Domain Whois Bilgisi Nedir?
26.02.2021 18:58 670 Görüntülendi

Domain Whois Bilgisi Nedir?

İnternette bir web sayfası kurulumu için kullanılacak alan adı yani domain, bir kişi tarafından satın alındığında alıcının bu alışveriş için sunduğu bilgiler bir sistem üzerinde kayıtlı hale getirilir. Örneğin, Türkiye'de alan adı satın alma işlemi için kullanılabilecek ve kayıt oluşturulabilecek bir mekanizma olarak Atak Domain hizmet vermektedir. Bu noktada satışını gerçekleştirdiğimiz alan adları için kullanıcıların gereken bilgilerini kayıt altında tutarak onlar için hizmet veriyoruz.

Domain Whois Bilgisi Nedir? | Atak Domain Hosting

Alan adlarının kaydedilmesi ile birlikte bu alan adının kayıtlı kullanıcıya ait olduğunu gösterir bir şekilde başka kişiler tarafından bilgi elde edilmesi açısından whois adı verilen bir sistem geliştirilmiştir. Whois sistemi alan adının kime ait olduğunu gösteren bir sorgulama sağlarken, İngilizce kökenli bir kelimedir. Bu çerçevede de kelimenin İngilizcedeki karşılığı aslında “Who” ve “is” kelimelerinin birleşimi ile “kimin” anlamını oluşturmaktadır.

Atak Domain olarak sizin için hazırladığımız bu içerikte whois sisteminin kullanımı sağladığı faydalar ve amacı gibi noktalara değineceğiz. Bu çerçevede de ana başlıklar içerisinde;

Başlıkları yer alacaktır. 

Whois Nedir?

Web sayfaları açısından bir isim belirleyebilmek ve bu ismin kayıt altına alınması için domain kaydı yani alan adı kaydı gerçekleştirilir. Aslında farklı içeriklerde de bahsedildiği üzere alan adı satın alınmaz sadece en fazla 10 yıl olacak şekilde kiralanır. Ancak bu süre içerisinde alan adı, satın almış yani kiralama yapmış kişinin mülkü olarak kabul edilir. Kullanıcı bu alan adını isterse bir web sayfası için kullanabilir, isterse sadece yatırım amaçlı olarak elinde tutarak ilerleyen vadede çok daha yüksek bir rakam ile satışa çıkarabilir. 

Açıklamada belirtildiği üzere bir alan adı, kullanıcısına her mülkte olduğu gibi alım ve satım imkanı sağlar. Bu durumda da eğer daha önce satın alınmış bir alan adının kime ait olduğunu öğrenmek isteyen birisi bulunursa, bu bilgilere ulaşması için bir sistem kullanılır. İşte bu noktada ihtiyaç duyulan sistem whois olmak ile birlikte sistem üzerinde yapılan sorgulama sayesinde satın alınmak istenilen alan adının kime ait olduğu öğrenilebilir.

Whois Sorgulaması İçin Hangi Sistem Kullanılır?

Bugün dünya üzerinde tüm ülkelerde farklı şirketler tarafından tıpkı Türkiye'de Atak Domain olarak verdiğimiz hizmet benzeri bir hizmet verilmektedir. Yani domain sorgulama, domain kaydı, transfer, hosting hizmetleri gibi birçok farklı noktada teknik hizmetler veren işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmeler kullanıcılar için yapılan alan adı kayıtlarını kendi sistemlerinde muhafaza ettikten sonra whois sorgusu yapılması amacıyla da bir veritabanı üzerine gönderir. 

Domain Whois Bilgisi Nedir? | Atak Domain Hosting

Dünya genelinden gelen alan adı kayıt bilgilerinin toplandığı veritabanı, Whois sorgusu gerçekleştirmek için kurulmuştur. Aslında bu sorgulamanın gerçekleştirilmesi için ücretsiz birçok sayfa yer alsa da en fazla ön plana çıkan sistem Verisign domain akreditör işletmesi tarafından geliştirilmiş veri tabanı ICANN sistemidir.

ICANN, uluslararası bir geçerliliğe sahip olmak ile birlikte Türkiye'de de kullanılan bir veritabanı oluşturmaktadır. Açılımı Internet Corporation for Assigned Names and Numbers olan bu kuruluş Türkçe karşılığıyla İnternet Tahsisli Sayılar Ve İsimler Kurumu anlamına gelmektedir. Yani kar amacı gütmeyen özel bir sektör kuruluşu olarak bu kuruluş dünya genelinden gelen alan adı kayıtlarının kullanıcı bilgilerini veritabanı üzerinde saklar. Aslında alan adları ile ilgili birçok farklı bilgi, bu kuruluş veritabanı üzerinde yer almaktadır. 

İnternet üzerinde alan adı kayıt bilgisi sorgulama yani whois sorgulama işlemi gerçekleştirilmesi açısından da öncelikli olarak ICANN ve alternatif olarak başka ücretsiz sorgu sistemleri kullanılabilir. 

Whois Sorgulaması Hangi Bilgileri Sunar?

Bahsedilen farklı sistemler üzerinde whois sorgulaması gerçekleştirilmesi ile birlikte alan adını satın almış olan kişi yani domain sahibi ve alan adı ile ilgili birçok farklı bilgiyi elde etmek mümkündür. Örnek olarak ilk aşamada elbette ki alan adını satın almış olan kişinin adı ve soyadı öğrenilebilir.

Genellikle alan adları bir kişi tarafından satın alınırken, fatura işlemi de bu kişi üzerinden gerçekleştirilerek, ülkemizde örnek olarak kimlik numarası üzerinden kesilir. Ancak bazen kullanım amaçlı olarak veya sadece yatırım amaçlı olarak bir işletme, firma veya kurum tarafından alan adı satın alma işlemi yapılabilir. Bu durumda whois sorgulaması gerçekleştirildiğinde, alan adının sahibi olan firma veya kurum ile ilgili isim bilgileri paylaşılır. 

Domain Whois Bilgisi Nedir? | Atak Domain Hosting

Kişi veya kurumsal olarak alan adı sahipliği açısından bilgiler paylaşıldıktan sonra domain ile ilgili tarih bilgilerinin elde edilmesi de mümkündür. Bir whois sorgulama işlemi gerçekleştirildiğinde, elde edilen iki net bilgi arasında alan adının başlangıç tarihi ve alan adının bitiş tarihi yer alır. Aslında bu noktada özellikle bitiş tarihi açısından yakın bir süre bulunan alan adları için bazen beklemek doğru olabilir. Çünkü domain sahibi en fazla 10 yıllık süreyle satın aldığı alan adı için dolan süre ile birlikte yenileme yapmalıdır. Fakat bazen yenileme işlemi yapılmadığında, bu alan adı boşa çıkar ve artık farklı bir kişi tarafından satın alınabilir.

Whois sorgulama işlemlerinde son olarak elde edilen bilgi ise alan adının kaydını gerçekleştiren firma bilgileridir. Örneğin Türkiye'de Atak Domain üzerinden kayıt edilmiş bir alan adı bulunuyorsa, whois sorgulama yaptığınızda kayıt eden firma olarak Atak Domain bilgisine ulaşabilirsiniz.

Whois Sorgusu Nasıl Yapılır?

Whois sorgulama işlemi gerçekleştirmek için elbette ilk aşamada sorgulamak istediğiniz alan adının tam domain adresini bilmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sorgulama gerçekleştirmek için https://www.atakdomain.com/whois-sorgulama adresi üzerinden işlem yapılabilir. 

Whois Sorgulamasında Önemli Ayrıntılar

Atak Domain tarafından size sunulan sayfa üzerinden veya farklı bir sayfa üzerinden whois sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde, bahsedildiği şekilde alan adının sahibi, alan adının başlangıç/bitiş tarihi ve kaydedilen firma bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu noktada kayıt şirketi bilgileri ve tarih bilgileri tereddütsüz bir şekilde her sorgulamada paylaşılmaktadır. Fakat bazı sorgulamalarda alan adı sahibi ile ilgili bilgi paylaşılmadığı görülebilir.

Whois sorgulama işlemlerinde en önemli bilgi olarak sunulan alan adı sahibi bilgisi, domain sahibinin isteğine bağlı olarak paylaşılmamış olabilir. Çünkü bazı domain sahipleri sorgulama sonucunda ad- soyadı ve iletişim bilgilerinin görünmemesini isteyebilir. Bu durumda eğer kayıtlı şirket bilgileri üzerinden bu alan adının tekrar satımı için destek alırsanız, alan adı sahibi ile aracı kurum üzerinden iletişim kurarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Domain Whois Bilgisi Nedir? | Atak Domain Hosting

Bu avantajın elde edilmesi için whois gizleme işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Whois gizleme alan adı kayıt bilgilerinin domain kaydı gerçekleştirilen firma paneli üzerinde gizlenmesi ile elde edilir. Bu işlem sayesinde domain kaydı gerçekleştirirken, tanımladığınız tüm iletişim bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçmeyecek şekilde gizlenmiş olur. Bu noktada Atak Domain üzerinde de domain kaydı gerçekleştirirken, size sunulan kullanıcı paneli üzerinde whois gizleme aktivasyonu yaparak bu sonucu elde edebilirsiniz. 

Whois sorgulama işlemi hem Atak Domain üzerinde hem de farklı sistemler üzerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede bir alan adının durumu, son güncelleme tarihi, kullanım süresinin dolması açısından kaç gün kaldığı, IP adresleri, kayıtlı iletişim bilgileri, detaylı whois çıktısı ve DNS kayıtları gibi birçok bilgi elde edilebilir.

Atak Domain tarafından size sunulan sistemi kullandığınızda, aklınıza gelebilecek binlerce farklı domain için whois sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu sorgulamalarda herhangi bir uzantının kullanılması ile birlikte sorgulama gerçekleştirmek mümkün olurken, aynı anahtar kelime öbeği ile birlikte onlarca farklı uzantının sorgulamasını yapabilirsiniz.

Hemen Bir Whois Sorgula!