Grenada Nüfusu, Grenada Bayrağı, Grenada Para Birimi ve Grenada Dili
15.12.2020 16:19 211 Görüntülendi

Grenada Nüfusu, Grenada Bayrağı, Grenada Para Birimi ve Grenada Dili

Grenada Neresi?

Grenada’nın “Spice Adası” olarak bilinen ana adası ve daha küçük 8 uydu adası olan Carriacou, Petit Martinique, Ronde Adası, Caille Adası, Diamond Adası, Büyük Ada, Saline’den oluşan Grenada ada ülkesi Hedef Grenada Ada ve Fırkateyn Adası. Alan Grenada'nın 344 km²’dir. Grenada, Windward Adaları’na aittir, 107.000 kişilik bir nüfusa sahiptir (2015’te). Grenada’nın başkenti ve en büyük şehri St. George’s’tur.

Grenada Yüzölçümü

344 km²

Grenada Başkenti

Grenada’nın başkenti Saint George’s’tur. Grenada Güneybatı kıyısındaki St. George’s, aynı zamanda güzel bir doğal limana sahip ana limandır ve pitoresk pastel renkli evleri, kıyıdan yamaçlara yükselir.

Grenada Dili

İngilizce

Grenada'da Konuşulan Diller

Konuşulan diller; İngilizce (resmi) ve Grenadian Creole İngilizce ve Grenadian Creole Fransızcadır.

Grenada Nüfusu

111.454 (2018)

Grenada Para Birimi

Doğu Karayip Doları

Grenada Şehirleri

  • Saint George’s
  • Gouyave
  • Grenville

Grenada İklimi

Grenada tropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerden biridir. Bu sebeple ülke genelinde tropikal iklim etkileri gözlemlenir. Ülkede sıcaklık değerleri yıl içerisinde sabittir. Sıcaklık yüksek kesimlerde daha düşüktür. Alçak kesimlerde sıcaklık değerleri ortalaması 28 derece civarındadır.

Grenada ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Grenada Cuma saat 06:19
Türkiye Cuma saat 13:19

Grenada Bayrağı

Grenada bayrağı, etrafı kırmızı renkle çevrilmiş, köşelerinden çapraz olarak bölünmüş bir dikdörtgen içerisinde bulunan ikisi sarı ve ikisi yeşil olmak dört adet üçgenden oluşur. Bayrağın üzerinde toplam yedi adet sarı beş köşeli yıldız bulunmaktadır.

Grenada Neresi Grenada Yüzölçümü Grenada Başkenti Grenada Dili Grenada'da Konuşulan Diller Grenada Para Birimi Grenada Şehirleri Grenada İklimi Grenada ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Grenada Bayrağı