İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir?
09.03.2021 17:36 1155 Görüntülendi

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir?

İhracat Nedir?

İhracat, ulusal şirketler ürünlerini veya hizmetlerini yurtdışına sattıklarında gerçekleşir.

Şirketlerin ürünlerini ihraç etmeye karar vermelerinin sebebi, pazarlara girmek ve böylece büyümektir.

Bazı şirketler de yurtdışında var olan ancak dahili olarak mevcut olmayan bir talebi karşılamak için ihracat yapmaya karar veriyor. İhracat aynı zamanda fazla arzı azaltmanın ve üretimi daha verimli hale getirmenin harika bir yoludur.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

İhracat seviyesi de kesinlikle yerel para biriminin döviz kuru ile ilgilidir. Döviz kuru zayıfsa, bu da güçlü bir para birimine sahip bir ülkenin para biriminden ve mallarından daha fazla satın alabileceği anlamına gelirse, ihracat seviyesi artar.

Her şeyden önce, ikisi arasındaki farkları, avantajlarını, dezavantajlarını ve her özel rejimin hangi durumlarda daha faydalı olacağını bilmek gerekir.

 • Geçici İhracat Nedir?

Geçici ihracat, bir eşyanın, belirli bir süre içinde ve ihraç edildiği durumda gelecekte iade edilecek ülkeden çıkışına izin veren özel gümrük rejimidir.

Bu koşula uyarak hem İhracat Vergisi hem de İthalat Vergisi ödemeden askıya alınacaktır.

 • Konsinye İhracat Nedir?

Bir malın, ürünün kesin satışı daha sonra yapılmak üzere yurt dışındaki alıcılara, komisyonculara, ihracatçının yurt dışındaki şube veya temsilciliklerine mal gönderilmesi olarak tanımlanan ihracat şeklidir.

 Son Müşteriye Hızlı Teslimat

Halihazırda iyi bir fiyata bile online alışveriş yapmaktan vazgeçmiş olsaydık, çünkü teslimat süresi uzundu, doğal olarak uluslararası ve ölçekli satışlarda bu da belirleyici bir faktör olacaktır.

Ancak ürün, müşterinizin gümrükleme süresi, nakliye veya uluslararası nakliye süresi konusunda endişelenmesine gerek kalmadan teslim edilebiliyorsa, pazarı fethetmeyi çok daha cazip hale getirecektir.

Ayrıca son müşterinin ülkesinde soruları cevaplayacak, numune gönderecek ve sorun çıkması durumunda yardımcı olacak bir temsilciye sahip olmak da markanızın ciddiyetine ve güvenliğine katkıda bulunur.

 • Nakit Akışı Bozulması

Unutmayın, konsinye ihracat, ürünü ödemeden önce ilerletmek anlamına gelir ki bu kesinlikle nakit akışını tehlikeye atan bir yatırımdır.

Buna ek olarak, ürün satılmazsa, ihracatçı bu satılmayan ürünleri Bolivya’da iade etmenin tüm masraflarını üstlenmek zorunda kalacak, ancak ithalat vergileri ödemek zorunda kalmama avantajı olacaktır.

 • Geçici İhracat ile Konsinye İhracat Arasındaki Temel Farklar

Öyle bile olsa, Geçici İhracatın süresi, örneğin söz konusu varlık, sözleşmesi daha uzun bir dönem öngören bir hizmetin sağlanmasında kullanılacaksa iki yıldan daha uzun olabilir.

Hedef ülkeye satış ve yakınlaşma kesin hedefi varsa, Konsinye İhracat.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Bununla birlikte, bir etkinliğe katılmayı veya ürününüzü bir hizmet sağlamak için kullanmayı planlıyorsanız, o zaman Geçici İhracattan bahsediyoruz.

Bir ticaret fuarına katılırsanız ve vitrininizi (geri dönmesi planlanan) herhangi bir sorun yaşamadan satmayı başarırsanız, bu herhangi bir para cezası veya zorluk olmadan mümkün olacaktır.

İhracat işinde yeni misiniz ve bunu ilk seferde nasıl doğru yapacağınızdan emin değil misiniz? Yalnız değilsiniz. Pek çok insan ilk ihracat sevkiyatlarını nasıl gerçekleştireceklerinin farkında değil.

İşin uluslararası niteliği düşünüldüğünde, piyasaların tüm süreçlerini, kurallarını ve düzenlemelerini daha derinlemesine anlamayı gerektirdiğinden kolay değildir.

Bunu düzenli olarak sağlamak, ihracat/ithalat pazarındaki deneyimli ajanslar için bile zordur.

Öyleyse ne yapmalısınız? İlk zamanlayıcı olarak yapabileceğiniz en iyi şey hazırlık yapmaktır. Kendinizi hazırlayın ve ihracat yaptığınız pazar hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirin ve daha da önemlisi, ihracat kuralları ve aklınızda bulundurmanız gereken en iyi uygulamalar hakkında.

İş senaryosu ve nakliye düzenlemeleri ülkeden ülkeye farklılık gösterse de ihracat sırasında sağlamanız gereken bazı ortak şeyler vardır.

İlk ihracat gönderinizi yurt dışına göndermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken beş önemli noktaya bir göz atın.

 • Gerekli İhracat Belgeleri

Bir gönderi belirli bir ülkeye ulaştığında gümrükten geçer ve farklı ülkeler için özel gereksinimler değişebilir, bu nedenle gönderilerinizi ABD’deki gereksinimlere göre etiketlerseniz, Avustralya’ya gönderilecek ürünleriniz bu süreçte takılıp kalabilir. Sonuç? Sevkiyatta gecikme, süreç tekrarı ve maliyetlerde artış olur. Bundan kaçınmak için birkaç hususa dikkat etmelisiniz:

1-İlgili evrak işlerine özellikle dikkat edin ve gerekli tüm belgeleri ekleyin. Çoğu uluslararası gönderi, bir ihracat faturası, geçerli lisanslar ve bir tehlikeli mal notu eklemenizi gerektirse de varış ülkeniz için ihracat belgesi gereksinimlerini kontrol etmek en iyisidir.

2-Gönderinizi doğru iletişim, paketleme veya ödeme bilgileriyle doğru şekilde etiketleyin.

3-Malların Armonize Sistem (HS) kodlarına veya uygulanabilir olanlara göre doğru sınıflandırılması.

4-Bu aksaklıkların çoğu dikkatsizlik, kurallar ve düzenlemeler hakkında bilgi eksikliği veya basit yazım hataları nedeniyle meydana gelir, ancak ne olursa olsun, bu hata gönderiniz için felaket sonuçlara yol açabilir ve nihayetinde ödemelerinizi geciktirebilir.

 • İthalat/İhracat Kurallarını Öğrenmelisiniz

Daha sonra, belirli bir ülke için ithalat/ihracat kuralları ve yönetmeliklerinden kesinlikle haberdar olmanız gerekir. Çoğu zaman, ülkelerin kendi iç endüstrilerini, dış ticaret ilişkilerini geliştirmeleri ve tüketicilerine ve çevreye herhangi bir zararı önlemesi için bir araçtır.  Bu nedenle, bir ülkeyle iyi dış ticaret ilişkileri sürdürmek istiyorsanız herhangi bir kısıtlama veya yasal sorundan kaçınmak için politikalarını takip etmeniz önemlidir.

Bunu sağlamak için, yasal ve uyumluluk düzenlemelerini daha derinlemesine anlamaya çalışın. Bu bilgilerin çoğunu ilgili devlet kurumunun sitesinde bulabilirsiniz. Geçerli bir lisansa sahip olmadığınız sürece herhangi bir ihracat işine giremeyeceğiniz reddedilen tarafların bir listesini tutarlar.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Bu nedenle, yasal veya uyum sorunlarını önlemek için ihracat işlemine dahil olan tüm tarafların durumunu kısıtlanmış taraflar listesine göre kontrol etmelisiniz. Ayrıca cezalardan kaçınmak için gönderinize uygulanabilecek kısıtlamaları da kontrol edin.

Örneğin, Avustralya’nın dünyanın geri kalanıyla güçlü ticari bağları vardır. Hükümetin, uluslararası ticarette yer alan Avustralya işletmelerini geliştirmeye ve onlara yardımcı olmaya çalışan bir dizi politikası vardır. Diğer ülkelerle yürürlükte olan altı Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) ve müzakere altında olan sekiz tane daha vardır.

Avustralya’da mal ihraç etmek istiyorsanız, malların sınıflandırılması şarttır. Bunu, Avustralya Sınır Kuvvetine yapılması gereken ithalatçılar tarafından yapılan öz değerlendirmeye dayalı beyan prosedürleri izlemelidir.

 • HS Kodlarını Nasıl Yorumlayacağınızı Bilmelisiniz

Uyumlaştırılmış Sistem (HS) kodları, esas olarak, sevk edilen malın türünü açıklamak için izlenen 6 basamaklı bir koddur. Ancak dünya çapında çeşitli kuruluşlar tarafından kabulü ve çok yönlülüğü sayesinde, uluslararası ticaret için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Aslında, uluslararası ticarette malların%98’inden fazlası HS cinsinden sınıflandırılır. Ancak buradaki zorluk, özellikle ilk kez kullananlar için, onu ülkeler ve gümrük yetkilileri arasında kullanmak üzere anlamanın veya yorumlamanın ne kadar zor olduğudur. HS kodunun yanlış kullanımı, gümrükler tarafından uygunsuz bir tarifenin uygulanmasına neden olabilir ve bu da ithalatın maliyetini müşteriye katlanarak artırabilir.

İhracat hedefiniz için geçerli olan HS veya başka herhangi bir mal sınıflandırma terimine uymamak, sizi ciddi bir sorunla karşı karşıya bırakabilir ve uyumsuzluk, yanıltıcı veya yanlış beyanda bulunma gerekçesiyle yasal cezalara neden olabilir. Bu, mallara el konulmasına ve dolayısıyla işletmenizin amacını bozabilir.

Bu nedenle, ilk kez bir konsinye ihraç ediyorsanız, kullanılacak doğru HS kodları konusunda tavsiye için doğrudan gümrüklere veya gümrükleme şirketindeki uzmanlara danışmak akıllıca olacaktır.

 • Geçerli Tarife ve Ücretleri Önceden Kontrol Etmelisiniz

Sorunsuz bir ihracat deneyimi için bir sonraki önemli adım, ihracat gönderilerindeki geçerli tarife ve ücretleri önceden kontrol etmek ve bir deniz taşımacılığı gönderisinde kimin hangi ücretleri ödediğini anlamaktır.

Bunlar, gönderiniz varış ülkesindeki gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra alınan ek ücretlerdir. Ürününüzün yabancı alıcıya maliyetini artırabilir ve pazardaki rekabet gücünüzü etkileyebilir. Bu nedenle, alıcınız için nihai maliyetin ne olduğunu bilmek, ürününüzü o pazar için geçerli olan döviz kurlarına göre bütçelendirmenize yardımcı olabilir.

Uluslararası gönderilerdeki tarife oranları genellikle ya ülkenin tüzüğüne ya da dünya çapında tanınan HS kodlarına bağlıdır ve belirli bir ülke için tahmini tarifeleri ve vergileri belirlemek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Gönderiniz için ürün sınıflandırma numarasını tanımlayın.
 • HS kodunu öğrendikten sonra, ürününüzün geçerli tarifesini ve gönderim yaptığınız belirli bir yabancı ülke için vergi oranlarını belirlemek için kullanabilirsiniz. Ancak bu rakamlar sadece bir tahmindir. Tarifelerinizin ve vergilerinizin nihai kararını yalnızca malların net olduğu ülkedeki gümrük memurlarının yapabileceğini unutmayın.
 • Dışa Aktarma Verilerini Yönetin ve Organize Edin

Son olarak, ihracatla ilgili verilerinizi nasıl yöneteceğinizi ve düzenleyeceğinizi bilmek, başarılı bir nakliye işinin yürütülmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Hem hataya açık hem de zaman alıcı olan manuel kâğıt tabanlı işlemin aksine, bulut tabanlı bir dışa aktarma dokümantasyon yazılımı kullanmak size aşağıdaki gibi önemli faydalar sağlayabilir:

Verilerin bulutta güvenli bir şekilde depolanması, yetkisiz erişim olasılığını veya öngörülemeyen zararları ortadan kaldırır.

Azaltılmış veri yedekliliği veya veri tutarsızlıkları, zamandan tasarruf sağlar.

Her zaman her yerden veri erişilebilirliği.

Manuel dokümantasyon için başvururken genellikle gerekli olan istenmeyen masrafların ve ücretlerin maliyetinden tasarruf etmek.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Farklı departmanlar tarafından üretilen belgelerin herhangi bir devlet dairesini ziyaret etmeye gerek kalmadan uzaktan yazdırılması.

İhracat dokümantasyonu faaliyetlerinin yönetim raporlaması ve daha fazla iyileştirme amacıyla kolay takibi.

Bulut tabanlı bir yazılım, değişen ticaret kuralları ve düzenlemeleri yerine ihracat belgelerinizi güncel tutmak için kullanışlı bir dijital araç olabilir. Size zaman, para ve emekten tasarruf ettirecek ve sonunda iş verimliliğinizi artıracaktır. Bu, iş bütünlüğünüze daha fazla katkıda bulunur.

Bahsettiğimiz gibi ister ilk defa ithalat yapıyor ister ilk defa ihracat yapıyor olun, ithalat/ihracat işinde yeniyseniz, gönderilerinizi yurt dışına ihraç etme sürecinin tamamı göz korkutucu olabilir.

Ancak bu adımları takip etmek, ince ayrıntılarla ilgilenmenize yardımcı olacak ve işinize harika bir başlangıç ​​yapmanızı sağlayacaktır.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!