Javascript Nedir ?
09.09.2020 15:10 1487 Görüntülendi

Javascript Nedir ?

Javascprit Nedir - Atak Domain HostingWeb geliştirme yaparken kullandığımız birkaç farklı bileşen var. Belge yapısı için HTML kullanıyoruz, görünüm için CSS kullanıyoruz ve etkileşim oluşturmak istediğimizde JavaScript kullanıyoruz. JavaScript, doğrudan tarayıcıda çalışan bir komut dosyası dilidir. Web sitemizi oluşturan tüm bileşenlere erişmemizi sağlar.

JavaScript, 1995’te tanıtılan nispeten yeni bir dildir. Brendan Eich tarafından Netscape (çok popüler bir tarayıcı yapan bir şirketti; bugünün Firefox’unun öncüsü olan Netscape Navigator) üzerinde çalışırken oluşturuldu. Dil çok hızlı oluşturuldu ve çok fazla eleştiriye dayanmak zorunda kaldı. Buna rağmen, kısa sürede web sayfalarında kod çalıştırmak için varsayılan dil olarak kabul edildi. 1997 yılında, dil ECMAScript adı altında standartlaştırıldı. ECMA, birçok farklı bilgisayar standardını dikkate alan bir standardizasyon kuruluşudur. ECMAScript ve JavaScript aşağı yukarı eş anlamlıdır. Bununla birlikte, en yaygın olanı, özellikle bir tarayıcıda çalıştırdığınızda, ona yalnızca JavaScript demektir. Standart birçok kez güncellenmiştir ve dile sürekli olarak yeni özellikler eklenmektedir. 2015 itibariyle standart her yıl güncellenmektedir. Ancak, tüm yeni özelliklerin tarayıcılara girmesi uzun zaman alır.

Web sayfalarının sunucularla etkileşim ve iletişim kurmasını sağlayan bir yöntem olan AJAX oluşturulurken dil çok daha kullanışlı hale geldi, ör. bilgileri almak ve dinamik olarak görüntülemek için. Çoğu büyük web uygulaması AJAX’ı veya daha modern getirme yöntemini kullanır.

JavaScript çok iyi kullanılmaktadır ve artık web sayfalarından çok daha fazlasında çalıştırılabilir. Sen JavaScript kullanarak uygulamalar sayesinde her türlü yazabilir node.js. İkincisi, programları tarayıcının dışında çalıştırmanıza izin veren bağımsız bir JavaScript “motorudur”

JavaScript, uzun süre kötü bir üne sahip olan bir dildi (ki bu bugün bir dereceye kadar hala geçerlidir). Ancak Douglas Crockford “JavaScript- The Good Parts” kitabını yayınladığında bu biraz değişti. Bu, birçok yönden dilin yeniden doğuşuna yol açtı.

JavaScript Dili

JavaScript, adında bir betik dili duyuldu. Komut dosyası dilleri, JavaScript gibi genellikle yorumlayıcıdır. Bu, kodun makine koduna çevrilmeden “doğrudan” çalıştırıldığı anlamına gelir. Kodu bilgisayarın kendi makine koduna (derleyici) çeviren bir programa ihtiyacınız yoktur, bunun yerine kod doğrudan kaynak kodundan yorumlanır (Gerçekte, bu o kadar basit değildir, JavaScript kodu daha hızlı yapmak için JIT kullanır). Kodun doğrudan çalıştırılması, kendinizi test etmenin çok hızlı olduğu anlamına gelir, sadece bir satırı değiştirebilir, yeniden yükle ve viplere tıklayabilirsiniz ve kod çalıştırılır.

JavaScript, zayıf yazılmış bir dildir. Bu, değişkenler oluştururken veri türlerini belirtmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, JavaScript değişkenin ne için olduğunu “kavramaya” ve onu en olası şekilde kullanmaya çalışır. Bir saniyede bir değişken sayısal bir sayı içeriyor olarak görülebilir ve daha sonra bir metin dizesi olarak kullanılabilir. Bu nedenle geliştirme genellikle daha hızlıdır, ancak belirli böcek türlerinin tespit edilmesini de zorlaştırabilir.

JavaScript nesne yönelimlidir. Ancak başka bir dilden yönelime itiraz etmeye alışkınsanız, muhtemelen kendinizi tanımayacaksınız. Sınıfları kalıtım için kullanmazsınız, bunun yerine prototip denen bir şey kullanırsınız. Bununla birlikte, sınıflar kadar iyi çalışır, ancak biraz yeniden düşünmeniz gerekir (ECMAScript 6’dan başlayarak, dilin de az çok “normal” sınıfları vardır, ancak prototipleri kullanmak daha yaygındır).

Javascript Kullanmaktan Çekinmeyin

Komut dosyalarının yardımıyla, web üzerindeki bilgilerin işlenmesi, tarayıcı ve web sunucusu arasında verimli bir şekilde dağıtılabilir. Komut dosyaları sayesinde, web sayfaları daha hızlı ve pürüzsüz hale getirilebilir, örneğin arama önerileriyle veya tüm sayfalar yerine yalnızca o anda görüntülenen bilgileri indirmek zorunda kalınarak. Bu nedenle komut dosyaları genellikle artan kullanılabilirlik ve kullanılabilirliğe katkıda bulunur. Javascript, tarayıcıda çalışan betikler için varsayılan dildir ve web geliştiricilerinin yarı bitmiş ürün olarak kullanabilecekleri çok çeşitli hazır Javascript kodu vardır. Bu aynı zamanda geliştirme sırasında zaman kazandırır.

Ancak, tüm ziyaretçiler Javascript kullanmaz. Bazı eski tarayıcılar ve araçlar Javascript’i desteklemez ve bazı kullanıcılar ve iş istasyonları komut dosyalarını devre dışı bırakmayı veya engellemeyi seçer. Bunun nedeni, örneğin gizlilik veya güvenlik nedenleri, reklamlardan kaçınmak veya ekipmanınızı yükseltmek istememeniz veya yükseltememeniz olabilir.

Bu nedenle temel ilke, “aşamalı iyileştirme” ilkesini uygulamak olmalıdır; bu, temel bölümlerinde Javascript olmadan çalışan ve aynı zamanda betiği destekleyen kullanıcılar için katma değer sağlayan hizmetler oluşturduğunuz anlamına gelir.

Bu, Javascript olmadan her şeyin aynı şekilde çalışması gerektiği anlamına gelmez, ancak var olan ve ulaşılabilen her şeyin çalışması gerekir. Tam Javascript desteği olan bir ziyaretçiye, tarihleri ​​girerken bir takvime göz atma ve tıklama seçeneği verilebilirken, Javascript olmayan bir ziyaretçi bir metin kutusu ve istenen tarih biçimi hakkında bilgi alabilir. (Html5’te, takvim girişi Javascript olmadan sunulabilir, ancak önceki html sürümlerinde sunulamaz.) Başka bir örnek: Javascript olmadan, bir bağlantı ziyaretçinin yeni içerikle yeni bir sayfaya gelmesine neden olabilir, ancak AJAX desteği ile eğer öyleyse aynı bağlantı yapılır içeriğin mevcut sayfaya eklenmesi.

Temel bir öneri, tarayıcılarda zaten mevcut olan veya komut dosyaları olmadan aynı şekilde çalışan işlevler için komut dosyalarını kullanmaktan kaçınmaktır. Gezinme bağlantıları, ör. yalnızca bağlantı olmak ve onclick olayları olan diğer nesne türleri değil.

İstisnai durumlarda, web sitesinin Javascript’i bir zorunluluk haline getirmesini gerektiren kontrolünüz dışında faktörler olabilir. Örneğin, Javascript gerektiren ve belirli yetkililer tarafından kullanılması gereken e-kimlik çözümlerine ilişkin örnekler olmuştur. Diğer bir örnek, finansal veya teknik nedenlerle gerekli işlevselliğin yalnızca Javascript ile gerçekleştirilebildiği (örneğin, harita görünümlerinin doğrudan manipülasyonu) veya güvenlik gereksinimlerinin ağ üzerinden sunucuya bilgi göndermeyi uygun olmadığı durumlardır. Bu gibi durumlarda kullanıcılar, hizmeti kullanmak için Javascript’in gerekli olduğu konusunda bilgilendirilmelidir. Bazı durumlarda, bu, örneğin Ayrımcılık Yasası temelinde, yeterli alternatifler sunma yükümlülüğü anlamına gelebilir.