Framework Nedir?
08.09.2020 11:52 1443 Görüntülendi

Framework Nedir?

Framework Nedir - Atak Domain HostingUygulama geliştirmenin temeli olarak işlev gören yazılım. “Uygulama çerçevesi” olarak da adlandırılır. “Çerçeve”, “yapı” vb. Anlamlara sahiptir. Gerekli işlevleri temel çerçeveye eklemek ve uygulama geliştirmeye devam etmek yaygındır.

Çerçeve, Web uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir “Web uygulaması çerçevesi” ve veri sıralama, karakter dizisi işlemleri, matematiksel işlevler ve testler ve çalıştırılabilirlik gibi uygulama işlevlerini geliştirmek için “yardımcı sistemdir” “Çerçeve” gibi türleri vardır. Çok yönlülüğü ve tam işlevselliği yüksek olanlar ile hafif ve daraltılmış işlevselliği olanlar dahil olmak üzere çok çeşitli çerçeveler vardır.

Çerçevenin en büyük değeri, hedef uygulamayı sıfırdan geliştirmenin gerekli olmamasıdır, böylece geliştirme süreci büyük ölçüde kısaltılabilir. Öte yandan, programlama diline ek olarak bu kodu hatırlamak zorunda olmanızın bir dezavantajı var çünkü çerçeveye özgü kod var.

Genel anlam çerçevesi, inançlar (çerçevede doğru olduğuna inandığınız şeyler), fikirler (kavramlar, çerçevedeki terimlerin tanımları), kurallar (kurallar ve kurallar; çerçevedeki geçerli prosedürler ve yöntemler) anlamına gelir. Hedef aralık dahilinde sorunları çözmeyi ve onu kullanarak karar vermeyi kolaylaştıran bir şablon.

İş Çerçevesi, yönetim stratejisi ve iş geliştirme, problem çözme analizi araçları ve bu tür düşünme çerçevesinde yardımcı olmak.

Çerçeve Anlamı

Elbette bir yazılım çerçevesinden bahsediyoruz. Çerçeve, bir yazılım uygulamasının/programının temelini oluşturması amaçlanan bir ortamdır.

Çerçeve + çalışma olmak üzere iki kelimeden oluşur. Bu aslında ne anlama geldiğini söylüyor. Çerçeve kelimesi, bir çerçeve içinde çalıştığınız anlamına gelir.

Bir çerçeve içinde belirli bir yazılım uygulaması yapmak için kendi kodunuzu yazabilirsiniz. Ancak, bir programcının uyması gereken standartlar vardır.

Bir programcı çerçevenin standartlarına uymaya zorlanır, aksi takdirde hata mesajları görünecektir. Bu, işin iyi bir temelden yapılmasını sağlar.

Bir programcı olarak, tekerleği bir çerçeve aracılığıyla tamamen yeniden icat etmek zorunda değilsiniz. Örneğin, bir çerçeve, uygulamanın kapatılmasını kolaylaştıran bir düğme sağlayabilir. Bu son kullanıcılar için de güzeldir, çünkü düğme aynı çerçeve ile oluşturulmuş tüm uygulamalarda aynı şekilde çalışıyor.

Örneğin, çerçeve içinde, düğmenin çalışmasını daha da idare eden bir işlevi çağırırsınız. Tüm işlevi kendiniz yazmanıza gerek yok. Bu nedenle bir programcı, temel işlem yerine bir yazılım uygulamasının ayrıntılarına daha fazla odaklanabilir. Bu çok zaman kazandırır.

Basit Denklemler

Bir çerçevenin ne olduğunu daha da iyi anlamak için, iki basit denkleme bir göz atmak iyidir. Fotoğraf çerçevesi güzel bir karşılaştırmadır.

Fotoğraf Çerçevesi

Fotoğraf çerçevesinde yalnızca çerçeveye sığan fotoğrafları yerleştirebilirsiniz. Fotoğraflar belirli boyutları (standartları) karşılamalıdır.

Aynı şey bir yazılım çerçevesi için de geçerli. Bir çerçeve içindeki kodunuzun, çerçeve dahilinde çalışabilmesi için belirli standartları da karşılaması gerekir.

Bir başka güzel örnek de bir evin iskeletidir. Evi iskeletin içine ve çevresine inşa edersiniz. İskeletin içine ve etrafına inşa ettiğiniz her şey, iskeletin sağlam kalması ve tadilatlarınızın eve uyması için standartları karşılamalıdır.

Ev Çerçevesi

Programcılar neden bir çerçeve kullanıyor?

Aşağıda, programcıların bir çerçeve kullanmasının bazı nedenleri verilmiştir:

 • Sıfırdan başlamanıza gerek yok.
 • Zaman kazandırır.
 • Birlikte çalışmayı kolaylaştırmak için herkesin bağlı olduğu standartlar.
 • Daha az hata eğilimli.
 • Ayrıntılara daha fazla odaklanın.
 • En son teknolojileri kullanmanıza izin veren düzenli güncellemeler.
 • Genişletmek daha kolay.

Programcılar çerçevelerle çok şey yapabilir. Aşağıda yaygın örnekler verilmiştir:

 • Web sitesi oluşturursunuz.
 • Oyun yapmak.
 • Uygulama oluşturmak.
 • Yazılım uygulamasının ön yüzünü geliştirin.
 • Yazılım uygulamasının arka ucunu geliştirin.
 • Makine Öğrenimi uygulaması oluşturun.

Bir (web sitesi) çerçevesi veya çerçevesi, web sitelerini hızlı bir şekilde oluşturmak için bir araçtır. Sık kullanılan görevler otomatikleştirilmiştir ve kodun sık sık yeniden yazılmasını önlemek için kullanışlı işlevler önceden tanımlanmıştır.