E-İhracat Nedir ?
29.11.2018 10:59 2670 Görüntülendi

E-İhracat Nedir ?

İnsan, üreten, düşünen ve yeni icatlarla hayatta başarılı olmayı hedefleyen inanılmaz bir varlık. Ne zaman ve nerede yeni bir şey ortaya koyacağı belli değil. Dünyanın her tarafı farklı güzelliklerin ve farklı özelliklerin yaşandığı insanlık coğrafyasıdır. Dünya küçüldü adeta büyük bir köy halini aldı. Zaman ve mekân teknoloji sayesinde, birbirine o kadar çok yaklaştı ki; “Dağ, dağa kavuşmaz fakat insan, insana kavuşur” sözü, imalatını yapmış olduğumuz ürünlerimiz için geçerli olmaya başladı. Dünyanın her tarafı, bir üretici için müşteri demek. Bir ürünü ortaya koymak, imal etmek, teknolojide söz sahibi olmak kadar, o malın insanlara tanıtılması ve ulaştırılması, büyük önem arz etmektedir. Bu gün teknoloji ve iletişim araçlarının gelişmişliği sayesinde, en ufak bir ürünün dünyanın en uzak yerine ulaştırılması, imkân dâhilinde olmaya başlamıştır. Dünyanın dört bir yanında, milyonlarca tüketici, kendi ülkesi dışında farklı ülkelerden online alışveriş yapıyor. Ülkemizde üretilen çok kaliteli ürünler, diğer topluluklara ulaştırılmak için bekliyor. Sadece mahallemizde, ilimizde, ülkemizde satış yapmak artık bize yeterli değil. Ülkemizin gelişmişliği ve çocuklarımız için daha farklı insanlara ulaşmalıyız. Her ülke insanına farklı özellikler ve güzellikler lütfeden Yaratıcı, her halkın veya insanın ürettiklerini ihtiyacı olan yerlere satması gerekiyor. Dünyada söz sahibi olanlar, ürettiklerini pazarlayabilenlerdir. Ticarette başarılı olmak özellikle ürünlerin tanıtımıyla ilgili bir durumdur. Günümüzde internet siteleri, e-ticaret siteleri ve diğer sosyal medya tanıtımlarının usulüne uygun kullanılması sayesinde, talep oluşturulabilir. Üretmiş olduğumuz malların çok kaliteli ve ucuz olması, tanıtım sayesinde yeni müşterilere ulaşması anlamına gelmektedir. Türkiye sınırlarının dışında, çok büyük fırsatlar keşfedilmeyi bekliyor. Kalitemizi, emeğimizi, enerjimizi, ürün-ürün, koli-koli, dünyanın dört bir yanına ulaştırmalıyız ve ülkemize döviz girdisi sağlamalıyız. Hem firma olarak biz kazanalım, hem de ülkemiz kazansın. Bol üretim demek; istihdam demektir. İşsizliğin azalması; zararlı fikirlerin ortadan kalkmasına veya azalmasına sebep olacaktır. e-İhracat Nedir? E-İhracat nedir
 • E-İhracat, üretmiş olduğunuz ürünlerinizin e-ticaret siteniz, web siteniz, Instagram ve Facebook sayfanız, vb. internet üzerinden yurt dışında bulunan bireysel müşterilerinize satınca gerçekleştirmiş olduğunuz ticarettir. Kısaca; e-ihracat; dijital ortamdaki satış kanalınızdan ürünlerinizi yurt dışındaki müşterinize satmanızdır.
 • E-İhracatın en önemli yanlarından birisi de ihracat yaparken yurt içi müşterilerinize gönderdiğiniz KDV’li faturaların tam aksine, KDV’siz fatura düzenlemenizdir.
 • E-İhracat siparişleri mikro ihracat yoluyla ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlenerek yapılmaktadır.
  Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ve Mikro İhracat Nedir?
 • Ülkemiz dışına yaptığınız satışlar KDV’siz olarak 7.500 Euro’yu ve 150 kilogramı aşmazsa, bu satış “mikro ihracat” kategorisine girer. Bu satışlar için yaptığınız gönderileri, ülke dışına yalnızca Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile çıkarabilirsiniz. Devletin ihracatı artırmak amacıyla uygulamaya koyduğu ETGB, tamamen ücretsizdir. Ayrıca dijital ortamda, gümrük müşavirlerine ihtiyaç olmadan düzenlenir. ETGB ile normalde dış ticaret yaparken gereken birçok belgeye gerek kalmaz.
 • Ülkemizin Ekonomi Bakanlığı, mikro ihracatın üst limiti olarak kabul ettiği 7.500 Euro’yu ve 150 kilogramı aşmanız halinde, ETGB değil de normal beyanname hazırlamanız gerekiyor. Bu beyannamelerde belli ücretlere tabidir. Bazı kargo firmaları, lisansları sayesinde ETGB işlemlerini kendileri yürütmektedirler.
E-İhracatın Ülkemiz Ekonomisine Katkısı Nedir?
 • İhracatın getirdiği önemli bir fırsattır, her ölçekte firma için pazar çeşitliliği sağlamasıdır.
 • Ülkemizde geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar çoğunluktadır bunlar; ortalama üç ülkeye ihracat yaparken, e-ihracat yapan firmalar ise ortalama 35 ülkeye ulaşabiliyor. Daha çok müşteriye mallarını ulaştırabiliyorlar.
 • E-ihracatı büyük firmalar yaptığı gibi küçük ölçekli firmalarda bu imkânları kullanarak ihracat yapmaktadırlar.
 • E-ihracat; e-ticaret yapan küçük veya büyük firmaların farklı ülkelerde de faaliyet göstermesi, yerel hale gelmesi demektir. Yurtdışında genellikle “cross border e-commerce” olarak adlandırılmaktadır.
 • Dünyanın farklı ülkelerine satılan ürünler, ülkenin kendi parasını değerlendireceği için ülke ekonomisinde önemli katkı sağlamaktadır.
 • Dünya üzerindeki ülkeler, ekonomilerini ayakta tutabilmek için çeşitli politikalar belirlerler ve bu politikalar sonucunda, hayata geçirdikleri etkinliklerle para kazanırlar. E-ticaret ve e-ihracat ülkelerin para kazanma yollarından birisidir.
 • Dünyada teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, tüketicilerin sadece yaşadıkları semtlerle, il ve ilçelerde sınırlı olan alışverişlerini farklı dillerde ve ödeme sistemleriyle faaliyet gösteren, e-ticaret siteleri vesilesiyle, uluslararası yeni pazarlara ulaşılması sağlanmış olur.
 • E-ticaret ihracatı, dünyanın belli yerlerinde o kadar yoğunlaştı ki firmalara farklı ülkelerdeki müşterileri için destek vermek amacıyla, özelleşmiş ara hizmet firmaları kurulmaya başlandı.
 • E-ihracat yapmak isteyen işletmelere ülkemiz, yurtdışında dağıtım merkezi açmaları için “Yurtdışı Depo Desteği” vermektedir.
 • E-ihracat yapan firmalar için yurtdışı pazarlama bütçelerinde geri ödemeli destekler verilmektedir. Böylece ihracat ürün ve ihracat yapanların sayısı artırılması hedeflenmektedir.
E-İhracat Nasıl Yapılır? E-İhracat yapabilmek için öncelikle iyi bir e-ihracat yazılımına ihtiyacınız var. E-İhracat yazılımı işini çözdüyseniz yurtdışına satışa başlayabilirsiniz. E-İhracat Kargo İşlemleri Nasıldır? Yurtdışına yapılan ürün satışı eğer 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmezse bu ihracat işlemlerine “mikro ihracat” denir. Bu işlemlerin üstündeki işlemleri mikro ihracatla yapamazsınız. E-ihracatın en önemli unsurlarından biriside e-ihracat kargo işinin çözümüdür. Yurtdışına satışını yaptığınız ürünleri mikro ihracat modeliyle, kargo şirketleri aracılığı ile gönderebilirsiniz. Mikro ihracat sadece gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) gibi firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu kargo firmaları ile yurt dışına satışını yaptığınız ürünleri, çok rahatlıkla gönderebilirsiniz. Bol kazançlar dileriz…

E-İhracat'a İyi Bir Domainle Başla!

Hemen Sorgula!