Hosting Kontrol Panelleri
22.06.2021 15:12 947 Görüntülendi

Hosting Kontrol Panelleri

Atak Domain olarak bugüne kadar birçok noktada sizlere web sayfalarınızda kullanabileceğiniz sistemler açısından yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu noktada özellikle hosting gibi önemli bir konu üzerinde durmamız gerektiğini de düşünerek, sizler için hosting kontrol panelleri konusunda bir inceleme hazırladık. 

Bu inceleme içerisinde en iyi hosting kontrol paneli seçimlerinin gerçekleştirilmesi gibi avantajları ve dezavantajları ile birçok farklı kontrol panelinin üzerinde durduk. Bu yazıyı takip eden birçok kişi, seçeceği kontrol panelleri konusunda çok daha avantajlı ve rahat bir şekilde karar verme fırsatı elde edecektir.

Yıllar boyunca bu sektörde yer almış önemli bir firma olarak hosting konusunda sizlere gerçekleştirdiğimiz satış hizmetleri ile birlikte hosting kontrol panelleri konusunda da önemli bir tecrübe elde etmeyi başardık. Bu çerçevede sizlere sunabileceğimiz kontrol panelleri konusunda da birçok bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.

Hostbill

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingDünyada hosting sektörü denildiğinde en önemli markalardan biri olan Hostbill, gerçekten profesyoneller ile büyük oynayanların kullandığı bir platform olarak tanınmaktadır. Gerçekten iyi bir bilgi ve iyi bir donanım gerektiren Hostbill kullanımı aslında birçok avantaja sahip olduğu kadar bazen dezavantajları da yer almaktadır.

Çok profesyonel ve keyifli bir destek sistemi bulunan bu kontrol panelinde ödediğiniz ücretin karşılığını net bir şekilde alabilir ve tereddütsüz bir kullanım elde edebilirsiniz. Sistem üzerinde herhangi bir hata ile karşılaştığınız andan itibaren hızlı bir şekilde iletişim kurarak destek hizmetlerine bağlanabilir ve yine çok hızlı bir şekilde çözüm alabilirsiniz.

Hostbill, kendi yapısı içerisinde onlarca farklı model ve eklenti bulundurmak ile birlikte ödeme yöntemi konusunda da çok geniş kapsamlı bir yapı sağlamaktadır. Bu nedenle gerçekten iyi bir bilgi birikimi ve tecrübe sahibi olan kişilerin kullanabileceği Hostbill, hatırı sayılır bir bütçeyle sorunsuz bir kullanım imkanı sunmaktadır. Aslında bu nedenle Türkiye'de birçok kişi indirim dönemlerini takip ederek bu fırsatlardan yararlanmayı istemektedir.

Maddi sorunlarınız bulunmaması vasıtasıyla mutlak bir şekilde kullanmayı tercih edebileceğiniz Hostbill, müşteri kısmında sizlere Türkçe dil sağladığı gibi yönetim kısmında da pratik bir dil yapısı ile kullanılabilir. Sistemde datacenter, hosting ve cloud gibi lisanslar bulunmak ile birlikte üst düzey kullanıcılar yeterli bütçeyle tüm bu imkanlara ulaşabilir.

Web sayfası: hostbillapp.com

WHMCS

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingBugün hosting kontrol paneli denildiğinde aslında akla ilk gelecek seçenek WHMCS Yani Web Hosting Manage Complete Solution olmakla birlikte sektörün en eski panellerinden birisidir. Bu profesyonel müşteri ve hosting yönetim sistemi piyasada neredeyse %80 gibi bir hakimiyete sahiptir.

Günümüzde birçok hosting firması tarafından kullanılan WHMCS, kapalı kaynak kodlu olması ile birlikte hataların düzeltilmesi açısından size şans tanımasa da teknik destek ekibi bu konuda istediğiniz çalışmaları sağlayabilmektedir. Ancak bazen kullanıcılar tarafından belirtildiği üzere teknik destek mesajlarında geç cevap verilmesi gibi bir sıkıntı ile karşılaşılmaktadır.

Ekonomik açıdan bakıldığında WHMCS kullanımı için gerçekten hatırı sayılır bir bütçe ayırmak gerekebilir. Eğer bu bütçeyi ayırabilirseniz, Türkçe dil desteği ile rahatlıkla yönetim paneli ve müşteri paneli kullanımı elde etmeniz mümkündür.

Esnek bir yapı ile hem yapılandırma hem de özelleştirme açısından temalar ve eklenti modülleri ile size zenginlik sunan WHMCS, aynı zamanda onlarca farklı firma üzerinden sizlere ödeme yöntemi sunmaktadır.

Son yıllarda geçmiş olduğu yeni sistem ile birlikte müşteri sayınıza bağlı olarak size lisans veren WHMCS, yapılandırmaları istediğiniz gibi sağlayabileceğiniz, istediğiniz şekilde ürün ekleyip değişiklikler yapabileceğiniz ve kolayca kullanabileceğiniz bir yapı sağlamaktadır.

Web sayfası: whmcs.com

Boxbilling

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingSektör içerisinde birçok kişi tarafından bilinmese de bazı önemli firmalar tarafından destek verilen ve kullanılan Boxbilling özellikle küçük işletmeler açısından ideal bir tercih oluşturabilir. Fakat günümüzde bu kontrol paneli için çok parlak bir gelecek görünmemektedir.

Kullanım sırasında bazı noktalarda admin panel şifresini kabul etmemesi ve özellikle müşteri iletişiminde eksiklikler bulunması gibi ayrıntılar belirtilmektedir. Belirtildiği şekilde WHMCS ve Hostbill kapalı kaynağa sahip olurken, Boxbilling kullanımında açık kaynak nedeni ile geliştirme işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Boxbilling, en önemli noktada çok daha ucuz bir yapıya sahip olarak diğer sistemlere göre sizlere kullanılabilir pratik bir ortam sunmaktadır. Günümüze kadar geliştirilen sistemde belirli bir müşteri sayısına ulaşana kadar ücretsiz kullanım sürdürülebilir.

Web sayfası: boxbilling.com

Bill Manager 

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingPek fazla kullanılan ve ülkemizde çok tercih edilen bir sistem olmasa da aslında dünya genelinde gayet iyi bir kullanıcı kitlesi bulunan kontrol panelleri arasında görülebilir.

Günümüzde demo kullanım fırsatı bulunan bu sistem geniş bir kullanım alanı sağlarken, her kullanıcı rahatlıkla istediği işlemleri gerçekleştirebilir. Linux tabanlı ticari bir platform olması ile birlikte pazarlama fırsatları sağlayan, cPanel ve ISPmanager gibi kontrol panelleri bulunduran, değişik entegrasyonlara sahip bir sistem sunmaktadır.

Sistem üzerinden ödeme noktasında Paypal, Skrill ve 2CO gibi kullanımlar sağlanabilir ve onlarca alan adı tescil firması entegre kullanım imkanı sağlamaktadır.

Bill Manager özellikle 50 kullanıcı yönetimi için işlevsel bir ücretsiz sürüme sahip olmakla birlikte başlangıç sağlayıcılar açısından uygun fiyatlı bir tercih olarak görülebilir.

Web sayfası: ispsystem.com/software/billmanager

Blesta

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingHosting piyasası içerisine girdiğinden bu yana her zaman kullanılan ve deneyimli kullanıcıları bulunan Blesta, özellikle profesyonel bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Müşteri yönetimi çok tecrübeli bir yapıya sahip olan, destek ve faturalandırma konusunda kullanım sağlayan bu yazılım, özellikle de modüler tasarımı sayesinde avantaj oluşturmaktadır.

Blesta bugün bu piyasa içerisinde web tasarımcıları, geliştiriciler ve barındırma şirketleri için hatta birçok farklı sektör için değişen iş türlerine hitap etmektedir. Admin paneli çok pratik bir yapıya sahip olmakla birlikte WHMCS ve Hostbill kullanımından dahi daha kolay görülebilir.

Tamamen ücretli kullanım imkanı sunması ile birlikte ödenen ücrete karşılık alacağınız hizmete değer bir yapısı bulunmaktadır.

Web sayfası: blesta.com

ClientExec

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingÇok uzun yıllardır sektörde yer almasına rağmen birçok kişinin halen kullanmayı tercih etmediği fakat yine de önemli bir kullanım oranı elde eden panel yazılımları arasında bulunmaktadır. Kullanım yapısı diğer kontrol panellerine göre biraz farklı olan bu yazılımda WHMCS için alternatif olarak sıklıkla tercih gerçekleştirilmektedir.

ClientExec özellikle birçok farklı kontrol paneline karşılık olarak sistemi üzerinde satış yapmanız için size izin vermektedir. Örneğin, bir blog altyapısı oluşturur gibi atak.clientexec.com gibi bir adres üzerinden bir yapı oluşturarak, hem satış hem de müşteri yönetimi imkanı sağlamaktadır. Hatta bu konuda sunulan değişik bir imkana bakıldığında da daha fazla bir ücret ödediğinizde, kendi alan adınızı sistemlerine bağlayarak, tamamen kendi kontrolünüze alabilir ve bunu da yaklaşık 100 dolar gibi bir ücret karşılığında gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu sayede geliştirme ve değişiklik izni verilmektedir.

Kullanım için web sayfaları üzerinde bulunan demo incelenebilir ve sonrasında kullanım kararı verilebilir. Bazı kullanıcılar WHMCS tercihi gerçekleştirmek istemediğinde ve Hostbill için çok yüksek bir ücret ödemek istemediğinde, ideal olarak bu kontrol panelini tercih etmektedir.

Web sayfası: clientexec.com

PHPCoin

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingGenel olarak küçük ve orta ölçekli hosting satış işlemi gerçekleştiren firmalar için açık kaynaklı kullanım sağlayan PHPCoin aslında birçok işletme tarafından da özgürce kullanılabilir. Değişen içerikleri kullanan müşterileri için kolayca ödeme yöntemleri sağlayan bu yazılım, arayüzü sayesinde de bu kullanımı daha pratik bir hale getirmektedir.

2015 yılında PHPCoin Force Edition gibi bir sürüm yayınlandıktan sonra yüksek güvenlik standartları ile birlikte daha güçlü bir sistem kullanım imkanı elde edildi.

Web sayfası: phpcoin.com

 

CitrusDB

Hosting Kontrol Panelleri | Atak Domain HostingBarındırma hizmeti veren firmalar için küçük işletmelerde dahi kullanılabilecek yapısıyla açık kaynaklı bir kullanım imkanı sunmaktadır. 2011 yılında yayınlanan son sürümüne rağmen halen popüler bir yapıya sahip olan bu kontrol paneli, kendi çözümlerinizi geliştirmek açısından seçilebilse de bazen güvenlik açıkları da bulundurabilir.

Web sayfası: citrusdb.org