Domain Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu
24.02.2021 10:21 776 Görüntülendi

Domain Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu

Bir web sayfası kurulumu gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle insanların kabul edeceği ve alışacağı bir alan adı seçmeniz gerekir. Düşünün ki alan adı gerçek hayatta kişi veya kurumların kabul edilmiş isimleri gibi bir kimlik niteliğini oluşturmaktadır. Bu nedenle mutlaka doğru alan adı seçimi yapmak önemlidir. İşte bu nedenle Atak Domain olarak sizin için alan adı seçimleriniz açısından 12 farklı madde ile en önemli ipuçlarını bir liste haline getirdik. 

Alan adı seçimleriniz açısından bu ipuçlarını değerlendirirseniz, henüz işin başındayken en iyi alan adını seçerek, çok uzun yıllar boyunca nitelikli bir şekilde kullanabileceğiniz bir web sayfası sahibi olabilirsiniz. Tüm bu maddeler sonrasında da istediğiniz alan adını doğru uzantısı ile birlikte ve çok iyi hosting paketleri ile Atak Domain sayesinde sorunsuz bir şekilde satın alabilirsiniz.

İşte alan adı seçiminizde size yardımcı olacak mükemmel ipuçları!

Domain Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu | Atak Domain Hosting

1- Alan Adı Mutlaka Kısa Olmalı

Kişi veya kurumlarda seçtiğiniz akılda kalıcı isimler gibi web sayfası için seçtiğiniz alan adının da mutlaka kısa ve kolay bir yapı sunması önemlidir. Çünkü çok uzun olan alan adları, kullanıcılar tarafından adres satırında yazılırken hatalı yazılabilir ve akılda kalıcı olmayacağı için sorun oluşturabilir.

2- Alan Adında Bölgesel Yaklaşım

Eğer kuracağınız web sayfası özellikle belirli bir semt veya belirli bir şehre hitap edecekse, bu bölgenin ismi de alan adı içerisinde yer alabilir. Örneğin, yufkadukkani.com gibi bir sayfa açmak istiyorsanız, bu sayfayı özellikle Adana Seyhan bölgesine hitap edecek şekilde kullanacaksanız, sayfa adınızı seyhanyufkadukkani.com gibi bir şekilde belirleyerek, bölgesel bir yaklaşım gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu noktada yerel müşterileriniz sizi çok daha kolay bir şekilde bulacak ve her zaman hatırlayacaktır.

3- Alan Adı Akılda Kalıcı Olmalıdır

Bugün internet üzerinde milyonlarca internet sayfası yer aldığı için seçtiğiniz alan adı insanlar tarafından her zaman hatırlanacak yani akılda kalıcı bir ifade olmalıdır. Web sayfanız için iyi bir domain bulduğunuzda, bunu direkt olarak satın alarak, sayfa kurulumu yapmak yerine yakın çevreniz ile paylaşmayı ve fikir almayı seçebilirsiniz.

Aslında alan adı seçimlerinde aklınıza gelen tüm isimleri bir liste haline getirdikten sonra arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede insanlardan gelen fikirleri değerlendirebilir ve gerçekten seçtiğiniz alan adının etkili olup olmadığı konusunda daha net bir fikre ulaşabilirsiniz.

4- En Uygun Uzantıyı Seçin

Bir alan adı seçimi yapılırken elbette ki uzantı seçimi de yapılmalıdır. Bugün internette gördüğünüz uzantılar içerisinde en fazla kullanılan uzantılar .com veya .net olsa da birçok farklı uzantı spesifik kullanımlar oluşturmaktadır. Hatta işiniz için uygun bir uzantı seçtiğinizde, daha akılda kalıcı bir alan adı belirlemiş olabilirsiniz.

Günümüzde farklı alan adı uzantıları özellikle kullanıcılara hitap eden web sayfası isimleri oluştururken, örnek olarak .cinema veya .ankara gibi grup alan adı uzantıları da kullanılabilir. Genel olarak en sık kullanılan uzantılara bakıldığında ise

  • .info uzantısı genellikle bilgilendirme amaçlı siteler için
  • .org ticari amacı bulunmayan organizasyonlar vakıflar ve dernekler için
  • .co ticari sayfalar ve şirket sayfaları için
  • .biz iş amaçlı sayfalar ve ticari sayfalar için ve aynı zamanda Türkçe biz kelimesini alan adı içerisinde bulundurmak isteyen web sayfaları için kullanılabilir.

Domain Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu | Atak Domain Hosting

5- Alan Adı Seçiminde Hızlı Olmak Gerekir

Alan adı seçimi aceleye getirilmemesi gereken ve iyi araştırma yapıldıktan sonra tamamlanması gereken bir işlemdir. Fakat bugün domain üzerine bir piyasa dahi yer aldığı için ve alan adları çok uygun fiyatlar ile satıldığı için aklınızdan geçen isim siz davranmadan satılmış olabilir. 

Bu konuda önemli bir öneri olarak aklınızdan geçen ve çok uygun gördüğünüz bir alan adı olduğunda, ileride kullanmayacak dahi olsanız, bu alan adını satın almayı seçebilirsiniz. Keza bu alan adı sayfanız için kullanılmasa dahi sonraki dönemlerde Atak Domain sayesinde de çok kolay bir şekilde tekrardan satışa çıkarabilirsiniz.

6- Alan Adı, Markanız Veya Adınız İle Uyum Sağlamalıdır

Kişisel olarak veya marka olarak bir web sayfası kuracaksanız, seçtiğiniz alan adı şahıs isminizle veya markanızın ismi ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, Deniz Konfeksiyon isminde bir firma sahibi tarafından serbestgiyim.com gibi bir sayfa kurulması, marka ile uyumlu olmadığı için akılda kalıcı olmayabilir. Yani alan adı seçimlerinde mutlaka tutarlılık yer almalıdır.

7- Alan Adı Sosyal Medya Uyumu

Bugün kişi veya kurum olarak bir web sayfası kuruluşu gerçekleştirirseniz dahi mutlaka sosyal medya hesaplarına da sahip olmanız gerekir. Bu nedenle çok iyi bir marka ismi seçtikten sonra doğru bir alan adı sahibi olduğunuzda, sosyal medya platformlarında da isim kontrolleri yapmanız gerekir.

Günümüzde birçok kişi yoğun uğraşlar sonucunda çok beğendiği bir alan adını seçtikten sonra bu alan adının sosyal medyada onlarca defa kullanıldığını görebilir. Bu nedenle mutlaka alan adını direkt olarak satın almak yerine sosyal medya üzerinde de alan adının ne kadar kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

8- Alan Adı Mutlaka Özgün Olmalı

En önemli noktalardan birisi de seçtiğiniz alan adanın daha önce kullanılmamış ve benzersiz olmasıdır. Aslında bu ayrıntı çok zor bir nokta oluştursa da örnek olarak bir e-ticaret sayfası için daha önce kullanılmış isimleri veya büyük sayfaların isimlerini benzeterek kullanmak doğru olmayacaktır. Müşterilerde güven oluşturacak bir alan adı seçimi için tamamen size ait ve ürünleriniz ile ilişkili orijinal bir isim seçmeniz daha doğru olacaktır. 

9- Alan Adında Anahtar Kelime Kullanımı

Alan adı seçimlerinde yine en önemli maddelerden birisi de anahtar kelimelerin seçtiğiniz adres içerisinde kullanılmasıdır. Bu durum sayfanızda ilerleyen dönemlerde sağlayacağınız SEO çalışmaları ile de bağlantılı olmak ile birlikte bir marka oluşturmak açısından tamamen anahtar kelimelerden oluşmasa da anahtar kelime içeren bir isim seçmek doğru olacaktır.

Aslında SEO açısından düşünüldüğünde sadece yaptığınız işi ifade eden seyhanyufkadukkani.com gibi bir adres çok sık tercih edilmektedir. Fakat ilerleyen dönemlerde markalaşma süreci göz önünde bulundurulursa, tamamen anahtar kelime ile oluşturulan bir alan adı tamamen doğru olmayacaktır. Elbette bölgesel bilginin kullanılması ve sektör bilgisinin kullanılması ile birlikte daha doğru bir isim seçilebilir.

Domain Seçmenize Yardımcı Olacak 12 İpucu | Atak Domain Hosting

10- Alan Adında İşaretler Kullanmayın

Alan adı içerisinde kelimeler dışında sayı, ünlem, rakam gibi işaretler kullanmak, web sayfasını ziyaret etmek isteyen kişiler için yanıltıcı olabilir. Örneğin, yufka-dukkani.com gibi bir adres çoğu zaman kullanıcı tarafından yanlış anlaşılacak ve akılda kalıcı olmayacaktır.

11- Telif Problemlerine Dikkat Edin

Bazı alan adları daha önceden telif problemleri yaşamış olabilir veya halen belirli kişiler tarafından telifi alınmış olabilir. Bu konuda öncelikle mutlaka seçtiğiniz alan adı için telif kontrolleri yapmanız gerekir. Eğer bir sorun bulunuyorsa, daha yaratıcı davranarak daha sonrasında sizin de telifini alabileceğiniz bir isim seçmeniz doğru olacaktır. 

12- Alan Adı Alımı İçin Güvenilir Bir Kaynak Seçimi

Son ipucu olarak tüm noktaları göz önünde bulundurduğunuz kabul edilerek, artık alan adı satın alma işlemi yapmak istiyorsanız, mutlaka güvenilir bir kaynak seçmeniz gerekir. Bu kaynak alan adı, uzantılar, hosting ve tüm hizmetler ile birlikte size çok avantajlı bir hizmet vermelidir.

Atak Domain sayesinde öncelikle alan adı sorgulama, sonrasında güvenilir satın alım işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca daha önceden satın alınmış bir alan adı için transfer işlemleri ve yeniden satın alım gerçekleştirilebilir. Alan adı tescil işlemleri, kampanyalar ile birlikte çok daha avantajlı alışverişler gerçekleştirerek doğru web sayfasına ulaşabilirsiniz. 

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!