E-İhracat Yaparken Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?
19.11.2018 11:47 3370 Görüntülendi

E-İhracat Yaparken Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde e – ticaret yapmak isteyen kişi ve markalar sadece kendi ülkeleriyle sınırlı kalmıyor, farklı ülkelerde de faaliyet göstererek daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşıyorlar. En basit hâliyle ülke dışı online ticaret anlamına gelen e – ihracat; online satış kanalları üzerinden alınan yurt dışı adresli siparişlerin bireysel müşteriler adına hazırlanan faturalar ile paketlenerek mikro ihracat aracılığıyla (ETGB - Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ülke dışına çıkartılması işlemidir. Küresel e - ticaret hacmi 2017 itibariyle 2.5 trilyon dolara yaklaştı. Türkiye’nin ise 2018 sonunda 50 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

E – ticarette yeni hedefler belirleyen birçok Türk markası da e – ihracat için yatırımlara hazırlanıyor. Ekonomi Bakanlığı da Türkiye’nin global pazardaki e – ihracat payını arttırmak için bu yönde çalışmalar başlattı. Hazırlanan e - İhracat Stratejisi ve Eylem Planı (2018-2020) ile hem ülkemizin ticaret merkezi hâline getirilmesi hem de Türk ihracatçıları için e - ihracatı daha kolay ve ulaşılabilir kılma amaçlanıyor.

E-İhracat Domain Seçimi

Uluslararası arenada kendine yer edinmek isteyen markaların potansiyel müşterilerine ulaşmak için domain (alan adı) seçimlerinde genel alan kodu ile mi yoksa ülke alan kodu ile mi kayıt olacaklarına doğru karar vermeleri gerekir. İnternet Ülke Alan Kodu anlamına gelen  ccTLD (country-code Top Level Domain); internet adreslerinin hangi ülkeye ait olduğunu gösteren iki harflik en son uzantıdır. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan ICANN, her ülkeye özgü uzantılar tahsis etmiştir. Türkiye’nin ccTLD’si “tr”dir. Ülke kodlu domaini daha çok girişimciler, e – ihracatçılar ve uluslararası markalar tercih eder. Global pazarda online kanallar aracılığıyla e - ihracat yapmak isteyen markaların domain seçerken dikkate almaları gereken hususları özetleyecek olursak;

  • Kısa, hatırlanabilir ve akılda kalıcı olmalı,
  • Güven veren ve alışılagelmiş üst düzey alan adına sahip olmalı,
  • Tire ile ayrılmamış yalın URL yapısı kullanılmalı,
  • Anahtar kelime araştırması yapılarak popüler ve marka odaklı kelimeler seçilmeli,
  • Yasal çatışma potansiyeli araştırılarak telif haklarına dikkat edilmeli,
  • Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için kelime anlamları iyi araştırılmalı,
  • Alan adı arama sonucunun SEO odaklı olmasına özen gösterilmeli,
  • Alan adı alırken güvenilir bir firma tercih edilmeli,
  • Üst düzey alan adının yanı sıra uluslararası ticaret için internet adresi olarak ccTLD tercih edilmelidir.

Domain seçimiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için “Domain Nedir? Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uluslararası E-Ticaret

Online satış kanalları üzerinden yurtdışındaki potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen kişilerin ülke kodlu domain uzantıları (ccTLD) tercih etmeleri hem marka kimliği hem de satış başarısı için önemlidir. Ülke kodlu domain uzantıları ilgili pazarda tüketici güveni sağlar. Fransa’da yaşayan birisi sadece .com uzantılı bir site yerine .fr uzantılı bir siteye tıklamayı daha güvenilir ve kendisine daha yakın bulacaktır. Bu durum aynı zamanda ülkemizdeki .com.tr uzantısı içeren siteler için de geçerlidir. Ülke kodlu domain uzantıları ile marka kimliği de güvence altına alınmış olur. Sadece .com uzantısını alan bir markanın başka bir ülkenin ccTLD’si üzerinden aynı isimle alınmış web adresinde, markanın aleyhine olacak şekilde propoganda yapılabilir veyahut rakip firmaların reklamları iliştirilebilir. Bu da tüketici güvenini kalıcı olarak sarsacaktır. Bu yüzden özellikle e – ihracat yapmak isteyen markaların diğer ülkelerin alan adı uzantılarını da alarak marka kimliklerini güvence altına almaları önemlidir.

Özellikle ülke kodlu domain uzantısı (ccTLD) alırken firma seçimine de çok dikkat etmek gerekir. 2003 yılında kurulan Türkiye’nin lider ccTLD kayıt operatörü olan Atak Domain & Hosting; kendi domain kayıt alt yapısını kullanarak 220 ülkede 1600+ domain uzantısı kayıt hizmeti sunuyor. ICANN akredite kayıt operatörü olan Atak Domain & Hosting, 50+ kayıt operatörü ile anında direkt bağlantı sunmasının yanı sıra RIPE NCC üyeliği ile kendi IP kaynaklarına da sahip. Tüm dünyada domain tescili yaptırabileceğiniz Atak Domain & Hosting ile siz de markanızın sesini globalde duyurabilir ve Türkiye'nin e – ihracat devleri arasında yer almasında pay sahibi olabilirsiniz.

Atak Domain ile 220 ülkeden 1600+ uzantıda domain kaydet.

Hemen Domain Sorgula!