Instagram'dan Satış Nasıl Yapılır?
08.09.2022 18:53 355 Görüntülendi

Instagram'dan Satış Nasıl Yapılır?

Instagramdan Satış Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Satış Rehberi

Bir milyar insan Instagram kullanıyor ve bu 1 milyar kişinin arasında hedef müşterileriniz de var. Instagram'ın devasa kullanıcı tabanının %90'ı, uygulamayı kullanan 200 milyon işletmeden en az birini takip ettiğinden, eğer Instagram’da bir varlığınız yoksa, bu potansiyel satışları kaçırdığınız anlamına gelir.

Tüm bu avantajları kaçırmak istemiyor musunuz?

Eğer siz de bu platformda hedef kitlenizle buluşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, sizin için detaylı bir kılavuz oluşturduk.

Haydi başlayalım!

Instagram Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Eğer bir Instagram hesabınız yoksa, yapılacaklar listesinin en başında bir Instagram profili oluşturmak olmalıdır.  

Aşağıdaki adımları izleyerek Instagram’da nasıl bir profil oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz:

 • Akıllı telefonunuza Instagram uygulamasını indirin. Mobil uygulamayı kullanarak “E-posta adresi veya telefon numarası ile kaydolun” seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak, instagram.com'a gidip "Kaydol" düğmesine basarak bir tarayıcı aracılığıyla da kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kullanıcı adınızı seçin. Marka adınızı veya Instagram’da bulunmak istediğiniz ismi seçin ve ardından bir şifre girin.
 • Ayarlarınıza ve ardından Hesap'a gidin. Hesap türünü değiştir'i seçin ve bir işletme hesabı seçin.
 • Bir profil resmi ekleyin. Profil fotoğrafınız, kullanıcıların markanızı tanımasına yardımcı olan temel unsurlardan biridir. Bu yüzden marka logonuzu veya markanızı çağrıştıracak bir şey seçmeniz önerilir.
 • İlgi çekici bir Instagram biyografisi oluşturun. Biyografiniz, insanların Instagram profilinizi ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir, bu nedenle ilgi çekici ve doğru olması gerekir. Biyografiniz, hesabınızın Google'ın uygulama içi arama özelliğindeki sıralamasını da etkiler. Bu nedenle güçlü bir tane oluşturduğunuzdan emin olun.

Instagram şifrenizi nasıl değiştirirsiniz?

Hesabınıza erişimi olan biri işletmenizden ayrıldığında, şifrenizi mutlaka değiştirmeniz gerekir. Instagram şifresini değiştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • Hamburger menüye (üst üste 3 çizgi) tıklayın.
 • Ayarları seçin.
 • Güvenlik'e ve ardından Şifre'ye dokunun.
 • Şifreyi değiştirin ve kaydedin.
 • Herhangi bir yetkisiz erişim girişimi fark ederseniz şifrenizi hemen değiştirin ve telefon ile doğrulama yaparak hesabınızı koruyun.

Instagram'da İçerik Nasıl Paylaşılır? Instagram İçerik Türleri

Profiliniz oluşturulduktan sonra, Instagram profilinizle içerik paylaşmaya başlamanın zamanı geldi. 

Peki Instagram’da ne tür içerikler paylaşabilirsiniz?

1. Fotoğraf 

Instagram bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak bilinir, bu nedenle Instagram'ı ilk kez kullanıyorsanız, bir fotoğraf yayınlamak mantıklı bir başlangıç noktasıdır.

Instagram profilinize bir fotoğraf paylaşmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Besleme sayfasında ekranınızın sağ üst köşesindeki artı simgesine basın.
 • Paylaş’ı seçin.
 • Galerinizden bir resim seçin.
 • Kontrastı, parlaklığı ve yönü ayarlamak için filtreler uygulayarak veya bazı temel düzenleme araçlarını kullanarak görüntünün görünümünü düzenleyin.
 • Düzenlemeyi bitirdiğinizde, İleri’ye basın, gönderinizi sonlandıracağınız bir ekrana yönlendirileceksiniz. Bu adım, fotoğrafınıza içerik eklemeyi, diğer hesapları etiketlemeyi, bir konum eklemeyi, müzik eklemeyi ve gönderinizi öne çıkarmayı içerir.
 • Gönderinizi paylaşmak için “Paylaş” butonuna basın.

Masaüstü bilgisayardan Instagram'da nasıl paylaşım yapılır?

Instagram web sitesi, bir masaüstü bilgisayar kullanarak işletmenizin profiline içerik göndermenize olanak tanır. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Ekranınızın sağ üst köşesindeki artı simgesine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranda “Bilgisayardan seç” butonuna tıklayın ve yayınlamak istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Kontrastı, parlaklığı ve yönü ayarlamak için filtreler uygulayarak veya bazı temel düzenleme araçlarını kullanarak görüntünün görünümünü düzenleyin.
 • Son adımda ise açıklama ve konum ekleyin. 
 • Tüm eklemeleri yaptığınızdan eminseniz görselinizi “Paylaş” butonuna tıklayarak paylaşabilirsiniz.

2. Video

2021'de Instagram, video içeriğe yaklaşımını yeniledi ve kullanıcıların hem kısa hem de uzun biçimli videolar yüklemesine izin vermeye başladı. Önceki IGTV teklifini aşamalı olarak kaldırdı ve videolar artık “Video” sekmesi altında bir kullanıcının profilinde yer alıyor.

instagram-video

Tüm değişikliklerden sonra kullanıcıların Instagram'da video izleyerek geçirdikleri süre yıldan yıla %80 oranında arttı. 2022’de pazarlamacıların %58'inin Instagram stratejilerinin bir parçası olarak video kullanmayı planlamasının sebebi de bu istatistikti.

Peki Instagram’da video nasıl yayınlanır?

Instagram’da video yayınlamak açıkçası fotoğraf yayınlamaya benzer:

 • Uygulamayı açın, artı simgesine tıklayın ve “Paylaş” butonuna basın.
 • Galeriden videonuzu seçin. 
 • İleri'ye dokunun. Ardından istiyorsanız bir filtre ekleyin, videonuzu kırpın ya da sesi açıp kapatın.
 • Metin, konum vb. bilgileri her zamanki gibi yazın ve yayınlayın.

3. Kaydırmalı post (Carousel) 

Daha çok görsel yayınlamak istiyorsanız, kaydırmalı gönderileri deneyin.

Kaydırmalı görseller, bir gönderide en fazla 10 fotoğraf veya video içeren Instagram gönderileridir. Kullanıcılar bu paylaşım ile görüntülerinizin tümünü görmek için sola kaydırır. Bu biçim, bağımsız video gönderileri için %1,45 ve tek görüntüler için %1,74'e etkileşim oranına göre ortalama %1,92'lik bir etkileşim oranına sahiptir. Bu yüksek oranlardan yararlanmak için kaydırmalı postları Instagram stratejinizin bir parçası olarak kullanın.

Kaydırmalı post yayınlamak için fotoğraf veya video yayınlama adımlarını tekrarlayın, ancak ilk fotoğrafı ya da videoyu seçtikten sonra solda bulunan çoklu ortam butonuna tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, daha önce özetlenen düzenleme sürecinden geçebilir ve kaydırmalı gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

kaydirmali-post

4. Hikaye (Story)

Kullanıcılar Instagram Hikayeleri’ni profilinizdeki küçük resme tıklayarak görüntüler ve sola kaydırarak bir sonraki Hikayeye geçebilir.

Her gün yarım milyardan fazla insan Instagram Hikayelerini görüntülediğini için Instagram marka mesajınızı ilgili kullanıcılara ulaştırmanız için harika bir fırsat sunar. Üstelik, Instagram kullanıcılarının yarısının, bir Hikaye’de gördükleri bir ürün veya hizmeti satın almak için bir işletmenin web sitesini ziyaret ettiği düşünülünce, Hikaye’lerin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Peki Instagram Hikayesi nasıl oluşturulur?

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Profil görselinize tıklayın ve Hikaye’yi seçin.
 • Yeni bir fotoğraf veya video çekin veya mevcut bir resmi seçin. 
 • Sağ üst köşedeki araçları kullanarak Hikayenize GIF'ler, emojiler, müzik, geri sayımlar, anketler ve soru-cevap kutuları gibi başka medya ve öğeler ekleyin.
 • Paylaşmak için ekranın alt kısmındaki ok işaretine dokunun.

5. Reels

Instagram'ın en yeni uygulama içi özelliği olan Instagram Reels; ses, filtreler ve eğlenceli efektlerle 15 saniyeden 30 saniyeye kadar çok klipli videolar kaydetmenize, düzenlemenize ve yayınlamanıza olanak tanır. Şu an en çok kullanılan özelliklerden biri olan Reels, Instagram’ın Keşfet’inde daha çok yer bulmanıza olanak tanır.

instagram-reels

Instagram Kitlenizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Bir Instagram hesabı, takipçiler olmadan bir hiçtir. Takipçiler, içeriğinizi gören, beğenen ve etkileşime giren kullanıcılardır ve sizi takip etmeleri için çok çalışmanız gerekir. 

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? 

Aşağıda Instagram takipçi sayınızı artırmak için bazı önemli ipuçları bulabilirsiniz:

1. Müşterilerinize Instagram'ınızdan bahsedin

Instagram'da ilk takipçilerinizi edinmenin en kolay yolu, size zaten güvenen kişilerin bunu bilmesini sağlamaktır. Bu yüzden web sitenizde, blogunuzda, diğer sosyal ağlarda ve e-posta bültenlerinizde Instagram hesabınızdan bahsedin. Mevcut müşterileriniz Instagram kullanıyorlarsa ve hizmetlerinizden memnunlarsa, takip düğmesine basmaları muhtemeldir.

2. Etkileyici içerikler paylaşın

Herkes içerik yayınlayabilir, ancak etkileyici içerik oluşturmak çaba gerektirir. Bu yüzden Instagram hesabınızda paylaştığınız her şeyin markaya uygun, ilham verici ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Bu şekilde, sürekli bir takipçi akışı sağlayabilirsiniz.

3. ​​Erişiminizi genişletmek için hashtag'leri kullanın

Hashtag'ler, kullanıcıların içeriğinizi keşfetmesine yardımcı olan tıklanabilir, aranabilir kelimeler veya kelime öbekleridir. Instagram kullanıcıları profillerin yanı sıra hashtag'leri de takip edebilir. Bu nedenle sektörünüzle alakalı olan hashtag’lerden yararlanabilirsiniz. Bu da sizi henüz takip etmeyen yeni kişilere ulaşmanızı sağlar. Eğer hashtag’lerde sizi gören kitle gördüklerini beğenirlerse, profilinizi ziyaret eder ve muhtemelen markanızı takip eder.

Hashtag'ler, algoritma onları anladığı ve kullanıcılara hangi içeriğin sunulacağı konusunda onları etkilediği için Instagram Keşfet sayfasında öne çıkmanıza da yardımcı olabilir.

Instagram'da hashtag kullanmak için başlığınızdaki kare tuşuna (#) basın ve gönderinizle, sektörünüzle veya ürünlerinizle ilgili bir kelime veya kelime öbeği yazmaya başlayın. Hashtag’leri yazarken popüler ifadeler, kullanım sayılarıyla birlikte görünecek ve bu da kullanılacak iyi hashtag'leri belirlemenize yardımcı olacaktır.

instagram-hashtag

4. Coğrafi etiketleri kullanarak yerel görünürlüğü artırın

İçeriğinizi belirli bir lokasyonla (işletmeniz gibi) veya şehir veya ülke gibi daha geniş bir alanla etiketlemek, o bölgede arama yapan kişilerin içeriğinizi keşfetmesine yardımcı olur.

Instagram kullanıcıları coğrafi etiketleri tıklayabilir ve bu sayede girdiğiniz konumla etiketlenmiş içerikleri görebilir.

Instagram’da bir görsele lokasyon eklemek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • Yeni bir gönderi yüklerken Konum ekle seçeneğini seçin.
 • İstediğiniz konumu yazın (telefonunuzda konum servislerini etkinleştirdiyseniz, kullanmanız için yakınınızda önerilen konumların bir listesini alırsınız).
 • Paylaş'a bastığınızda coğrafi etiket, gönderinizde, kullanıcı adınızın hemen altında görüntülenecektir.

5. Marka bilinirliğini artırmak için influencer’ları kullanın

Influencer pazarlama, markanız hakkında farkındalık oluşturmanın ve hedef kitlenize dokunmanın mükemmel bir yoludur. Influencer’lar, belirli bir sektör veya konu içindeki düşünce liderleri ve trend belirleyicilerdir ve genellikle sosyal medya platformlarında büyük ve yüksek düzeyde etkileşimli takipçilere sahiptir. Bu yüzden influencer’lara ulaşın ve onlarla ücretli bir ortaklık başlatın. Karşılığında, Instagram profillerinde markanız hakkında konuşmalarını sağlayın.

Influencer’lar markanızdan bahsettiğinde, farkındalık oluşturmaya yardımcı olur ve bu durum takipçilerinizin artmasına neden olabilir. Hatta ortaklığın bir sonucu olarak bazı satışlar bile elde edebilirsiniz. Unutmayın, insanların %87'si, bir influencer'ın tavsiyesini gördükten sonra bir satın alma yaptıklarını söylüyor.

Instagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

Instagram sadece marka görünürlüğünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda satış yapmanıza da yardımcı olur. Kullanıcıların yaklaşık %54'ü Instagram üzerinden bir ürün veya hizmeti gördükten sonra veya o anda satın alma işlemi gerçekleştirdiklerini ifade etmektedir. 

Instagram aracılığıyla satış yapmanıza yardımcı olacak bazı 

Instagram ipuçları aşağıdaki şekildedir:

1. Bir Instagram Mağazası açın

E-ticaret işletmeleri için oyunun kurallarını değiştiren Instagram gelişmelerinden biri de, Instagram Mağazaları’dır. Bu özellik, kullanıcıların uygulamadan hiç çıkmadan ziyaret edebileceği, göz atabileceği ve alışveriş yapabileceği bir vitrin oluşturmanıza olanak tanır. 

instagram-store

Bir Instagram Mağazası kurmak için fiziksel ürünler (hizmetler değil) satıyor olmanız ve satış yaptığınız kendi web sitesi alan adınızla birlikte bir işletme hesabınızın olması gerekir. Daha sonra bir ürün kataloğu oluşturabilir veya e-ticaret web sitenizin ürünlerini Shopify gibi bir platformdan içe aktarabilirsiniz.

2. Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturun

E-ticaret işletmeleri, takipçileri satın almaya teşvik etmek için alışveriş yapılabilir gönderileri de kullanabilir. İlk bakışta bunlar normal fotoğraf gönderilerine benzer, ancak küçük bir alışveriş çantası simgesi ve tıklanabilir ürün bağlantıları içerir. 

Alışveriş yapılabilir bir Instagram gönderisi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

 • Yukarıdaki adımları kullanarak Instagram Mağazanızı açın.
 • Yeni bir yayın gönderisi yüklerken, yayınlamadan önceki son ekranda Ürünleri Etiketle'yi seçin.
 • Instagram Mağazanızdan ürünleri seçin.
 • Bitti'ye basın ve paylaşın.

3. Alışveriş reklamları yayınlayın

Bütçeniz buna izin veriyorsa, trafiği ve satışları artırmak için Instagram'da ücretli reklamlar yayınlamayı deneyin. Instagram akışı, Hikayeler ve videolar dahil olmak üzere Instagram uygulamasının çeşitli alanlarına reklam yerleştirebilirsiniz.

Olumlu bir yatırım getirisi elde etme şansınızı artırmak için, kullanıcıları tanımlanmış ilgi alanlarına ve demografiye göre hedefleyin veya "Benzer" kitleler kullanın. Bu, reklamların ilgi alanları ve davranışları mevcut takipçilerinize benzeyen kullanıcılara sunulduğu anlamına gelir.

4. Instagram Hikayelerinden bağlantı verin

Kullanıcıları web sitenize çekmenin en kolay yollarından biri de, Instagram Hikayeleri içindeki "Bağlantı" etiketini kullanmaktır. 2021 yılına kadar, yalnızca 10.000'den fazla takipçisi olan hesaplar Hikayelerine doğrudan bağlantı gönderebiliyordu, ancak bağlantı etiketi artık herhangi bir kullanıcının bir Hikayeye tıklanabilir bir link eklemesine izin veriyor.

Bunu yapmak için:

 • Çıkartma simgesine dokunun ve bağlantı seçeneğini seçin.
 • Seçtiğiniz URL'yi alana ekleyin.
 • Kullanıcılara tıklamak üzere oldukları bağlantı hakkında bağlam sağlamak için çıkartma metnini özelleştirin.
 • Hikayeyi yayınlayın.

Kullanıcıların %62'si, bir Hikayede gördükten sonra bir ürün veya markayla daha fazla ilgilendiklerini söylüyor, bu yüzden bu yöntem platformda satış yapmak için harika bir yoldur.

5. Influencer’larla işbirliği yapın

Satışlarınızı artırmak için kullanabileceğiniz en önemli yöntemlerden biri influencer’lar ile işbirliği yapmaktır. Çünkü influencer’lar takipçilerine markanızdan bahsettiğinde, bu durum satışlarınızın artmasına yardımcı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, markanıza uygun bir kitleye sahip olan influencer’lar bulmaktır. 

Özetle diyebiliriz ki, ilk başta bir Instagram varlığı oluşturmak biraz zaman alabilir, ancak işletmeniz için bir Instagram profiline sahip olmamayı gerçekten göze alabilir misiniz?

İdeal müşteri profilinize uyan bu kadar çok kullanıcı varken, ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak için Instagram'ı kullanmayarak çok şey kaçırabilirsiniz.