Google Search Console Rehberi
09.11.2022 02:12 150 Görüntülendi

Google Search Console Rehberi

Google Search Console, web sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığının izlemesi, yönetilmesi, geliştirilmesi ve sorunların giderilmesine yardımcı olan Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir web hizmetidir. Eski ismi Webmaster Tools ( Web Yöneticisi Araçları ) olup ismi 20 Mayıs 2015’te Google Arama Konsolu anlamına gelen Google Search Console olarak değiştirilmiştir. Google Search Console verileri kullanılarak web sitelerini optimize etmek daha kolay hale gelmektedir. Google Arama Konsolunu bir web geliştiriciden işletme sahibine kadar herkes kullanabilmektedir.

Google Search Console Ne için Kullanılır?

Google Search Console verileri ile web sitelerinde bazı optimizasyonlar yapılarak web sitelerinin performansı iyileştirilebilir. Google Arama Konsolunu kullanarak;

 • Google’ın sitenizi bulmasını, taramasını ve dizine eklenmesini kontrol edebilirsiniz.
 • Mobil uyumluluk ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gibi yaygın sorunları giderebilirsiniz.
 • Güvenlik sorunlarını, manuel site hareketlerini ve daha fazla eylemleri inceleyebilirsiniz.
 • Sitenizin Google arama sonuçlarında ne sıklıkla yer aldığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Web sitenize gelen iç ve dış bağlantı linklerini kontrol edebilirsiniz.
 • Sitenize hangi arama sonuçlarından ne kadar trafik geldiğini bulabilirsiniz.

5 Adımda Google Search Console Kurma

  1. Adım: Google Hesabınızda Oturum Açın

Google hesabınıza giriş yapın. Burda dikkat etmeniz gereken ayrı bir kişisel hesabınız veya iş hesabınız varsa web sitenizle ilişkilendirmek istediğiniz Google hesabından giriş yaptığınıza emin olmalısınız. 

  1. Adım: Google Search Console Açın

Google Search Console’a gelin ve şimdi başlaya tıklayın.

  1. Adım: Google Search Console’a Web Sitesini Ekleyin

Eğer ilk defa Google Search Console’a bir web sitesi eklenecekse karşınıza “hoşgeldiniz” mesajını görebilirsiniz. Burada başla düğmesine tıklayarak devam edebilirsiniz. Daha sonrasında açılır menüde “+Mülk Ekle” yi seçmelisiniz. 

  1. Adım: Etki Alanını Ekleyin

Mülk türü olarak karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlar alan adı ve URL önekidir. 

Alan Adı: Alan adı mülk türü, web siteniz için hem HTTP hem de HTTPS protokolünü içerir. Bu özellik türü web sitenizin birden fazla sürümünü tanıdığı için en uygun seçenek olarak gösterilebilir. Eğer alan adı mülk türünü seçerseniz burada sahipliği doğrularken bir DNS kaydıyla onaylamanız gerekir.

URL Öneki: URL öneki özellik türünde, yalnızca belirtilen adres ve protokol altındaki URL’leri içerir. Örneğin URL olarak “https://www.example.com” girerseniz Google Search Console bu URL ile “example.com” veya “http://www.example.com” olarak eşleşmez. URL öneki kullandığınız durumunda;

   • Siteye bir HTML dosyayı yükleme
   • Belirli bir sayfaya HTML etiketi ekleme
   • Google Analytics izleme kodu veya Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager) kapsayıcı snippet kullanma 

gibi yollarla sahipliğinizi doğrulayabilirsiniz.

 1. Adım: Hesabınızı Doğrulayın

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra site sahipliğini doğrulamanız gerekir. Doğrulama yöntemi seçtiğiniz mülk türüne bağlı olarak değişir. Eğer alan adı mülk türünü seçtiyseniz doğrulama yönteminde, Google Search Console panelinde bulunan DNS TXT kaydını kopyalayın ve sahipliği doğrulamak için alan adı kaydınıza ekleyin. 

Eğer URL öneki mülk türünü seçtiyseniz, sahipliği doğrulamak için karşınıza birkaç yol çıkacaktır. 

 • HTML Dosyası: Web sitenize HTML dosyasını yükleyin.
 • HTML Etiketi: Sitenizin ana sayfasına bir meta etiket ekleyin.
 • Google Analytics : Sayfada erişilebilen bir Google Analytics hesabı için bir Google Analytics izleme kodu varsa bu kod kullanılır, eğer kod bulunmuyorsa bir Google Analytics hesabı açılır.
 • Google Tag Manager: Sayfada erişilebilen bir Google Tag Manager hesabı için bir Google Tag Manager snippeti varsa kullanılır, eğer bulunmuyorsa bir Google Tag Manager hesabı açılır.

Google Search Console site sahipliği doğrulanırken herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalırsanız Search Console’nin yardım sayfasından destek alabilirsiniz.

Google Search Console ile Google Analytics Arasında Nasıl Bağlantı Kurulur?

Google Search Console hesabını Google Analytics hesabına bağlayarak doğrudan Analytics’in içinden anahtar kelime verilerini alabilirsiniz. Google Search Console hesabınızı Analytics hesabına bağlamak için;

 1. Google Analytics hesabınızı açın ve Google Search Console’a bağlamak istediğiniz mülke girin.
 2. Sol menünün altındaki “Yönetici” kısmına tıklayın ve ardından “Mülk Ayarları” bağlantısını seçin.
 3. Arama Konsolu Ayarları düğmesine tıkladıktan sonra “Ekle” yi seçin.
 4. Web sitenizi seçin ve kaydete tıklayın.

Site Haritası Nasıl Eklenir?

Site haritaları, web sitelerinde bulunan sayfalar, videolar, diğer dosyalar ve bunlar arasındaki ilişkiler ilgili bilgi aldığınız bir dosyadır. Google gibi arama motorları da web sitesini taramaya yardımcı olmak için site haritalarını kullanır. 

Site haritaları bir XML dosyası türünde ve hata içermeyen yapıda olması gerekir. Google Search Console’a site haritası eklemek için ilk olarak bir XML site haritası oluşturmanız gerekir. Site haritasını oluşturduktan sonra paneldeki sol kenar çubuğundan “Site Haritaları” aracına gelin, XML sayfasını yapıştırıp göndere tıklayın. 

Google Search Console Kullanıcı İzinleri Nelerdir?

Google Search Console’da farklı izin türlerine sahip üç tür rol bulunur. Bunlar sahip, tam ve sınırlı (kısıtlı) rolleridir.

Sahip: Sahip rolü, Google Search Console’daki tüm mülkleri üzerinde tam yetkiye sahiptir. Yapabildikleri işlemler;

 • Diğer kullanıcıları ekleme veya kaldırma
 • Ayarları değiştirme
 • Tüm verileri görme
 • Her araca erişme

Sahip rolü kendi içinde iki türe sahiptir. Bunlar; doğrulanmış sahipler ve yetki verilmiş sahiplerdir. Doğrulanmış sahipler, Google Search Console mülk doğrulama kurulum sürecini tamamlar. Yetki verilmiş sahipler, bir doğrulanmış sahip tarafından eklenir. 

Tam Kullanıcı: Kullanıcı rolü, Google Search Console’ daki tüm verileri görebilir fakat mülke yeni bir kullanıcı ekleyemez. 

Sınırlı Kullanıcı: Çoğu veri üzerinde basit görüntüleme yetkisine sahiptir.

Google Search Console Sahip/Kullanıcı Nasıl Eklenir Kaldırılır?

Google Search Console’a kullanıcı / sahip eklemek için;

 1. Panelde sol altta bulunan ayarlar bölümüne gelin.
 2. Ardından “Kullanıcılar ve İzinler” e tıklayın.
 3. Kullanıcı ekleye tıklayın.
 4. Ekleyeceğiniz kullanıcının e-postasını yazın ve izin türünü seçin.
 5. Son olarak “Ekle” ye tıklayın.

Bir kullanıcıyı kaldırmak için ise kullanıcının profilindeki üç noktaya tıklayın ve “Erişimi Kaldır” a tıklayın. 

Google Search Console’da Bulunan Özellikler Nelerdir?

Google Search Console SEO çalışmalarını geliştirmek için verileri inceleyeceğiniz bir programdır. Google Search Console’da bulunan özellikler şunlardır;

 • Önizleme Raporu
 • Dizin Raporu
 • Genel Bakış Raporu
 • URL İncelemesi
 • Performans Raporu
 • Bağlantı Raporu
 • Deneyim Raporu
 • Geliştirmeler Raporu
 • Güvenlik ve Manuel İşlemler
 • Eski Araçlar ve Raporlar
 • Bağlantılar
 • Ayarlar

Ancak bu raporları kullanmaya başlamadan önce içerisinde bulunan metrikleri ve verileri anlamanız gerekir.

  1. Önizleme Raporu ( Preview)

Google Search Console Önizleme kısmı (preview), Performans, Dizin, Deneyim ve Geliştirmeler ile ilgili metrikleri gösteren bölümdür. Bu bölümlerde web sitesine yapılan ziyaretler, dizine eklenen veya dizine eklenmeyen sayfalar, mobil kullanılabilirlik, önemli web verileri, sayfa deneyimi, AMP sorunları gibi metrikler tablo halinde karşımıza çıkar. İncelemek istenilen her metrik ilgili bölümde tıklanarak detaylı olarak incelemesi yapılır. 

  1. Performans Raporu ( Performance)

Performans raporu (performance), web sitesindeki toplam tıklanma sayısı, toplam gösterim sayısı, ortalama tıklama oranı, ortalama konumu gösteren 4 temel değeri içeren ana tablodur. Bu tablonun altında bulunan sitede en çok yapılan sorgular, sayfa sayısı, ülkeler, cihazlar, arama görünümü ve tarihler gibi alt metrikler ile web sitesinin detaylı olarak incelemesi yapılır. 

  1. URL Denetimi ( URL Control)

URL denetimi bölümü, web sitesindeki herhangi bir URL’in Google’da mevcut olup olmamasını gösteren kısımdır. Bu bölümde aratmak istediğiniz URL eğer Google’da mevcut değilse dizine eklenmesi için talep gönderebilirsiniz. 

  1. Dizin Raporu ( Index) 

Dizin raporu; sayfa sayısı, site haritaları ve URL kaldırma olarak üç alt bölüm olarak ayrılır. Sayfa sayısı bölümünde, dizine eklenen ve dizine eklenmeyen sayfalar karşımıza tablo olarak çıkar. Tablonun alt kısmında bulunan veriler ise dizine eklenmeyen sayfaların nedeni gösteren değerlerdir. Site haritaları bölümü, web sitesi için eklenecek olan site haritası bölümüdür. Bu kısımda web sitenizin site haritasının olup olmadığını kontrol edebilir ve web siteniz için site haritası ekleyebilirsiniz. Son bölüm olan URL kaldırma kısmı ise web sitenizde kaldırmak istediğiniz herhangi bir URL’in Google’a talep gönderdiğiniz bölümdür. 

  1. Deneyim Raporu (Experience)

Deneyim raporu; sayfa deneyimi, önemli web verileri ve mobil kullanılabilirlik metriklerini içeren kısımlardır. Sayfa deneyimi kısmında web sitenizin hem mobil cihazda hem de masaüstü cihazda hızlı sayfa deneyimi sunan URL oranlarını bulabilirsiniz. Önemli web verileri kısmında web sitenizin hem mobil cihazda hem de masaüstü cihazda yetersiz URL, iyileştirilmesi gereken URL ve iyi URL değerlerini bulabilirsiniz. Mobil kullanılabilirlik kısmında ise web sitenizdeki kullanılabilir ve kullanılmayan sayfaların raporunu görebilir ve sayfalar mobil cihazda neden kullanılmadığına dair nedenleri bulabilir, iyileştirmeler yapabilirsiniz. 

  1. Geliştirmeler (Enhancements)

Geliştirmeler bölümü, web sitenizde eğer kullanıyorsanız AMP ve Yapısal Veri İşaretlemeleri gibi yapılar ile ilgili raporları bulabilirsiniz. AMP kullanılan sitelerde, AMP uygunluğu olup olmadığı ve AMP uygunluğu olmayan URL’lerde yaşanan hatalar bu bölümde görülür. Bu bölümde ayrıca web sitenizde tespit edilen Breadcrumbs, Product, FAQ ve Video gibi çeşitli yapısal veriler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

  1. Güvenlik ve Manuel İşlemler (Security and Manual Operations)

Güvenlik ve manuel işlemler kısmında web sitenizin Google tarafından herhangi bir ceza alıp almadığını görüntüleyebilir ve manuel işlemler kısmından eğer bir ceza bildirimi varsa bu cezaya ait detayları görebilir, çözüm sonrası Google’a bildirme alanını görebilirsiniz.

  1. Eski Araçlar ve Raporlar (Old Vehicles)

Eski araçlar ve raporlar kısmına girdiğinizde karşınıza web araçları bölümü çıkacaktır. Web araçları bölümünde web sitenizin hem mobil hem de masaüstü araçlarında reklam deneyim raporu, kötüye kullanım deneyimleri ve kötüye kullanım bildirimleri gibi sekmeler vardır. Bu kısımlardan web sitenizin reklam yayınlama kurallarını ihlal edip etmediğini, siteniz ile ilgili kötüye kullanım durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

  1. Bağlantılar (Links)

Bağlantılar bölümü, web sitenizdeki iç ve dış bağlantıların gösterildiği yerdir. Sol sütunda dış bağlantılar bulunur. Bu kısımda en çok bağlantı verilen sayfalar, en çok bağlantı veren siteler ve en çok bağlantı veren metini görüntüleyebilirsiniz. Sağ sütunda ise iç bağlantıların listesi bulunur. Bu bölümde en çok iç bağlantıya sahip olan sayfalarınızı sırasıyla liste şeklinde görüntüleyebilir ve URL’e tıkladığınızda hangi sayfalarınızdan bağlantı geldiğini bulabilirsiniz.

  1. Ayarlar (Settings)

Ayarlar bölümü, Google Search Console mülkünüze ait çeşitli ayarların yapıldığı alandır. Ayarlar bölümünde genel ayarlar, tarama ve hakkında olarak üç ana kategoriye ayrılır. Genel ayarlarda mülk sahipliğinin doğrulanıp doğrulanmadığını görebilir ve kullanıcı ekleme, kullanıcı çıkarma gibi işlemlerini yapabilirsiniz.

Tarama bölümünde ise Googlebot’un web sitenizdeki yaptığı tarama işlemi ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

Google Search Console’da Hangi Verileri Bulabilirim?

Google Search Console kullanmaya başlamadan önce birkaç terim ve metriği anlamanızda fayda vardır. İlk olarak “Performans” sekmesini açıklamak ile başlayalım. 

Performans sekmesinde dört ölçüm kısmı bulunur ve performans sekmesinde sorgularınız, sayfalarınız için verileri bulabilirsiniz. 

 • Sorgular: Bu bölümde, Google Arama motoru sonuç sayfasında gösterim alan siteniz için yapılan arama terimleri bulunur. 
 • Sayfalar: Bu bölümde Google sonuçlarında görünen sayfalar bulunur. 
 • Gösterimler: Web sitesinin bağlantı URL’i bir arama sonucunda her göründüğünde bir gösterim oluşturur. 
 • Tıklamalar: Kullanıcıların Google arama sayfasından sitenize götüren bir bağlantıyı seçtikten sonra yaptığı işlemin ölçüsüdür. 
 • Ortalama Konum: Google arama sayfasında yapılan bir sorgu için sitenizin ortalama sıralama konumudur. 
 • Ortalama Tıklama Oranı: Tıklamaların gösterimleri ile bölünmesi ve 100 ile çarpılması ile ortaya çıkan bir değerdir. 

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Tüm Google Search Console metriklerinin ne anlama geldiğini anladıktan sonra web sitenizi ve SEO çalışmalarınızı geliştirmek için Google Search Console ile pek çok şey yapabilirsiniz. 

Google Search Console ile Web Site Sağlığını Kontrol Etme

Google’ın siteleri nasıl taradığını ve sayfaların dizine eklenmesini engelleyen herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için dizin kapsamı raporu kullanılır. Rapora giriş yaptığınızda dizine eklenen ve dizine eklenmeyen sayfaların nasıl değiştiğini gösteren bir grafik karşınıza çıkar.

Her çubuk grafik izlenen günün durumunu ifade eder ve şu şekilde renklendirilir.

 • Dizine eklenmeyen (gri renk)
 • Dizine eklenen (yeşil)

Burada önemli olan, gri grafikte sayfalarınızın dizine eklenmesini engelleyen sorunları görüntüleyip bu hataları düzeltmenizdir. 

Hataların Nedenleri

Yönlendirme Hatası: Bir sayfaya yönlendirmenin düzgün olarak çalışmadığını ifade eder. 

Gönderilen URL Bulunamadı (404): Bir sayfaya erişilemediğinde görünen hatadır.

Gönderilen URL’de Tarama Sorunu : Bazen bir sayfa robots.txt dosyasında tarayıcıdan engellenebilir. 

Sunucu Hataları (5XX): Google tarayıcılarının sunucu tarafından bir sorun olduğunda sayfayı tarayamaması durumudur.

Yönlendirme Hataları Nasıl Düzeltilir?

Yönlendirme hataları aşağıdaki maddelerden herhangi biri sebebiyle oluşabilir. 

 • Çok uzun yönlendirme zinciri
 • Yönlendirme döngüleri
 • Yönlendirme boş URL’ yönlenmekte

Yönlendirme hatalarını çözebilmek için hangi sayfaların nerelere yönlendirildiğini tespit edip yazılım ekibine bu sayfalarını bildirebilirsiniz. 

404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

404 hataları genellikle bir URL’e erişilemediğinden görülür. 404 hatalarını düzeltmenin en basit yolu, sayfanın bozulmasına veya yeniden yönlendirilmesine neden olan sorunu düzeltmektir. Yönlendirme yaparken 301 kalıcı yönlendirmesini kullanarak web sitesindeki kaldırılan sayfaya benzer bir içeriğe yönlendirme yapılması gerekir.

Robots.txt Dosyası Tarafından Engellenen URL Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hata, genellikle sayfa dizini oluşturmak için yapılan işlem sırasında görülür. Bazı durumlarda sayfanın dizine eklenmesi için Google’a istek gönderdiğinizde Google botları sitenize robots.txt dosyasında yer alan komuttan dolayı erişemez. Bu hatayı düzeltmek için ise sitenin indexlenmesini engelleyen kod satırını robots.txt dosyasından kaldırmak gerekir. 

Sunucu Hataları Nasıl Düzeltilir?

Sunucu hataları, Google botlarının web sitenizdeki URL’lere ulaşmaya çalıştığı sırada sunucudan kaynaklı bir hata nedeniyle ulaşamadığında ortaya çıkar. Bu hatayı çözmek için sunucu logları kontrol edilir ve hatanın devam etmemesi için sunucu üzerinden hareket alınır.

Google Search Console Dizin Hataları

Google Search Console’da Dizin hatalarını bulabilmek için öncelikle Search Console’a giriş yapıp “Dizin” bölümünden “Sayfa Sayısı” sekmesine giriş yapmalısınız.

Bu sekmeye geldikten sonra karşınıza bir pencere açılacak ve burada dizine eklenen ve eklenmeyen sayfaları gösteren bir tablo çıkacaktır.

Sayfanın alt bölümlerine ilerlediğinizde sayfaların neden dizine eklenmediğini gösteren nedenlerini göreceksiniz.

Dizin Kapsamı Sayfasını Yorumlama

Ayrıntılarda yer alan “Kaynak”, “”Doğrulama”, “Trend”, “Sayfa Sayısı” ifadeleri bizlere hatalar ile ilgili geri bildirimlerde bulundurmaktadır. 

Kaynak: Hatanın nereden alındığını ifade eder.

Doğrulama:  Karşılaştığınız sorunun hareket durumunu gösterir.

Trend: Hatadan kaynaklı etkilenen sayfaların günlük periyotlarını gösterir.

Sayfa Sayısı: Hatadan etkilenen sayfa sayısını ifade eder.

Sık Karşılaşılan Google Search Console Dizin Hataları

 • Tarandı- Şu Anda dizine eklenmiş değil
 • Keşfedildi- Şu Anda dizine eklenmiş değil
 • “NoIndex” etiketi tarafından hariç tutuldu
 • Sunucu hatası (5XX)
 • Gönderilen URL “Noindex” işaretli
 • Yeniden yönlendirme hatası
 • Gönderilen URL, robots.txt tarafından engellendi. 
 • Gönderilen URL bulunamadı (404)

Dizin Kapsamı Hatalarını Giderme

Google Search Console dizin kapsamı hatalarını gidermek için öncelikle verileri yorumlamak ve hataların ne anlama geldiğini bilmek gerekir. 

Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Hatası ve Çözümü

Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil hatası aslında Google botlarının ilgili sayfayı taradığını fakat henüz dizine eklemediğini tanımlar. Bu hata normalde doğal olarak gerçekleşir ve zamanı gelince Google, bu sayfayı dizine ekler. Bu süreç belirli bir zaman alacağından sorunun çözümü için beklemeniz gerekir. Bu süreci takip etmek SEO performansına önemli fayda sağlar. Süreç takibi için hataya tıklayıp etkilenen sayfaların sayısını belirli periyotlarla takip edebilirsiniz. 

Keşfedildi- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Hatası ve Çözümü

Google, bir sayfayı indexlemeden önce üç aşamadan geçer. Bunlar; keşfetme, tarama ve indexlemedir. Keşfedildi- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil hatası, Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil hatasına benzer fakat buradaki hatada tarama aşamasına geçişte size bir sorun olduğunu bildirir. Bu hatanın çözümü için aynı Tarandı- Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil hatası gibi Google’ın sayfayı dizine eklenmesini beklemek gerekir. 

“NoIndex” Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası ve Çözümü

NoIndex etiketi, Google botlarının sayfaya geldiğinde indexlenmesi istenmeyen sayfaları bildirmek için kullanılan bir koddur. Doğal olarak “NoIndex” etiketi tarafından hariç tutulan sayfalarınızın olduğunu görüyorsanız, Google’a bu sayfayı indexleme, dizine ekleme gibi bir geri bildirimde bulunmuş oluyorsunuz. 

Eğer Google’a böyle bir bildirimde bulunmadıysanız, yapmanız gereken adımlar şunlardır;

 • Hatayı aldığınız sayfaya gelin.
 • Sayfada sağa tıklayın ve sayfa kayanğını görüntüle diyin.
 • CTRL+F tuşuna basarak “noindex” diye arama yapın.
 • Eğer “noindex” ile ilgili bir ifade görüyorsanız, Google’a bu sayfayı indexlememesi için bir bildirimde bulunduğunuzu anlayabilirsiniz.
 • Eğer “NoIndex” etiketi bulunuyorsa bunu sitenizden kaldırmanız gerekir.
 • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra URL’i tekrar Google’a göndermeniz gerekir. 

Google’ın Bir URL’i Nasıl Görüntülediğini Görme

URL inceleme aracı kullanılarak Google’ın sayfaları gerçekte nasıl gördüğünü bulmak mümkün. Eğer web site sayfaları arama sonuçlarında düzgün görünmüyor veya hiç görünmüyorsa URL inceleme aracını bu sorunu çözmek için kullanabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için;

 • İlk olarak URL inceleme alanına girin.
 • Sayfa URL’ini girin ve enter tuşuna basın.
 • Açılan sayfada URL’in dizine eklenip eklenmediğini ve Google aramasında görünüp görünmediğini bulabilirsiniz.

Mobil Kullanılabilirlik Sorunları Nasıl Bulunur?

Google Search Console mobil kullanılabilirlik bölümü, web sitelerinin akıllı telefon kullanıcıları için iyi çalışıp çalışmadığının verilerini sunan bölümdür. Mobil kullanılabilirlik sorunlarını bulabilmek için;

 • Panelde sol bölümde bulunan “Mobil Kullanılabilirlik” e tıklayın.
 • Karşınıza eğer hata var ise iki grafik çıkacaktır. Bunlardan biri kırmızı renkte olan kullanılamaz grafiği diğeri de kullanılabilir olan yeşil renk grafiğidir.
 • Hataların ayrıntılarını görmek için kırmızı grafiği seçip mobil sorunlara hangi hataların neden olduğunu öğrenebilirsiniz.

Performans Raporunu Kullanma

Performans raporu, sitelerin ne sıklıkla gösterildiğini, ne kadar tıklama aldığını, ortalama konumu, tıklama oranları gibi Google’da nasıl performans gösterdiğine dair önemli metrikleri gösteren bölümdür. 

En Yüksek Trafik Alan Sayfayı Bulma

 1. Panelde sol üstte bulunan “Performans” sekmesine girin.
 2. Toplam tıklamanın seçili olduğuna emin olun.
 3. Ardından “Sorgular” kısmının hemen sağında yer alan “Sayfa Sayısı” na tıklayın.
 4. Trafiğinize daha iyi bir genel bakış sağlamak için üst bölümde yer alan tarih aralığını son 12 ay olarak değiştirin.
 5. Son olarak da sayfalarınızı en yüksekten en düşüğe sıralamak için “Tıklamalar” ın yanında bulunan küçük aşağı oka tıklayın. 

En Yüksek Tıklama Oranına Sahip Sorguları Bulma

 1. Panelde sol üstte bulunan “Performans” sekmesine girin.
 2. Ardından “Sorgular” kısmına gelin.
 3. Tarih aralığını seçin.
 4. Ortalama Tıklama Oranı metriğinin seçili olmasına dikkat edin.
 5. Son olarak da tıklama oranını yüksekten düşüğe sıralamak için küçük oku seçin.

En Yüksek ve En Düşük Sıralama Sayfalarını Bulma

 1. Panelde sol üstte bulunan “Performans” sekmesine girin.
 2. Sayfa sekmesine tıklayın. 
 3. Tarih aralığını seçin. 
 4. Ortalama konum metriğinin seçili olduğundan emin olun.
 5. Son olarak sıralamaları düşükten yükseğe veya tam tersi şekilde seçmek için konumun yanındaki oku kullanın.

Sıralama Artışları veya Düşüşlerini Karşılaştırma

Sıralamaların iki farklı zaman diliminde nasıl performans gösterdiğini incelemek için;

 1. Performans sekmesine girin.
 2. Sorgu kısmına tıklayın.
 3. Ortalama konum metriğinin seçili olduğuna dikkat edin.
 4. Tarih aralığına gelin ve karşılaştır bölümünden tarihleri seçin, uygulaya tıklayın.

En Yüksek Trafik Sorgularını Bulma

Sitenize en fazla trafiği getiren sorguları bulabilmek için;

 1. Performans sekmesine girin.
 2. Sorgu kısmına tıklayın.
 3. Tarih aralığını seçin.
 4. “Toplam Tıklamalar” ın seçili olduğuna emin olun.
 5. En yüksekten en düşüğe sıralama için tıklamaların yanındaki oka tıklayın.

Cihazlar Arasında Site Performansını Karşılaştırma

Sitenizin arama performansını, masaüstü, mobil ve tablet genelinde karşılaştırmak için;

 1. Performans sekmesine girin.
 2. Cihazlar kısmına tıklayın.
 3. Tüm metriklerin seçili olmasına dikkat edin.

Farklı Ülkelerde Site Performansını Karşılaştırma

Sitenizin arama performansını farklı ülkeler arası karşılaştırmak için;

 1. Performans sekmesine girin.
 2. Ülkeler kısmına tıklayın.
 3. Tüm metriklerin seçili olmasına dikkat edin.

Bağlantı Raporunu Kullanma

Google Search Console, teknik SEO sorunlarını teşhis etme, site performansını incelemenin yanında sitenizdeki iç ve dış bağlantıları verilerini görmek içinde kullanılır. 

İç ve Dış Bağlantı Sayısını Bulma

Sitenizin sahip olduğu toplam iç ve dış bağlantı sayısını bulabilmek için;

 1. Sol panelde bulunan “Bağlantılar” a tıklayın.
 2. Devamında “Dış Bağlantılar” ve “İç Bağlantılar” olarak karşınıza iki tablo çıkacaktır.
 3. Burada görüntülemek istediğiniz bağlantıya seçerek detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Google Search Console Sıkça Sorulan Sorular

 • Google Search Console’da Site Verileri Ne Zaman Görülür?

Google Search Console’ a mülk eklendikten sonra, veriler toplanmaya başlanır fakat site sahipliği doğrulanana kadar bu verilere erişilemez. 

 • Google Search Console’da Ne Sıklıkla Oturum Açılır?

Google Search Console hesabınıza her gün giriş yapabilirsiniz fakat bu Google’ın önerdiği bir şey değildir. Web sitenizin sağlıklı bir performans göstermesini takip etmek için hesabınıza haftalık olarak giriş yapabilirsiniz.

 • Google Search Console’nin Google Analytics’den Farkı Nedir?

Google Search Console ve Google Analytics, web siteniz hakkında değerli veriler sunar fakat bu iki programı farklı kılan şey, bu verilere nasıl baktıklarıdır. Google Search Console, bir kullanıcı siteye ulaşmadan önce neler olduğunu incelerken; Google Analytics, kullanıcı siteye geldikten sonra neler olduğunu analiz eder. Google Search Console ile arama motorlarının sitenizi nasıl etkilediğini görürken Google Analytics ile kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime girdiğini görürsünüz.

 • Google Search Console’un Bir Siteyi Dizine Eklemesi Ne Kadar Sürer?

Google Search Console’nin bir siteyi dizine eklemesi birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir.