İkinci El Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
27.02.2021 13:35 742 Görüntülendi

İkinci El Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahip olduğunuz bir işletme, proje veya marka için alan adı seçerek bir web sayfası kurmak istediğinizde, tüm faaliyetlerin öncesinde iyi bir araştırma ile alan adı seçmeniz gereklidir. Çünkü alan adı, yıllar boyunca markanızı, kişiliğinizi veya projenizi temsil edecektir.

Bir web sayfası, kurumsal kimliğin önemli parçalarından biri olmakla birlikte bu web sayfasında da elbette ki ilk adım domain seçme işlemidir. Bu noktada yoğun bir emek vererek kendiniz için doğru bir alan adı seçtiğinizde, karşılaşabileceğiniz en istenmedik durumlar başında daha önce bu alan adının koleksiyoncular veya sektördeki yatırımcılar tarafından satın alınmış olması yer alacaktır.

İkinci El Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Atak Domain Hosting

Eğer gerçekten önemli bir proje yürütüyorsanız ve marka için çok iyi bir koruma sağlamak istiyorsanız, daha önce satın alınmış bir alan adını bütçenize bağlı olarak başka birinden satın almayın tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada Atak Domain olarak sizler için başka birinin sahip olduğu alan adını satın almadan önce yani ikinci el domain satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar üzerinde durmaya çalıştık. 

Temel başlıklar halinde bakılırsa, bu önemli kriterler arasında;

  • Güvenilir bir satıcı seçmek
  • Güvenilir bir satış platformu seçmek
  • Arama motorlarında domain araştırması yapmak
  • Domain yaş ve geçmişini sorgulamak 

Kriterleri yer almaktadır. 

Güvenilir Bir Satıcı Seçmek

Yoğun araştırmalar, farklı kişilerle görüşmeler ve aldığınız yardımlar ile birlikte gerçekten kaliteli bir domain seçtiğinizde, bu alan adının başkası tarafından satın alınmış olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu kişi ileride başka birine satmak amacıyla istediğiniz bu alan adını satın almışsa, siz de yeniden satın alma şansı elde edebilirsiniz. 

Alınmış bir alan adını yeniden satın alma konusunda dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli kriter, satış yapan kişinin ne kadar güvenilir olduğudur. Çünkü güvenilir bir kişi veya kurum markanız ya da projeniz için alacağınız bu alan adı konusunda devir işlemlerini yaparken tamamen dürüst davranacaktır.

İkinci El Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Atak Domain Hosting

İkinci el domain satın alma işlemlerinde satışın yapıldığı platform ve satıcının daha önce gerçekleştirdiği işlemleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Aslında bu durum tüm ikinci el eşya satış platformlarında satıcının geçmişini ve ne kadar güvenilir olduğunu araştırmanız gibidir. 

Doğru bir satıcı seçebilmek için öncelikle satıcıyla yaptığınız görüşmelerde verdiği cevaplara, size sunduğu tekliflere ve daha önce başka kişiler ile yaptığı görüşmelere ulaşma imkanınız bulunuyorsa bu görüşmelere göz atmak fayda sağlayacaktır. Bu süreç sonrasında satıcı ile bir anlaşma gerçekleştirmeyi kabul ettiyseniz, imzalanacak sözleşme ve devir şartları açısından net ifadeler ile kayıtlı bir işlem yapılmalıdır. Hatta bu noktada ilerleyen vadede yaşanabilecek problemlerin çözümü için de net maddeler belirlenmelidir.

Güvenilir Bir Satış Platformu Seçmek

Her ne kadar güvenilir ve gerçekten dürüst bir ikinci el domain satıcısı bulsanız dahi bu satıcı ile karşılıklı işlem gerçekleştireceğiniz platformun da güvenli olması önemlidir. Çünkü güvenilir bir platform sayesinde domain devri ile birlikte karşınıza çıkacak her sorunda pratik çözümler elde edebilirsiniz.

Örnek olarak Atak Domain sayesinde ikinci el domain devir işlemleri yaparken, birçok farklı noktada yasal çerçeve üzerinden işlemler sağlanır ve karşılaşılan sorunlarda da hem alıcı hem satıcı korunarak yasal bir süreç yürütülür. Yasal bağlamda gerçekleştirilen güvenilir işlemler sayesinde alan adının devredilmesi veya hak mahrumiyetleri gibi birçok farklı konuda hızlı adımlar atılabilir.

Profesyonel yani güvenilir bir domain satış platformu tercih edildiğinde, bu platform üzerinde farklı noktalardan satın alınmış domain uzantıları dahi ikinci el domain platformu sayesinde satışa çıkarılabilir. 7 günün altında süresi kalmış domain uzantılarının satışı mümkün olmamakla birlikte alt veya üst limit bulunmadan her alan adı satışı imkanı yer alır. Aynı zamanda karşılıklı görüşmeler ve teklifler ile pazarlık fırsatı da yer almaktadır.

Atak Domain güvenilir satıcılar için alan adı satış platformu sağlarken, çok uygun bir komisyon oranıyla alıcı ve satıcılar %5 gibi bir komisyon talep ederek işlem gerçekleştirir. Onaylanan satışlar ile birlikte artık alan adı Atak Domain üzerine transfer edilirken, 14 gün sonrasında satıcıya ücret aktarımı gerçekleştirilir. 

Normal koşullarda alan adı satıcısı için belirli bir onay süreci sağlanırken, onay ile birlikte devir işlemi tamamlanmış olan bir alan adını direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde tüm güvenilir platformlarda alan adı alışverişleri için ödeme işlemleri noktasında Visa veya Master Card kullanımları sayesinde 3D Secure sistemi üzerinden güvenilir ödemeler yapılabilir. Ayrıca güvenilir platformlarda size banka havalesi fırsatları da sunulmalıdır. 

Arama Motorlarında Domain Araştırması Yapmak

Bugün sizin açınızdan çok iyi görünen ve beğendiğiniz bir alan adı tercih etseniz dahi bu alan adının arama motorlarında ne kadar etkin olduğu da bir o kadar önemli bir kriter sağlayacaktır. Yani seçtiğiniz alan adını ikinci el olarak satın alacak güvenilir kişi ve platformu bulsanız dahi hemen alışverişe başlamadan önce iyi bir araştırma yaparak, arama motoru incelemelerini sağlamanız önemlidir.

Satın alınacak ikinci el domain için öncelikle Google ve Yandex gibi farklı arama motorları üzerinde kontroller sağlanmalıdır. Örneğin, ilk olarak arama motorları üzerinde bu domain için bir yasaklama olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz. Çünkü sonrasında dijital pazarlama gerçekleştirirken, büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Aslında bu sorunların belirli bir süre içerisinde ve maddi imkanlar ile düzeltilmesi mümkün olsa da çok yorucu olabilir.

İkinci El Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Atak Domain Hosting

Günümüzde arama motorlarında engelleme ya da yasaklama gibi durumlar olup olmadığını sorgulamak için filtre sorgulaması gerçekleştiren web sayfaları yer almaktadır. Aslında bu sayfalar sayesinde bahsedilen alan adının daha önce farklı bir kötü faaliyet için kullanılıp kullanılmadığını yani ne kadar iyi bir üne sahip olduğunu da görebilirsiniz.

İkinci el domain satın almadan önce Google veya Yandex gibi önemli arama motorları üzerinde yapacağınız bu küçük araştırmalar ilerleyen vadede size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Çünkü sonradan karşılaşacağınız farklı maliyetler ve harcayacağınız daha uzun zaman gibi sorunların önüne geçme avantajı oluşturacaktır. 

Domain Yaş Ve Geçmişini Sorgulamak

Bir alan adı satın almak istediğinizde bu alan adının kaç sene öncesinde ilk defa satın alındığını daha önce kaç kişi tarafından kullanılmış olduğunu yani domain yaşını bilmeniz de önemli bir fayda sağlar. Bu kriter özellikle arama motoru optimizasyonu yani sonrasında kurulmuş web sayfanızda SEO çalışmaları gerçekleştirmek açısından size önemli katkılar sunacaktır.

Bir domainin yaşı arama motorları kapsamında sürdürülebilir bir proje açısından size önemli fikirler verecektir. Bir web sayfası yayında kaldığı her yıl daha otoriter ve kaliteli bir hale gelirken, özellikle yükselmek istediğiniz anahtar kelimeler veya kelime öbekleri açısından da bu durum size avantajlar sunacaktır.

Son Bir Nokta Olarak

İkinci el domain satın alım işlemlerinde bahsedilen bu dört ana başlık altındaki kriterleri her zaman göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu kriterler üzerinden incelemeler sağlamanız ile birlikte web sayfası projeniz için kullanacağınız alan adında daha doğru ve sorunsuz bir sonuç elde edebilirsiniz. 

Alan adı, markanız ve kurumsal kimliğiniz için önemli bir adımı oluşturacak kavramlar arasında bulunmaktadır. Kurumsal kişiliğinizin geleceği açısından önemli bir yere sahip olan domain satın alma işlemlerinde de her zaman hassas ve sabırlı davranarak en iyi incelemeleri sağlamak gerekir. 

Atak Domain alan adı alım işlemlerinizde size avantaj sunmak açısından her zaman güvenilir satış platformu sağlamaktadır. Bu sistem üzerinde güvenilir satıcılar ile alıcıları bir araya getiren hizmet mantığıyla yasal düzlemde size her zaman kolaylık sağlamaktadır.

Hemen Bir 2. El Domain Al veya Sat!