El Salvador Nüfusu, El Salvador Bayrağı, El Salvador Para Birimi ve El Salvador Dili
14.12.2020 10:16 924 Görüntülendi

El Salvador Nüfusu, El Salvador Bayrağı, El Salvador Para Birimi ve El Salvador Dili

El Salvador Neresi?

El Salvador, Orta Amerika’daki en küçük ülkedir ve Massachusetts eyaletinden daha küçüktür. Bu dağlık ülke, Pasifik Okyanusu, Guatemala ve Honduras ile sınırlanmıştır.

Volkanlar Ülkesi olarak bilinen El Salvador, sık sık depremlere ve volkanik faaliyetlere sahiptir. Orta Amerika'da Karayip Denizi’ne kıyısı olmayan tek ülkedir.

Salvadorluların yaklaşık %90’ı İspanyol ve Hint atalarının torunları olan mestizodur. Yüzde dokuz İspanyol kökenli olduğunu iddia ediyor.

El Salvador bir kısmı denizden ve diğer kısmı karadan Honduras ve Nikaragua’ya ve Guatemala ile komşudur.

El Salvador Yüzölçümü

21.041 km²

El Salvador Başkenti

San Salvador, El Salvador’un başkenti ve en kalabalık şehri ve adını taşıyan bölümüdür. Ülkenin siyasi, kültürel, eğitim ve finans merkezidir. Başkentin kendisi ve 13 belediyesinden oluşan San Salvador Metropoliten Bölgesi, 2.404.097 nüfusa sahiptir.

El Salvador Dili

İspanyolca

El Salvador'da Konuşulan Diller

Pipil dili, El Salvador’da konuşulan başka bir Uto-Aztek dilidir. Dil, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Nikaragua'da Utah’a özgüdür.

İngilizler, El Salvador'un okullarında 50 yılı aşkın süredir İngilizce öğretti. Ayrıca El Salvador'da çok sayıda Fransızca okulu vardır ve Fransızca çoğu İspanyolca ve İngilizce okulunda ikinci dil olarak öğretilir. Çince konuşan kabaca 1.300 Çinli torun ve göçmen var. El Salvador'da 500 Türkçe konuşan daha yaşıyor. Nikaragualılar ve Honduraslılar da göç ediyor ve ülkeye yerleşiyorlar.

El Salvador Nüfusu

6,421 milyon (2018)

El Salvador Para Birimi

El Salvador Kolonu ve ABD Doları

El Salvador Şehirleri

  • San Salvador
  • Sonsonate
  • Acajutla
  • San Miguel

El Salvador İklimi

El Salvador, belirgin yağışlı ve kurak mevsimlerle tropikal bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar öncelikle yüksekliğe göre değişir ve çok az mevsimsel değişiklik gösterir. Pasifik ovaları eşit derecede sıcaktır; merkezi plato ve dağlık alanlar daha ılımlıdır.

El Salvador ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

El Salvador Cuma saat 07:39
Türkiye Cuma saat 16:39

El Salvador Bayrağı

Merkezde National Coat of Arms ile kobalt mavisi (üst ve alt) ve beyazdan oluşan yatay bir triband ve üst kısmı üstteki mavi şeride ve tabanı alt mavi şeride değecek şekilde beyaz şeridin tüm genişliğini kaplar.