En İyi Şirket Ve Marka İsmi Bulma Rehberi
23.03.2021 11:23 3739 Görüntülendi

En İyi Şirket Ve Marka İsmi Bulma Rehberi

Girişimcilik süreci içerisindeki en önemli adımlardan ve en zor adımlardan birini, marka ismi bulma dönemi oluşturmaktadır. Birçok girişimcinin en fazla zorlandığı ve en uzun zaman ayırdığı süreçlerden biri olan marka ismi bulma süreci, aslında markanın kimliğini yansıtacak ve tüketiciye doğru bir şekilde ulaşacak ismi bulmak için bu kadar zorlayıcı olmaktadır.

Bir marka ismi bulunduğu ve kabul edildiği süreçten itibaren kolay kolay değişemeyecek bir unsurdur. Çünkü marka için geliştirdiğiniz logoyu, benimsediğiniz iş modelini veya tasarladığınız web sayfasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ancak markanın ismini çok zor bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bu nedenle ilk aşamada çok iyi bir marka ismi seçimi yapmanız önemlidir.

Marka ismi seçimlerini doğru bir şekilde yapabilmeniz için birçok noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Bu nedenle sizin için Atak Domain olarak bir marka ismi bulma rehberi sağlayarak, farklı adımlarda size yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik. Gelin şimdi bu önerileri teker teker hep birlikte inceleyelim.

Akılda Kalıcı Bir Marka İsmi

En İyi Şirket Ve Marka İsmi Bulma Rehberi | Atak Domain HostingBir marka ismi seçerken elbette ki en öncelikli noktayı seçtiğiniz marka isminin insanların aklında kalacak bir yapıya sahip olması oluşturacaktır. İnsanlar yani tüketiciler bugün internet üzerinde, web sayfanızda, dijital ortamlarda, reklam mecralarında veya gazetelerde markanızın ismini görecektir. Bu ismi gördükleri andan itibaren eğer akılda kalıcı bir isim seçilmemiş ise hiç kimse bu ismi araştırmak, ürünlerini ve hizmetlerini öğrenmek istemeyecektir. Ancak akılda kalıcı ve etkili bir isim seçerseniz, insanlar gördükleri andan itibaren bu isme ilgi duyarak, araştırmak ve öğrenmek isteyecektir.

Akılda kalıcı bir marka ismi seçebilmek açısından insanların her zaman hatırlayacağı kelimeleri oluşturmak bağlamında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin, seçtiğiniz bir marka isminde birçok sessiz harf veya tam tersi birçok sesli harf yan yana gelmemeli ve kolayca telaffuz edilebilmelidir. Marka ismi uzun olmamalı, karmaşık olmamalı ve insanların ilgisini çekecek kalitede olmalıdır.

Marka İsmi Kolay Seslendirmeli Ve Yazılabilmelidir

Seçtiğiniz marka ismi akılda kalıcı olduğu zaman okuması, yazması ve seslendirmesi de gayet kolay olacaktır. İnsanların günlük konuşmalarında dahi kolaylıkla telaffuz edebileceği, iletişim sırasında kullanmakta zorlamayacağı ve hatta kullanmak isteyeceği isimler seçmek önemlidir. Çünkü kullanıcı yani müşteri markanızı hatırlasa dahi bu marka ismini yazarken zorlanırsa, internette araştırma yaparken bu markayı bulamayabilir veya aramaktan kaçınabilir. Bu durumda da hem internet üzerinde hem de fiziki ortamda geri dönüş oranı düşük olacaktır.

Marka İsminde Fonetiğin Önemi

Marka ismi seçimleri gerçekleştirirken seslendirmenin yani fonetiğin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu konuda aklınıza gelen marka isimlerini seslendirerek, sesin kulağınıza nasıl geldiğini ve insanların duyduğunda nasıl tepkiler verdiğini ölçebilirsiniz. Özellikle video çalışmaları, reklamlar veya televizyon çalışmalarında markanız telaffuz edildiğinde insanlarda elde edilen etki iyi bir etki bırakıyorsa, bu marka ismi üzerinde durabilirsiniz.

Diğer Markalar İle Karışmayacak Bir İsim Seçin

Bir marka ismi seçilirken en önemli diğer özelliklerden birisi de mutlaka özgün olmasıdır. Bilindiği üzere Türkiye'de yıllar boyunca birçok farklı marka dünyanın popüler markalarına benzer isimler seçmeye çalışmışlardır. Bazen bu markalar başarılı bir konuma ulaşmış ve gerçekten hatırlanır bir yapıya sahip olmuş olsa da yine de siz başka bir firma ile çağrışım yapan isimler yerine özgün isimler seçmeye yönelmelisiniz.

Marka ismi seçimlerinde özellikle sadece başka markaların taklit edilmesi değil farklı konu ve konseptlerin taklit edilmesinden de kaçınmak gerekir. Çünkü bilhassa internet sitenizin SEO çalışmalarında bu tarz marka ismi seçimleri size ilerleyen vadede sorunlar yaşatabilir. Örneğin, internet üzerinde her gün binlerce defa aranan kelimeleri içinde bulunduran bir marka seçerseniz, SEO çalışmaları sırasında bu konsept ile ilgili olarak içerik oluşturmak gerçekten zor olacaktır.

Seçtiğiniz Marka İsmi Büyümeyi Kısıtlamamalı

Bir marka ismi seçimi yaparken ilerleyen vadede düşündüğünüzde büyüme planlarınız bulunuyorsa, bu noktada sizi kısıtlamayacak bir isim seçmeniz gerekir. Yani örneğin bugün spor ayakkabı üretimi ile başladığınız sektörde seçtiğiniz marka ismi bu iş için çok uygun olsa da ilerleyen vadede eşofman ve spor gereçleri üretmeyi de seçiyorsanız, tüm bunları kapsayacak bir marka ismi seçmeniz ilerleyen vadeye yönelik doğru bir seçim olacaktır. Aksi takdirde sadece spor ayakkabıları üretimine yönelik seçtiğiniz bir marka ismi, ilerleyen vadede marka algısında sorunlar oluşturabilir.

Marka İsim Opsiyonlarını İyi Araştırın

Marka isminiz için birçok farklı alternatifi göz önünde bulundurarak iyi bir liste yaptığınızda, elinizdeki liste ile birlikte iyi bir araştırmada yapabilirsiniz. Özellikle bugün seçtiğiniz marka ismi için internetten hızlı bir şekilde araştırma yaptığınızda bu araştırma ile başka kişilerin aynı marka ismini veya benzer marka isimlerini kullanıp kullanmadığını, bu marka isimleri ile web sayfaları kurulup kurulmadığını ya da sıralamalarını rahatlıkla görebilirsiniz. 

Listenizde bulunan marka ismi alternatifleri ile ilgili özellikle internette yanlış ve kötü izlenimler yaratan paylaşımlar, web sayfaları ve yorumlar bulunduğunda benzer bir kader yaşamamak için bu marka adından kaçınmanız daha doğru olacaktır. Her ne kadar siz farklı ve daha dürüst bir yapıya sahip olsanız dahi insanlar sizi bu markalar ve kişiler ile karıştırarak sizden uzaklaşmak isteyebilir.

Marka İsmi İçin Sosyal Medya Ve Alan Adı Araştırması Yapın

Seçtiğiniz marka ismi tüm özellikleri ile birlikte gayet uygun ve akılda kalıcı olsa da bugün sosyal medya ve web siteleri mutlak bir gereklilik oluşturmaktadır. Bu nedenle örneğin bir restoran için seçtiğiniz marka ismi konusunda mutlaka öncelikle domain soruşturmalarını Atak Domain üzerinde de yapabilirsiniz. Çünkü aksi takdirde ilerleyen süreçte bu marka ismi ile alan adı tescili ve web sayfası kurulumu yapmak istediğinizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bugün insanlar internet dünyasında bir web sayfasına sahip olmasalar dahi genellikle sosyal medyada varlıklarını korumaktadır. Bu nedenle seçtiğiniz marka ismi için alan adı kontrollerini sağladıktan sonra sosyal medya profillerini kontrol etmeniz de doğru olacaktır. Çünkü bazen seçtiğiniz marka ismi ile birebir olarak açılmış sosyal medya profilleri ve gayet popüler hesaplar olabilir.

Doğru Alan Adı Uzantısı Seçin

En İyi Şirket Ve Marka İsmi Bulma Rehberi | Atak Domain Hostingİyi bir marka adı seçimi gerçekleştirirken alan adı seçimleri bağlamında da doğru ve iyi bir alan adı uzantısı seçmek önemlidir. Örneğin seçtiğiniz marka ismi ile birlikte bir alan adı tescili yapmak isterseniz, bu noktada “.com” uzantısını seçmek gayet faydalı olacaktır. Aslında bu konuda popüler olarak “.net” ve “.org” gibi uzantılar da tercih edilse de “.com” herkesin aklına gelen ilk uzantıdır.

Seçtiğiniz “.com” uzantısı ile birlikte marka isminiz için alan adı tescili yapabiliyorsanız, sonrasında insanların her alternatif ile birlikte markanıza ve sitenize ulaşmasını sağlamak için farklı alan adı uzantılarını da tescil edebilirsiniz. Yani aynı marka ismi ve alan adı ile birlikte tescil yapacağınız uzantılar arasında “.co”, “.org” veya “.net” gibi uzantıları seçerek sonrasında yapacağınız 301 yönlendirmesi sayesinde tüm bu uzantıları asıl web sayfanıza ulaştırabilirsiniz.

Aklınızdan Geçenleri Paylaşın

Aslında marka ismi seçimleri gerçekleştirirken son aşamaya ulaştığınızda son kararı vermek için de birkaç önemli alternatifi göz önüne alıp bu şekilde son kararı vermeniz fayda sağlayacaktır. Örneğin, sizin için en doğru görünen üç farklı marka adını seçtikten sonra sadece kendi düşünceleriniz ile değil çevrenizdeki insanların düşünceleri sayesinde de doğru bir seçime ulaşabilirsiniz.  Çevrenizde fikrine güvendiğiniz insanlar, samimi olduğunuz aile üyeleri, arkadaşlarınız ve büyükleriniz gibi birçok kişiyle seçtiğiniz bu marka isimlerini paylaşabilirsiniz. Bu kişilerin sizler için sunacağı fikirler, eleştiriler veya sunacakları alternatifler çok daha doğru bir isme ulaşmanızı veya yaptığınız seçimlerdeki en iyi kararı belirlemenizi sağlayabilir.

Marka İsmi Bulma Araçları

Sunduğumuz öneriler dışında marka ismi belirleme açısından size gayet yüksek yardımları dokunacak araçlar konusunda da bilgi vermek istedik. Ücretli veya ücretsiz olarak kullanılabilecek bu araçlar, dünya genelinde tercih edildiği gibi iyi bir şirket ismini seçmek için birçok kişiye ilham vermiştir.

  • Shopify üzerinden sunulan şirket ismi bulma aracı sayesinde bugüne kadar özellikle online mağaza açmak isteyen birçok kişi istediği mağaza türünü seçme olanağı ile birlikte endüstriyel odaklı isimler bulmayı başarmıştır.
  • Oberlo marka ismi üretici aracı ile birlikte çok kolay ve açık bir sonuç sunmaktadır. Araç içerisinde istediğiniz anahtar kelimeleri girdikten sonra üret butonuna tıkladığınızda, onlarca sayfa ile birlikte isim önerileri görebilirsiniz.
  • Novanym özellikle endüstriyel marka isimleri bulmak açısından avantajları ve dezavantajları ile birlikte kullanılabilir. Çünkü bazen anahtar kelimelerin dışında marka isimleri sunabilir. Fakat her zaman kullanılabilir marka isimleri sunmaktadır.
  • Dot-o-mator marka isimleri kullanmak için farklı bir yaklaşıma sahiptir. İlk ve son kelimeyi yazdıktan sonra birleştirilmiş haliyle size birçok öneri sunar.
  • NameMesh aracı ise iki veya üç anahtar kelime girişi ile birlikte sunduğu isimler gibi bazen 3-4 kelime girişi ile birlikte de size farklı marka isimleri sunabilir. 
  • Zyro sisteminde yer alan şirket ismi bulma aracı sayesinde yapay zeka aracılığıyla anahtar kelimeleri girdikten sonra çok hızlı bir şekilde öneriler alabilirsiniz. 
  • BusinessNameGenerator.com sayfası üzerinde de endüstri filtresi veya sonuç filtresi ile birlikte tercihlerinize bağlı olarak en doğru sonuçları elde edebilirsiniz.
  • Namelix isim bulma aracı ise birkaç farklı filtre ile birlikte seçtiğiniz isim uzunluğu, birleşik kelimeler ve stiller ile birlikte size marka isimlerini daha net sonuçlar ile sunmaktadır.
  • SquadHelp aracı ise sonuçları farklı işletme kategorileri, hece uzunlukları, stiller gibi filtreler ile birlikte hatta domain uzantısı filtreleri ile birlikte size sunarken, ücretli bir şekilde kullanılabilir.
  • Company Name Generator son olarak önerilebilecek araç olmakla birlikte çok sade ve kullanışlı bir arayüze sahiptir. Arama motoruna yazdığınız kelimeler ile birlikte size gayet sade bir şekilde yüzlerce rastgele öneri sağlar.