En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin?
08.01.2022 10:27 542 Görüntülendi

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin?

WordPress, açık ara dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olsa da, bu bir web sitesi yapmanın tek yolu olduğu anlamına gelmez. Son yıllarda, Squarespace ve Wix gibi yeni başlayanlar için uygun web sitesi oluşturucularının yükselişine tanık olduk. Bu yazıda, Squarespace'i, dünyadaki web sitelerinin %43'üne güç sağlayan içerik yönetim sistemi olan WordPress ile karşılaştıracağız.

Bu yazıda Squarespace'e karşı WordPress'e ayrıntılı bir bakış sunacağız ve size ikisinin farklı özelliklerini gösterip karşılaştıracağız. Bu yazı sonunda, siteniz için doğru olan platformu seçmek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız. Gelin birlikte inceleyelim.

Squarespace ve WordPress: Hızlı Bir Genel Bakış

Squarespace ve WordPress'i daha derinlemesine incelemeden önce, size bir web sitesi oluşturma yaklaşımına hızlı bir genel bakış sunmak istiyoruz. Bu genel bakış, daha spesifik özellikler için tartışmayı çerçevelemeye yardımcı olacaktır. Bu fikir biraz fazla basitleştirilmiş ancak genel olarak her platform iki karşıt gücü dengelemeye çalışıyor:

 • Yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik
 • Siteleri özelleştirme ve ek işlevler ekleme esnekliği

WordPress, diğer birçok içerik yönetim sistemine kıyasla kullanımı hala kolay olsa da, web sitenizin nasıl göründüğü ve nasıl çalıştığı üzerinde size önemli ölçüde daha yüksek bir kontrol imkanı vermek için başlangıç ​​seviyesindeki kullanım kolaylığından biraz fedakarlık eder. Öte yandan, Squarespace işleri mümkün olduğu kadar kolay ve basit hale getirmeye çalışır ancak esneklik WordPress’e göre daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Açık kaynak (WordPress) ve kapalı kaynak (Squarespace) arasındaki fark gibi başka felsefi farklılıklar da vardır. Ancak çoğu sıradan kullanıcı için kullanım kolaylığı ve esneklik arasındaki dinamik en önemlisidir. Aşağıda, bu farkın nasıl ortaya çıktığına dair bazı özel örnekleri inceleyeceğiz.

Bir Web Sitesi Kurmak Ne Kadar Kolay

Temel bir web sitesi oluşturmanın mutlak en basit yolunu arıyorsanız Squarespace tercih etmenizi şiddetle öneririz. Squarespace o kadar esnek olmayabilir (daha sonra anlatacağız!), ancak hiç kimse bunun basit bir web sitesi oluşturmayı mümkün olduğunca zahmetsiz hale getirdiğini inkar edemez. Bununla birlikte, WordPress’de web sitesi oluşturmayı önemli ölçüde baside indirmiş durumda fakat Squarespace kadar kolay olmadığını itiraf edebiliriz.

Squarespace

Squarespace ile web sitesi yapacaksanız, hosting veya domain satın alma ya da kaydolma hakkında endişe etmeniz gerekmez. Bunun yerine, sadece bir Squarespace hesabına kaydolun. Ardından, birkaç saniye içinde sitenizin nasıl görünmesi gerektiğine ilişkin bir şablon seçmiş olursunuz:

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Birkaç basit soruyu daha yanıtladığınızda, zaten çalışan bir web siteniz olur. Tek yapmanız gereken metin ve resimleri özelleştirmek (daha sonra anlatacağız!):

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Tüm süreç yaklaşık 1 dakika gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanır.

WordPress

Squarespace'in aksine, WordPress'i kullanmaya başlamak için kendi hosting hizmetinize kaydolmanız ve bir domain satın almanız gerekir. Ardından, hosting hizmetine sahip olduğunuzda, devam edebilmek için gerçek WordPress yazılımını yüklemeniz gerekir. Bu kulağa ürkütücü gelse de günümüzde çoğu web site WordPress'i tek bir tıklamayla kurmanıza izin veriyor. Atak Domain gibi üstün kaliteli sağlayıcılar önceden yüklenmiş WordPress ile birlikte gelir.

Yani burada ek bir adım olsa da yeni başlayanların kesinlikle üstesinden gelebilecekleri bir şey ve yaratma sürecini gerçekten sadece 5-10 dakika uzatıyor. WordPress'i yükledikten sonra, çalışan temel bir web siteniz olur. Squarespace gibi, bir WordPress teması ( kabaca Squarespace'in şablonlarına eşdeğer) yükleyerek sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Web Sitenizin İşlevselliği Üzerinde Ne Kadar Kontrole Sahipsiniz

Kapsamlı üçüncü taraf eklentileri ve temaları kitaplığı sayesinde WordPress, kontrol derinliği ve işlevsellik söz konusu olduğunda açık ara kazanandır. WordPress, işlevsellik ekleyen on binlerce eklentiye sahipken, Squarespace'in desteklediği küçük entegrasyon setiyle hemen hemen sınırlısınız.

Squarespace

Squarespace ile değişikliklerinizi tek bir arayüzden yapacaksınız. Bu arayüzde şunları yapabilirsiniz:

 • İçeriği değiştir
 • Tasarım stillerini değiştirin
 • Özel CSS ekle
 • Analitik düzeni ayarla
 • Hangi sosyal paylaşım butonlarının görüntüleneceğini seçin
 • Sayfanız için temel SEO ayarlarını kontrol edin

İçerik bloklarına dayalı bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak kendi tasarımlarınızı bile oluşturabilirsiniz:

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Bununla birlikte Squarespace WordPress'in sahip olduğu kontrolün yakınından bile geçemeyeceğini söyleyebilirim. Bunun nedeni, Squarespace'in tek bir önemli bileşenden yoksun olmasıdır. O da üçüncü taraf eklentileri.

WordPress

Web sitenizde değişiklik yapmak söz konusu olduğunda, WordPress, Squarespace'in sahip olduğu her şeye ve daha fazlasına sahiptir diyebiliriz. WordPress, işlevselliğini geliştirmek için sitenize ekleyebileceğiniz on binlerce eklentiye sahiptir.

Örneğin, Squarespace'in sayfa tasarımcısının sürükle ve bırak ile tasarımlar oluşturmanıza izin vermesini sevdiğinizi varsayalım. Aynı işlevselliği WordPress'te elde etmek için tek yapmanız gereken, orada bulunan birçok kaliteli sayfa oluşturucu eklentisinden birini yüklemek:

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Sosyal paylaşım butonları eklemek ister misiniz? Bir eklenti yükleyin. Reklamları yönetmek için yardıma mı ihtiyacınız var ? Kolay bir eklenti kurup sorununuzu giderebilirsiniz. WordPress topluluğunun büyüklüğü nedeniyle, hemen hemen her şey için bir eklenti bulabilirsiniz. Bu da sitenize hemen hemen her türlü işlevsellik ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Her şeyin tek bir arayüzde olması yerine, muhtemelen isteyebileceğiniz birçok özellik için eklentileri incelemeniz gerekecek. Çoğu insan için bu işlem oldukça faydalı olduğunu, işlevsellik ve esneklikteki büyük kazanç için ayırdığınız zamana değeceğini söyleyebiliriz.

E-Ticaret Sitesi İçin Hangi İçerik Yönetim Sistemini Kullanmalısın

E-Ticaret herkes için uygun olmayabilir, ancak web siteniz üzerinden ürün satmayı planlıyorsanız, WordPress arayüzü üzerinden ürünlerinizi satacak olursanız çok daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

Squarespace

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Squarespace e-ticareti destekliyor. Ancak WordPress ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlıdır. Genel e-Ticaret işlevlerine ek olarak, Squarespace'in en önemli özelliklerinden biri, yerleşik alışveriş sepeti kurtarma e-postalarını içermesidir. Bu işlevsellik, WordPress e-Ticaret mağazanızla kesinlikle elde edebileceğiniz bir şeydir ancak üçüncü taraf bir eklenti gerektirir.

Ancak bu özellik olsa dahi, Squarespace e-ticaret söz konusu olduğunda sizi oldukça sınırlayacaktır. İlk olarak, yalnızca üç ödeme yöntemi arasından seçim yapabilirsiniz, bunlar:

 • Stripe
 • PayPal
 • Apple Pay

WordPress'in ödeme yöntemleri ile karşılaştırıldığında, bu liste oldukça sınırlı kalıyor. Ek olarak, Squarespace kullanırsanız WordPress'in devasa eklenti ekosistemini kaçırırsınız. Tonlarca e-ticaret odaklı eklenti var, bu yüzden burada bir ton işlevsellik kaybedebilirsiniz.

Ve son olarak, bunun büyük bir dezavantajı var, daha pahalı e-ticaret planlarına geçmediğiniz sürece (ayda 30 dolardan başlayan fiyatlarla), Squarespace kredi kartı işlem ücretlerinin üzerine %2-3'lük bir işlem ücreti alıyor. Yani Squarespace'de bir e-ticaret mağazası işletmek ve işlem ücretlerinden kaçınmak istiyorsanız, yılda minimum 312$ kazanmanız gerekir.

WordPress

WordPress'i tam işlevli bir e-ticaret mağazasına dönüştürebilecek bir dizi farklı eklenti vardır. En popüler iki tanesi şunlardır:

 • WooCommerce – Fiziksel ürünlerin satımı için kullanabilirsin (ayrıca bu eklentiyi sanal ürünler satmak için de kullanabilirsiniz).
 • Easy Digital Downloads – Dijital ürünleri satmanıza yardımcı olmaya odaklanmıştır.

En İyi İçerik Yönetim Sistemi Hangisi? WordPress mi Squarespace mi Tercih Etmelisin? | Atak Domain Hosting

Bu temel e-ticaret eklentilerinin ötesinde, mağazanıza işlevsellik katmak için tonlarca ek eklenti ekleyebilirsiniz. Ve asla herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Ek olarak, mağazanız için bağlı kuruluş ağı gibi daha gelişmiş işlevler oluşturmak için eklentiler bile bulabilirsiniz.

Squarespace ve WordPress: Hangisini Seçmelisiniz

Mümkün olduğunca kolay bir şekilde basit bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız ve esneklik veya içerik sahipliği ile ilgilenmiyorsanız, Squarespace sağlam bir seçenektir. Ancak web yöneticilerinin büyük çoğunluğu WordPress kullanması daha uygun olacaktır. WordPress'in sağladığı biraz daha yüksek bir işlevselliğin yanı sıra güvenlik, performans ve bakıma daha fazla odaklanmayı gerektirir.

Ancak WordPress ekibi ve topluluğu, WordPress'i yeni başlayanlar için erişilebilir bir araca dönüştürmek için büyük adımlar attı. Sonuç olarak, WordPress ile başladığınızda daha fazla özelliğe sahip olacağınızı söyleyebiliriz.

En Uygun Fiyatlarla WordPress Hosting Satın Al!