HTTPS Nedir?
09.09.2020 14:14 8855 Görüntülendi

HTTPS Nedir?

HTTPS, Güvenli Hiper Metin Aktarım Protokolü anlamına gelir. Bu, http’nin çok gelişmiş ve güvenli bir sürümüdür. Port No. kullanılır. Veri aktarımı için 443. Bu, tüm iletişimi SSL ile şifreleyerek birçok güvenli işlemin oluşturulmasına izin verir. HTTPS, özünde SSL/TLS ve http’nin bir kombinasyonudur. Ağ sunucusunun şifreli ve güvenli tanımlanmasını sağlar.

HTTP ayrıca sunucu ve tarayıcı arasında güvenli bir şifreli bağlantıya izin verir. Çift yönlü veri güvenliği sunar. Bu, potansiyel olarak gizli bilgileri hırsızlığa karşı korumanıza yardımcı olacaktır.

Neden HTTPS Kullanmalısınız?

HTTP, sunucu ve tarayıcı arasında güvenli bir şifreli bağlantı oluşturmanıza olanak sağlar. 21. yüzyılda artık yeterince güvenilir görülmeyen iki yönlü veri güvenliği sunar. Bu, gizli veya değerli bilgileri genel veya sahte hırsızlık ve şifre çözme işlemlerinden korumanıza yardımcı olacaktır, ancak bu tür bir koruma profesyonellere karşı koymayacaktır.

HTTPS’de SSL işlemleri, anahtar tabanlı bir şifreleme algoritması kullanılarak müzakere edilir. Bunlar, asal çarpanlara ayırma ilkesini kullanan anahtarlardır bunlar genellikle 64 veya 128 bittir.

Bazı işlemler, gelişmiş güvenlik ve 256 veya 512 bitlik hatta 2048 bitlik anahtarlarla gerçekleştirilebilir.

Bu nedenle, HTTPS koruma seviyesi, kişisel banka hesapları veya hesapları için şifreler gibi zorlu gereksinimleri garanti eder.

HTTP (İngilizce Köprü Metni Aktarım Protokolünden), bir ağda veri aktarımı için bir uygulama protokolüdür. Şu anda web sitelerinden bilgi almak için kullanılmaktadır. HTTP protokolü "istemci-sunucu" teknolojisinin kullanımına dayanır: isteği gönderen istemci, bağlantının başlatıcısıdır; isteği alan sunucu bunu yürütür ve sonucu istemciye gönderir.

HTTPS (İngilizce Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli köprü metni aktarım protokolünden), SSL ve TLS şifreleme protokollerini kullanarak şifrelemeyi destekleyen HTTP protokolünün bir uzantısıdır.

HTTP ve HTTPS’nin Farkı Nedir?

HTTPS Nedir

HTTPS, ayrı bir veri aktarım protokolü değildir, ancak şifreleme eklentisine sahip HTTP protokolünün bir uzantısıdır;

HTTP protokolü üzerinden iletilen veriler korunmaz, HTTPS şifreleyerek bilgilerin gizliliğini sağlar;

HTTP 80 numaralı bağlantı noktasını, HTTPS 443 numaralı bağlantı noktasını kullanır.

HTTPS Kullanma

Gizli bilgilerin girildiği ve aktarıldığı sitelerde (kullanıcıların kişisel verileri, erişim bilgileri, ödeme kartı bilgileri) yetkilendirme, ödeme sistemleriyle etkileşim, posta hizmetleri gibi tüm sitelerde güvenli veri aktarımının sağlanması gereklidir. Bu tür verilerin şifrelenmesi, üçüncü şahıslar tarafından alınmasını ve kullanılmasını engelleyecektir.

HTTPS aracılığıyla veri aktarımını uygulamak için, istemcilerden gelen istekleri işleyen web sunucusuna özel bir SSL sertifikası yüklenmelidir. Yalnızca bir alanı koruyan sertifikalar vardır. Ve tüm alt alan adlarındaki bilgilerin korunmasını sağlayan sertifikalar vardır ve bu Wildcard SSL’dir. Ayrıca, ciddi bir iş projesi için bir VPS satın almaya karar verirseniz, muhtemelen etki alanınız için en yüksek düzeyde güvenlik sağlayan ve tarayıcı penceresine yeşil bir çizgi ekleyen EV sertifikalı bir TrueBusinessID’ye ihtiyacınız vardır. Şifreleme her iki yönde de gerçekleşir hem istemci tarafından alınan veriler hem de sunucuya gönderilen veriler.

SSL sertifikasına sahip olmak Google için sıralama faktörlerinden biridir, bu nedenle HTTPS protokolüne geçmek, Google arama sonuçlarındaki konumunu artırır. Bu şu anda temel bir faktör olmasa da gelecekte arama sonuçları üzerindeki etkisi artabilir.

Https Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Sitenin adını girerken, sitenin bulunduğu sunucudan kullanıcıya veri aktarımı için standart protokol olan Http’nin önünde görmeye hepimiz alışkınız. Bununla birlikte, tüm popülerliğine rağmen, giderek daha fazla site, iletilen verileri şifreleyerek izinsiz giriş yapan kişiler tarafından ele geçirilmeye karşı koruduğu için daha gelişmiş bir protokol olan HTTPS’yi kullanmayı tercih ediyor. Bu protokole daha yakından bakalım: nasıl çalışır, kimin kullanması önerilir ve HTTPS’yi siteye bağlamak için neyin gerekli olduğu.

HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü), bir site ile kullanıcı cihazı arasındaki iletişimin gizliliğini sağlayan bir protokoldür. Bilgi güvenliği, 3 koruma seviyesine sahip olan SSL /TLS kriptografik protokollerin kullanılmasıyla sağlanır:

 • Veri Şifreleme: Müdahaleden kaçınmanıza izin verir.
 • Veri Güvenliği: Herhangi bir veri değişikliği kaydedilir.
 • Kimlik Doğrulama: Kullanıcı yeniden yönlendirmesine karşı korur.

HTTPS Sertifikası Ne Zaman Gereklidir?

Güvenli bir veri aktarım protokolünün zorunlu kullanımı, İnternette ödeme yapmakla ilgili tüm bilgileri gerektirir: herhangi bir şekilde çevrimiçi mağazalardaki ürünler için ödeme (bireysel ödeme kartı, çevrimiçi ödeme sistemleri vb.), İnternet bankacılığı yoluyla hizmetler için ödeme, çevrimiçi hizmetlerde ödeme yapma (kumarhaneler çevrimiçi kurslar vb.) ve çok daha fazlası.

Ayrıca, kullanıcıların kişisel verilerinin belirli içeriğe, örneğin bir pasaport numarasına erişmesini isteyen sitelerde HTTPS protokolünün kullanılması önerilir bu tür veriler bilgisayar korsanlarının müdahalesine karşı korunmalıdır.

Siteniz benzer bir şey kullanıyorsa, o zaman HTTPS’ye geçmeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Bu nedenle, bunun için neyin gerekli olduğunu daha fazla ele alacağız.

Bir Web Sitesini HTTPS'ye Geçirmek İçin Ne Gerekir?

HTTPS protokolünün çalışması, kullanıcının bilgisayarının ve sunucunun iletilen bilgileri şifrelemek için kullanılan bir paylaşılan gizli anahtar seçmesine dayanır. Bu anahtar benzersizdir ve her oturum için oluşturulur. 100'den fazla karakter içerdiği için sahte olamayacağına inanılıyor. Verilerin üçüncü bir tarafça ele geçirilmesini önlemek için dijital bir sertifika kullanılır sunucuyu tanımlayan elektronik bir belgedir. Her site (sunucu) sahibinin, bir kullanıcıyla güvenli bir bağlantı kurmak için böyle bir sertifikaya sahip olması gerekir.

Bu elektronik belge, sahibinin ayrıntılarını ve imzasını içerir. Sertifikanın yardımıyla şunları onaylarsınız:

Verildiği kişi gerçekten var,

Sertifikada belirtilen sunucunun (sitenin) sahibidir.

Tarayıcının HTTPS bağlantısı kurarken yaptığı ilk şey, sertifikanın kimliğini doğrulamaktır ve yalnızca yanıt başarılı olursa veri alışverişi başlar.

HTTP Nedir?

HTTP'nin tam biçimi, Köprü Metni Aktarım Protokolüdür. HTTP, herhangi bir bilginin World Wide Web’e nasıl aktarılabileceğini tanımlayan bir dizi kural ve standart sunar. HTTP özünde bir uygulama protokolüdür ve web tarayıcıları (istemciler), sunucular ve Proxy sunucuları olmak üzere üç kategorinin etkileşimi için standart kurallar sağlar.

Http’nin kendisi, TCP protokol takımının üzerine inşa edilmiştir. HTTP, metin içeren düğümler arasında mantıksal bir bağlantı kuran yapılandırılmış köprü metni kullanır. Aynı zamanda "durumsuz protokol" olarak da bilinir çünkü her komut, önceki çalıştırma komutuna başvurulmadan ayrı ayrı yürütülür.

Http’nin Faydaları:

 • HTTP, İnternet veya diğer ağlarda farklı bir protokol ile uygulanabilir.
 • HTTP sayfaları bilgisayarda ve internet önbelleklerinde depolanır, böylece hızlı bir şekilde erişilebilirler.
 • Platform bağımsız, protokol, platformlar arası taşımaya izin verir.
 • Çalışma zamanı desteği gerektirmez.
 • Güvenlik duvarları üzerinden kullanılabilir! Global uygulamaları kullanmak mümkündür
 • Protokol bağlantı yönelimli değildir, bu nedenle oturum durumunu ve sürekli bilgi aktarımını oluşturmak ve sürdürmek için ağ ek yükü yoktur.

HTTPS’nin Faydaları:

 • Çoğu durumda, HTTPS üzerinden çalışan sitelerin bir yeniden yönlendirmesi olacaktır. Bu nedenle, HTTP: //girseniz bile, güvenli bir bağlantı üzerinden HTTPS’ye yeniden yönlendirilecektir.
 • Protokol, kullanıcıların çevrimiçi bankacılık gibi güvenli e-ticaret işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanır.
 • SSL teknolojisi, herhangi bir kullanıcıyı korur ve kaynağa olan güveni artırır.
 • Bağımsız bir kuruluş, sertifika sahibinin kimliğini doğrular. Bu nedenle, her bir SSL sertifikası, sertifika sahibi hakkında kimliği doğrulanmış benzersiz bilgiler içerir. Http Sınırlamaları:
 • Herkes içeriği görebildiği için gizlilik yok
 • Birisi içeriği değiştirebileceği için veri bütünlüğü büyük bir sorundur. HTTP protokolünün güçlü şifreleme yöntemleri kullanmadığı için güvenli olmayan bir yöntem olmasının nedeni budur.
 • İsteği kesen herkes kullanıcı adını ve şifreyi alabilir.

HTTPS Sınırlamaları:

HTTPS, tarayıcıda önbelleğe alınan sayfalardan gizli bilgilerin çalınmasını durduramaz

SSL verileri yalnızca ağ üzerinden aktarım sırasında şifrelenebilir. Dolayısıyla tarayıcı belleğindeki metni koruyamaz HTTPS, istemcinin bilgi işlem ve ağ ek yükünü artırabilir.

HTTPS Sertifikası Ne Zaman Gereklidir?

Bir SSL sertifikası, kullanıcının bilgisayarından hedef kaynağa veya tam tersi gönderilen verileri şifreler. Bir kullanıcı sitenize her bilgi girdiğinde, SSL, tarayıcılarından web sunucunuza güvenli bir şekilde gidebilmesini sağlar.

Bu, kaynak sahipleri için ne anlama geliyor? Web siteleri bilgi alışverişinde bulunmak için müşterileriyle iletişim kurar, böylece insanlar İnternet üzerinden mal veya hizmetleri güvenle satın alabilir. Bir SSL sertifikası eklemek, bu tür etkinlikler için güvenli bir bağlantı oluşturur. SSL hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, ağda güvence altına alınması gereken her şeyin bir SSL sertifikasının koruyucu şemsiyesi altında olması gerektiğidir.

Sitenizin güvenliğini artırmak için çok şey yapabilirsiniz, ancak SSL olmadan muhtemelen yeterli olmayacaktır. Bir web sitesi bir SSL sertifikası olmadan çevrimiçi çalışabilir, ancak kendinize sormalısınız, her saniye saldırıya uğrama riskini almak ister misiniz? Hayır düşünüyorum.

Bir zamanlar işinizi ve ev bilgisayarınızı korumak için yalnızca temel antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımlarına güvenmek yeterliydi. Şu anda durum böyle değil bugünün kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlarla bombalanıyor. 21. yüzyılda müşteri güvenini ve güvenini sağlamak, tam olarak bir SSL sertifikası ile uygulanmaktadır.

Uzman bir sağlayıcıdan veya barındırma hizmetinizin teknik desteği ile iletişime geçerek sertifika alabilirsiniz. Farklı sertifika türlerinin maliyeti 20 ila 200 ABD Doları arasındadır ve şifreleme düzeyi ve kullanılan kod açısından farklılık gösterebilir.

Bir Web Sitesini HTTPS’ye Geçirmek için Ne Gerekir?

  • İlk bakışta, http’den HTTPS’ye geçiş oldukça basittir:
  • SSL sertifikası satın alın,
  • Web sitesi barındırma hesabınıza SSL sertifikası yükleyin,
  • Tüm web sitesi bağlantılarının http’den HTTPS’ye değiştirildiğinden emin olun, böylece Https anahtarını değiştirdikten sonra bozulmazlar.
  • Http’den HTTPS’ye 301 yönlendirmelerini yapılandırın.

Yönlendirme yapılırken, arama motorları sitenizin adres değişiklikleri konusunda bilgilendirilir ve sitenizdeki bir sayfaya yer işareti koyan herkes, geçişe tıkladıktan sonra otomatik olarak Https adresine yeniden yönlendirilir.

İlk bakışta her şey basit. Bununla birlikte, SSL sertifika sağlayıcılarının sunduğu çok sayıda seçenek ve barındırma şirketlerinin sunduğu paketlerle, bu basit süreç çok kafa karıştırıcı olabilir.

Durum, bir siteyi http’den HTTPS’ye geçirmek için çoğu küçük işletmenin tercih ettiğinden daha fazla teknoloji gerektirmesi gerçeğinden de kaynaklanmıyor. Doğru bağlanmak için genellikle bir web yöneticisinin hizmetlerine ihtiyaç duyarlar.

Yine de bir işletme web sitesi için HTTPS ve SSL sertifikasının, özel işletme için bir lisans kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. SSL sertifikalarının doğru kullanımı, müşterilerinizin korunmasına, güvenlerinin kazanılmasına ve sonuç olarak İnternet kaynağının daha fazla kar ve dinamik bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olacaktır.