Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?
15.02.2021 11:50 759 Görüntülendi

Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen internetin insanlığa bahşettiği en büyük sosyalliklerden biri olan sosyal medya, her ne kadar sevilse de bazen de zararlı bir hale gelebilmektedir. Bazen gün boyunca uzun bir süre vakit geçirdiğiniz sosyal medya uygulamaları işinizin aksamasına, gerçek sosyal dünyadan kopmanıza ve bağımlılığa neden olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi Facebook gibi sosyal medya uygulamalarından uzaklaşmak için Facebook hesap silme işlemi yapmak istemektedir. 

Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Facebook hesabı nasıl silinir sorusu her gün binlerce kişinin bu sıkıntılar dolayısı ile cevabını aradığı bir soru olmak ile birlikte Atak Domain olarak biz de sizin için bu konuda bir içerik hazırlamaya karar verdik. Bu içerikte hem Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminin aradığınız detaylarını hem de güncel olarak kullanılabilecek Facebook hesap silme linki bilgilerini bulabileceksiniz. 

Facebook Hesabı Silme Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Bir kullanıcı Facebook hesabı silme işlemini yaptığında, bu işlemin sonuçları kalıcı olacaktır. Geri dönüşü olmayan bu işlemin sonucunda Facebook profilinizde yer alan tüm arkadaş listeniz ve yıllar boyunca bu hesapta gerçekleştirilmiş tüm paylaşımlar silinecek ve geri gelmeyecektir. Bu nedenle sosyal medya kullanıcıları Facebook silme yerine belirli bir süreliğine hesabı kullanmamak ve bazı sorunları gidermek açısından Facebook hesap dondurma işlemini seçmektedir. Bu işlem için yine Atak Domain tarafından sizin için hazırlanan son bölümü inceleyerek Facebook hesap dondurma işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Aktif olarak kullanılan bir Facebook hesabı sayesinde uygulama üzerinde açılmış gruplar ve sayfaların kontrollerini gerçekleştirmeniz sağlanmaktadır. Ayrıca bu sayfaları takip etmeniz veya bu gruplara üye olmanız sağlanmaktadır. Özellikle size ait grup ve sayfalarda tek yönetici siz olduğunuzda, yani başka bir hesaba yönetici kontrolü ve yetkisi vermediğinizde, silinen hesap sonrası artık bu sayfa veya gruplar üzerinde bir kontrolünüz kalmayacaktır. Bu nedenle Facebook hesap silme işlemi öncesinde bu sayfa ve gruplar için tanıdığınız ve istediğiniz birini yönetici olarak atamanız doğru olacaktır. 

Hesabınız silindiğinde profilinizde yer alan fotoğraflar, mesajlar, videolar, yazılar, ses dosyaları veya gönderiler de silinecektir. Bu durumda hesap silme öncesinde mutlaka doğru bir karar vermeniz gerekir. Bu kararı verdiğinizde de hesabınızda yer alan tüm paylaşımları ve gönderileri gözden geçirmeyi, yedekleme alarak gerekli içerikleri kurtarmayı sağlayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda hesap silme işlemi yaşadığınızda da sonradan pişman olursanız ve işlemi geri almak isterseniz, son bölümde yer alan Facebook hesap silme iptali işlemini takip edebilirsiniz. 

Günümüzde özellikle akıllı telefonlarda kullanılan birçok oyun ve uygulamanın kayıt ve giriş işlemlerinde de Facebook hesabı kullanılabilmektedir. Ayrıca bilgisayarlarda da telefonlarda olduğu gibi bir uygulamaya giriş yapılmak istendiğinde “Facebook ile Giriş Yap” butonu görülebilir. Eğer daha önce birçok uygulama için Facebook kullanarak giriş veya kayıt yaptı iseniz, hesap silme sonrasında bu uygulamaları, oyunları ve web sayfalarını kullanamayabilirsiniz. Bu durumda yeni bir üyelik açmanız veya farklı bir yol ile giriş yapmanız gerekecektir. Bu nedenle Facebook hesap silme öncesinde bu uygulamalara giriş yaparak, giriş yönteminizi şifre ve mail adresi/kullanıcı adı ile giriş yap şeklinde değiştirmeniz gerekecektir. 

Eğer Facebook hesap silme işlemi gerçekleştirdikten sonra halen uygulamalar ve oyunlarda Facebook hesabı ile giriş gerçekleştirmeye devam ederseniz, yaptığınız silme işlemi de iptal olacaktır. Çünkü hesap silme sonrası en az 30 gün boyunca silinmiş olan bu hesaba giriş yapılmaması gerekmektedir. 

Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Uygulamalar ve oyunlar için Facebook ile girişleri iptal etme işlemleri açısından da hesabınızda “Ayarlar” bölümü içerisinde “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” bölümüne ulaşmanız gerekir. Sonrasında bu sayfada aktif olarak yer alan uygulamalar ve sitelerin adının yanında bulunan kutucuğa tıklayarak “Kaldır” butonuna basmanız gerekir. Bu sayede de hesap ilişkileri iptal edilir. 

Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? - Güncel Facebook Silme Linki

Eğer Facebook hesap silme işlemi yaptığınızda, sonrasında yaşayacağınız her konuda net bir şekilde bilgi sahibi olduysanız ve buna rağmen hesap silme konusundan eminseniz, artık mağduriyet yaşamayacak bir şekilde silme işlemlerine geçiş yapabilirsiniz. Facebook hesabınızı silmek için yapmanız gereken işlemlerin tamamı yaklaşık olarak 1 dakikalık bir süre alacaktır. Bu konuda sadece 4 adımlık işlem gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. 

1.Adım: Facebook Girişi

Öncelikle sahip olduğunuz akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden Google Chrome, Edge, Firefox veya Opera gibi bir tarayıcıyı kullanarak “facebook.com” adresini açmanız gerekir. Adrese giriş gerçekleştirdikten sonra sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak Facebook hesabınızı açacaksınız. 

2.Adım: Facebook Silme Linki

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesap silme işlemi için birçok farklı seçeneği karıştırıp, ayarlar üzerinde yapacağınız işlemi aramak yerine güncel şekilde Facebook hesap silme linki ile işlem yapabilirsiniz. Bu konuda güncel olarak kullanacağınız link; 

https://www.facebook.com/help/delete_account olacaktır.

3.Adım: Hesabı Sil İşleminin Yapılması

Hesap silme linki açıldığında karşınıza çıkan menü içerisinde birçok seçenek bulunmak ile birlikte en alt kısımda “Hesabı Sil” butonu bulunmaktadır. Bu butona tıkladığınızda da karşınıza küçük bir onay ekranı çıkacaktır.

4.Adım: Hesap Silme Onayı

“Hesabı Sil” butonuna tıkladığınızda, karşınıza çıkan küçük ekran içerisinde hesabınızın şifresini girmeniz talep edilecektir. Bu noktada şifre girme işlemini yaparak devam butonuna tıkladığınızda, hesabınızdan çıkış yapılacak ve artık Facebook'ta bu hesap yer almayacaktır.

Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Belirtilen 4 adımlık işlem sayesinde pratik bir şekilde Facebook hesap silme işlemi yaptıktan sonra eğer pişman olursanız ve hesabınızı tekrar aktif hale getirmek isterseniz, bu konuda da Facebook size önemli bir fırsat sağlamaktadır. Çünkü anlatılan bu işlem hesabı kalıcı olarak silme şeklinde adlandırılırsa dahi Facebook şirketi yaşanabilecek yanlışlıklar ve pişman olma durumlarına karşı hesabı tamamen ortadan kaldırmıyor ve belirli bir süre içerisinde tekrar geri döndürmeniz için şans tanıyor.

Eğer Facebook hesap silme işlemi yaptıktan sonra pişmanlık yaşar ve hesabınızı geri almak isterseniz, Facebook tarafından size silme işleminden sonra 30 gün süre tanınıyor. Bu durumda 30 günlük süre içerisinde yaptığınız silme işlemini iptal etme şansınız yer alıyor.

Facebook Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Bilinmesi gereken en önemli nokta, size tanınan bu 1 aylık süre içerisinde geri alma işlemi yapmazsanız, hem hesabınız hem de tüm bilgileriniz geri dönüşü olmayan bir şekilde artık sistemden silinecektir. Aslında yine de Facebook sunucuları üzerinde daha önceki hesap verilerinizin tamamı ile silinmesi 90 gün gibi bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak bu süreç sizden bağımsız bir şekilde işlediği için size tanınan hak sadece 30 gün olarak belirlenmiştir.

 

Önemli bilgileri aklınızda bulundurmanız vasıtasıyla eğer Facebook hesap silme işlemi sonrasında iptal gerçekleştirmek istiyorsanız, yine birkaç adımda hesabımızı geri alabilirsiniz. Bu noktada sırasıyla

  • Hesap silme işleminden sonraki 30 gün içerisinde aynı kullanıcı adı ve şifre ile Facebook hesabınıza yeniden giriş gerçekleştirmeniz gerekir.
  • Hesabınıza girdikten sonra karşınıza çıkan ilk ekranda silme işlemini iptal et seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneği tıkladığınızda hesabınız tekrar aktif hale getirilecek ve silme işlemi kalkmış olacaktır.

Facebook Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Daha önce bahsedildiği şekilde belirli bir süreliğine hesabınızı kullanmamak ve bazı sorunları düzeltmek istiyorsanız, kısa bir süre için hesap dondurma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem açısından da tüm Facebook hesaplarında sağ üst köşede yer alan menüye girdikten sonra Facebook ayarları açılmalıdır. Açılan “Ayarlar” menüsünde “Genel” bölümüne giriş yaptığınızda, “Hesabımı yönet” seçeneğiyle alt kısmında bulunan “Hesabımı dondur” butonuna tıkladığınızda işlem tamamlanır.

Facebook hesap dondurma işlemi yapıldığında, ekli kişiler profilinizi göremeyecek, insanlar sizi arama sonuçlarında bulamayacak, bazı mesajlar ve gönderiler hale görünür olsa da Facebook Messenger gibi kullanımlar pasif hale gelecektir.

Belirli bir süre sonrasında dondurulmuş olan Facebook hesabını tekrar aktif etmek istediğinizde de yine e-posta adresi ve şifre ile Facebook uygulamasına giriş yaptığınızda, hesabınız hemen aktif hale gelecektir. Bu durumda tamamen yedekte bulunan tüm etkinlikleriniz yani fotoğraflar, gönderiler, arkadaşlıklar geri yüklenecek ve hesabınız aynı şekilde kullanılmaya devam edecektir.