Google Ads Nedir?
08.09.2020 10:16 1247 Görüntülendi

Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir - Atak Domain HostingAdWords, etkili reklamlar oluşturmak için pek çok araç sağlayan, kullanışlı ve basit bir ara yüze sahip içeriğe dayalı bir reklamcılık hizmetidir. Aynı zamanda, AdWords her tür şirket için uygundur: hem dev holdingler hem de çok küçük şirketler.

Bu internet pazarlama teknolojisi, Google arama sonuçları sayfasında “sponsorlu bağlantılar” bölümünde ve Google ortak sitelerinde reklam yerleştirme hakkını verir. AdWords’ün büyük bir avantajı, sistemin esnekliğidir: Belirli bir süre için bir bütçe belirleyebilir bir reklamın görüntülenmesini coğrafi veya zaman dilimiyle sınırlayabilir, anahtar kelimeleri veya reklamın içeriğini değiştirebilirsiniz. Ek olarak, Google AdWords tıklama başına ödeme sistemi üzerinde çalışır, yani müşteri yalnızca reklamlara yapılan her tıklama için ödeme yapar aslında, yalnızca teklifiyle ilgilenen müşteriler için ödeme yapar.

Prensip Hakkında

Google AdWords’ün nasıl çalıştığı nispeten basittir. Müşteri, malları veya hizmetleriyle ilgili anahtar kelimeleri içermesi gereken bir reklam oluşturur. Örneğin, bir evcil hayvan mağazası için anahtar kelimeler “köpek maması”, “evcil hayvan ürünleri”, “Ankara’daki evcil hayvan mağazası” olabilir. İstediğiniz kelimeleri bulmak için AdWords hizmetlerinden biri olan Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabilirsiniz. Potansiyel müşteriler bu tür sorgular için Google’da arama yaptığında, sistem onlara sitenizi arama sonuçlarının yanında gösterecektir ve müşteri sadece bağlantınıza tıklamak zorundadır.

Adwords Verimliliği, İşletmenizin Başarısının Anahtarıdır

AdWords, piyasadaki en etkili reklamcılık araçlarından biridir ve diğer reklam türlerine göre ana avantajı, hedef kitlenin doğru hedeflenmesi veya başka bir deyişle hedeflemedir.

Bir kişi Google’da bir şey ararsa, aramanın konusu zaten belirlenmiş demektir. Böylece müşteri yalnızca potansiyel olarak hizmetlerini kullanmaya hazır olan müşterileri alır. Sonuç olarak, yanıt daha büyük olacaktır. Bu durumda siteniz ilgili tüm sorgular için gösterilecektir.

Esneklik, Google AdWords’ün bir başka artısıdır. Sistemin kullanıcısı, günün belirli bir saatinde veya yalnızca belirli bir bölge sakinlerine reklam göstererek reklam bütçesini akıllıca yönetme ve “hedefe tam olarak ulaşma”nın yanı sıra reklamı istediği zaman düzenleme veya değiştirme olanağına sahip olur. Bu, bir yandan reklam maliyetlerini azaltırken diğer yandan da hedef kitlenizin kapsamını daha doğru hale getirmenize olanak tanır.

Son olarak, AdWords, reklam bütçenizi akıllıca harcamakla ilgilidir. Sistemin kullanıcısı, bir reklam vermek için değil, her tıklama için yani potansiyel müşteriler için değil, siteyle ilgilenen ve sayfasına giren gerçek müşteriler için ödeme yapar.

Bir AdWords Kampanyası Nasıl Oluşturulur: Adım Adım Kılavuz

AdWords ile ilgilenenlerin aklına gelen ilk soru, bu hizmetin nasıl kullanılacağıdır? Google AdWords çok basit bir sistemdir ve bir reklam oluşturmak genellikle 30 dakikadan az sürer. Tüm süreç dokuz adımdan oluşmaktadır.

 • Adım 1. Kaydolun

  Öncelikle, AdWords’te bir hesap oluşturmanız gerekir diğer Google hizmetlerini zaten kullanıyorsanız, hesabınızı geçerli bir profile bağlayabilir ve yoksa başka bir e-posta adresine kaydettirebilirsiniz.

 • Adım 2. Hedef Kitle Seçme

  Kayıt olduktan sonra, hesabınıza giriş yapmanız ve hedef kitleyi belirlemeniz gerekir potansiyel müşterilerin yerini, yaşını ve cinsiyetini seçin. Açıkçası, bir kozmetik mağazası ve bir dövüş sanatları kulübü çok farklı seyirci özelliklerine sahip olacak, bu yüzden ikinci adım en önemli adımlardan biri.

 • Adım 3. Bütçe

  Reklam kampanyanız için bir bütçe çerçevesi belirleyin. Unutmayın, AdWords reklamcılığı yalnızca bir müşteri ücretidir. Bütçeyle ilgili neredeyse hiçbir sonuç yoktur nispeten konuşursak, yalnızca 10 tıklama ödemeye hazırsanız, yalnızca onlar için ödeme yaparsınız.

 • Adım 4. Tıklama Başına Ödemeyi Ayarlayın

  Bu aşamada, her tıklamanın maliyetini belirlemeniz gerekir. “Otomatik teklif verme” yi kurduğunuzda (Google AdWords tarafından tavsiye edilir), maksimum tıklama başı maliyet belirtilir ve AdWords sistemi, her durumda en iyi konumda bir reklamı görüntülemek için minimum kabul edilebilir tıklama başına maliyeti seçer. Aynı zamanda, tıklamaların gerçek fiyatı genellikle maksimum fiyattan daha düşük olacaktır.

 • Adım 5. Kampanya Oluşturma

  Google AdWords hesabınız üzerinden reklam sunmak için en az bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekir. Sistem, kampanya türünü seçmenize izin verir reklamın tam olarak nerede görüntüleneceğini belirler. Seçenekler şunlardır: Yalnızca Arama Ağı (Reklamların Google Arama Ağı’ndaki sonuç sayfalarına yerleştirilmesi), Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı (bu ağ, Google reklam birimleri, çeşitli uygulamalar, YouTube, Gmail ve diğerleri içeren siteleri içerir) ve Arama Ağı ve Optimize Edilmiş Görüntülü Reklam Ağı (her iki seçenek). Kampanya alt türü, mevcut fırsatları ve reklam türlerini tanımlar.

 • Adım 6. Bir Reklam Oluşturmak

  Tüm sürecin en yaratıcı kısmı, potansiyel müşterilerin dikkatini çeken bir reklam yazmaktır. Her şeyden önce, bir başlık yazmanız (en fazla 25 karakter), cümleyi kısaca tanımlamanız (2 satır, her biri en fazla 35 karakter) ve içeriğe dayalı reklama tıklandığında kullanıcının gideceği web sayfasının adresini belirtmeniz gerekir. Metni ve başlığı istediğiniz zaman ve sınırsız sayıda değiştirebilirsiniz.

 • Adım 7. Anahtar Kelimeleri Seçme

  Şimdi, Google'a girildiğinde kullanıcının reklamınızı göreceği anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor. Seçimi basitleştirmek için, Google AdWords, özel bir anahtar kelime öneri hizmeti kullanmayı önerir. Yardımı ile, yalnızca istenen kelimeleri seçemezsiniz, aynı zamanda popülerliklerini de kontrol edebilir ve seçilen kelimeler için diğer reklam verenler arasında rekabet düzeyini öğrenebilirsiniz.

  Doğru anahtar kelimeleri seçmek, kampanyanızın etkinliğini belirledikleri için AdWords’te reklam vermenin çok önemli bir parçasıdır. “İşe yarayacak” kelimeleri bulmak için, bir müşteri gibi düşünmeniz, yani bir arama motoruna ne gireceğinizi kendiniz hayal etmeniz gerekir. Son derece uzmanlaşmış terimler YG’yi artırır, ancak hedef kitlenizin erişimini azaltır. Genel anahtar kelimeler, reklamınızı daha fazla kişiye göstermenize izin verir, ancak teklifinizle ilgilenmeyenler tarafından görülme riski vardır.

  Google, her bir anahtar kelime için her reklam verenden yalnızca bir reklam gösterdiğinden, aynı anahtar kelimeyi aynı hesapta birden çok kez kullanmamanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

 • Adım 8. Ek Reklamlar Oluşturun

  Reklam kampanyanızın etkililiğini artırmak için, AdWords sisteminin daha sonra en etkili olanları seçeceği birkaç reklam oluşturabilirsiniz.

 • Adım 9. Ödeme

  AdWords’te bir reklam kampanyası oluşturmanın son aşamasında, reklam verenin bir ödeme yöntemi seçmesi ve ödeme bilgilerini girmesi gerekir. Reklamınız için banka havalesi, Visa ve MasterCard kredi kartlarını ile ödeme yapabilirsiniz. Daha sonra reklam moderatör tarafından kontrol edilir ve onaylanırsa ödeme yapılır.

AdWords Reklam Maliyeti

AdWords, farklı stratejiler kullanarak reklam bütçenizi planlamanıza olanak tanır. Strateji seçimi hem müşterinin mali yeteneklerine hem de farklı olabilecek kampanyanın hedeflerine bağlıdır. Çoğu zaman marka bilinirliğini artırmak, site ziyaretçilerinin sayısını artırmak veya satışları teşvik etmektir.

Tıklama başına ödeme

Bu durumda, reklamveren her tıklama için ödeme yapar. Bu model, trafiğini artırmak isteyenler için uygundur. Kullanıcı maksimum TBM'yi kendisi belirler. Reklamınızın doğru konumda ve biçimde görünmesini sağlayacak minimum teklif, gerçek AdWords TBM'sidir ve her zaman maksimumun altındadır.

Reklam gösterimleri başına ödeme yapın

Bu model, reklamınızın bin gösterimi için ödeme yapar. Bu faturalandırma yöntemi, marka tanıtımıyla ilgilenen reklamverenler için uygundur. Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında kullanılabilir.

Dönüşüm başına ödeme

Dönüşümle, yani belirli müşteri eylemleriyle (satın alma veya siteye kaydolma) ilgilenen ileri düzey AdWords kullanıcıları için bir yöntem. Müşteri yine de bir tıklama için ödeme yapar, ancak bu stratejiyle AdWords, dönüşümleri artırmak için teklifleri otomatik olarak ayarlar. Daha makul bir fon harcaması için, dönüşüm başına maliyet optimizasyonu özelliğini kullanabilirsiniz - bu, sitede belirli bir eyleme yol açma olasılığı daha yüksek olan tıklamaların oranını artırır.

AdWords'e reklam yerleştirirken, başarının anahtarı kampanya bütçesinin boyutu değil, hedeflerini ve hedeflerini doğru bir şekilde anlamaktır. Bu nedenle, en başından itibaren ne almak istediğinizi anlamalısınız. Aynı zamanda büyük ölçüde teklifinize de bağlıdır - örneğin, bir kulüp etkinliğinin veya yeni bir restoranın reklamını yaparken, olabildiğince çok sayıda potansiyel ziyaretçinin dikkatini çekmek önemlidir ve bu durumda gösterim sayısı için ödeme yapmak daha akıllıca olacaktır. Satışları artırmak isteyen bir çevrimiçi mağaza için, dönüşümler veya tıklamalar için bir ödeme seçmeniz daha tavsiye edilir.