Hotlinking Nasıl Önleyebilirsiniz? Yapmanız Gerekenler Nedir?
24.11.2021 12:02 766 Görüntülendi

Hotlinking Nasıl Önleyebilirsiniz? Yapmanız Gerekenler Nedir?

Hotlink, birisi doğrudan web bağlantısını kullanarak sitenizden bir resim görüntülediğinde gerçekleşir. Bu sebeple görüntü her yüklendiğinde görüntü, kaynak web sitesinin sunucusundan çıkarılır.

Bu sizin izniniz olmadan ve hatta belki de bilginiz olmadan gerçekleşebilir. Hotlink'i açıklamak için basit bir benzetme yapmak gerekirse, birinin sizin yakıtınızı arabası için kullanıp kullanmadığını hayal edin. Komşunuz arabanızdan hep azar azar benzin alıyor ve miktar küçük olduğu için siz bunu yakalayamıyorsunuz. Hotlink de böyle bir şeydir. Çok açık ve net olarak hem doğru değil hem etik değildir.

Bu yazıda, hotlinking konusunu inceleyeceğiz. Ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neden önlenmesi gerektiğini ve önlemek için atabileceğiniz adımları öğreneceksiniz. Başkalarının içeriğinizi kullanmasını nasıl engelleyeceğinizi ve kendi bağlantılarınızla bağlantı kurmadığınızdan nasıl emin olacağınızı öğreneceksiniz.

Hotlink Nedir?

Hotlinking, bir kişinin bir resmin URL'sini kopyalayıp web sitesine gömerek resmin kendi içeriğiymiş gibi gösterilmesini içerir. Bir ziyaretçi web sitesine göz attığında, bağlantı verilen resim, kopyalanan URL aracılığıyla kaynak siteden alınır.

Hotlink'in temelde telif hakkı ihlalinden bir adım daha kötü olduğunu belirtmek önemlidir. Sadece bir resme bağlantı vermek yerine, sahibini belirtmeden onu sizinmiş gibi indirip kullanırsanız olur. Bağlantı oluştuğunda, suçlu, resme referans vermek için bir web bağlantısı veya URL kullanır ve kaynağı tanımlayabilir veya tanımlamayabilir.

Hotlinking Neden Olur ve Zararı Nedir?

Çoğu durumda, hotlinking kasıtsızdır. Yani, hotlinker ne yaptığını biliyor ama yanlış olduğunu bilmiyor.

Bu insanların anlamadığı şey, hotlinking'in görüntünün sahibi için çok pahalı olabileceğidir. Birinin sizin oluşturduğunuz veya ücretini ödediğiniz içeriği ödünç alması ve bunu yapmak için sunucu kaynaklarınızı kullanması nasıl olurdu bir düşünün. Temelde ücretsiz yükleniyorlar, sitenizin içeriğine yaptığınız yatırımı görmezden geliyorlar ve sunucu kaynaklarınızı sömürüyorlar.

Hotlinking Nasıl Önleyebilirsiniz? Yapmanız Gerekenler Nedir? | Atak Domain Hosting

Çoğu durumda, hotlinking de yasa dışıdır. Bir stok fotoğraf web sitesinden bir fotoğraf satın aldığınızda, görseli kullanmak için bir lisans alırsınız. Lisans yalnızca sizin içindir, resim URL'sini kopyalayıp kendileri için kullanmaya karar verenler için değil. Lisans sahibi olarak yasal haklarınızı korumanız önemlidir.

İçeriğinizin izinsiz kullanılması yeterince kötü değilmiş gibi, çok sayıda kişinin resimlerinize hotlink yapması, web sitenizin sunucusu üzerinde çok fazla baskı oluşturabilir. Bu, potansiyel olarak sitenizin çökmesine neden olabilir ve kullanıcılar geri çevrilir.

Hotlinking'i Nasıl Önleyebilirsiniz?

Alabileceğiniz birçok hotlink önleme adımı vardır ve bu bölüm en etkili olanlardan birkaçını açıklayacaktır.

Bu ipuçlarından bazıları, daha önce bağlantıya geçmiş bir görüntünüzü bulmayı içerir, bu nedenle “önleme” doğru kelime olmayabilir. Bununla birlikte, hotlinking'in neden olduğu hasarın çoğunun içeriğinizin devam eden kullanımına bağlı olduğu düşünülürse, hotlinking'i erken bulmak ve bir soruna neden olmadan önce durdurmak akıllıca olacaktır.

1. Hotlinking Olup Olmadığını Tespit Edin

Hotlink kurbanı olmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz en önemli şey, başlar başlamaz olduğunu bilmektir. Birinin resimlerinize hotlink yapıp yapmadığını anlamak her zaman kolay değildir. Bazı durumlarda, bunun olduğunu asla bilemezsiniz. Ancak, birkaç basit test yapmak anlamanıza yardımcı olabilir.

Öğrenmenin basit bir yolu olan Google Images kullanmaktır. Aşağıdaki komutu kullanarak, Google'ın internetteki diğer tüm URL'lerde resimlerinizi aramasını sağlayabilirsiniz.

inurl:websiteniz.com -site:websiteniz.com

Bu arama, URL'nizle birlikte kullanılan tüm resimler için interneti tarar. Görüntülerin kullanıldığı siteyi ziyaret edebileceksiniz, bu da hotlink suçlularının kim olduğunu belirlemenizi kolaylaştıracak.

2. Her Resmin Altına Bir Feragatname Ekleyin

Gerçek hayatta başkalarının özel mülk olduğunu bildirmek için bahçelerine uyarı tabelaları ile işaret kullanan insanlar gibi, sanal ortamda da diğer insanlar tarafından kullanılması amaçlanmadığını vurgulamak için resimlerinizin altına sorumluluk reddi beyanları ekleyebilirsiniz.

Bir feragatname için, yasal mülkiyet haklarınızdan ve birisinin görseli kullanması durumunda uygulanacak cezadan bahsederek istediğiniz herhangi bir ifadeyi seçebilirsiniz. Sorumluluk reddi beyanları, herkesin içeriğinize hotlink yapmamasını sağlar ve yazmaları uzun sürmez, bu nedenle bu atılması kolay bir adımdır.

3. CDN'nizden Hotlink Koruması Alın

Web sitenizin çalıştığı CDN aracılığıyla sunulan hotlink korumasını kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak, web sitenizin içeriğinin, özellikle büyük miktarda bağlantı sağlayan bir site olan Pinterest de dahil olmak üzere diğer sitelerde görüntülenmesini engeller.

Ayrıca, yalnızca CDN'de değil, sunucunuzda da etkin bağlantı korumasını etkinleştirebilirsiniz, böylece tüm içeriğiniz ve sunulduğu tüm kanallar %100 güvenli olacaktır.

4. Hotlink Koruması için WordPress Eklentileri Kullanın

WordPress eklentilerini kullanarak web sitenize ek bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. “All in one WP Security & Firewall“eklentisini indirerek hotlink korumasını gerçekleştirebilirsiniz.

Eklentiyi, resimlerinizde sağ tıklama seçeneğini devre dışı bırakmak için de kullanabilirsiniz. Sağ tıklama seçeneğini devre dışı bırakarak, insanların bağlantıyı resminize kopyalamasını zorlaştırırsınız.

5. Görüntü Dosyalarınızı Yeniden Adlandırın

Birisi resimlerinizden birine bağlantı verirse, akıllıca bir yaklaşım resmin URL'sini değiştirmektir. Ardından, hotlinker'lar görüntüyü görüntüleyemez, çünkü kullandıkları bağlantı yanlış olacaktır. Resminizi görüntülemek yerine, siteleri bir 404 Hatası gösterecek, ancak bu, hotlinker'ın sorunu olacak.

Resimlerinizi yeniden adlandırmak da harika bir önleme adımıdır. Bir web sitesi sahibi olarak, site resimlerinizi düzenli olarak yeniden adlandırmalısınız, çünkü bu, içeriğinize hotlink eklenmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

6. cPanel Korumasından Yararlanın

CDN veya CMS platformunuzda hotlink korumasını etkinleştirebildiğiniz gibi, aynısını cPanel'de de yapabilirsiniz. Bu, sitenizin arka ucunu rastgele kullanıcı isteklerinden koruduğu için, hotlinking'in oluşmasını önlemenin harika bir yolu olabilir.

Hotlinking Nasıl Önleyebilirsiniz? Yapmanız Gerekenler Nedir? | Atak Domain Hosting

7. Hotlinker'ları DMCA Bildirimiyle Tehdit Edin

Hotlinker'ların kim olduğunu biliyorsanız, onlara doğrudan ulaşabilir ve içeriğinizi kullanmayı bırakmalarını isteyebilirsiniz. Dinlemezlerse, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) yanınızdadır. Bir hotlinker'ı resimlerinizi sitelerinde kullanmayı bırakmaya zorlamak için kullanabilirsiniz.

DMCA'ya atıfta bulunan bir uyarı yayınlarsanız, bu çok ciddiye alınacaktır. Ortalığı karıştırmadığınızı ve uyarıyı dikkate almazlarsa ciddi sonuçları olacağını anlayacaklardır. Para cezasına çarptırılma veya engellenme ya da web sitelerinin askıya alınması gibi gerçek bir korkuyla karşı karşıya kaldıklarında, hotlinker'lar resimlerinizin bağlantılarını hızla kaldırır.

8. Belirli Domain Adreslerini Engelleyin

Başka bir püf nokta ise belirli domain adreslerini engellemektir. Bu şekilde içeriğinizi kullanmalarının önüne geçebilirsiniz. Resimlerinizi kullanmakla ilgileneceğinden şüphelendiğiniz web sitelerinin, rakiplerin veya bilgisayar korsanlarının bir listesini yapabilir ve ardından bunları engelleyebilirsiniz.

Bu teknik iyi bir önleyici adımdır. Engellenecek alan adları listeniz kapsamlıysa, bunun sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

9. .HtAccess Dosyanıza Kod Ekleyin

Sitenizi hotlinking'den korumak için son önerimiz, web sitenizin. HtAccess dosyasına belirli bir kod eklemektir. Aşağıdaki kod parçasını kullanabilirsiniz:

Hotlinking Nasıl Önleyebilirsiniz? Yapmanız Gerekenler Nedir? | Atak Domain Hosting

Yukarıdaki kod parçacığındaki "example.com"u web sitenizin URL'siyle değiştirin. Ayrıca, başka bir resim gibi, hotlinker'lara alternatif içerik sunmak için snippet'i düzenleyebilirsiniz. Örneğin, tüm meşru kullanıcılar lisanslı resminizi görürken, hotlinker'lara kızgın bir ifade gönderebilirsiniz. Bu, resimlerinizi kullanmalarını istemediğiniz noktaya götürecektir.

Yukarıda önerdiğimiz adımları uygularsanız, hotlink kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz. Oluşturduğunuz veya lisansladığınız web sitesi içeriğini koruyacak ve müşterilerinize benzersiz bir tarama deneyimi sunacaksınız. Ayrıca, hosting sağlayıcınız mutlu olacaktır, çünkü hiç kimse sitenizin üzerinde çalıştığı sunucu kaynaklarını kötüye kullanamaz. Bu adımlar ayrıca sitenizin kalitesi için de büyük önem taşıdığını belirtelim. Eğer köklü bir site olma yolunda gidiyorsanız bu tarz küçük ama büyük etki yaratan unsurların üzerine gidip engellemeniz gerekmektedir.