Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?
05.02.2021 12:06 1005 Görüntülendi

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gerek iş dünyası gerek günlük hayat gerek sosyal hayat içerisinde kişisel veya kurumsal kimliğinizi oluşturmak için en önemli ayrıntılardan birisi mail adresidir. Bu noktada da çok uzun yıllardır mail adresi denildiğinde kurumsal ve pratik kullanımı ile birçok kişinin aklına Gmail gelmektedir. 

Gmail, popüler bir sistem olması ile birlikte herkesin hesap sahibi olmayı tercih ettiği ve sonrasında da bazı noktalarda hesabını silmek istediği bir platformdur. İşte bu noktada Atak Domain olarak sizler için hazırladığımız pratik bir rehber ile öncelikle Gmail sisteminin ne olduğunu sonrasında Gmail hesap silme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. 

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Gmail Nedir?

Gmail, çok uzun yıllardır dünyanın en popüler mail platformlarından biri olmak ile birlikte Google şirketi tarafından sunulan bir e-mail hizmetidir. Google şirketi bu e-posta hizmetini POP3 ve IMAP4 destekli şekilde kullanıma açarken, aynı zamanda ücretsiz ve reklam amaçlı olarak sunmaktadır.

Her kullanıcı Google sistemi üzerinde daha önce farklı kişiler tarafından tercih edilmemiş mail adresi isimleri arasından istediği seçimi yapabilir. Örnek olarak “[email protected]” gibi bir mail adresini alarak, birçok farklı Google hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Google sayesinde sunulan Gmail e-posta servisi ile birlikte Android cihazlar, bilgisayarlar ve IOS işletim sistemine sahip tüm cihazlarda e-posta hizmeti kullanılabilir.

Hangi Google Hizmetleri İçin Gmail Gerekir?

Google tarafından sunulan birçok farklı yazılım ve hizmet bulunduğu gibi bu hizmetlerin aktif olması için elbette ki bir Gmail e-posta hesabınız olması gerekir. Örnek olarak bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız, bu tarayıcıdaki birçok eklentiyi aktif hale getirmek ve özellikle ücretli ya da ücretsiz bir şekilde kullanmak için Gmail hesabınız bulunmalıdır.

Bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve telefonlar gibi her cihazda Google tarafından sunulan Google Documents, Google Maps, Google Play, Google Photos veya Google Translate gibi yazılımları kullanmanız için de bir Gmail adresiniz bulunmalıdır.

Özellikle Gmail e-posta servisi Android işletim sistemine sahip cihazlarda Google play üzerinden uygulama indirme ve kullanım açısından mutlaka gereklilik oluşturmaktadır. Ayrıca telefonunuzda fotoğraf yedekleme işlemleri için pratik bir şekilde seçtiğiniz Google fotoğraflar, görüntülü görüşmeler için seçtiğiniz Google Meet uygulaması veya rehber yedekleme gibi işlemler için kullandığımız Google kişiler gibi birçok uygulama bir Gmail adresine sahip olduğunuzda aktif olarak kullanılabilir. 

Öte yandan birçok kişi sosyal medya hesaplarını, YouTube uygulaması kanallarını veya banka hesapları gibi uygulamalarını kullanmak istediğinde Gmail e-posta servisi üzerinden almış olduğu e-mail adresini kullanmaktadır. Fakat bir süre sonrasında kapatılmış ya da vazgeçilmiş hesaplar nedeniyle dahi istenmeyen e-posta alımları ile karşılaşılmaktadır.

Gmail Hizmeti Silme Nasıl Yapılır?

Teknik veya keyfi olarak bir Gmail e-posta adresi almış iseniz ve artık bu adres üzerinden e-posta almak istemiyorsanız, Gmail hesabı silme işlemi yapabilirsiniz. Bir kullanıcı sahip olduğu Gmail e-posta adresini sildikten sonra artık bu kullanıcı ismi başkası tarafından seçilemez. Fakat vazgeçen kişi bu adresi tekrar geri alabilir.

Google tarafından sunulan bir imkan ile birlikte bir kullanıcı Gmail hizmetiniz silinse dahi bu adrese bağlı şekilde kullanılan diğer Google hizmetlerini kullanma olanağı bulunmaktadır. Çünkü yapılan silme işlemi ile birlikte yalnızca Gmail hizmeti dahilinde aldığınız ve gönderdiğiniz mail işlemlerini silmiş olursunuz.

Gmail Hesabı Silmeden Önce Ne Yapmanız Gerekir?

Eğer sahip olduğunuz Gmail hesabını silmek istiyorsanız, öncelikle mailinizde bulunan eski e-postaları kontrol etmeniz ve gerekiyorsa önemli e-postalarda ki dosya ya da verileri yedeklemeniz önemlidir. Çünkü bu işlem yapılmadığında, mail içerisinde bulunan en önemli e-posta paylaşımları ve bu postalar içerisindeki tüm içerikler silinmiş olacaktır.

Sonraki adımlarda anlatılacağı şekilde silme işlemleri sırasında VERİLERİ İNDİR uyarısı ile karşılaştığınızda, bu işlemi yaparak kolaylıkla yedekleme yapabilir ve ardından hesap silme işlemlerine geçebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Bilgisayar Kullanarak Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Eğer Gmail hesabı silme işlemini bilgisayar üzerinde yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. İlk adımda, bilgisayar üzerinde tarayıcınıza giderek Google hesabınızı şifre ve kullanıcı ismi ile açmanız gerekir.
 2. Google hesabınızı açtığınızda, sol tarafta karşınıza bir menü çıkacaktır ve bu menü içerisinde Veri ve Kişiselleştirme bölümüne tıklamanız gerekir.
 3. Açılan ekran içerisinde daha önce bahsedildiği şekilde Verileri İndir uyarısı ile birlikte verileri silme veya bir veri planı oluşturma gibi seçenekler yer almaktadır. Bu noktada ilk olarak verileri indirerek gerekli dosyalarınızı yedeklemiş olursunuz. Sonrasında menünün alt kısmında görüldüğü üzere Bir hizmeti veya hesabı sil butonuna tıklamanız gerekecektir.
 4. Açılan yeni sayfa içerisinde de bir Google hesabını silme paneli karşınıza çıkacaktır ve burada da Bir hizmeti sil butonu tıklanarak, silme aşamasına geçilecektir. Burada yeniden oturum açma ve şifre talebi bulunacaktır ve bu bilgileri girmeniz gerekir.
 5. Ekranda karşınıza çıkan hizmetler arasında Gmail seçeneğinin yanında bununla sil butonuna tıkladığınızda bu hesabınızı silmiş olacaksınız. 
 6. Android Telefon Ve Cihazlarda Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Günümüzde internet kullanımı için bilgisayarlardan daha fazla tercih edilen akıllı cihazlarda da Gmail hesabı silme işlemi yapılabilir. Bu durumda da aşağıdaki maddeleri takip ederek kolayca hesap silebilirsiniz.

 1. İlk adımda cihazınızın Ayarlar menüsünde Google/Google hesabı seçeneğine tıklamanız gerekir.
 2. Sayfanın en üst kısmında Veri ve Kişiselleştirme sekmesine giriş gerçekleştirdikten sonra karşınıza bir menü çıkacaktır.
 3. Açılan menüden Veri indirme, silme veya veri planı oluşturma gibi seçenekler bulunduğu gibi alt kısımda da Bir hizmeti veya hesabı silme sekmesi bulunacaktır ve bu sekmeye dokunduktan sonra sizden istenen şifreyi girmeniz gerekecektir.
 4. İstenilen şifreyi girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada Bir hizmeti silin butonu ile karşılaşacaksınız ve bu hizmetler arasından da Gmail hizmeti yanındaki sil butonuna tıklayarak silme işlemini tamamlayacaksınız.

IOS İşletim Sistemli Cihazlarda Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

İpad veya iphone gibi IOS işletim sistemi kullanan cihazlarınızda da aşağıdaki adımları takip ederek Gmail hesabı silme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

 1. IOS işletim sistemli cihazlarda Ayarlar kısmından Google ayarlarına ulaşamadığınız için telefon içerisindeki ya da tablet içerisindeki Gmail uygulamasına giriş yapmanız gerekir.
 2. Uygulamaya girdiğinizde sağ üst noktada görüldüğü üzere bir profil fotosu bulunmaktadır ya da fotoğraf kullanmadığınızda, adınızın baş harfi bir daire içerisinde yer alacaktır. Bu noktaya tıkladığınızda, Google hesabınızı yönetin sekmesi çıkacaktır ve bu sekmeye tıklayarak, bir sonraki menüye giriş gerçekleştirmeniz gerekir.
 3. Eğer bir IOS işletim sistemli cihazlarınız bulunmasına rağmen bu cihazda Gmail uygulaması yüklü değilse, öncelikle cihazın tarayıcı kısmına girerek google.com adresine giriş gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü bahsedilen işlemler cihaz üzerinde bu şekilde de yapılabilir.
 4. Gmail hesabınıza cihaz üzerinde giriş gerçekleştirdikten sonra sayfanın üst kısmında bulunan Veri ve Kişiselleştirme sekmesine tıklamanız gerekecektir.
 5. Bu sekme içerisinde Veri indirme, verileri silme veya veriler için bir plan oluşturma menüsü yer alırken, alt kısımda ise Bir hizmeti veya hesabı silme sekmesi bulunur. Bu sekme içerisinde önce Bir hizmeti silme butonuna tıklamanız ve sonrasında sizden istenilen şifreyi girmeniz gerekir.
 6. Şifre ile giriş yaptığınız menü içerisinde açılan hizmet listesinde Gmail hizmetinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu hizmetin yan kısmında bulunan çöp kutusu şeklindeki sil butonuna tıkladıktan sonra silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.