DOS Nedir ?
09.09.2020 13:19 7642 Görüntülendi

DOS Nedir ?

DOS Nedir - Atak Domain HostingDOS bir işletim sistemidir. Bir bilgisayar sisteminin basit görevlerini gerçekleştirmek için önemli bir yazılımdır. Tam adı Disk İşletim Sistemidir. Bu işletim sistemi, tüketici ile bilgisayar sistemi arasında bir ortam görevi görür.


Bilgisayarı bu işletim sistemi üzerinden çalıştırmadan önce işletim sistemini belleğe yüklemek gerekir. DOS, donanım ve yazılım arasında bir araç görevi görür. Klavyeler yardımıyla eklenen komutları bilgisayarın kolayca anlayabileceği dillere dönüştürür. Diskte depolanır ve sabit diskinizden belleğe yüklenir.


Özel komutlar kullanarak aşağıdaki görevleri yapabilirsiniz:

  • Dosya oluşturma veya silme ve dosya adlarını değiştirme.
  • Saklanan dosyaların listesini görebilirsiniz.
  • Donanımı iki bölüme ayırabilirsiniz.
  • Yeni bir disket biçimlendirebilir.
  • Sabit diskten diskete ve disketten sabit diske yedekleme yapabilirsiniz.


DOS’un otomatik olarak yaptığı görevler:

  • Bu, CPU gibi bir donanımdır. Ve hafızayı kontrol eder.
  • Virüsü tespit eder.
  • Hafızayı çeşitli programlara ayırır.
  • Bilgisayara bağlı diğer cihazları kontrol eder.
  • Bilgiyi klavyeden alır ve monitörde görüntüler.


DOS (Disk İşletim Sistemi) terimi, 1980’lerin başında PC’ler için geliştirilen birkaç tek kullanıcılı işletim sistemini tanımlar! PC-DOS ve MS-DOS DOS’taki en yaygın iki sürümdü. Microsoft, IBM için PC-DOS’u yarattı. IBM’e bilgisayar sattınız ve kurdunuz! Aynı zamanda Microsoft, IBM yan kuruluşu kişisel bilgisayar üreticilerine MS-DOS sattı!


Microsoft bunu ilk geliştirdiğinde, DOS komut satırı ara yüzünü kullandı! Sonraki DOS sürümleri, gelişmiş bellek ve disk yönetimi ile hem komut satırı hem de menü güdümlü kullanıcı ara yüzlerine katıldı! Günümüzde DOS, grafik kullanıcı ara yüzleri yapamadığı ve modern 32-bit mikro işlemcilerden tam olarak yararlanamadığı için yaygın olarak kullanılmamaktadır! Çok az kullanıcısı olmasına rağmen, çoğu Windows platformunun grafik kullanıcı ara yüzünü seviyor! Umarım DOS hakkında bilginiz vardır! 


DOS, başlangıçta bir IBM bilgisayarı çalıştırmak için icat edilen “Disk İşletim Sistemi” nin kısaltmasıdır. DOS kaynak kodunun kökeni hala tartışılmaktadır, ancak yaygın olarak kabul edilen görüş, DOS programının Microsoft’u etkin bir şekilde haritaya koyduğudur. 


1980’ler boyunca DOS, artan ağrılarla karşılaştı ve işletim sistemi üzerinde çalışan diğer programlarla uyumlu çalışması için birkaç kez yeniden yazılması gerekti. 1991 yılında, MS DOS 5'in piyasaya sürülmesiyle, bir BASIC yorumlayıcısı ve bir metin editörü olarak çalışmak dahil olmak üzere hataların çoğu düzeltildi ve işlevsellik genişletildi. 1992 ile 1994 arasında, SCANDISK, DISKCOPY ve SmartDrive dahil olmak üzere DOS paketine başka yararlı araçlar eklendi.


DOS sonunda Microsoft tarafından aşamalı olarak kaldırıldı ve DOS paketlerinde bulunan araçlar Windows işletim sistemlerine kopyalandı. DOS'un son sürümü, Windows ortamından bağımsız olarak çalışabilir MS DOS 6.22 idi. Bu sürüm 1994 yazılmış.


1995’te Windows 95’in piyasaya sürülmesiyle DOS Şimdi sürüm 7’de sadece kısmen istismar edildi. Bu eğilim Windows 98 ve ME ile devam etti. Windows XP başlatıldığında, DOS platformdan tamamen çıkarılmıştı.


DOS, kişisel bilgisayarın popülerliğinin artmasında etkili oldu. Buna ek olarak, DOS yazılımının orijinal sürümünün Microsoft'tan alınması şüphesiz başlangıç ​​tarafından alınan en önemli iş kararıydı. Doğrudan bir sonuç olarak, Microsoft 1990'ların ortalarında mega-endüstri statüsüne atıldı. DOS, resmen dinozorun yoluna gitti. Ancak, birçok donanım uzmanı, eski donanımları başlatıp onarmalarını sağlamak için DOS önyükleme diski koleksiyonlarını korur.