En iyi 12 WordPress Seo Eklentisi
05.02.2021 12:35 1070 Görüntülendi

En iyi 12 WordPress Seo Eklentisi

En İyi 12 WordPress Seo Eklentisi

Sahip olduğunuz WordPress siteniz çok harika bir içeriğe sahip olsa da eğer SEO için iyi bir çalışma yapmazsanız, ilerleyen vadede büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu nedenle sayfanız arama motoru sonuçlarında görünmeyebilir ve çok düşük bir trafik oranı yaşayabilirsiniz.

WordPress sayfalarınız için SEO eklentileri çok önemli olsa da en iyi WordPress SEO eklentilerini bulmakta hiç kolay olmayacaktır. Öyle ki yeni bir WordPress sayfası açın veya var olan bir sitede geliştirme elde edin Atak Domain olarak sizin için her şeyi daha kolay bir hale getirecek en iyi 12 WordPress SEO eklentisini bir liste haline getirdik.

En iyi 12 Wordpress Seo Eklentisi | Atak Domain Hosting

1- All In One SEO Pack

Bir WordPress web sayfasında kullanılabilecek neredeyse en iyi WordPress SEO eklentisi olan All In One SEO Pack, web sayfanızda optimizasyon için aradığınız her şeyi size sunmaktadır. Tam 4,5 puana sahip olan bu eklenti, bugün 3 milyon üzerinde aktif yükleme sağlamıştır. 

Paket sayesinde elde edilen içeriklere bakıldığında, örnek olarak Google Analytics entegrasyonu yer almaktadır. Ayrıca;

  • Meta etiket otomasyonunu kolaylaştırır,
  • Site haritası entegrasyonu sağlar,
  • Kanonik URL fonksiyonu sunar,
  • İhtiyaçlarınıza bağlı şekilde istediğiniz özellikleri aktif veya pasif hale getirmek için özel ayarlamalar sağlar,
  • Web sitenizde yavaşlamaya neden olacak tehlikeli botları ve kötü botları engeller.

En acemi WordPress kullanıcıları tarafından dahi pratik bir kullanım sağlayan bu eklenti, biraz uğraştıktan sonra çok kolay bir kullanım imkanı da sunmaktadır. Bilhassa e-ticaret sayfalarında WooCommerce bazlı bir sayfa sahibi olduğunuzda All In One SEO Pack sayesinde birçok farklı eklentinin tam aksine ücretsiz entegrasyon sağlayabilirsiniz. Eklentinin premium versiyonunu tercih ettiğinizde, gelişmiş bir destek imkanı sağlanırken, video materyalleri paket içerisinde yer alır. Ayrıca taksonomiler açısından da seçenekler sunmaktadır.

2- SEO Squirrly

Tamamen kullanıcı dostu bir eklenti olması ile birlikte SEO uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından dahi bu eklenti tercih edilebilir. Paket tek başına bir SEO eklentisi olarak seçilebileceği gibi yüklü bir eklenti ile birlikte de çalışma gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

Gerçek zamanlı çalışma avantajı sağladığı için siz web sayfanız için içerik yazarken dahi size öneriler sunar. Diğer eklentiler ile uyumlu bir şekilde çalışırken, web sayfanızda SEO ayarlarını değiştirmez. Ayrıca odak anahtar kelimeleriniz üzerindeki tweetler ve site performansınız açısından size raporlar sunar.

3- W3 Total Cache

Bir web sayfasının yükleme hızı ne kadar artarsa, arama motoru sıralaması da bu kadar artacaktır. Bu nedenle kullanıcı deneyimini artıracak şekilde bu eklenti web sayfanızın önbellek işlemleri ve CDN entegrasyonu gibi konularda çalışmalar yapar. Amaç, veritabanı ve sunucuya daha düşük miktarda veri yollanması ve daha yüksek hızlı yükleme süresi elde edilmesidir.

4- SEO Optimized Image

İçeriklere renk ve kalite katan görseller, ziyaretçi için de daha faydalıdır. Fakat elbette ki görsellerde Google açısından düşünüldüğünde açıklamalar bulunmalıdır. SEO Optimized Image sayesinde güncel veya eski tüm görsellerde güncelleme gerçekleştirilerek, alternatif metin ve başlık etiketleri ekleme işlemi yapılır. Üstelik yeniden veritabanı girdileri ortaya çıkarmadan sitenizde yavaşlama oluşturmadan bilhassa Smush Compressions And Optimization gibi bir eklenti ile daha da hızlı bir sayfa sağlar.

En iyi 12 Wordpress Seo Eklentisi | Atak Domain Hosting

5- AddThis

Bir web sayfasında hemen çıkma oranı çok yüksek rakamlara ulaştığında, Google sıralamasında düşüş ile karşılaşılır. Bu bağlamda da ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesi için alakalı yazılar önermeyi seçebilirsiniz. Bahsedilen bu eklenti verimli bir şekilde sosyal medya paylaşma butonları sunarken, aynı zamanda da kullanıcılar tarafından alakalı yazı önerileri eklenmesi için izin sağlar. Üstelik gerçekten çok etkileyici şablonları bulunmaktadır.

6- All In One WP Security Firewall

WordPress her ne kadar güvenli bir sisteme sahip olsa da web sitenizde daha iyi bir koruma sağlamak açısından güvenlik fitreleri eklemek için bu eklenti tercih edilebilir. Eklenti sayesinde kullanıcı hesabınız, giriş bilgileriniz, veritabanı ve birçok farklı noktada elde edilen fitreler ile birlikte isterseniz giriş isterseniz orta ve isterseniz ileri düzeyde ayarlamalar yapabilirsiniz. 

7- Yoast SEO

Aslında bu eklenti WordPress SEO açısından herkesin bildiği bir eklentidir. Çünkü 4,7 yıldız puanı ile birlikte hem ücretsiz hem de 5 milyonun üzerinde aktif yüklenme almış bir eklentidir. Eklenti tüm acemi WordPress kullanıcıları tarafından dahi tercih edilebilir ve profesyoneller için çok daha geniş bir yapı sunmaktadır.

Temel olarak bu eklenti, özellikle SEO çalışmaları için meta anahtar kelimeler, yazı optimizasyonu, meta açıklamalar ve daha iyi başlıklar sağlar. Sayfalarınızda klasik veya Gutenberg editörlerinde sorunsuz çalışma imkanı sunarken, yazılarınızda Flesch-Kincaid kuralları bağlamında analizler oluşturur. Sayfanızın Google arama sonucunda görüntüsünü ön izleme fırsatını sunarken, her zaman güncel bir yapıya sahiptir.

Yoast SEO eklentisi, ücretsiz bir şekilde bu kadar önemli avantajlar sağlarken, 89 dolar gibi bir ücret karşılığında premium şekilde tercih edilebilir. Premium eklenti temin edildiğinde, içerik önerileri ve 1 yıllık 7/24 destek gelişimi gibi avantajlar sunmaktadır.

8- The SEO Framework

Birçok farklı hizmeti içeriğinde ücretsiz bir şekilde barındıran bu eklenti, herhangi bir reklam veya teklif gibi sıkıntılar ile dahi karşılaşmanızı gerektirmez. Tipik olarak ihtiyaç duyacağınız SEO fonksiyonlarının kullanılması için tercih edilebildiği gibi farklı uzantılar vasıtasıyla SEO analizi, spam yorum izleme, AMP eklenti entegrasyonu ve gizli mod desteği gibi avantajlar da sunar.

9- Broken Link Checker

SEO çalışmaları sonrasında uzun süre kontrol edilmemiş bir WordPress sayfasında kırık linkler ve bağlantılar SEO performansında düşüşe neden olur. Google açısından bakıldığında böyle bir web sayfası, iyi yönetilmiyordur ve mutlaka link kontrolü sağlanmalıdır. Broken Link Checker bu işlemi sizin için çok kısa sürede gerçekleştirirken, kırık ve kayıp bağlantıları toplayarak, gerekirse silme eylemleri de sağlar. Sonraki sorunlar konusunda size e posta bildirimleri oluşturur. 

En iyi 12 Wordpress Seo Eklentisi | Atak Domain Hosting

10- Google XML Sitemaps 

Web sayfanızda otomatik bir şekilde XML site haritası oluşturma açısından ve her güncelleme sonrasında site haritasının arama motoruna bildirilmesi açısından bu eklenti tercih edilebilir. Sayfalarda altyapı iyileştirmesi sağlaması ile birlikte büyük arşivleri bulunan web sayfalarında ve yeni web sayfalarında önerilen bir eklentidir. Her web sayfası için önemli bir avantaj sağlayabilir.

11- WPtouch Mobile Plugin

Günümüzde özellikle insanlar mobil telefonlar üzerinden internete bağlandığından dolayı iyi bir SEO çalışması için web sayfanızın mutlaka kullanıcı dostu olması ve mobil uyumlu olması gerekir. Bu eklenti sayesinde web sayfanızda otomatik bir şekilde zarif bir temayla herhangi bir kod değişikliği gerçekleştirmeden mobil kullanım rahatlığı sunabilirsiniz.

12- Google Analytics By MonsterInsights

Web sayfalarında her durumu ve her analizi rakamlarla görmek önemlidir. Bu noktada seçeceğiniz eklenti sayesinde WordPress sayfalarınızda direkt bir şekilde panel üzerinden Google Analytics verisi görme imkanı sağlar. Ziyaretçilerin demografik tüm özelliklerini sizlere gösterirken, web siteniz açısından da veri odaklı karar alabilmeniz için pratik bir kullanım oluşturur.

En iyi 12 Wordpress Seo Eklentisi | Atak Domain Hosting

Kullanışlı SEO Araçları

WordPress SEO eklentileri belirli bir noktaya kadar sıralama için size avantaj oluştursa da güçlü araçlar kullanmanız vasıtasıyla da daha iyi bir noktaya ulaşabilirsiniz. Bu noktada size önerebileceğimiz SEO araçları arasında;

  • KWFinder, takriben 30-80 dolar aralığında bir ücret ile birlikte herkes tarafından kullanılabilecek bir araç olarak seçilebilir. Bu araç vasıtasıyla SERP analizi, backlink analizi ve uzun kuyruklu anahtar kelime seçme avantajı elde edilir.
  • Accuranker ise 45 dolarlık fiyatıyla 1 ay boyunca 600 limit ile anahtar kelime takibi ve sıralaması sağlamaktadır. 
  • Ahrefs aslında SEO çalışmaları için en büyük araçlardan birisidir ve özellikle backlink araştırması, web izleme, rakip analizi ve içerik araştırma gibi birçok işlem sağlar. Çok iyi öneriler elde etmek için aylık 100 dolar gibi bir ücret ile kullanılabilir. 
  • Semrush ise anahtar kelime arayışlarınız için size çözüm sağlayacak bir SEO aracıdır ve yazma yardımcısı olarak kullanılabilecek şekilde aylık 100 dolar gibi bir ücreti yer alır.
  • Copyscape ise içeriklerinizin yoğun emekler sonrasında hazırlanması ile birlikte yabancılar tarafından çalınması ve başka noktada kullanılması durumunda size bilgi sağlarken, yasal işlem için fırsat sunmaktadır.

İşte Hem Güçlü Hem Ücretsiz SEO Araçları

En iyi 12 Wordpress Seo Eklentisi | Atak Domain Hosting

Eğer WordPress SEO çalışmaları için ücretli araçlar kullanmak yerine ücretsiz seçenekleri arıyorsanız, bu noktada size 4 farklı araç önerebiliriz.

1- SpyFu

Ücretsiz veya ücretli kullanılabilecek bu acemiler için uygun araç, anahtar kelimenin her ay kaç defa arandığını göstermektedir. Üstelik rakip sitelerde bu araştırmayı yapabilir.

2-SEOQuake

Bir tarayıcı uzantısı sayesinde kullanılan bu SEO aracı, rakiplerinizin veya sizin sayfanızda bulunan SEO denetimini gerçekleştirerek size bir CSV dosyası sunar. 

3- Google Search Console

Her web sayfasında ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek bu araç Google SERP performansı izleme avantajı sağlar. Yani Google pozisyonu analizi imkanı sunar.

4- Answer The Public

İçerikleriniz için seçebileceğiniz konular konusunda size yardımcı olan bu SEO aracı, seçtiğiniz anahtar kelime ile birlikte size arama motoru önerileri ile bir anahtar kelime listesi sağlayacaktır.