İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022
24.11.2021 15:51 906 Görüntülendi

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022

Evden çalışarak para kazanmak mı istiyorsunuz? Hünerlerinizi sergilemek için bir platform arıyorsanız bu yazımızda sizler için en iyi freelancer sitelerini liste halinde hazırladık. Dilerseniz sadece bir freelancer sitesine başvuru yaparsınız ya da aktardığımız tüm freelancer sitelerine başvuru yaparak iş alma şansınızı yükseltirsiniz.

Aşağıda sizler için madde halinde freelancer çalışmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç hususu listeledik, gelin birlikte inceleyelim:

  • Fiyatınızı hesaplayın; Saatlik ya da proje bazlı hazırlayabilirsiniz.
  • Ön ödeme aldığınızdan emin olun; aksi takdirde müşteriniz veya çalıştığınız şirket tarafından dolandırılabilirsiniz.
  • Bir kontrat ya da imzalanmış bir sözleşmeniz olduğundan emin olun. Bu sayede, dolandırıcıların sizi aldatmasına izin vermemiş olursunuz.
  • Teknolojiyi ve araçları olabildiğince etkili kullanın.
  • Eski müşteriler kadar yeni müşteriler yaratabilmek ve elde tutabilmek için nişinizde yeterliliğe sahip olun.
  • Sabit bir program tutun ve asla ertelemeyin.

Tüm bu ipuçları, freelancer işiniz için yeni olanaklar dünyasının kilidini açmanıza yardımcı olacaktır.

Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin Gereken Beceriler

Yetkin bir freelancer olmak için diğer vazgeçilmez beceriler arasında zaman Yönetimi, satış ve müzakere becerileri, kendine güven, öğrenme tutkusu, iletişim becerileri, problem çözme, liderlik, etkili ekip çalışma becerisi, azim, motivasyon ve stres sayılabilir.

Serbest çalışma, şirketiniz veya kendiniz için para kazanmanıza izin verilen en kazançlı fırsatlardan biri olabilir. Serbest çalışma hizmetleri her zaman talep görmektedir. İster evden ister ofisten çalışıyor olun, tüm mesele doğru fırsatı yakalamak ve potansiyel müşterilerin işinize olan ilgisini kaybetmesine izin vermemektir.

Yetkin olduğunuz doğru nişi seçmek de aynı derecede zorunludur. Serbest çalışan olarak, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli platformlar arasında geniş bir yelpazede iş ararken büyük para kazanabilirsiniz. Şimdi, bu en zorlu görevlerden biri olabilir. Ancak, tüm sorun giderme ihtiyaçlarınızı karşılamak için uygun araştırmalar yaptık. Yeni başlayanlar için bu en iyi freelance web sitelerine göz atmak, uygun bir freelance iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Yeni başlamış olsanız veya halihazırda bir serbest çalışan olarak çalışmış olsanız bile, bu kılavuzda önerdiğimiz platformlar en yüksek puana sahip ve tüm serbest çalışanlar için ideal olduğu kanıtlanmıştır. Bu platformlara kaydolmanız, harika bir portföy oluşturmanız, bazı testler yapmanız, becerilerinizi kanıtlamanız ve (varsa) çalışma örneklerinizi yüklemeniz yeterlidir ve gelin birlikte freelancer sitelerini inceleyelim!

1. People Per Hour

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022 | Atak Domain Hosting

People Per Hour, bir milyondan fazla serbest çalışan ve kuruluş tarafından kullanılan bir freelancer sitesidir. Dünyanın her yerinden serbest çalışan yetenekler topluluğu sağlayan bir platformdur. Serbest meslek sahibi olarak bol miktarda para kazanabileceğiniz önde gelen sitelerden birisidir.

Web sitesi tasarımı, web geliştirme, içerik yazma, içerik pazarlaması, içerik analizi gibi birçok başlık altında yeteneklerinizi sergileyebilir ve bir gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca uygulama içi mesajlaşma, teklif görüntüleme, faturalandırma ve hesap yönetimi gibi çok sayıda özelliği de bulunuyor. Aynı zamanda satıcıların freelancer işi tamamlamak için gerekli bir dizi aracı kullanmalarını sağlayarak şirketler ve kuruluşlarla bağlantı kurma şeklini optimize eder.

Yeni başlayanlar için en iyi freelance web sitelerinden biri olan People Per Hour aracılığıyla bir serbest çalışanın kazancı, seçtiğiniz ödeme stratejisine ve çalıştığınız müşteriye veya işletmeye bağlıdır. Bireysel tercihinize göre seçebileceğiniz aylık, tek seferlik ve teklif bazlı ödemeler sunar. Alıcılar veya işletmeler bu platforma önceden peşinat ödediğinden, dolandırılma gibi bir olasılık yüzünden endişelenmenize gerek yok. Başarılı bir şekilde teslim ettiğiniz takdirde alıcı onaylayacaktır ve ücret hesabınıza yatar.

Ayrıca, bulunduğunuz yerdeki uygun alıcıları ve satıcıları bulma fırsatı sunarak, ikisi arasında daha iyi bir anlaşmayı kolaylaştırır.

2. Fiverr

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022 | Atak Domain Hosting

Fiverr, 2010 yılında kurulmuş ve tanınmış bir serbest çalışma platformudur. Bu platform, sağladığı geniş çaplı hizmetlerle tanınmaktadır.

Öncelikle Fiverr, serbest çalışanların veya satıcıların kendi hizmetlerini oluşturdukları satıcı tabanlı bir platformdur. Ayrıca, bu hizmetleri sağlamak için belli bir ücret belirtir ve alıcı ücreti makul olarak görüyorsa satıcı ile iletişime geçer ve teklifini iletir. Hizmetiniz için kullandığınız kapak fotoğrafı ne kadar çekici olursa, bir freelancer o kadar fazla yanıt alır. Bu sebeple kapak fotoğrafını ilgi çekici bir şekilde hazırlamanız önemlidir.

Alıcılar veya işletmeler, bu konserler için Fiverr'a peşin ödeme yapar ve bir serbest çalışan kendilerine verilen görevi tamamladığında, Fiverr ödemeyi serbest çalışanın hesabına aktarır. Bu görevler web tasarımı, web geliştirme, yazma, sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama, ses düzenleme, çeviri, video düzenleme vb. arasında değişebilir.

Bir serbest çalışan olarak, bu harika platformun en iyi yanı, işletmeler veya şirketlerle tek tek iletişim kurmanıza gerek olmamasıdır, bu da soğuk e-posta göndermeyi teşvik etmediği anlamına gelir. Vereceğiniz hizmetin minimum fiyatı 5 dolardır ve bu meslekteki deneyiminize, becerilerinize, talebe, süreye ve size verilen iş karmaşıklığına bağlı olarak artırılabilir.

3. Freelancer

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022 | Atak Domain Hosting

Adından da anlaşılacağı gibi, bu web sitesi birçok serbest çalışana bol para kazanma fırsatı sağlamıştır. BT serbest çalışanları, web sitesini ağırlıklı olarak Hindistan, İngiltere, Pakistan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde kullanır. Bu platformun toplam kullanıcı tabanı, dünya çapında 7 gün 24 saat varlığıyla birlikte 24 milyondan fazladır.

Bu platformun işlerini bulmak kolaydır ve grafik ve logo tasarımından web geliştirme ve SEO uyumlu içerik yazma gibi birçok farklı tasarım çalışması yönünü kapsar. Freelancer.com'un neden yeni başlayanlar için en iyi freelance web siteleri arasında yer aldığını merak ediyor olabilirsiniz? Aşağıdakiler dahil birçok neden vardır:

  • Platform, müşterilerinizle iş şeffaflığını korumanıza yardımcı olur. Ama nasıl? İşi tamamlama, veri paylaşma ve ilerlemenizi takip etme gibi her bölümde harcanan zamanı izlemenize yardımcı olur. Ayrıca, müşterileriyle canlı sohbette bağlantı kurmalarına izin vererek serbest çalışanların işini kolaylaştırır.
  • Ödeme sistemi hızlı ve güvenilirdir. Bu platform üzerinden satışı tamamladığınızda, projeye başlamadan önce seçtiğiniz ödeme sistemine bağlı olarak ödemenizin birkaç gün içinde elinize ulaşacağından emin olabilirsiniz.
  • Serbest çalışanların bu platform üzerinden sorunsuz bir şekilde bağlantı kuran işverenlere becerilerini ve yeteneklerini sergilemeleri kolaylaşıyor. Bu sayede işverenlerin doğru işe doğru kişiyi bulması kolaylaşıyor ve freelance çalışanlar bile yetkinliklerine göre işe girebiliyor.

4. Upwork

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022 | Atak Domain Hosting

Upwork, daha önce Elance-oDesk olarak biliniyordu ve bu site 2015 yılında kuruldu. Merkezi ise Amerika Birleşik Devletleri'nde yer almaktadır.

Freelance çalışacağınız bir iş arıyorsanız, bu platforma kaydolmanın ve işe koyulmanın tam zamanı. Upwork'ün en iyi yanı, ne tür bir serbest çalışan olursanız olun sayısız fırsat sunmasıdır. Ancak platform, serbest çalışan web geliştiricileri, tüm alanlarda içerik yazarları, grafik tasarımcıları, müşteri desteği, pazarlama, satış ve çok daha fazlasıyla doludur.

Şüphesiz Upwork, iş için uygun adayı zahmetsizce arayarak işletmelerin veya işverenlerin süreçlerini basitleştirmiştir. Ek olarak, becerilerine ve uzmanlıklarına göre başvuruları için onay almalarına yardımcı olduğu için serbest çalışanlar için eşit derecede önemli bir rol oynamıştır.

Upwork'te bir müşteri için bir işi tamamladığınızda, o projeyi tamamlamak için harcadığınız saat sayısını, müşteriden aldığınız ödemeye bağlı olarak yansıtılır.

5. Guru

İş Bulabileceğiniz En iyi 5 Freelancer Sitesi– 2022 | Atak Domain Hosting

Guru, birçok kişinin zahmetsizce iş ve proje bulmasına yardımcı olan önde gelen bir freelancer platformdur. Serbest çalışanlar ve işletmeler arasında şeffaflığı teşvik eden, güvene değer veren bir platformdur. Bu platforma kaydolmak sizi web geliştiricisi, mimar, yazar vb. olarak çalışan 3 milyon serbest çalışanın bir parçası yapacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için oldukça kolay bir platformdur, çünkü profilleri doğrudan oluşturmalarına yardımcı olur.

Her gün Guru'da birkaç iş ilanı yayınlanır. Belirli bir alanda sahip olduğunuz komuta göre ideal bir iş bulmak o kadar da zor değil. Tek ihtiyacınız olan odaklanma, azim ve kararlılık.