Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz?
26.02.2021 16:31 930 Görüntülendi

Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz?

Bir web sayfasının kurulması için alan adı olarak bilinen domain, bugün neredeyse bir yatırım aracı olarak piyasa dahi oluşturmaktadır. İnsanlar kaliteli bir alan adı tescil edebilmek için günlerini harcarken, bazı kişiler daha önceden bu alan adlarını zaten satın almış hatta pazarlamak için ayrı bir sektör içerisine girmiş dahi olabilmektedir. 

Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz? | Atak Domain Hosting

Özellikle domain satış değeri belirlemek çok önemli bir konu oluşturmaktadır. Fakat çoğu kişi tarafından bu konu ihmal edilmektedir. Bu nedenle Atak Domain olarak bu konuda size özet bir rehber oluşturmaya çalıştık.

Alan Adı Satış Değeri

Bir alan adının değerini belirlemek için birçok farklı çevrimiçi araç yer almaktadır. Fakat özellikle Türkçe alan adlarına bakıldığında, bu araçların kullanılması ile doğru bir değerleme yapmak zordur. İngilizce ve gayet kısa alan adları konusunda kısmen yardımcı olabilse de bu bile yeterli olmamaktadır.

Bir alan adının satış değerini belirlemek için öncelikle değerleme kriterleri ve bu kriterler dışında da değerleme işleminde yapılan değerleme hataları ayrı ayrı konular oluşturmaktadır. Bu noktada da öncelikle değerleme hataları gözden geçirilerek, sonrasında doğru değerleme kriterleri incelenebilir. Değerleme hataları arasında;

 • Tek kriter üzerinden fiyat oluşturmak,
 • Kısa alan adları için sadece yerli piyasada inceleme yapmak
 • Zaman faktörünü unutmak yer almaktadır.

Bu bahsedilen değerleme hataları aslında tek tek incelenebilir.

Tek Kriter Üzerinden Fiyat Oluşturmak

Bir alan adı için değerleme yani fiyatlandırma işlemi yaparken, tek bir kriteri göz önünde bulundurmak asla doğru bir sonuca ulaştırmaz. Çünkü hem alan adı satın alırken tek bir veri üzerinden inceleme yapmak hem de satarken tek veriyi kullanarak fiyatlama yapmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle domain hakimiyeti sağlayabilmek için bazı önemli kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

En önemli kriterler arasında maliyet her zaman yer alsa da elbette ki sadece maliyet ile değerlendirme yapılmaz. Ancak bahsedilen bu hatanın içerisinde tek kriter olarak ifade edildiği üzere maliyet en iyi örneği oluşturmaktadır.

Alan adı artık bir sektör oluşturduğu için bu sektör hakkında tecrübeli olmayan bir kişi sahip olduğu alan adı için değerleme yaparken, direkt olarak maliyetleri baz alır. Bu durumda da çok önemli bir fiyat hatası yapılabilir. 

Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz? | Atak Domain Hosting

Düşünün ki zamanında yüksek bir ücret ile alınmış bir alan adı sonrasında da yine yüksek bir rakam istenerek satılamayacaktır. Fakat tam tersi düşük bir maliyet ile gayet fırsat dolu bir şekilde satın alınmış bir domain, daha sonrasında çok daha yüksek rakamlarla satılabilir. İşte bu noktada dahi birçok kişi fırsatları doğru değerlendirmesi için çok ucuz rakamlar ile bu kadar değerli bir alan adını satışa çıkarabilir. 

Kısa Domain İçin Sadece Yerli Piyasa İncelemesi Yapmak

Kısa alan adlarında günümüzde en büyük hatalardan birisi sadece yerli piyasada inceleme yapmaktır. Fakat bu konuda mutlaka yabancı piyasada da inceleme gerçekleştirmek gerekir. Bazı durumlarda yerli piyasada bir alan adı çok dar anlamlı ve kullanışsız olabilir. Fakat siz hiç farkında olmasanız da uluslararası alanda bu domain çok değerli bir yere sahip olabilir. Yani siz yerli piyasada satış yapmak için bir domain satın aldığınızda, çok yüksek bir gelir beklemeseniz de bu domain yabancı piyasada çok önemli bir yere sahip olacağı için size çok daha iyi teklifler getirebilir.

Zaman Faktörünü Unutmak

Bir alan adı sahibi olduğunuzda elbette ki bu alan adı için bir alıcı da yer alacaktır. Ancak ticarette her mal için olduğu gibi alan adı açısından da alıcının ne zaman ortaya çıkacağı hiçbir zaman bilinemez. Hele ki bu noktada hedeflediğiniz en önemli kişi “end user” yani son kullanıcı ise çok daha fazla beklemeniz de gerekebilir.

Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz? | Atak Domain Hosting

Zaman, alan adının daha fazla değer kazanması veya değer kaybetmesi açısından elinizi güçlü tutma noktasında size farklı maliyetler de çıkarabilir. Bu nedenle domain satışı için değerleme yaparken uygun bir rakam belirleyerek, bir an önce satılmasını hedeflemek yerine son kullanıcı göz önüne alınarak, buna göre maliyetler dahil edilip fiyat belirlemesi yapılmalıdır.

Alan adı satışları için kısıtlı bir süre içerisinde hedef belirlerseniz, istediğiniz rakamın altında satış yapma olasılığınız yüksek olacaktır. Fakat gerçekten iyi bir hedef belirleyip doğru zamana kadar beklerseniz, elbette ki bir gün son kullanıcı kapınızı çaldığında iyi bir pazarlama faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı Değerleme Kriterleri

Domain değerleme işlemlerinde yapabileceğiniz hataları doğru bir şekilde aklınızda tutar ve bu hataları yapmadan piyasaya giriş gerçekleştirirseniz, bu noktada domain kriterleri de işin içine girecektir. Aslında bu kriterler sayesinde gayet doğru bir domain değeri belirleyebilirsiniz.

Hangi ürün ve hizmet olursa olsun ticaret yapılırken, kimse değerinden düşük bir fiyata satış yapmayı istemez. Öte yandan alıcı hiçbir zaman değerinden fazla ödeme yapmayı kabul etmez. İşte bu nedenle sırasıyla açıklanacak değerleme kriterleri ile gayet mantıksal belirlemeler yapabilirsiniz.

 • Alan Adı Uzunluğu; Mutlaka domain seçimi yaparken, kısa ve akılda kalıcı alan adları seçilmelidir. Çünkü web sayfaları ve firmalar arasındaki bağlantı ile birlikte markalaşma sağlanırken, bu tip alan adları daha fazla tercih edilir. 
 • Alan Adının Oluşturduğu Anlam; Eğer bir sektör ile ilgili direkt olarak bu sektörü ifade eden, ek kullanılmamış, olumsuz ifadeler bulundurmayan bir alan adı sahibi olursanız, daha iyi bir satış rakamı elde edebilirsiniz. 
 • Alan Adı Uzantısı; Domain tescil işlemi yapılırken öncelikli olarak herkesin aklına “.com” uzantısı gelir. Bugüne kadar hiçbir uzantı bu kadar popüler olmayı başaramasa da yine de birçok farklı önemli alternatif uzantı yer almaktadır. Örnek olarak “.com” dışında “.net” ve “.org” gibi uzantılar da alan adları için gayet önemli değerler oluşturmaktadır.

Genel bazda düşünüldüğünde Türkiye açısından “com.tr” çok ideal bir uzantı olarak görülürken, marka devri gerçekleştirilerek satış yapılabilir. Bu nedenle en ideal uzantı genel olarak “.com” uzantısı olduğu için satışta size değer sağlayacaktır.

Domain Satış Değerini Nasıl Belirlersiniz? | Atak Domain Hosting

 • Farklı Uzantıların Kapasiteleri; Eğer alan adı için seçilebilecek diğer uzantılar kapasitelerini doldurmuş ise siz de yer alan uzantı daha değerli bir hale gelecektir. Özellikle elinizde bulunan uzantı “.com” ise çok daha büyük bir değer kazanabilir.
 • Sektördeki Rekabet; Rekabet ticarette her zaman yer aldığı gibi alan adı satışlarında da mutlaka yer alır. Bu nedenle yoğun rekabetin bulunduğu sektörlerde bu sektörü ifade eden doğru kelimeler ile oluşturulmuş bir domain diğer alan adlarına göre her zaman değerli olur.
 • Sektör Kapasitesi; Domain seçtiğiniz sektör ne kadar büyük bir sektör ise seçtiğiniz alan adı da bu kadar popüler olacaktır. Bugün internet üzerinde sağlık, e-ticaret, haber, gezi ve kadın giyim gibi birçok sektör gayet büyük sektörler oluşturduğu için bu sektörler ile paralel kaliteli alan adları her zaman değerli olacak ve iyi bir sonuç getirecektir.
 • Alan Adı Marka İlişkisi; Eğer seçtiğiniz alan adı markalar için müsait olacaksa, çok daha değerli olacaktır.
 • Arama Motoru Kıstasları; Google ve diğer arama motorlarında seçtiğiniz domain için ne kadar trend olduğu, ne kadar arama hacmi oluşturduğu, Adsense gelirleri ve Adwords verileri ile istatistikler gibi birçok bilgi önemli kıstaslar sağlayacaktır. Yani örnek olarak arama hacmi yüksek bir domain, elbette ki daha yüksek bir değer oluşturacaktır.
 • Alan Adı Geçmişi; Elbette ki son noktada alan adının geçmişine bakmak gerekir. Daha önce kullanılmamış ya da kullanılsa dahi kötü bir geçmişe sahip olmamış, gayet normal bir şekilde aranan ve kullanılan bir domain değerli bir domain olacaktır.

Bu kıstaslar genel kapsamda değerlendirildiğinde, alan adı değerleme için de gayet iyi bir sonuç elde edilebilir. Çünkü alıcı size ulaştığında kendisine “teklif ver” gibi bir ifade iletirseniz, ciddiyetsiz bir durum ile satışta sorun yaşayabilirsiniz. Ancak önceden belirlenmiş doğru bir rakam bulunursa, hafif bir pazarlık payı ile gayet verimli bir alışveriş yapılabilir. 

Belirlenen Fiyat İle Domain Satışı Nasıl Yapılır?

Kriterleri, hataları ve tüm kıstasları göz önünde bulundurarak iyi bir domain fiyatı belirlerseniz dahi bu domain için iyi bir satış yapma sistemine de sahip olmanız gerekir. Bu noktada öncelikle kaliteli alan adları ile yatırım yapmak ve sahip olduğunuz bütçeyi bu konuda iyi kullanmak gerekir.

Doğru alan adlarına sahip olduğunuzda da tüm bu kriterleri göz önüne alarak ve iyi bir fiyat belirleyerek pazarlama aşamasına geçebilirsiniz. İşte bu noktada insanların güvenli alışveriş yapabileceği platformlar açısından da Atak Domain olarak size önemli imkanlar sunuyoruz. Bu sayede güvenilir pazarlama koşullarıyla doğru zamanı bekleyerek, çok iyi satışlar yapabilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!