Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun
26.02.2021 18:40 555 Görüntülendi

Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun

Alan adı açısından belirli ipuçlarını dikkate almanız ile birlikte markanızı temsil eden bu aracı doğru şekilde kullanarak, marka koruma avantajı elde edebilirsiniz. Sahip olduğunuz marka için bu marka ile bağlantılı bir şekilde seçtiğiniz domain sayesinde bir web sayfası sahibi de olabilirsiniz. Sonrasında düzenli çalışmalar sayesinde bu web sayfası ile verimli dijital pazarlama imkanlarını elde edebilirsiniz.

Her şey istediğiniz gibi ilerlerken, sahip olduğunuz marka adı ve domain uyumu ile gerçekten verimli bir pazarlama gerçekleştirirken, markanızı korumak ve bu gelişimi sürdürmek açısından dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu çerçevede ne kadar popüler bir hale gelirseniz, o kadar da yüksek bir tehdit altında bulunacaksınız. Bu nedenle karşınıza çıkacak tüm tehditlere karşı da mutlaka önlem almanız gerekir.

Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun | Atak Domain Hosting

İnternet dünyası bugün gerçek dünya ile bağdaşmış bir hale geldiği için internet aleminde de her zaman kötü kişiler yer almaktadır. Tek bir faaliyetleri ile size zarar verebilecek kişiler, uzun bir süre emek verdiğiniz ve belirli bir noktaya ulaştığınız web sayfa ve dijital pazarlama çalışmalarınıza gölge düşürebilir. Yapacakları hileler ve ortaya çıkaracaklar sıkıntılar, sizin oluşturduğunuz yüksek site trafiğini kendi üzerlerine çekerek, bütün emeklerinizi bir hiç haline getirebilir.

Karşılaşabileceğiniz bu tarz sorunlarda önlem almak açısından markanızı korumak ve bu tarz sıkıntıları engellemek için elbette ki kullanabileceğiniz gayet güçlü yöntemler bulunmaktadır. İşte bu noktada Atak Domain olarak sizin için kullanılabilecek tüm bu yöntemleri derleyerek önemli bir içerik hazırladık.

Marka Ve Ürün Adınızın Bulunduğu Tüm Alan Adlarında Tescil Gerçekleştirin!

İlk aşamadan itibaren markanız veya piyasaya sunduğumuz ürün/hizmet ile birlikte uygun bir alan adı satın almak vasıtasıyla bir web sayfası kurulabilir. Ancak bu konuda örnek olarak demirkazanetrestoran.com gibi bir sayfa satın alarak, sadece bu alan adıyla yetinmeniz ilerleyen vadede büyük sorunlar oluşturabilir.

Bir markanın güçlü bir şekilde korunması için öncelikle bu marka veya sunduğunuz ürün/hizmet isimlerini içerisinde bulundurabilecek alan adlarını tescilli hale getirmeniz, büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü bu sayede ilk aşamada bahsedildiği gibi ilerleyen vadeden elde ettiğiniz popülariteyi kullanmak isteyen kişiler için güçlü bir önlem alabilirsiniz.

Örnekte bahsedildiği şekilde demirkazanetrestoran.com web sayfası için alan adı tescili yaptığınız gibi aynı zamanda demirkazanrestoran.com, demiretrestoran.com veya demirkazanrestoran.com gibi birçok benzer alan adı konusunda da domain sorgulama gerçekleştirerek, serbest durumda bulunan bu alan adlarını kendiniz için tescilleyebilirsiniz.

Yine örnek üzerinde gördüğünüz gibi kendi markanız için seçtiğiniz ilk alan adı ile birlikte benzerlik oluştan birçok farklı alan adını satın almanız vasıtasıyla marka koruma avantajı elde edilebilir. Çünkü bu sayede ilerleyen dönemlerde sadece birkaç harf değişikliği ile dahi web sayfanıza benzer bir sayfa hazırlayarak, tüm trafiğinizi çalabilecek kişileri engelleyebilirsiniz.

Yazım Hatalarına Yüksek Dikkat!

Bazı alan adları içerisinde tek bir harfin yanlış yazılması veya bir karakterin farklı yazması sonucunda sayfanız yerine başka bir sayfaya giriş gerçekleştirilebilir. İşte bu nedenle yine bir örnek üzerinden gösterilirse, dortdortlukcafe.com gibi bir adrese sahip olduğunuz düşünülebilir. Bu tarz bir adres insanlar için akılda kalıcı olabilir. Fakat insanlar bu web sayfası adresini kullanmak istediklerinde;

  • Sayılarla yazılmış olan karakterleri harfler ile kullanabilir
  • Yanlış harfler ile adresi yazmayı deneyebilir
  • Domain içerisinde noktalama işareti varsa, yanlışlık yapabilir
  • Bazen harfleri benzeterek yanlış kullanabilir.

Sayılabilecek bu gibi hatalar veya onlarca bu tarz hata insanların sizin sayfanız yerine başka bir sayfaya yönelmesini sağlar. İşte bu noktada ortaya çıkan bu hataları değerlendiren kötü niyetli kişiler, sayfanızın trafiği ve popülaritesinden istifade etmek için tek bir karakterin değiştiği alan adlarını sizden önce satın almış olabilir. Bunun sonucunda markanızın zarar görmesi gayet olasıdır.

Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun | Atak Domain Hosting

Bu tarz bir sıkıntının önüne geçmek için alan adı tescilini yaptığınız ilk andan itibaren benzer şekilde 4dortlukcafe.com gibi web sayfa adlarında ve yine dort4lukcafe.com veya dortdortlukkafe.com gibi farklı kombinasyonlar oluşturan alan adlarında tescil sağlamak, markanızı koruma fırsatı sağlayacaktır.

Değişen Alan Adı Uzantılarına Sahip Olun

Marka, ürün ve hizmetleriniz için alan adı satın alırken, elbette ki en önemli nokta, doğru bir uzantı seçmek olacaktır. Alan adı uzantıları genellikle popüler olarak seçilen “.com” veya “.net” gibi uzantılar olsa da bugün neredeyse yüzlerce farklı alan adı uzantısı ile domain kayıtları yapılabilir.

Alan adı satın alırken, sadece tek bir uzantı üzerinden tescil gerçekleştirerek örneğin barismutfagi.com gibi bir web sayfası oluşturduğunuzda, sizin için yeterli ve gayet güzel bir sayfa ismi olarak görülebilir. Aslında bu tarz bir sayfa ismi gerçekten güzel, akılda kalıcı ve kolay kullanılabilir olsa da bir süre sonra kullandığınız bu sayfa adı giderek popüler bir hale gelecektir. İşte bu noktada yine markanızı korumak açısından da sıkıntılar ile karşılaşma olasılığınız bulunmaktadır.

Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun | Atak Domain Hosting

Bugün alan adı uzantıları için bahsedildiği şekilde yüzlerce alternatif yer aldığından dolayı bir alan adı belirledikten sonra akla gelebilecek tüm uzantıları satın almanız, hem mantıksal hem de ekonomik olarak çok zor olacaktır. Fakat daha sonraki dönemlerde sayfanızın popülerliğinden faydalanmak isteyecek kişileri engellemek açısından, yine popüler konumda bulunan alan adı uzantıları ile sayfa tescili gerçekleştirebilirsiniz. 

Yine az önce verilen örnekten ilerlenmesi gerekirse, barismutfagi.com gibi bir web sayfası için alan adı tescili yaptıktan sonra farklı uzantıları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu açıdan örneğin en popüler bir diğer alan adı uzantısı olarak barismutfagi.net adresini de satın almayı tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde barismutfagi.info veya barismutfagi.tk gibi birçok alternatif alan adı tescillenerek marka koruma sağlanabilir.

Marka koruma konusunda alan adı uzantıları açısından bugün çok daha alternatif uzantılar ön plana çıkmaktadır. Günümüzde özellikle çalıştığınız sektörü veya yer aldığınız bölgeye bağlı olarak sizin için kolaylık oluşturacak alan adları da sunulmaktadır. Örneğin İzmir'de faaliyet gösteren kafeterya veya restoranlar için “.izmir” şeklinde alan adları ön plana çıkmaya başlarken, faaliyet gösterdiğiniz sektöre bağlı olarak da “.coffee” gibi alan uzantıları satın alınmaya başlanmıştır. Bu nedenle alternatif alan adlarını tescil ederken, bu tarz uzantıları da göz önüne almanız gerekecektir. 

Domain Tüyoları: Markanızı Korumak için Mutlaka Dikkatli Okuyun | Atak Domain Hosting

Son Noktada

Sahip olduğunuz bir markayı oluşturmak için verdiğiniz yüksek emekler ile birlikte bu markayı yıllar boyunca koruyabilmek açısından da yine yüksek emekler vermeniz gerekir. İçeriğin başından bu yana bahsedildiği gibi örnek olarak bir restoran sahibi olduğunuzda, elde ettiğiniz kalite, müşteri kitlesi ve çizgi ile birlikte bir marka oluşturmayı başarabilirsiniz. Bu noktada fiziksel olarak düşünüldüğünde, ürün kalitenizi hiç bozmayarak, serviste özenli hizmete devam ettiğiniz sürece markanızı koruyabilirsiniz.

Hizmet kalitesi ve fiziksel çerçevede marka koruma özeni gösterdiğiniz gibi dijital dünyada da marka korumaya her zaman önem vermeniz gerekir. Bu durum bahsedildiği şekilde bir web sayfası için alan adı uzantılarında gösterilen özen açısından olduğu gibi aslında internetteki var olduğunuz her noktada yani reklam tanıtım çalışmalarında ve sosyal medya gibi mecralarda da gösterilmelidir.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!