uzantılar gelse de bu uzantılar başkaları tarafından tescil edildiğinde de diğer uzantılara yönelerek, daha düşük maliyetli seçimler de yapabilirsiniz. 

Günümüzde internet dünyasında en yaygın şekilde kullanılan alan adı uzantılarına bakıldığında ise şu uzantıları görebilirsiniz.

  • .com uzantısı genellikle en popüler uzantı olmakla birlikte ticari işletmeler için tasarlanmıştır. Fakat bugün hem kişiler hem de kurumlar tarafından web sayfalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • .org uzantısı bugün dünyanın en yaygın uzantılarından biri olarak kar amacı bulunmayan kuruluşlar tarafından seçilirken, bugüne kadar “.com” kadar yaygın şekilde kullanılan uzantılar arasında bulunduğu için herkes tarafından tercih edilebilir.
  • .gov uzantısı belirli bir kısıtlamaya sahip olmakla birlikte sadece ve sadece devlet kuruluşları tarafından tercih edilebilecek bir uzantıdır.
  • .tr gibi uzantılar belirtildiği şekilde ülkelere özgü alan adları oldukları için sadece bu ülkelerde bulunan kişilerin seçebileceği uzantılardır. Ayrıca örnek olarak ülkemizde “.tr” uzantısı alınabilmesi için kayıt işlemi sadece bu ülkede bulunan resmi şirket veya kuruluşlar tarafından yapılabilir.
  • .biz alan adı uzantısı, işletmelerin en çok seçtiği uzantılar arasında bulunmaktadır.
  • .net uzantısı ise genellikle ağ şirketleri tarafından seçilmek ile birlikte bugün birçok örneği yer almaktadır. Fakat isteğe bağlı olarak tüm kişi ve kurumlar tarafından da kullanılması mümkündür.
  • .mobi uzantısı ise son yıllarda gayet popüler bir yapıya sahip olarak, şirket veya kuruluşların ya da isteğe bağlı kişilerin web sayfalarının mobil sürümlerini göstermek için kullandıkları uzantılar arasında bulunmaktadır.

 

Domain İçin Doğru Uzantı Seçimi

Bugün onlarca farklı üst düzey uzantı ve yüzlerce diğer uzantı yer alması ile birlikte web sayfanız için seçtiğiniz alan adı uzantısı tamamen size ait bağımsız bir karardır. Çünkü aslında seçtiğiniz alan adı uzantısı, web sayfanızın çalışma sisteminde bir sorun oluşturmayacaktır veya sayfanızı çok daha muhteşem şekilde çalışır bir hale getirmeyecektir.

Web sayfası isimlerinde seçilen alan adı uzantıları bazı şirketler için premium derecede yer aldığında “.com” gibi bir seçime yönelilirken, bazı şirketler veya kişiler için niş tarzı bölgesel ve sektörel alan adı uzantılarını daha önemli görmektedir. Örneğin, farklı sektörlerde yer almak ile birlikte Ankara'da bulunan işletmeler “.ankara” uzantısıyla yerel bir tercih yapabilirler. 

Alan adı uzantısı siteniz için özellikle akılda kalıcı olma, ilgi çekici olma, arama sonuçlarında daha iyi bir şekilde çıkma gibi artılar sağlayabilir. Örneğin, insanların metin araması veya sesli arama gibi işlemler sonucunda ulaşabileceği web sayfaları için seçilmiş alan adı uzantılarının bu noktada çağrıştırıcı ve ilgi çekici olması önemlidir. Bu nedenle örnek olarak kafeterya işletmesi için kurulacak bir web sayfasında “.coffee” gibi bir uzantı seçilebilir. 

Sizin İçin En Uygun Domain Uzantısını Seçin

Domain kaydı yaparken alan adı uzantısı seçimlerinde en önemli nokta, işletmenizin müşterilere çok iyi bir şekilde ulaşabilmesidir. Bu nedenle domain kayıtlarında alan adı uzantısı seçimlerinde mükemmel uyumu bulana kadar tüm alternatifleri göz önünde bulundurabilir ve bütçeniz için en uygun uzantıyı tercih ederek tescil yapabilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!