Google Adsense Nedir?
08.09.2020 10:59 1702 Görüntülendi

Google Adsense Nedir?

Google AdSense, web sitenizde, blogunuzda veya Youtube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve kullanıcıların reklamlara tıkladığında ödeme almanızı sağlayan bir reklamcılık programıdır.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Google AdSense, aracılığıyla online içerikler üzerinden para kazanılabilir ve içeriklere ve ziyaretçilere uygun reklam eşleştirmeleri oluşturularak başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Google AdSense’nin temel ilkesi açık artırmaya benzetilir. Reklam verenler reklam alanı için rekabete girer ve en yüksek teklifi veren kazanır.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Google AdSense hesabı oluşturmak için iki şeye ihtiyaç vardır. Bunlar:

 1. Google Hesabı: Gmail veya bir başka Google hizmeti kullanıyorsanız hazırda bir Google hesabınız vardır. Bunlardan biri yok ise öncelikle Google AdSense hesabı oluşturmak için bir Google hesabı oluşturmanız gerekir.
 2. İçerik: İçeriğiniz Google AdSense kurallarına uygun olarak hazırlanmış bir web sitesi veya blogunuz olabilir.

Bu şartları sağladıktan sonra hesap kurulumu için;

 • https://www.google.com/adsense/start sayfasına gidin.
 • Sayfada açılan “Başlayın” butonuna tıklayın.
 • İstenilen bilgileri eksiksiz olarak tamamlayın.
 • URL bölümüne kullandığını web sitenin URL’ini girin.
 • Son aşamada alt kısımda bulunan “E-posta adresine AdSense ilgili faydalı bilgiler alın” kısmına evet olarak işaretleyin.

Google Adsense’de bir hesap açmak için daha fazla bilgi için https://support.google.com/adsense/answer/7402253?hl=en adresini ziyaret edebilir ve buradaki adımları uygulayarak reklam hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Google Adsense Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Google Adsense üzerinden içeriğiniz aracılığıyla reklam vermek istediğinizde, bu içeriğin Google Adsense uygunluk kriterlerine sahip olması gerekir. Bu kriterler ise;

 • Kendinize özgü ve ilgi çekici bir içeriğe sahip olmak
 • Oluşturulan içeriğin Google Adsense reklam politikalarına uygun olmak
 • 18 yaşından büyük olmak

Google Adsense politikaları hakkında daha fazla bilgi için https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresini ziyaret edebilir ve Google AdSense’nin politika kurallarına uygun olup olmadığınızın kontrolünü yapabilirsiniz.

Google Adsense Reklam Türleri Nelerdir?

Google Adsense, bünyesinde barındırdığı çeşitli kampanya seçenekleri ile birlikte ihtiyaç duyulan birçok reklam modelini içermektedir.

 • Metin Reklamları

Metin reklamları, kullanıcıların Google’da bir kelime üzerinden arama yaptığında görünen, bir başlık, kısa bir açıklaması ve siteye giden bir bağlantısı olan reklamlardır.

 • Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, kullanıcıların ilgisini çekmek ve etkileşimi artırmayı amaçlayan bir reklam modelidir. Görüntülü reklamlar, yatay, dikey veya kare olarak farklı boyutlarda sunulmaktadır.

 • Zengin Medya Reklamları

Zengin medya reklamları, resim, video veya HTML formatta olmak üzere 3 çeşittir. Bu tür reklamlar, reklam alanı için rekabeti arttırır ve dolayısıyla satış potansiyeliniz de artabilir.

Google Adsense Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Google Adsense Facebook ve Instagram’da Kullanılabilir mi?

Google Adsense kullanılarak Facebook sayfası veya Instagram profili üzerinden gelir elde edilmemektedir.

 • Google Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Google Adsense ödeme döngüsü aylık olup yayıncının kazancı ay boyunca tahmin edilerek bir sonraki ayın başında kazanç kesinleştirilir ve bakiyeye kaydedilir.

 • Google Adsense Başvurumu Neden Reddetti?

Google Adsense başvuruların reddedilmesinin birçok sebebi vardır. Bunlar;

 • Web sitesinin 6 aydan daha eski olması
 • Düşük kaliteli içerikler
 • Orjinal içeriğin az olması veya hiç olmaması
 • Trafik kalitesinin düşük olması
 • Politikaları ihlal eden içerikler
 • Yayıncıların 18 yaşından küçük olması
 • Gizlilik politikasının olmaması

gibi neden olabilir.

 1. Google Adsense Kazançlarım Neden Düştü?

Google Adsense kazançlarının ani dalgalanmalarının birçok sebebi olabilir. Bunlar;

 • Mevsimsellik ve sezon durumu
 • Geçersiz trafikler
 • Kötü reklam yerleşimleri
 • Web site sorunları
 • Trafikte düşüşler

olabilir.

 1. Reklamlarımı Nereye Yerleştirmeliyim?

En yüksek kazanç getiren reklam yerleşimleri, içeriğin iç kısmı, gezinme çubuğunun alt kısmı veya kenar çubuğunun bannerlarında olma eğilimi gösterir.

Google Adsense Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

GoogleAdsense, web sitenizde, blogunuzda veya Youtube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve ziyaretçilerin reklamlara tıklandığında ödeme almanıza olanak tanıyan bir reklamcılık programı olduğunu yazımızın başında bahsetmiştik.

Google AdSense programı, yeni web siteleri veya bloglar için gelir elde etmenin en hızlı yollarından biri olabilmesi, bu kadar popüler olmasının sebebini açıklamaktadır.

Google AdSense ile Para Kazanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Google AdSense programının avantajları:

 • Google AdSense programına katılmak ücretsizdir.
 • Yeni bir web siteniz veya blogunuz olsa bile uygunluk gereksinimleri kolay olduğundan Google AdSense üzerinden rahatlıkla para kazanabilme şansınız vardır.
 • Sitenizin görünümüne ve tarzına uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz çeşitli reklam seçenekleri vardır.
 • 100 ABD doları eşiğini karşılarsanız Google, aylık olarak doğrudan para yatırma yoluyla ödeme yapmaktadır. (Türkiye’de bu değer 200 TL olarak bildirilmektedir.)
 • Bir Google AdSense hesabından birkaç web sitesinde reklam yayınlayabilirsiniz.
 • Mobil cihazlarda ve RSS’de reklam yayınlama seçenekleri vardır ve bunu blogger, Youtube hesaplarınıza kolayca ekleyebilirsiniz fakat Youtube’da AdSense’i videolarınızda çalıştırmak için en az 1.000 aboneniz ve 4.000 saatlik izlenme süresi olması gerekir.

Bununla birlikte, Google AdSense’nin birkaç dezavantajları da vardır:

 • Google hesabınızı anında feshedebilir ve Google AdSense politika kuralları ihlal edildiğinde sonuçları ağırdır.
 • Diğer çevrimiçi gelir türlerinde olduğu gibi para kazanmak için kaliteli bir trafiğe ihtiyacınız vardır.
 • Yalnızca minimum 100 USD iade ile ödeme yapması
 • Ödemeyi sadece bir sonraki ayın sonunda yapması

Google AdSense harika bir para kazanma seçeneklerinden biri olmasına karşın, hızlıca zengin olma veya hiçbir şey yapmadan para kazanma programı olarak da görülmemelidir.

Google AdSense ile Para Kazanmak

Google AdSense ile önemli bir miktarda gelir elde etmek için iyi bir strateji ve güzel bir plan gerektirir. Google AdSense gelirlerini üst seviyelere çıkarmak için aşağıdakileri önerileri dikkate almanızda fayda var.

 1. Google’ın yayıncı politikalarını, AdSense politikalarını ve web yönetici programı politikalarını iyi okuyun ve bu politikalara uyun.
 2. Kendi reklamlarınıza tıklanmamaya çalışın.
 3. Tıklama başına ödeme yapmayın.
 4. Hedef kitlenizin ihtiyacına göre içerikler üretin.
 5. Sitenizi SEO’ya uyumlu hale getirin ve organik trafik çekmeye çalışın.
 6. Sitenizin duyarlı olmasından emin olun.
 7. Reklamları düzenli olarak optimize edin.
 8. İçeriklerle uyumlu yerel reklamları kullanın.
 9. Reklam sonuçlarınızı iyi izleyin, analiz edin ve buna göre stratejinizi belirleyin.

Google AdSense Ödemeleri

Google, kazançlarınızın 100 ABD Dolarına ulaştığı veya bu 100 ABD Dolarını aştığı (Türkiye için bu değer 200 TL) her ay doğrudan para yatırma veya çek yoluyla ödeme yapmaktadır. Bir ayda 100$ kazanamazsanız bu durumda kazançlarınız devredilir ve bir sonraki aya aktarılır. 100 ABD Doları eşiniğine her ulaştığınızda Google bir sonraki ödeme döneminde bir ödeme yapmaktadır. Türkiye’de bir Google AdSense’den bir ödeme aldığınızda bunu vergilendirmeniz gerekmektedir. Aksi halde vergi dairesi bu durumu yakaladığında ceza kesmektedir. Google AdSense hesabınız aracılığıyla ne kadar kazandığınızı, hangi reklamlardan en çok tıklama aldığınızı ve diğer yararlı verileri görüntüleyebilirsiniz.

En Fazla Kazandıran AdSense Sektörleri

Google tarafından geliştirilen ve bugün dünyada en güçlü ve güvenilir reklam sistemini oluşturan Google AdSense, dijital dünyaya büyük bir katkı sunmaktadır. Google AdSense ile bazı önemli ayrıntılara dikkat ederek internet üzerinden para kazanmak mümkündür. Google AdSense ile gelir elde etmek için öncelikle iyi bir sektör ve fikir seçimi yapmalı daha sonrasında bu seçime bağlı olarak bir sayfa, web sitesi veya uygulamaya sahip olmanız gerekir. Bu koşulları sağladıktan sonra Google AdSense politikalara uygun olarak hazırlanan içerikler ile reklam yayınlanmaya başlanır.

Artık Google AdSense ile daha yüksek miktarda para kazanmak isteyenler, yabancı dillerde site açarak bu siteler üzerinden reklam vermektedir. Dolar ve Euro’nun TL karşısında gitgide değer kazanması, kullanıcıların yabancı dilde site açarak AdSense gelirlerinden daha fazla kazanmasını sağlamaktadır. Site optimizasyonu iyi yapılan, ziyaretçi trafiği yüksek olan ve elbette içerik yönetimi başarılı bir şekilde olan yabancı dildeki web sitesiyle AdSense üzerinden güzel gelirler elde edilebilir.

Google AdSense ile yüksek miktarda gelir elde etmek için sektör seçiminin önemli olduğunu daha önceden de belirtmiştik. Google AdSense ile en çok gelir elde edilen sektörlerin başında sağlık, moda ve kadın, finans, otomotiv ve eğitim sektörleri gelmektedir.

Sağlık Sektörü: Sağlık sektörü dünyada her zaman güncellenen ve popülerliğini kaybetmeyen bir sektördür. Sağlık sektörü Google AdSense’de büyük bir rekabet ortamına sahiptir ve bu rekabet de reklam yayıncılarının gelirlerinin artmasını sağlamaktadır.

Moda ve Kadın Sektörü: Moda sektörü her geçen gün yenileşmesi ile Google AdSense üzerinde fazla rekabetin olduğu bir sektördür. Bu sebeple moda ve kadın sektörü AdSense ile güzel gelir elde etmek için seçilebilecek sektörlerdendir.

Finans, Otomotiv, Eğitim Sektörü: Finans, eğitim, otomotiv sektörleri de yine sağlık ve moda sektörü gibi popülerliğini ve güncelliğini koruyan sektörlerdir. Bu bahsettiğimiz sektörlerde rekabetin fazla olması dolaylı olarak reklam verenlerin gelirlerinin artmasını sağlamaktadır.

Google AdSense ile SEO Arasındaki İlişki

Google AdSense ile reklam vermede karlı gelir elde etmek için yapılabilecek bazı adımları yukarıda bahsetmiştik. AdSense ile daha fazla gelir elde etmenin bir diğer önemli noktası ise web sitelerinin SEO uyumlu içeriklerinin olmasıdır. SEO uyumlu bir web sitesi için ise;

 • İçeriklerin ve görsellerin özgün ve kaliteli olması
 • Web site trafiğini yükseltmek için sosyal medya hesaplarının web sitede entegre olması
 • Web sitesinin her platforma uyum sağlayan alt yapıya sahip olması
 • Akılda kalıcı alan adı kullanmak
 • Sitenin dinamik bir yapıda olması ve düzenli içerik güncellemesi yapılması
 • Web sitesinde site haritası bulunması
 • Kullanıcıların sitede rahatlıkla gezebilmesi
 • Web sitesinin hızlı açılması

gibi birçok faktör gereklidir.

SEO uyumlu bir web sitesi hazırlamak daha çok web sitesi trafiğini sağlar ve AdSense üzerinden daha çok reklam gelir elde edilir. Bu sebeple siz de AdSense üzerinden gelir elde etmek için bir web sitesi kullanacaksanız sitenizin SEO uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.