IMAP Nedir?
09.09.2020 14:14 1615 Görüntülendi

IMAP Nedir?

IMAP Nedir - Atak Domain HostingIMAP, “İnternet Mesaj Erişim Protokolünün” kısaltmasıdır. IMAP size e-postalarınızı doğrudan e-posta sunucusunda yönetme imkânı sunar, yani e-posta programınızda e-posta hesabınızı oluşturmak için IMAP protokolünü seçerseniz, aldığınız e-postalar e-postalarınıza indirilmeyecektir. Bilgisayar, ancak mesajlarınızın bir listesini ve bunlara karşılık gelen konuları alacaksınız. Genellikle e-postaların yalnızca başlıkları görünecektir (bu seçenek ilgili e-posta programlarında da değiştirilebilir).

Ayrıca, e-posta sunucusunda kendi klasörünüzü oluşturabilir ve mesajlarınızı oraya taşıyabilirsiniz. O andan itibaren onlara dünyanın her yerinden ve bilgisayarınız, akıllı telefon (iPhone, Android, vb.) Gibi çeşitli cihazlardan veya STRATO Webmail ara yüzü üzerinden erişebileceksiniz.

POP3 ve IMAP Arasındaki Fark Nedir?

POP3 ve IMAP, e-postanızı almanın iki yoludur:

IMAP: E-postalar, bilgisayarınız ve STRATO e-posta sunucusu arasında senkronize edilir. Mesajlarınızı düzenlemek için sunucuda kendi klasörlerinizi de oluşturabilirsiniz. IMAP kullanarak, bu klasörlere Outlook veya bir akıllı telefon (iPhone/Android/vb.) İle de erişebilirsiniz. Üstelik STRATO’nun Webmail’i ile dünyanın her yerinden e-postalarınıza sanki evinizdeymiş gibi akıllı telefonunuz veya bilgisayarınızdaymış gibi erişebilirsiniz.

POP3: E-postalar bilgisayarınıza indirilir ve ardından standart yapılandırmada sunucudan silinir (Outlook, Tablet, Akıllı Telefon gibi postanın yapılandırıldığı yerde değiştirilebilir). Bu, e-postaların STRATO sunucusundan silinmesi durumunda bu mesajlara artık ne akıllı telefondan ne de STRATO Webmail üzerinden erişemeyeceğiniz anlamına gelir. Sunucu üzerinde klasörler oluşturmak ve bunları çeşitli cihazlarla senkronizasyonda kullanmak da mümkün değildir (Sadece STRATO Webmail’de mümkündür).

Özetle:

Hesabınızı birden çok elektronik cihazla kullanıyorsanız ve kendi klasörlerini kullanmak istiyorsanız, IMAP kullanmanızı öneririz.

E-posta erişimi için yalnızca tek bir cihaz kullanılıyorsa, POP3 yoluyla erişim genellikle yeterlidir.

IMAP Kullanmanın Avantajları:

Herhangi bir bilgisayardan e-postalara erişebilmek. Bir posta kutusunu diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

IMAP, sunucu üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde klasörler ve alt klasörler oluşturmanıza imkân sağlar. E-posta programlarıyla oluşturulan klasörler aslında sunucuda olacaktır.

Arama veya sınıflandırma gibi görevler, eylem yerel PC’de değil sunucuda gerçekleştiği için fazla güce sahip olmayan bilgisayarlarla gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, IMAP sunucusu IDLE uzantılarını destekler yani yeni alınan e-postalar gelen kutusunda okunmamış olarak gösterilecek ve bir bildirim alacaksınız. Bu nedenle, “al” seçeneğine tıklamak veya bir Sorgulama Aralığı oluşturmak gerekli olmayacaktır. Bu işlev genellikle en yaygın e-posta programlarında (örneğin, Outlook, Outlook Express, Thunderbird, Netscape, vb.) Etkinleştirilir.

Gözlem:

E-postalarınızı düzenleyebilmek için sabit bir internet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

E-postaların POP3 protokolü aracılığıyla alımı 995 numaralı bağlantı noktası üzerinden gerçekleştirilirken, IMAP bağlantı noktası 993 kullanılırken, SMTP üzerinden E-posta gönderimi 465 numaralı bağlantı noktası üzerinden gerçekleştirilir.

E-postalar yaklaşık 90 gün sonra Gelen Kutusundan silinir. Bazı durumlarda, sunucuya bağlı olarak silme işlemi birkaç gün geç yapılır. Kendi klasörlerine taşınan veya gelen kutusunda bulunmayan e-postalar kaydedilir ve silinmez.

Mesajlar, önce indirilmeden doğrudan sunucu üzerinden silinebilir.

İlk olarak, bir e-postanın yalnızca başlığı (gönderen, tarih, konu) yüklenir. E-postayı indirmek isteyip istemediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Posta kutusunu farklı posta istemcileriyle aynı anda kurtarabilirsiniz. Posta kutusunu farklı bilgisayarlarda, örneğin evde, ofiste veya yolda kullanabilirsiniz.

İletileri daha iyi yönetmek için sunucuda klasörler oluşturulabilir.

Sunucu bir e-postanın durumunu kaydeder (örneğin okundu/okunmadı, yanıtlandı, vb.) Bu, hangi e-postaların henüz okunmadığını istediğiniz zaman görmenizi sağlar.

Gönderilen mesajlar ayrıca IMAP posta kutusuna kaydedilebilir. Tüm yazışmalarınıza istediğiniz zaman e-posta yoluyla erişebilirsiniz.