Elon Musk Hayatı
04.02.2021 14:06 3423 Görüntülendi

Elon Musk Hayatı

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, 1999’da X.com’u (daha sonra PayPal oldu), 2002’de SpaceX’i ve 2003’te Tesla Motors’u kuran Güney Afrika doğumlu Amerikalı bir girişimci ve iş adamı. Musk, 20’li yaşlarının sonlarında start-up’ını sattığında multimilyoner oldu.

Musk, SpaceX’in ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek bir roket fırlattığı Mayıs 2012’de manşetlere çıktı. 2016 yılında SolarCity’yi satın alarak portföyünü güçlendirdi ve Başkan Donald Trump’ın yönetiminin ilk günlerinde danışmanlık rolü üstlenerek sektör lideri konumunu pekiştirdi.

Musk’ın Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğdu. Çocukken Musk, icatlarla ilgili hayallerinde o kadar kaybolmuştu ki ebeveynleri ve doktorları işitmesini kontrol etmek için bir test yaptırmasını istemişti.

Musk, erken çocukluğunu Güney Afrika’da kardeşi Kimbal ve kız kardeşi Tosca ile geçirdi.

Musk, ailesinin boşandığı sırada, 10 yaşındayken bilgisayarlara ilgi duymaya başladı. Kendi kendine nasıl programlanacağını öğrendi ve 12 yaşındayken ilk yazılımını sattı: Blastar adında bir oyun.

Musk ilkokulda kısa, içe dönük ve kitap tutkunuydu. 15 yaşına kadar zorbalığa uğradı ve büyüme hamlesinden geçti ve kendini karate ve güreşle nasıl savunacağını öğrendi.

Musk’ın Ailesi

Musk’ın annesi Maye Musk Kanadalı bir model ve Kapak Kızı kampanyasında rol alan en yaşlı kadın. Musk büyürken ailesini desteklemek için bir noktada beş işte çalıştı. Musk’ın Babası Errol Musk

Zengin bir Güney Afrikalı Mühendis. Ailesi, Musk 10 yaşındayken boşandı.

Musk’ın Eğitimi

Elon Musk Hayatı | Atak Domain Hosting

17 yaşında, 1989’da Musk, Queen’s Üniversitesi’ne gitmek ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada’ya taşındı. Musk o yıl Kanada vatandaşlığını aldı, çünkü kısmen bu yoldan Amerikan vatandaşlığı almanın daha kolay olacağını düşünüyordu.

1992’de Musk, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. İktisat alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve fizik alanında ikinci bir lisans derecesi için kaldı.

Penn’den ayrıldıktan sonra Musk, enerji fiziği alanında doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Bununla birlikte, hareketi İnternet patlamasıyla mükemmel bir şekilde zamanlandı ve sadece iki gün sonra Stanford’dan ayrıldı ve 1995’te ilk şirketi Zip2 Corporation’ı kurdu. Musk, 2002’de ABD vatandaşı oldu.

Musk’ın Şirketleri 

Zip2 Corporation

Musk, ilk şirketi Zip2 Corporation’ı 1995 yılında kardeşi Kimbal Musk ile kurdu. Çevrimiçi bir şehir rehberi olan Zip2 kısa süre sonra hem The New York Times hem de Chicago Tribune’un yeni web siteleri için içerik sağlıyordu. 1999’da Compaq Computer Corporation’ın bir bölümü Zip2’yi 307 milyon $ nakit ve 34 milyon $ hisse opsiyonu karşılığında satın aldı.

PayPal

1999’da Elon ve Kimbal Musk, Zip2 satışlarından elde ettikleri parayı çevrimiçi bir finansal hizmetler/ödeme şirketi olan X.com’u kurmak için kullandı. Ertesi yıl bir X.com satın alımı, bugün bilindiği gibi PayPal’ın ortaya çıkmasına yol açtı.

Ekim 2002’de Musk, PayPal eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındığında ilk milyarını kazandı. Satıştan önce Musk, PayPal hisselerinin yüzde 11’ine sahipti.

SpaceX

Musk, ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etmek amacıyla 2002 yılında üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation veya SpaceX’i kurdu. 2008 yılına gelindiğinde, SpaceX iyi kurulmuştu ve NASA, NASA’nın kendi uzay mekiği görevlerinin yerini alacak bir hareketle, Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını idare etme sözleşmesini gelecekte astronot taşımacılığı planlarıyla birlikte verdi.

Falcon 9 Roketleri

22 Mayıs 2012’de Musk ve SpaceX, şirket Falcon 9 roketini insansız bir kapsülle uzaya fırlattığında tarih yazdı. Araç, orada bulunan astronotlar için 1.000 poundluk malzeme ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi ve bu, özel bir şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kez bir uzay aracı gönderdiği anlamına geliyor. Lansman sırasında Musk, “Kendimi çok şanslı hissediyorum... Bizim için Super Bowl’u kazanmak gibi” dedi.

Aralık 2013’te, bir Falcon 9, uydunun Dünya’nın dönüşüyle ​​eşleşen bir yörünge yoluna kilitleneceği bir mesafeye, jeosenkron transfer yörüngesine başarıyla bir uydu taşıdı. SpaceX, Şubat 2015’te, Dünya’daki güç şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneşten gelen aşırı emisyonları gözlemlemek amacıyla Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uydusu ile donatılmış başka bir Falcon 9’u fırlattı.

Mart 2017’de SpaceX, daha uygun fiyatlı uzay yolculuğunun kapısını açan bir gelişme olan yeniden kullanılabilir parçalardan yapılmış bir Falcon 9 roketinin başarılı test uçuşunu ve inişini gördü.

Şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun testi sırasında bir patlama meydana geldiğinde Kasım 2017’de bir aksilik yaşandı. SpaceX, kimsenin zarar görmediğini ve sorunun gelecekteki nesil Falcon 9 roketlerinin planlanan sunumunu engellemeyeceğini bildirdi.

Şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı bir şekilde test edilmesiyle Şubat 2018’de bir başka dönüm noktası anını yaşadı. Ek Falcon 9 güçlendiricilerle donanmış olan Falcon Heavy, muazzam yükleri yörüngeye taşımak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi görevi görecek şekilde tasarlandı. Falcon Heavy, test lansmanı için Musk’ın kiraz kırmızısı Tesla Roadster’ı, aracın güneş etrafında planlanan yörüngesi için “bazı destansı görüntüler sağlamak” için kameralarla donatılmış bir yük verildi.

Space X, Temmuz 2018’de yeni bir Block 5 Falcon roketinin başarılı bir şekilde inişinin keyfini çıkardı.

BFR Mars Görevi

Eylül 2017’de Musk, tepesinde en az 100 tane taşıyabilen bir uzay gemisinin bulunduğu 31 motorlu bir canavar olan BFR’si için güncellenmiş bir tasarım planı sundu (“Big F --- ing Rocket” veya “Big Falcon Rocket” için bir kısaltma) insanlar. SpaceX'in Kızıl Gezegeni kolonileştirme hedefinin bir parçası olarak 2022’de araçla Mars’a ilk kargo görevlerini başlatmayı hedeflediğini açıkladı.

Girişimci, Mart 2018’de Teksas, Austin’deki yıllık South by Southwest festivalinde bir izleyiciye, BFR’yi ertesi yılın başlarında kısa uçuşlara hazır hale getirmeyi umduğunu ve son teslim tarihleriyle ilgili önceki sorunlarına bilerek başını salladığını söyledi.

Ertesi ay, SpaceX’in BFR’yi inşa etmek ve barındırmak için Los Angeles Limanı’nda bir tesis inşa edeceği açıklandı. Liman mülkü SpaceX için ideal bir konum sundu, çünkü devasa roketi tamamlandığında sadece mavna veya gemi ile hareket ettirilebilir.

Starlink İnternet Uyduları

SpaceX, Mart 2018’in sonlarında, ABD hükümetinden İnternet hizmeti sağlamak amacıyla bir uydu filosunu alçak yörüngeye yerleştirmek için izin aldı. Starlink adlı uydu ağı, ideal olarak geniş bant hizmetini kırsal alanlarda daha erişilebilir hale getirirken, aynı zamanda tipik olarak bir veya iki sağlayıcının hâkim olduğu yoğun nüfuslu pazarlarda rekabeti artıracaktır.

SpaceX, Mayıs 2019’da ilk 60 uydu grubunu başlattı ve bunu Kasım ayında 60 uydudan oluşan başka bir yük ile takip etti. Bu, Starlink girişimi için önemli bir ilerlemeyi temsil etse de bu parlak yörüngelerin gece gökyüzünde ortaya çıkması, gelecek binlercesini daha potansiyeli ile birlikte, uyduların çoğalmasının uzaydaki uzak nesneleri incelemenin zorluğunu artıracağını düşünen astronomları endişelendirdi.

Tesla Motorları

Musk, uygun fiyatlı, toplu pazar elektrikli otomobillerin yanı sıra pil ürünleri ve güneş enerjili çatılar üretmeye adanmış bir şirket olan Tesla Motors’un kurucu ortağı, CEO’su ve ürün mimarıdır. Musk, şirketin ürünlerinin tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarımını denetler.

Roadster

Oluşumundan beş yıl sonra, Mart 2008’de Tesla, 0’dan 60 mil/saat hıza 3,7 saniyede çıkabilen ve ayrıca lityum iyon pilinin şarjları arasında yaklaşık 250 mil yol alabilen bir spor otomobil olan Roadster’ı tanıttı.

Daimler tarafından alınan şirketteki hissesi ve Toyota ile stratejik ortaklığı ile Tesla Motors, ilk halka arzını Haziran 2010’da 226 milyon $ artırarak başlattı.

Tesla Model S

Elon Musk Hayatı | Atak Domain Hosting

Ağustos 2008’de, Tesla onun Model S, şirketin ilk elektrikli sedan planlarını açıkladı bildirildi gerekiyordu BMW 5 serisi üstlenmesi. 2012 yılında Model S nihayet 58.570 $ başlangıç ​​fiyatıyla üretime girdi. Ücretler arasında 265 mil yol alabilen motor, Motor Trend dergisi tarafından 2013 Yılın Otomobili seçildi.

Nisan 2017’de Tesla, General Motors’u geride bırakarak ABD'nin en değerli otomobil üreticisi haline geldiğini duyurdu. Haber, üretimi artırmak ve Model 3 sedanını o yıl piyasaya sürmek isteyen Tesla için bariz bir nimetti.

Eylül 2019’da Musk’ın “Ekose güç aktarma organı” olarak tanımladığı modeli kullanan bir Model S, Monterey County, California'daki Laguna Seca Raceway’de dört kapılı sedan için hız rekoru kırdı.

Tesla Model 3

Model 3, kapsamlı üretim gecikmelerinin ardından 2019'un başlarında resmi olarak piyasaya sürüldü. Araba başlangıçta 35.000 $’dan fiyatlandırıldı, bu 69.500 $’dan çok daha erişilebilir bir fiyat noktası ve Model S ve X elektrikli sedanlar için daha yüksek.

Başlangıçta Aralık 2017’ye kadar haftada 5.000 yeni Model 3 otomobil üretmeyi hedefledikten sonra Musk, bu hedefi Mart 2018’e ve ardından yeni yılın başlamasıyla Haziran'a kadar geri çekti. Açıklanan gecikme, şirketin üretim sorunlarının farkında olan endüstri uzmanlarını şaşırtmadı, ancak bazıları yatırımcıların sürece ne kadar sabırlı kalacağını sorguladı. Ayrıca Musk’ın CEO olarak radikal yeni bir tazminat paketi kazanmasını da engellemedi ve bu pakette 50 milyar dolarlık artışlara dayalı artan değerlemenin kilometre taşlarına ulaştıktan sonra kendisine ödeme yapılacak.

Nisan 2018’de, Tesla’nın ilk çeyrek üretim tahminlerinin gerisinde kalması beklenirken, Musk’ın mühendislik başkanını bu bölümdeki çabaları kişisel olarak denetlemek için bir kenara ittiği haberi ortaya çıktı.

Musk, şirketin yönetim yapısını yeniden düzenleyeceğinin sinyalini verdikten sonra, Haziran ayında Tesla’nın üretim departmanının bozulmadan kalmasına rağmen işgücünün yüzde 9'unu işten çıkardığını duyurdu. Çalışanlara gönderdiği bir e-postada Musk, maliyetleri düşürmek için bazı “rollerin tekrarlanmasını” ortadan kaldırma kararını açıkladı ve kârı dönüştürmek için ciddi adımlar atmanın zamanının geldiğini kabul etti.

Tesla’nın Haziran 2018 sonuna kadar haftada 5.000 Model 3 otomobil üretme hedefine ulaştığı ve ayrıca 2.000 Model S sedan ve Model X SUV ürettiği açıklandığı için yeniden yapılanma temettü ödüyor gibi görünüyordu. “Yaptık!” Musk, şirkete bir kutlama e-postası yazdı. “Harika bir ekipten ne harika bir iş”

Ertesi Şubat ayında Musk, şirketin nihayet standart Model 3’ü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Musk ayrıca Tesla’nın tamamen çevrimiçi satışlara geçtiğini ve müşterilerine tam bir geri ödeme için arabalarını yedi gün veya 1.000 mil içinde iade etme şansı sunduğunu söyledi.

Kasım 2017’de Musk, şirketin tasarım stüdyosunda yeni Tesla Semi ve Roadster’ın açılışıyla bir sıçrama daha yaptı. 2019 yılında ertelenmeden üretime girmesi beklenen yarı kamyon, 500 mil menzilinin yanı sıra 1 milyon mil dayanacak şekilde üretilmiş batarya ve motorlara sahip.

Tesla Model Y ve Roadster

Mart 2019’da Musk, Tesla’nın uzun zamandır beklenen Model Y’sini tanıttı. Mart 2020’de müşteriler için gelmeye başlayan kompakt crossover, 300 millik bir sürüş menziline ve 0 ile 60 mil/saate 3,5 saniye süresine sahip.

2020’de piyasaya sürülecek olan Roadster, 0’dan 60’a 1,9 saniyeyle şimdiye kadar yapılmış en hızlı üretim otomobili olacak.

SolarCity

Elon Musk Hayatı | Atak Domain Hosting

Ağustos 2016’da Musk’ın daha geniş bir tüketici tabanı için sürdürülebilir enerji ve ürünleri teşvik etme ve geliştirme çabalarında, elektrikli arabası ve güneş enerjisi şirketlerini birleştirmek için 2,6 milyar dolarlık bir anlaşma sağlamlaştırıldı. Tesla Motors Inc., Musk’ın kuzenlerinin 2006’da başlamasına yardım ettiği SolarCity Corp. Şirketinin hisselerinin tamamını satın aldığını duyurdu. O, her kuruluşun çoğunluk hissedarıdır.

Güneş enerjisi ve depolama, bir araya geldiklerinde en iyisidir. Bir şirket olarak Tesla (depolama) ve SolarCity (güneş enerjisi), enerjinin üretilme, depolanma ve tüketilme şeklini iyileştiren tamamen entegre konut, ticari ve şebeke ölçeğinde ürünler üretebilir.

Görüldüğü gibi başarı için ciddi gayret gerekmektedir. Musk yapmış olduğu çalışmalarla insanlığa örnek olmaktadır.