Domain Yatırımcılığı
27.02.2021 11:57 946 Görüntülendi

Domain Yatırımcılığı

Yatırım yapmak için birçok farklı maden, para birimi, değerli eşya veya antika gibi eşyalar biriktirilerek belirli vadede gerçekten nitelikli bir kazanç elde edilebilir. Ancak farklı yatırım kolları düşünüldüğünde de bugün dünya genelinde popüler bir yere sahip olan fakat halen birçok kişinin hiçbir bilgi sahibi olmadığı domain yatırımcılığı gibi bir alan da bulunmaktadır. 

Alan adı; kişi, kurum, marka, hizmet veya ürün için internette var olmak açısından dijital dünyanın kapısını açan web sayfası noktasında, en önemli aşamadır. Bir süpermarket kurmak istediğinizde veya bir gezi sayfası açmak istediğinizde öncelikle bir alan adı satın alarak doğru uzantıyla marka süreci başlatmanız gerekir. 

Domain Yatırımcılığı | Atak Domain Hosting

Alan adı almak için çoğu zaman yüksek emek vermek ve gerçekten iyi bir araştırma yapmak önemlidir. Ancak sizin bu emekleriniz sonucunda aklınıza gelen en iyi alan adının daha önce satın alınmış olduğunu görme ihtimaliniz bugün çok yüksektir. Çünkü vaktini tamamen bu işe ayırarak sizden önce bu alan adlarını satın almış ve yatırım amaçlı olarak yıllarca beklemiş kişiler yer almaktadır.

Bugün internet dünyası hakkında bilgi sahibi olan ve gelişmeleri takip eden birçok kişi, domain yatırımcılığı konusunda da bilgi sahibidir. Hatta birçok kişi belirli dönemlerde bu iş ile ilgilenmiş dahi olabilir. Fakat bu noktada daha önce bir deneyimi olmayan ve tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler için de domain yatırımcılığı tanımının yapılması gerekebilir.

Domain Yatırımcılığı Nedir?

Çağımızın önemli yatırım kanallarından biri olan internet üzerinde en iyi yatırım araçları arasında da uzun vadede domain yatırımları bulunmaktadır. Teknik olarak domain yatırımcılığı; bir isim, konu veya bir proje açısından belirli bir araştırma sonrasında bir alan adının bazen kısa genellikle uzun vadede değer kazanacağı öngörülerek, bu alan adının satın alınması ve yatırıma yönelik bekletilmesidir.

Domain Yatırımcılığı | Atak Domain Hosting

Günümüzde domain yatırımcılığı çok popüler bir yere sahip olurken, daha öncesinde satın aldığınız fakat hiç kullanmadığınız ya da bir web sayfası ile gayet iyi bir trafik sağladığınız alan adı size çok büyük değerler sağlayabilir. Sizin yıllar öncesinde sahip olduğunuz bir domain, başka bir kişinin projesi için ilham kaynağı olabilir veya marka çalışması için bir gereklilik oluşturabilir. İşte bu nedenle zamanında düşük fiyattan alınan bir domain, uygun zamanda çok kazançlı bir şekilde satılabilir.

İyi Bir Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain yatırımcılığı çok önemli bir yapı oluşturmak ile birlikte bahsedildiği şekilde satın aldığınız bir domainin ileride çok önemli bir değer oluşturması açısından da domain satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterler yer alır. Bu kriterler seçtiğiniz alan adı içerisinde bulunan harflerden karakterlere, hitap ettiği kitleden uzantısına kadar birçok noktayla değişiklik oluşturmaktadır.

İyi bir alan adının kriterlerine bakıldığında şu maddeler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Nitelikli bir alan adı hiçbir zaman çok uzun olmamalıdır. Çünkü hiçbir web kullanıcısı uzun bir web sayfa ismini tarayıcıya yazarak bu sayfaya girmekten hoşlanmaz.
 • Bir alan adı satın alınırken, öncelikle okuma ve yazma konusunda sizin de gözden geçirmeniz ve kolay yapılı bir domain seçmeniz gerekir. Karışık, okuması zor ve ezberlemesi neredeyse imkansız bir domain hiçbir zaman kabul edilmez.
 • Bir domain satın almak istediğinizde, kullandığınız harf ve karakter sayısı her zaman önemlidir. Bugün sadece Türkiye'de değil dünya genelinde 3 veya 4 harf gibi kısa domain kayıtları neredeyse tamamlanmış ve açıkta alan adı kalmamıştır. Bu tarz alan adları dünya genelinde çok yüksek satın alma rakamları gösterirken, seçtiğiniz alan adında olabildiğince az karakter yer almalıdır.
 • Seçilen alan adı mutlaka ileride marka süreci içerisinde değer oluşturabilecek bir potansiyele sahip olmalıdır. Yani kişi veya kurumlar için bir marka sürecinde akla gelebilecek bir domain olmalıdır.
 • Alan adını tamamlayan en önemli kriter domain uzantısı olduğu için bu noktada seçtiğiniz alan adı uzantısı popüler ve aranma hacmi yüksek bir uzantı olmalıdır. Bugün internet dünyası içerisinde bilinen en popüler uzantılar arasında .com, .net, .org ve .info gibi uzantılar yer alır.
 • Alan adı uzantılarında daha geniş kapsamlı düşünülmesi gerekirse, ülke çapında da kabul edilebilecek ve gerçekten önemli bir konumda bulunan com.tr gibi uzantılar da seçilebilir. Fakat bu tarz uzantılar ilerleyen vadede devir açısından marka devri gibi ayrıntılar içermektedir.
 • Seçeceğiniz alan adı arama motorlarında iyi bir arama hacmine sahip olmalıdır. Bu noktada hem bölgesel olarak hem de global olarak arama oranlarına baktığınız gibi arama istatistikleri sayesinde daha değerli hale gelecek alanları seçebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz alan adı daha önce marka hakkı satın alınmış bir kelime veya bu kelimeye benzer bir kelime ile aynı olduğunda dahi ilerleyen süreçte size hukuki sıkıntılar çıkarabilir.
 • Alan adı seçerken mutlaka jenerik isimler tercih edilmelidir. Jenerik isimler toplumda her zaman popüler olarak görülüp kabul edilebilecek isimlerdir. Yani örnek olarak bugün neredeyse bir çoğu satılmış olmakla birlikte gazete.com veya banka.com gibi adresler birer jenerik alan adı olmakla birlikte çok zor da olsa halen bu tarz domain araştırmaları yapılabilir. 

Domain Yatırımcıları İçin Önemli Noktalar

Aslında çok önemli bir nokta olarak domain satın almak gibi bir kavram bulunmamakla birlikte bir domain 10 yıl süreyle kiralanabilir. Bu nedenle çok özenli araştırmalar sonucu gelecek vadede kar getireceğini düşündüğünüz bir domain satın aldığınızda, en geç 10 yıl süre sonunda bu alan adı için yenileme yapmanız gerekecektir.

Domain Yatırımcılığı | Atak Domain Hosting

Yatırımcılar tarafından çok sık yapılan hataların başında ihmal nedeniyle yenileme işlemi yapılmamış alan adlarının kaybedilmesi bulunmaktadır. Çünkü sadece marka veya proje açısından ihtiyacı olan kişiler tarafından değil diğer yatırımcılar tarafından her zaman süresi dolmuş ve yenilenmemiş bu tip alan adları bir fırsat olarak görülmektedir.

Alan adı satın alma işlemlerinde aklınızda bulunması gereken önemli noktalardan birisi de uzantı açısından mutlaka .com uzantısının satın alınmasıdır. Özellikle bu yatırımlara yeni başlayan kişiler için .com uzantısı dünyanın en popüler uzantısı olarak en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Dünyanın Ünlü Domain Yatırımcıları

Domain yatırımcılığı sayesinde yıllardır çok yüksek gelir elde etmiş birçok kişi yer almaktadır. Bu kişiler bazen bundan yıllar öncesinde tamamen yatırım amaçlı olarak domain sektörüne girmiş bazen de hiç hesapta olmayan bir şekilde zamanında satın aldıkları bir domain ile çok yüksek bir kazanç elde etmeyi başarmıştır. 

İlk örnek olarak bugün dünyada domain kralı şeklinde tanınan Rick Schwartz, 1995 yılında ilk olarak 100 dolar ücret karşılığında aldığı bir domain sonrasında birçok farklı domain satın almış ve yıllar sonrasında da bu düşük ücretle aldığı alan adları sayesinde milyon dolarlar kazanmıştır. Örneğin, sadece gençlik yıllarında çok uygun bir ücret ile aldığı men.com adresini yaklaşık 1,5 milyon dolar gibi bir ücret karşılığında satmıştır.

Domain yatırımcılığı konusunda yine çok önemli bir örnek olan Michael Kovatch ise ileride bir bilgisayar şirketi açmak için 1995 yılında satın aldığı iPhone.com domainini kullanmamak ile birlikte 2007 yılında rekor bir fiyat ile satmıştır. Tam 12 yıl sonrasında dünya genelinde çok popüler bir marka haline gelen iPhone nedeniyle Apple firması bu adres için 1 milyon dolar ödemiştir.

Domain Yatırımcılığı | Atak Domain Hosting

Dünyanın En Pahalı Domainleri

İnternet bugün insan hayatının devamını sağlayan en önemli ihtiyaçların ve rutin sistemlerin arasında bulunmaktadır. Bu nedenle yaklaşık 30 yıllık bir geçmiş ile birlikte web sayfaları bir standart haline gelirken, bu noktada alan adı sektörü gelişmeye başlamıştır. 

Bir zamanlar çok düşük fiyatlarda satın alınan alan adları giderek yüksek fiyatlar oluştururken, artık günümüzde birçok önemli marka ve firma dev rakamlar ödeyerek alan adı satın almayı dahi seçmektedir. Bugün popüler olarak bilinen en pahalı alan adları arasında da örnek olarak 9.999.950 $  gibi bir değer oluşturan fund.com adresi veya 7.30 milyon $ değere sahip business.com adresi yer almaktadır. Bu gibi birçok alan adı bulunmak ile birlikte yine örnekler arasında;

 • 7,5 milyon dolar değeri ile diamonds.com
 • 7 milyon dolar değeri ile beer.com
 • 5 milyon dolar değeri ile korea.com
 • 1 milyon dolar değeri ile toys.com bulunmaktadır.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!