Hollanda'da İş Kurmak - Hollanda'da Nasıl İş Kurulur?
08.06.2020 16:22 10845 Görüntülendi

Hollanda'da İş Kurmak - Hollanda'da Nasıl İş Kurulur?

Hollanda’da bir iş kurmak için bazı idari eylemler gerekir. İşletmenizi Hollanda’da açmak ve çalıştırmak için yapmanız gereken her şeyi detaylandırarak adımları takip ediniz:
1. Adım: Yasal Olarak Hollanda’da Bir İş Kurma Hakkınız Olup Olmadığını Öğrenin
AB/AEA vatandaşları: AB üyesi ülkelerden birinin, AEA’nın (Avrupa Ekonomik Alanı) veya İsviçre vatandaşının vatandaşıysanız, Hollanda’da serbest meslek sahibi olarak yaşamakta ve çalışmakta özgürsünüz.
İpucu: IND’e (Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi) kaydolmayı düşünün: yasal olarak zorunlu olmamanıza rağmen, yine de tavsiye edilir, çünkü belgeler istenebilir (örneğin bir sigorta şirketi tarafından).
Dünyanın geri kalanı: AB/AEA/İsviçre vatandaşı değilseniz ve daimî ikametgahınız yoksa, bireysel durumunuzun ve ikamet haklarınızın ne olduğunu IND (veya bir avukat) ile dikkatlice kontrol etmelisiniz. Örneğin yüksek vasıflı göçmenler, mevcut oturma izinleri ile özel bir şirket kuramazlar. Yeni başlayanlar için programa göz atmanız da ilginç olabilir: bu, Hollanda’dan yenilikçi bir iş başlatmak için bir yıl AB dışından hırslı girişimcilere izin veren bir oturma izni programıdır.

2. Adım: Bir İş Planı Yapın
Başarılı bir iş kurmanın en önemli adımı, yeni işiniz için amaç ve planlar hazırlamak ve bunları kontrol altında tutmak için kapsamlı bir iş planı hazırlamaktır. İş planı aynı zamanda Ticaret Odası (Kamer van Koophandel) tarafından en uygun şirket yapısının ve diğer kurumların seçilmesine yardımcı olabilir. İş planı, işin misyonunu özetlemeli, aynı zamanda işler planlamaya gitmezse kar ve zarar tablolarını, işletme maliyetleri tahminlerini, yıllık tahminleri ve potansiyel alternatifleri de içermelidir.
İpucu: Yeni şirketlerin kayıtlı olduğu Ticaret Odası, bir iş yürütme hakkında tavsiye ve bilgi sunar ve bir iş planının formüle edilmesine yardımcı olabilir. Bağımsız olarak çalışır ve Hollanda’da ikamet eden veya yurt dışından gelen bir işe başlayanlara yardım etmek için uzman personel kullanır.
3. Adım: Şirketinizin Hangi Yasal Şekli Alacağını Belirleyin
Bir işletme sahibi olarak alınacak ilk kararlardan biri şirketin nasıl yapılandırılması gerektiğidir. Yasal biçim, işletmenin bir veya birkaç işletme tarafından işletilip işletilmemesi, finansal ortak olup olmayacağı vb. konulara bağlıdır.
4. Adım: Bir İşletme Adı Seçin
İşletme veya ticari adın açık, benzersiz ve uygun olduğundan emin olun. Yalnızca gerçekten sağlanan hizmetlerin reklamının yapılması da önemlidir.

5. Adım: Konum Bulma
Amsterdam, başlangıç ​​merkezlerindeki modern ortak çalışma alanlarından merkezi konumdaki perakende satış alanlarına ve tam donanımlı kurumsal tesislere kadar çok çeşitli ofis alanlarına sahiptir.
İpucu: Evinizden küçük (ofis tabanlı) bir şirket işletmeyi düşünüyorsanız, buna izin verildiğinden emin olmak için kira sözleşmenizi kontrol edin. Yiyecek hazırlama gibi ya da gürültü ya da insanların ya da malların hareketini artıracak olan işletmelere konutlarda izin verilmez.
6. Adım: Şirketinizi Kaydedin
Ticaret Odasına kaydolmak her işletme için zorunludur. Şirketinizi kaydettirme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
Adım 7: Vergi Dairelerine Kayıt
Şirketiniz Ticaret Odasına başarıyla kaydolduktan sonra, ayrıntılar Hollanda vergi dairesine (Belastingdienst) aktarılacaktır. Şirketinize bir KDV kayıt numarası (BTW-nummer) atanacaktır. Bir işletme sahibi olarak, bazıları hükümete bazıları da belediyeye vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bunlar ücret vergisi (loonbelasting), gelir vergisi (inkomstenbelasting), ulusal sigorta katkıları (volksverzekeringen), çalışan sigorta katkıları (werknemersverzekeringen) ve KDV'yi (omzetbelasting) içerebilir.
 • Hollanda’da Kalma Koşullarını Yerine Getirip Getirmediğinizi Kontrol Edin
  Hollanda’da kalmayı planlayan girişimcilerin birtakım koşulları yerine getirmesi gerekir (bkz. Hollanda'ya Gelmek). AB vatandaşı değilseniz, genellikle aynı anda geçici (MVV) ve daimî oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.
  Hollanda’da iş yapmaya başlamayı planlıyorsanız, bir işletme bankası hesabına (IBAN) sahip olmanız veya başvurmanız da gerekecektir. Hollanda Bankacılık Birliği, uygun olup olmadığınızı öğrenmenize yardımcı olmak için bir Hızlı Tarama oluşturmuştur. Nasıl çalıştığını okuyun.
   
 • Bir İş Planı Yazın
  Kendi işinizi kurarken bir iş planı yazmak zorunda değilsiniz, ancak yardımcı olur. Bir iş planında planlarınızı özetlersiniz: şirket oluşumu ve seçmek istediğiniz yasal iş yapısı hakkında düşünün; ne satacak ya da üreteceksiniz, müşterileriniz kimler olacak, finansmanı nasıl bulacaksınız? Bunların hepsi, başarılı olma şansına sahip olmak istiyorsanız, başlamadan önce düşünmeniz gereken konulardır.
 • Farklı Başlangıç ​​Noktaları
  Şirketinizi yenilikçi bir başlangıç, bir işsizlik parası, iş veya öğrenci olarak başlatıyor olabilirsiniz. Durumunuz için hangi özel koşulların geçerli olduğunu öğrenin.
 • Şirketinizi Hollanda’ya Getirmek
 • Yenilikçi Bir Başlangıç ​​Olarak Başlamak
 • Bir Yasal İşletme Yapısı Seçin
 • Yeni bir şirketin sahipleri önce yasal bir işletme yapısı seçmelidir (örn. Tek mal sahibi veya özel limitet şirket). Yasal yapı, yükümlülük ve vergi yükümlülükleri gibi konuları belirler.
  8. Hollanda Ticaret Sicili ve Hollanda Vergi İdaresine Kayıt
  Yeni işletmeler Hollanda Ticaret Odası'na (KVK) Hollanda Ticaret Sicili’ne kayıt yaptırmalıdır. KVK, müşterilerinize yazışmalar ve faturalar için kullanmak üzere bir KDV kimlik numarası verecek olan Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi'ne ve Vergi İdaresi ile ilişkilerinizde kullanmak üzere bir KDV numarasına ayrıntılarınızı iletecektir. Bu numaraları Vergi ve Gümrük İdaresinden posta yoluyla alacaksınız. Özel limitet şirketler ve kamu limitet şirketleri, sizin adınıza Hollanda Vergi İdaresindeki kayıtlarla ilgilenecek bir medeni hukuk noteri aracılığıyla kayıt yaptırmak zorundadır. Hollanda’da iş yapıyorsanız, ancak şirketiniz Hollanda’da kalıcı olarak kurulmadıysa, yalnızca Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi.
  9. Bordro Vergileri ve Sosyal Güvenlik İçin İşveren Olarak Kayıt Olun
  Personel kiralamak istiyorsanız, öncelikle Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresine işveren olarak kayıt olmanız gerekir.
  10. Mesleki Niteliklere İhtiyacınız Olup Olmadığını Kontrol Edin
  Hollanda’da bir iş kurmak için genellikle ayrı bir kalifikasyona ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, bazı meslekler profesyonel nitelikler gerektirir.
  11. İşletmenizin Bulunduğu Yerle İlgili İmar Planına Bakın
  İşletmenizi belirli bir yerde kurmayı planlıyorsanız, bu yer seçimi belediye imar planına uygun olmalıdır. Aksi takdirde, planlarınızı yine de yerine getirmek için All-in-one Fiziksel Boyutlar İznine (Omgevingsvergunning) başvurabilirsiniz. Ayrıca belediyeden imar planını değiştirmesini isteyebilirsiniz.
  12. Çevre Düzenlemelerini Göz Önünde Bulundurun
  Ticari faaliyetlerinizin çevre üzerinde bir etkisi olacaksa, yerel belediyenize bir çevre yönetimi bildirimi sunmalısınız. Bazen Fiziksel Boyutlar için Hepsi Bir Arada İzin için de başvurmalısınız (O mgevingsvergunning).
  13. İşyeriniz İçin Yangın Güvenliği Gereksinimlerini Göz Önünde Bulundurun
  İşletmeniz bir binada veya başka bir mülkte bulunuyorsa, yangın güvenliğini sağlamak için önlemler almanız gerekir. Çoğu durumda yerel belediyenize doluluk bildirimi göndermeniz gerekir. İşletmeniz daha yüksek bir yangın riski taşıyorsa, Fiziksel Yönler için Hepsi Bir Arada İzin Belgesine (Omgevingsvergunning) başvurmanız gerekir.
  12. Bir Ev İşini Bildirin
  Evinizden bir iş yapmayı planlıyorsanız, normalde bu planı yerel belediyenize bildirmek zorundasınız. Ayrıca, çeşitli vergi ve ipotek sorunlarını da göz önünde bulundurmalısınız.
  13. Bina faaliyetleri için Fiziksel Unsurlar için Hepsi Bir Arada İzin Başvurusu
  İş alanlarınızı inşa etmek, üzerinde değişiklik yapmak veya yenilemek istiyorsanız, normal olarak Fiziksel Durumlar için Hepsi Bir Arada İzine (Omgevingsvergunning) ihtiyacınız olacaktır. Bu izni yerel belediyenizden temin edebilirsiniz.
  14. İşletmenizin Genel Şart ve Koşullarını Açıklayın
  Genel şartlar ve koşullar sizin ve müşterilerinizin hak ve görevlerini netleştirir. Onları hazırlamak zorunda değilsiniz, ancak sahip olmak faydalıdır. Müşterilerinizi genel şart ve koşullarınızdan haberdar edin.
  15. İşletme Hesaplarınızı Oluşturun
  İşletmenizin resmi lansmanından önce sık sık masraflarınız olduğu için, işletme hesaplarınızı zamanında oluşturduğunuzdan emin olun. Hollanda’da yasal olarak hesapları tutmak ve yedi yıl boyunca saklamak zorundasınız.
  16. Sigortaya İhtiyacınız Olup Olmadığını Kontrol Edin
  Hollanda’da yaşıyorsanız veya burada gelir elde ediyorsanız, sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Ayrıca Hollanda ulusal sigorta primlerini ödemekle yükümlüsünüz. Ayrıca, yasal sorumluluk veya karşılayamayacağınız diğer herhangi bir risk durumunda işletmenizin varlıklarını sigortalamanın çeşitli yolları vardır.
  17. Kişisel Veri İşleme
  Kişisel verilerin işlenmesi ve saklanması Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) (Algemene Verordening Gegevensbescherming, AVG) tarafından düzenlenmektedir.
  18. Destek
  Birkaç devlet kurumu kendi işinizi kurarken size destek olur:
  Ticaret Hollanda Odası (KVK) bir iş planı oluşturma ve pazar araştırması yanı sıra diğer konuları yürüten hakkında bilgi verir. Size tüm yerel ofislerin adreslerini ve telefon numaralarını verecektir.
  Örneğin, Hollanda’daki yatırım ortamı, en fazla fırsat sunan sektörler ve yerel iş ortakları bulma olanakları hakkında Hollanda Ticaret ve Yatırım web sitesinde bilgi bulabilirsiniz.
  Hollandalı Vergi ve Gümrük İdaresi sen ücret ve nasıl tarihe hesaplarınızı takip etmek zorunda hangi vergilerin ilgili teklifler size bilgiler. Özel şemalara sahip olmanız mümkündür.
  Qredits Microfinanciering Nederland’ın iş koçları size tavsiyelerde bulunur ve işinizi kurmanıza yardımcı olur. İş planınızı yazmanıza yardımcı olurlar.
  İstatistik Hollanda (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS), işinizi kurabileceğiniz ilçeler hakkında istatistiksel bilgiler sunar. CBS, girişimci olarak sizin için ilginç olabilecek sektöre özel bilgiler topladı.

 • Web Sitenizi Güncelleyin
  Bir Web siteniz varsa, web sitesinizi Hollanda’da ve Avrupa ülkelerine uygun bir şekilde düzenlemelerine ayrıca gerekirse İngilizce ve diğer dillere uygun olduğundan emin olun. Web sitesi sahiplerinin eksik bir bilgi veya yanlış ilişkilendirilmiş fotoğrafları olduğu için olumsuz hikayeleri var.
  Bu adımları takip ederek, Hollanda’da kurmuş olduğunuz şirketinizin domain ve hostinglerinizi www.atakdomain.com adresinden uluslararası domainlerinizi çok rahatlıkla tescil edebilir veya transfer edebilirsiniz. Firmamız size atak çözümler sunmaya devam edecektir.