Hindistan'da İş Kurmak - Hindistan'da Nasıl İş Kurulur?
02.04.2020 10:53 2927 Görüntülendi

Hindistan'da İş Kurmak - Hindistan'da Nasıl İş Kurulur?

Hindistan, Asya-Pasifik bölgesindeki 42 ülke arasında 28. sırada ve genel puanı bölgesel ve dünya ortalamalarının oldukça altındadır. Hindistan ekonomisi, neredeyse yirmi yıldır çoğunlukla serbest olan kategorinin ortasında durmaktadır. Bununla birlikte, son beş yılda GSYİH büyümesi güçlü olmuştur. Ülke, ekonomik serbestleşmenin etkilerinden faydalanmaya devam ettikçe, ekonomik büyüme daha yüksek özel iç tüketimden kaynaklanmaktadır.
Hindistan’da Şirket Kurmak İçin Adımlar:
1. Direktör Kimlik Numarası (DIN)
Direktör Kimlik Numarası alın, Online başvuru DIN-1 başvuru formunu doldurarak geçici DIN elde edin. Bu durumda başvuru formu yazdırılmalı, imzalanmalı ve kimlik ve adres kanıtı ile birlikte bakanlığa onay için gönderilmelidir. Doğrulama ve onay üzerine kalıcı bir DIN verilir.
2. Dijital İmza Sertifikası Alın Dijital
İmza sertifikası, MCA 21 tarafından yetkilendirilmiş altı özel kuruluştan birinden alınabilir. Şirket yöneticileri, belirtilen başvuru formunu kimlik ve adres kanıtı ile birlikte sunmalıdır.
3. Şirket Adını Çevrimiçi Rezerve Edin
Şirket adı onayı elektronik ortamda yapılmalıdır. Başvuru sahibi, MCA 21 Web sitesinde istenen şirket adının bulunup bulunmadığını kontrol edebilir. En fazla altı ad gönderilebilir. Onaylandıktan sonra, seçilen ad Web sitesinde görünür.
4. Şirket Belgeleri
Damgalanması Kuruluş belgelerinin damgalanması talebine Memorandum ve Ana Sözleşme’nin (MAA) imzasız kopyaları ve ödeme makbuzu eşlik etmelidir. Müfettiş, biri uygun şekilde damgalanmış, imzalanmış ve kabartmalı kopyaları iade eder. Daha sonra MAA şirket tanıtımcıları tarafından imzalanmalıdır ve gerekli bilgiler kendi el yazısıyla doldurulmalıdır.
5. Kuruluş Belgesini Alın
Formlar e-form 1; e-form 18; ve e-form 32’nin Şirket İşleri Bakanlığı’nın internet sitesinde elektronik olarak dosyalanması gerekmektedir: İlk direktörlerin rızasının taranmış kopyaları ve ayrıca MAA’nın imzalı ve mühürlü formu Form 1’e eklenmelidir. MAA’nın bir kopyası, Esas Sözleşme, Form 1, Form 32, Form 18 ve asıl ad onay mektubu, yöneticilerin onayı ve mühürlü vekaletname Şirketler Siciline sunulmalıdır. Kuruluş belgesi otomatik olarak şirketin kayıtlı ofisine taahhütlü posta ile gönderilir.

6. Mühür Yapma
Şirketler hisse senetleri ve diğer belgeleri vermek için mühür ister. Maliyet, kazınacak kelime sayısına, gereken mühür sayısına ve teslimat süresine bağlıdır.
7. Daimî Hesap Numarası (PAN) Alın
PAN uygulaması Form 49-A kullanılarak yapılır. PAN alındıktan sonra basılı bir PAN kartı teslim edilir. PAN başvurusu çevrimiçi olarak da yapılabilir, ancak belgelerin yine de doğrulama için fiziksel olarak gönderilmesi gerekir.
8. Vergi Hesap Numarası (TAN)
Alın TAN başvurusu Form 49-B kullanılarak yapılmalı ve herhangi bir TIN Kolaylaştırma Merkezinde sunulmalıdır. Başvurunun teyit edilmesinden sonra, Gelir Vergisi Bölümüne de gönderilir ve TAN verilir.
9. Müfettişlik, Mağazalar ve Kuruluş Kanunu’na (Eyalet/Belediye) Kayıt Olun
İşverenin ve yöneticinin adlarını ve kuruluşun adını, posta adresini ve kategorisini içeren bir beyan, yerel mağaza denetçisine geçerli ücretlerle gönderilmelidir. Kuruluşlar, işyerinin başlamasından sonraki 30 gün içinde kaydedilmelidir.
10. GST'ye Kayıt Olun
Yıllık cirosu 20 lakh’yi aşan her işletme (özel eyaletler için bu miktar 10 lakh’dır) GST'ye kayıt yaptırmak zorundadır.
11. Meslek Vergi Dairesi’nde (Devlet) Meslek Vergisi Kaydı
Meslek Vergisi Kanununun 5. bölümüne göre, her bir işveren (devlet memuru değil) vergilendirmeye tabidir ve öngörülen makamdan bir tescil belgesi alacaktır. Şirket, Form 1’i kullanarak kayıt otoritesine başvurmak zorundadır.
12. Çalışanların İhtiyat Sandığı Organizasyonuna (Ulusal) Kayıt Olun
İşverenin, tahsis için öngörülen şekilde ilgili bölgesel İhtiyat Sandığı Organizasyonuna (EPFO) gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir.
13. Sağlık Sigortasına Kayıt
Kayıt, her ücretli çalışanın sigorta amaçlı olarak tanımlandığı ve kendileri için bireysel kayıtlarının oluşturulduğu süreçtir. İşçi Devlet Sigortası’na (Genel) göre Form 01, İşveren tarafından kayıt için İşverenin Kod Numarası verildikten sonra sunulmalıdır.
İşletmenizin işi bittikten sonra, ürün yelpazenizi de satmanız gerekecektir.
Hindistan’da işler değişiyor, gittikçe daha fazla insan girişimci hayallerini gerçekleştirmek ve küçük işletmelere başlamak için sabırsızlanıyor. Farklı insanların işlerine başlamak için farklı nedenleri vardır ve birçoğunun harika iş fikirleri, bağımsız çalışma ve çok daha fazlası vardır.
“Tam zamanlı işten işe geçiş yapan arkadaşımdan biri, kendini başlangıçtaki cazibe haline getirmek istemediğini, ancak küçük bir işe nasıl başlayacağı konusunda tavsiyede bulunmamı istediğini söyledi.”
14-Banka Hesap Numarası alınız.
Hindistan’da Küçük Bir İşletme Kurmak İçin Yedi Adım Yaklaşımı
Hindistan’da işinizi kurmanıza yardımcı olacak bu adımları uygulayın.
İş fikirleri:

 • İş fikriniz nedir?
 • Hizmete dayalı bir şirket veya ürün mi başlatmak istiyorsunuz?<
 • Neden başlamak istiyorsun? Potansiyel müşterilerinizin karşılaştığı bir sorun var mı ve bu sorunu çözmek mi istiyorsunuz?
 • Kullanıcılar için belirli bir sorunu çözebilecek bir şey var mı?
 • Piyasada mevcut olandan daha iyi bir ürün veya sunucu yapabilirsiniz.
 • İşletmeniz bir sorunu çözmeli, bir ihtiyacı karşılamalı veya pazarın istediği bir şeye sahip olmalıdır.
 • Tam olarak neye başlamak istediğinizi ve bunu neden yaptığınızı açıkça anladıktan sonra, şimdi bir sonraki adıma geçme zamanı.
 • “Yapmaya hazır olduğunuz şeylere âşık olmalısınız, aksi takdirde çabucak dikkatiniz dağılacaktır. Tek başına para, küçük bir işe başlamanın motivasyonu olamaz.”

Araştırmanı Yap:

 • İşletmenize herhangi bir para veya yüksek kaynak koymadan önce, bu fikri gerçek veriler ve rakamlarla doğrulamanız gerekir.
 • “Ürün/Hizmet Gereksinimi Yok” küçük işletme hatalarının başlıca nedenleri arasındadır, bulmayı dene.
 • Hedef pazarınız ne olacak? Odaklanacağınız müşteriler nelerdir?
 • Bu pazarda başka kimler var? Rekabet ne kadar şiddetli?
 • Ne tür kaynaklara ihtiyacım olacak? Eğer bir ürün yapmıyorsam tedarikçiler kim olacak.
 • İnsanlar neden sizi piyasada bulunan diğer oyunculardan seçecek?
 • Tüm bu soruları kendinize sorun ve size karşı dürüst olun.
 • Çoğu zaman iş kurmak için acele eden insanlar, gelecekte başarısız olmalarını sağlayan bu önemli şeyleri görmezden gelirler.
 • Web Sitenizi Güncelleyin
 • Bir Web siteniz varsa, web sitesinin Hindistan’da uygun olduğundan emin olun. Web sitesi sahiplerinin eksik bir bilgi veya yanlış ilişkilendirilmiş fotoğrafları olduğu için olumsuz hikayeleri var. Bununla sıklıkla karşılaşıyoruz.
 • Bu adımları takip ederek, Hindistan’da kurmuş olduğunuz şirketinizin domain ve hostinglerini www.atakdomain.com adresinden uluslararası domainlerinizi çok rahatlıkla tescil edebilir veya transfer edebilirsiniz. Firmamız size atak çözümler sunmaya devam edecektir.