FTP Nedir?
08.09.2020 11:10 4405 Görüntülendi

FTP Nedir?

FTP Nedir - Atak Domain HostingFTP sunucusu (Dosya Aktarım Protokolü Sunucusu), bir bilgisayarın hizmetlerini depolamak ve bunlara erişmek için İnternet üzerindeki belgeleri sağlamak için, hizmet sağlamak için FTP protokolüne uygundur. FTP, Dosya Aktarım Protokolüdür (dosya aktarım protokolü). Adından da anlaşılacağı gibi, özellikle dosyaları aktarmak için kullanılan bir protokoldür. Basitçe ifade etmek gerekirse, FTP protokolünü destekleyen bir sunucu bir FTP sunucusudur.

FTP, iki bilgisayar arasında dosya aktarmak için kullanılır ve İnternette en yaygın kullanılan hizmetlerden biridir. Her kullanıcının kullanım haklarını gerçek ihtiyaçlara göre belirleyebildiği gibi platformlar arası özelliklere de sahiptir, yani FTP istemcileri ve sunucuları UNIX, Linux ve Windows gibi işletim sistemlerinde uygulanabilir ve dosyalar platformlar arasında aktarılabilir. Bu nedenle FTP hizmeti, ağda sıklıkla kullanılan kaynak paylaşım yöntemlerinden biridir. FTP protokolünün iki çalışma modu vardır: PORT ve PASV, yani aktif mod ve pasif mod.

FTP (Dosya Aktarım Protokolü), bir istemci/sunucu modeli kullanan TCP tabanlı bir protokol olan bir dosya aktarım protokolüdür. FTP protokolü aracılığıyla, kullanıcılar FTP sunucusuna dosya yükleyebilir veya indirebilir. HTTP protokolü ile indirilen birçok site olmasına rağmen, FTP protokolü kullanıcı sayısını ve geniş bant dağıtımını iyi kontrol edebilir ve dosyaları hızlı ve rahat bir şekilde yükleyip indirebilir. Bu nedenle FTP, ağda dosya yükleme ve indirme için tercih edilen sunucu haline gelmiştir. Aynı zamanda kullanıcıların bilgisayarlarını dünya çapında FTP protokolü çalıştıran tüm sunuculara bağlayabilecekleri, sunucular üzerinde çok sayıda program ve bilgiye erişebilecekleri bir uygulama programıdır. FTP hizmetinin işlevi, eksiksiz dosyaların uzaktan iletimini gerçekleştirmektir. Özellikler aşağıdaki gibidir:

 • FTP iki paralel bağlantı kullanır: kontrol bağlantısı ve veri bağlantısı. Kontrol bağlantısı, iki ana bilgisayar arasında kullanıcı kimliği, şifre ve dizin değiştirme komutları gibi kontrol komutlarını iletir. Veri bağlantısı yalnızca veri aktarmak için kullanılır.
 • Bir oturum sırasında, FTP sunucusu kullanıcı durumunu korumalıdır, yani belirli bir kullanıcıyla kontrol bağlantısı kesilemez. Ek olarak, bir kullanıcı dizin ağacında etkin olduğunda, sunucunun kullanıcının geçerli dizinini izlemesi gerekir. Bu şekilde, FTP eşzamanlı kullanıcıların sayısını sınırlar.
 • FTP, herhangi bir yönde dosya aktarımını destekler. Kullanıcı uzak bir bilgisayarla bağlantı kurduktan sonra, kullanıcı bir uzak dosyayı edinebilir veya uzak makineye yerel bir dosya aktarabilir.

Servis İçeriği

Genel olarak, kullanıcıların ağ oluşturmasının birincil amacı bilgi paylaşımını gerçekleştirmektir ve dosya aktarımı bilgi paylaşımının çok önemli içeriklerinden biridir. İnternette dosya aktarımının erken gerçekleştirilmesi kolay bir iş değildir. İnternetin çok karmaşık bir bilgisayar ortamı olduğunu biliyoruz. PC’ler, iş istasyonları, MAC’ler ve ana bilgisayarlar var. İstatistiklere göre zaten internete bağlı bilgisayarlar var. On milyonlarca bilgisayar ve bu bilgisayarlar, Unix çalıştıran sunucular, Dos çalıştıran bilgisayarlar, Windows ve MacOS çalıştıran Mac’ler gibi farklı işletim sistemlerini çalıştırabilir. Çeşitli işletim sistemleri arasındaki dosya alışverişi sorunları, FTP adı verilen birleşik bir dosya aktarım protokolü oluşturun. Farklı işletim sistemlerine dayalı farklı FTP uygulamaları vardır ve bu uygulamaların tümü aynı protokole uygundur, böylece kullanıcılar dosyalarını başkalarına aktarabilir veya diğer kullanıcı ortamlarından dosya alabilir.

Çoğu İnternet hizmeti gibi, FTP de bir istemci/sunucu sistemidir. Kullanıcı, FTP protokolünü destekleyen bir istemci programı aracılığıyla uzak ana bilgisayardaki FTP sunucu programına bağlanır. Kullanıcı, istemci programı aracılığıyla sunucu programına bir komut verir ve sunucu programı, kullanıcı tarafından verilen komutu yürütür ve yürütme sonucunu istemciye döndürür. Örneğin, bir kullanıcı sunucudan kullanıcıya belirli bir dosyanın bir kopyasını göndermesini isteyen bir komut verirse, sunucu bu komuta yanıt verir ve belirtilen dosyayı kullanıcının makinesine gönderir. İstemci programı bu dosyayı kullanıcı adına alır ve kullanıcı dizininde saklar.

Sunucu Yapılandırması

Ftp Sunucusu

 • Adım 1. Başlat menüsünde, “İnternet Bilgi Hizmetleri (IIS) Yöneticisi” penceresini açmak için “Yönetim Araçları” › “İnternet Bilgi Hizmetleri (IIS) Yöneticisi" menü öğesini tıklayın. Sol bölmedeki “FTP Sitesi” dizinini genişletin, “Varsayılan FTP Sitesi” seçeneğini sağ tıklayın ve “Özellikler” komutunu seçin.
 • Adım 2. “Varsayılan FTP Sitesi Özellikleri” iletişim kutusunu açmaktır. “FTP Sitesi” sekmesinde, FTP sitesinin parametrelerini ayarlayabilirsiniz. Bunlar arasında, FTP site adını, dinleme IP adresini ve TCP bağlantı noktası numarasını “FTP site tanımlama” alanında değiştirebilir, “IP adresi” düzenleme kutusunun sağ tarafındaki açılır üçgen düğmesini tıklayabilir ve siteye bağlanacak IP adresini seçebilirsiniz. Aynı fiziksel sunucu üzerinde birden çok FTP sitesi oluşturmak istiyorsanız, her site için bir IP adresi belirlemeniz veya aynı IP adresini kullanmanız ve farklı bağlantı noktası numaraları kullanmanız gerekir. “FTP site bağlantısı” alanında, FTP sitesine bağlı bilgisayarların sayısını sınırlayabilirsiniz. Genel olarak, LAN içinde “sınırsız” olarak ayarlamak daha uygundur. Kullanıcı, FTP sitesine halihazırda bağlı olan IP adresini görüntülemek ve kötü niyetli kullanıcının bağlantısını kesmek için “Mevcut Oturum” düğmesini de tıklayabilir.
 • Adım 3. “Güvenlik Hesabı” sekmesine geçin, bu sekme FTP sunucusu tarafından izin verilen oturum açma yöntemini ayarlamak için kullanılır. Varsayılan olarak anonim oturum açmaya izin verilir. “Anonim Bağlantılara İzin Ver” onay kutusunun işaretini kaldırırsanız, kullanıcının FTP sitesinde oturum açarken geçerli bir kullanıcı adı ve parola girmesi gerekir. Bu örnekte, “Anonim bağlantılara izin ver” onay kutusunu seçin.
 • Adım 4. “Mesaj” sekmesine geçin ve “Başlık” düzenleme kutusuna FTP sitesinin özniteliklerini yansıtan bir metin girin (“Sunucu Konfigürasyonu Teknik Servis Net FTP Ana Sitesi” gibi) Kullanıcı oturum açmadan önce başlık görüntülenecektir. Daha sonra, kullanıcı başarıyla oturum açtıktan sonra görüntülenecek olan “Hoş Geldiniz” düzenleme kutusuna FTP sitesinin ayrıntılarını açıklayan bir metin paragrafı girin. Benzer şekilde, kullanıcı FTP sitesinden çıktığında görüntülenen bilgileri "Çıkış" düzenleme kutusuna girin. Ayrıca, FTP sunucusu maksimum bağlantı sayısını sınırlarsa, “Maksimum Bağlantı Sayısı” düzenleme kutusuna belirli bir değer girebilirsiniz. Bir kullanıcı bir FTP sitesine bağlandığında, FTP sunucusu izin verilen maksimum bağlantı sayısına ulaştıysa, kullanıcı bir “maksimum bağlantı sayısı” mesajı alır ve kullanıcının bağlantısı kesilir.
 • Adım 5. “Giriş Dizini” sekmesine geçin. Giriş dizini, FTP sitesinin kök dizinidir Bir kullanıcı FTP sitesine bağlandığında, yalnızca ana dizinin ve alt dizinlerinin içeriğine erişilebilir ve ana dizinin dışındaki içeriklere kullanıcı tarafından erişilemez. Ev dizini, yerel bilgisayar diskindeki bir dizin veya ağ üzerinde paylaşılan bir dizin olabilir. Yerel bilgisayar diskinde FTP sitesinin ana dizini olacak klasörü seçmek için “Gözat” düğmesine tıklayın ve sırayla “Tamam” düğmesine tıklayın. Kullanıcının FTP sitesine veri yazıp yazamayacağını belirlemek için gerçek ihtiyaçlara göre “Yaz” onay kutusunu işaretleyin veya işaretini kaldırın.
 • Adım 6. “Dizin Güvenliği” sekmesine geçin, bu sekmede esas olarak FTP sitesine bağlanmak için belirli bir IP adresini yetkilendirmek veya reddetmek için kullanılır. Örneğin, yalnızca belirli bir IP adresi aralığındaki bilgisayarların FTP sitesine bağlanmasına izin verin, “erişimi reddet” radyo kutusunu seçmelisiniz. Ardından “Ekle” düğmesini tıklayın ve açılan “Yetkili Erişim” iletişim kutusunda “Bilgisayar grubu” radyo düğmesini seçin. Ardından “Ağ Kimliği “düzenleme kutusuna belirli ağ segmentini girin ve “Alt Ağ Maskesi “düzenleme kutusuna alt ağ maskesini girin. Son olarak “Tamam” düğmesini tıklayın.
 • Adım 7. “Varsayılan FTP Sitesi Özellikleri” iletişim kutusuna dönün, ayarları etkili hale getirmek için “Tamam” düğmesine tıklayın. Artık kullanıcı, FTP sitesinin içeriğine erişmek için ağdaki herhangi bir istemci bilgisayarın Web tarayıcısına FTP sitesi adresini girebilir.

Çalışma Modu

Aktif Mod Bağlantı Noktası

Aktif modda, FTP istemcisi önce FTP sunucusunun TP21 portu ile bir bağlantı kurar ve bu kanal üzerinden komutlar gönderir İstemcinin veri alması gerektiğinde, bu kanala Pot komutları gönderir. Port komutu, istemcinin veri almak için kullandığı portu içerir. Veri iletirken, sunucu veri göndermek için istemcinin belirlenen portuna TCP20 portu üzerinden bağlanır. FTP sunucusu, verileri aktarmak için istemciyle yeni bir bağlantı kurmalıdır. Aktif FTP bağlantı süreci aşağıdaki gibidir:

Komut bağlantısı: istemci> 1024 bağlantı noktası › sunucu 21 bağlantı noktası;

Veri bağlantısı: istemci> 1024 bağlantı noktası ‹ sunucu 20 bağlantı noktası.

Pasif mod pasv

Pasif modda, kontrol kanalının kurulması aktif moda benzer ancak bağlantı kurulduktan sonra Port komutu değil Pasv komutudur. FTP sunucusu Pas komutunu aldıktan sonra, rasgele bir üst uç bağlantı noktası açar (bağlantı noktası numarası 1024'ten büyük) ve istemciyi bu bağlantı noktasından veri iletme isteği konusunda bilgilendirir İstemci, FTP sunucusundaki bu bağlantı noktasına bağlanır ve FTP sunucusu bu bağlantı noktası üzerinden iletim yapacaktır. Bu durumda, FTP sunucusunun artık istemciyle yeni bir bağlantı kurmasına gerek yoktur. Pasif FTP bağlantı süreci aşağıdaki gibidir: Komut bağlantısı: istemci> 1024 bağlantı noktası › sunucu 21 bağlantı noktası.

Veri bağlantısı: istemci> 1024 bağlantı noktası › sunucu> 1024 bağlantı noktası.

Aktif ve pasif FTP’nin avantajları ve dezavantajları

Aktif FTP, FTP sunucusunun yönetimi için faydalıdır, ancak istemcinin yönetimi için yararlı değildir. FTP sunucusu istemcinin yüksek rasgele bağlantı noktasıyla bir bağlantı kurmaya çalıştığından ve bu bağlantı noktasının istemcinin güvenlik duvarı tarafından engellenmesi muhtemeldir. Pasif FTP, FTP istemcisinin yönetimi için faydalıdır, ancak sunucunun yönetimi için iyi değildir. İstemcinin sunucuyla, biri rastgele yüksek bir bağlantı noktasına bağlı iki bağlantı kurması gerektiğinden ve bu bağlantı noktasının, sunucu tarafındaki güvenlik duvarı tarafından engellenmesi muhtemeldir.

 • FTP sunucusu türü
 • Yetkili FTP sunucusu

Yetkili FTP sunucusu, yalnızca FP sunucu sistemindeki yetkili kullanıcıların onu kullanmasına izin verir. Yetkili bir FTP sunucusunu kullanmadan önce, sistem yöneticisinden bir kullanıcı adı ve parola başvurusunda bulunmanız ve bu tür FTP sunucusuna bağlanırken kullanıcı adı ve parolayı girmeniz gerekir.

 • Anonim FTP Sunucusu

Anonim FTP sunucusu, herhangi bir kullanıcının anonim bir FTP veya anonim hesapla FTP sunucusunda oturum açmasına ve yetkili dosyalara erişmesine ve bunları aktarmasına izin verir. Bazı FTP sunucuları, kullanıcıların oturum açma parolası olarak E-mai adreslerini kullanmalarını gerektirir, ancak bu çoğu sunucu için standart bir uygulama haline gelmemiştir.

 • FTP aktarım modu
 • ASC? iletim modu

Aktarılmakta olan dosyanın basit bir ASCI kod metni içerdiğini varsayarsak, dosya aktarılırken FTP, dosyayı başka bir bilgisayarda bir ASCI kodu metin dosyası olarak saklamak için genellikle dosyanın içeriğini otomatik olarak ayarlar.

 • İkili aktarım modu

İkili iletimde, dosyanın ikili bit dizisi kaydedilir, böylece kaynak dosya ve hedef dosya, ikili dosyanın doğru iletimini sağlamak için bit bit karşılık gelir. İkili dosya ASCI modunda iletilirse, sistem ikili verileri otomatik olarak ASCI bilgisine çevirecektir. Bu yalnızca aktarım hızını yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda verilere de zarar vererek dosyayı kullanılamaz hale getirir. Bu nedenle, dosyaları aktarmak için FTP kullanılırken, genellikle ikili aktarım modunun kullanılması önerilir.

Yazılım Örnekleri

Sunucu-U

Serv-U, 3x / 9x / ME / NT / 2K / 2000 / xp gibi tüm Windows serilerini destekleyen, yaygın olarak kullanılan bir FTP sunucu yazılımıdır. Birden fazla FTP sunucusu kurabilir, oturum açmış kullanıcının izinlerini sınırlayabilir, ana dizinde oturum açabilir ve alanın boyutunu vb. Yapabilirsiniz. İşlevler çok eksiksizdir. Çok eksiksiz güvenlik özelliklerine sahiptir, SSL FTP iletimini destekler, veri güvenliğinizi SSL şifreli bağlantılar vb. Yoluyla korumak için birden fazla Serv-U ve FTP istemcisini destekler.

Serv-U, birçok FTP sunucusu yazılımından biridir. Kullanıcılar Serv-U kullanarak, herhangi bir bilgisayarı FTP sunucusu olarak ayarlayabilir, böylece kullanıcılar veya diğer kullanıcılar, FTP protokolünü kullanarak FTP sunucusuna aynı ağdaki herhangi bir PC üzerinden bağlanarak dosya veya Dizinleri kopyalayın, taşıyın, oluşturun ve silin. Burada bahsedilen FTP protokolü, özellikle bilgisayarlar arasında dosya aktarımı için standartları ve kuralları belirlemek için kullanılır. Tam da FTP gibi özel bir protokol sayesinde, insanlar farklı bilgisayar türleri aracılığıyla farklı işlem türlerini kullanabilir. Sistem, farklı dosya türlerini birbirine aktarır.

FileZilla

FileZilla istemcisi ve FileZillaServer dahil olmak üzere klasik bir açık kaynaklı FTP çözümüdür. Bunların arasında, FileZillaServer’ın işlevi, ticari FTP Serv-U yazılımından daha düşük değildir. Hem iletim hızı hem de güvenlik açısından çok iyi.

vsftp

VSFTP, Unix benzeri sistemlerde kullanılan GPL tabanlı bir FTP sunucu yazılımıdır.Tam adı Very Secure FTP’dir.Bu addan da anlaşılacağı gibi , derleyicinin asıl amacı kodun güvenliğidir.

VSFTP yazmanın asıl amacı güvenliktir. Bu doğal güvenlik özelliğine ek olarak, yüksek hız ve yüksek kararlılık da VSFTP’nin iki önemli özelliğidir.

Hız açısından, ne zaman indirirken verileri ASCII kod modunda, hız vsftp Wu-FTP iki katı olmasıdır. Linux ise ev sahibi 2.4 kullanır.

Kernel, indirme hızı üzerinde Gigabit Ethernet / S 86MB ulaşabilir.

Kararlılık açısından VSFTP daha da iyidir: VSFTP, tek bir makinede (küme olmayan) 4000’den fazla eşzamanlı kullanıcının eşzamanlı bağlantısını destekler. Red Hat’ın Ftp sunucusunun verilerine göre, VSFTP sunucusu 15000 eşzamanlı kullanıcıyı destekleyebilir.