Domain Seviyeleri (TLD, SLD, gTLD, ccTLD)
20.12.2021 14:51 1576 Görüntülendi

Domain Seviyeleri (TLD, SLD, gTLD, ccTLD)

İnternet domain ekosisteminde, farklı domain seviyeleri vardır.

Domain Seviyeleri (TLD, SLD, gTLD, ccTLD)

TLD – Üst Düzey Domainler

Bu, İnternet domain sistemindeki en üst düzey domain kategorisidir. Domain'in noktadan sonra gelen kısmıdır. Yani, atakdomain.com'da, en üst düzey alan adı .com'dur.

SLD – İkinci Seviye Domainler

Bu, domain'in noktadan önce gelen kısmıdır. Yani, atakdomain.com'da atakdomain ikinci seviye alan adıdır.

gTLD – Genel Üst Düzey Domainler

Herhangi bir ülke ile ilişkili olmayan üst düzey daminlere, gTLD adı verilir. .com, .net ve .org, şu anda mevcut olan tek gTLD'lerdir. Başlangıçta, üst düzey domain, domainin network (.net), ticari (.com) veya kurumsal (.org) için kullanılıp kullanılmadığını belirtmek içindir.

Ancak internet devrimi ve dünya çapındaki ağ patlaması bu çizgileri değiştirmiştir ve şirketler ve bireyler, benzer şekilde yalnızca çıkarlarını korumak için domainlerini (yani .com, .net, .org) çapraz kaydetmeye başlamışlardır. Artık bu genel üst düzey domainler, herhangi bir amaç için kullanılabilir.

ccTLD – Ülke Kodlu Üst Düzey Domainler

Dünyadaki her Ülke tarafından rezerve edilen iki harfli ülke kodlu alan adı ccTLD – Ülke Kodlu Üst Düzey Domain olarak adlandırılır. ccTLD örnekleri .tr  (Türkiye), .uk (Birleşik Krallık), .us (Amerika Birleşik Devletleri), .ca (Kanada) ve in (Hindistan) şeklindedir. Ülke kodlu domainler genel olarak, kendi ülkelerine ait vatandaş ve işletmeler tarafından, marka koruma ve dijital pazarlamasını etkin kullanmak isteyen firmalar tarafından kaydedilir.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!